hanak_v_exilu hanak_v_exilu komentáře u knih

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Pao-šu (p)

Kniha doplňuje původní příběh, ale neobohacuje ho. Vysvětluje motivace, prohlubuje mytologii a vybarvuje několik bílých míst. Bohužel je vyprávění uspěchané a schází mu plynulost a hloubka trilogie. Pao-šu zkrátka není tak literárně zdatný a neprokázal podobnou míru imaginace jako Liou Cch'-sin. Byla to krásná návštěva do fascinujícího světa, ale příště si radši přečtu něco originálního.

31.05.2021 4 z 5

Zapomenuté příběhy 4: Pověšen za krk, dokud nezemřeš Zapomenuté příběhy 4: Pověšen za krk, dokud nezemřeš Marian Kechlibar

Kvalita a tloušťka roste každým dílem. Tenhle tématicky zaměřený přesně dostál svému jménu, protože žádný z příběhů jsem neznal. Všechny stojí za to, takže nedočkavě vyhlížím slíbenou pětku.

18.05.2021 5 z 5

Plamenům navzdory Plamenům navzdory Michael A. Martin

Na téhle sérii je skvělé, že může postupně představit všechny rasy dosud opomíjené příběhy Star Trekovského universa. Po Breenech přišli na řadu i Gornové, a stejně jako po minulé knize, i po téhle zůstala lehká pachuť. Společnost hegemonie měla určitě větší potenciál než z ní autor vymáčkl a ani zápletka není nijak objevná. Text zaplevelují logické díry a nepravděpodobné situace, což dělá z jinak seriózně pojaté krize tak trochu frašku.

18.05.2021 3 z 5

Hra bez vítězů Hra bez vítězů David Alan Mack

Špionážní román přibližující tajemnou a dosud trestuhodně opomíjenou rasu Breenů. Příběh trpí klasickými neduhy Star Trekovských knihy. Postavy jsou trochu žoviálnější než byly na obrazovce, děje je trochu brakovější než je na univerzum zdrávo, a autor neodolal touze obohatit reálie svými představami. To po něm jednak nikdo nechce a také tím škodí uvěřitelnosti.

06.05.2021 3 z 5

Syntéza Syntéza James Swallow

Námět není špatný, bohužel žádnou ze slibných zápletek autor nerozvinul a vcelku je promrhal. Civilizace strojů si zasloužila hlubší mytologii, exotický Nepřítel měl dostat více prostoru a nová členka posádky se začlenila až příliš poklidně. Díky jeho stylu psaní a jisté lehkovážnosti vtisknuté členům posádky, ztrácí děj na naléhavosti a temná atmosféra - typická pro začátek knihy, vyvanula dávno před závěrečnou třetinou.

24.04.2021 3 z 5

Přes dravé moře Přes dravé moře Christopher L. Bennett

Stýská se mi po dospělém Star Treku kde měli lidé zodpovědnost a činy následky. Nejde jen o doktorovu dějovou odbočku. I zásahy do životního prostředí na Kapce se přešly podezřele shovívavě a Riker, v minulém díle zmítaný pochybnostmi ohledně porušení Základní směrnice, si z ní najednou nedělá těžkou hlavu. Slabší příběh se zajímavého světa.

15.04.2021 3 z 5

Meč Damoklův Meč Damoklův Geoffrey Thorne

Zaplať pánbůh autor pochopil, že když bude do placu házet jméno za jménem a přiřazovat k němu živočišný druh, tak mi v tom udělá akorát guláš. Za čtyři díly jsem si z posádky nezapamatoval téměř nikoho, a většinou si je představoval jako lidi. Čtvrtý díl se soustředil na pár vybraných členů a umožnil mi utvořit si k nim vztah. Bohužel se to stalo během předvídatelného a nenápaditého příběhu. Vyprávění mi i tak přišlo zmatené a občas jsem měl potíže zařadit si události do lokace.

15.04.2021 3 z 5

Orionovi psi Orionovi psi Christopher L. Bennett

Konečně se v téhle sérii objevil díl, který není jen politické školení mužstva, ale nutí čtenáře přemýšlet. Navíc se zaměřuje na nedostatečně probádaný a neuspokojivě vysvětlený fenomén, a odehrává se v oblasti, ukázkově splňující definici pojmu "exotická část vesmíru". Výtky zůstávají už třetí knihu pořád ty samé, ale jakmile se děj pořádně rozeběhl, poučování a indoktrinace zmizely v pozadí. Tenhle námět by se neztratil ani mezi lepšími epizodami Nové generace a mám takové tušení, že by uspěl i jako film. Má náběh na epičnost, osudovost a obsahuje několik opravdu působivých scén.

31.03.2021 5 z 5

Černý král Černý král Andy Mangels

Star Trek potkává Lovecrafta. Nechci být na autory příliš příkrý, ale jejich vysvětlení Černého krále má víc společného s popisem Vnějšího boha Azathotha, než s fyzikálním jevem. Základní charakteristikou vesmíru je totiž čas a prostor. Pokud by vznikl nový vesmír, vytvořil by si vlastní časoprostor a od toho našeho se tím izoloval. Tolik k zápletce. Příběh jako takový mi nevadil. Rušilo mě neustálé moralizování a zbytečné dějové odbočky. Frane - neurotický Nýel s palčivým sklonem k sebemrskačství, mi k srdci nepřilnul a jeho v anotaci naznačovaný vztah k Rikerovi se asi odehrál mezi řádky. Silnější tři hvězdičky.

31.03.2021 3 z 5

Mezi dvěma světy Mezi dvěma světy Andy Mangels

USS Titan NCC-80102, loď s nejpestřejší posádkou ve Flotile. Autoři to vyzdvihují jako klad, ale jejich opájení diverzitou je většinou samoúčelné a občas přímo škodí. Představování postav nebere konce a o jejich osobnosti se dozvídáme jen málo, protože exotické členy posádky věsměs definuje jejich biologická škatulka. Zaujal mě jen dinosaurům podobný doktor s nezapamatovatelným jménem. Když už jsem se začal lehce nudit, a představoval si, jak bude tenhle křehký ekosystém fungovat za vážnější krize, vyprávění se konečně rozběhlo. Tahle dvojice psát umí, takže i předvídatelný a ničím objevný příběh nastavovaný odkazy vypadá jako událostmi a myšlenkami nabité dobrodružství. Na rozjezd to není špatné, jen občas trochu utahané a rušené pasážemi psanými na sílu.

24.03.2021 4 z 5

Donald A. Wollheim představuje nejlepší povídky sci-fi 1989 Donald A. Wollheim představuje nejlepší povídky sci-fi 1989 Donald A. Wollheim

Klasicky nevyrovnaná povídková sbírka. Jestli se k ní dostanete, přečtěte si ALAS, Mouchy paměti a možná i Broskve pro šílenou Molly. Zvlášť první z nich je luxusní. Chytrá, provokativní a v jistých ohledech mrazivá.

23.03.2021 4 z 5

Kirk: Hvězda všem zbloudilým Kirk: Hvězda všem zbloudilým David R. George III

O každém dílu se dá říci že by obstál samostatně, ale jen o tomhle to platí bez výhrad. Život Kirka uvězněného v Nexu je izolovaný od jeho přátel i okolního světa. Tráví čas ve společnosti svých pochyb, představ, tužeb a zmařených příležitostí. Kupodivu z toho autorovi vyšla svižná a velice čtivá knížka, nerušící zbytečným balastem. Celá trilogie patří k tomu nejlepšímu co jsem o Star Treku četl.

19.03.2021 5 z 5

Spock: Oheň a růže Spock: Oheň a růže David R. George III

Není co řešit, druhý díl jse snad ještě lepší než ten první. Kniha je kratší a vyprávění je proto svižnější a naléhavější. Děj se znovu odehrává ve dvou časových rovinách. Autor vyplnil další bílá místa v životě posádky a vysvětlil několik motivací. Většinou beru tyhle spekulace s rezervou, ale musím mu přiznat, že jeho fantazie dávají smysl, pasují mi k charakteru starých známých postav a drží se zdravě při zemi. Také to ovšem znamená, že se čtenář musí alespoň zhruba orientovat ve filmech, v původním seriálu a dokonce i v tom animovaném.

14.03.2021 5 z 5

McCoy: Odkud přicházejí stíny McCoy: Odkud přicházejí stíny David R. George III

Po megalomanských dílech o galaktických bitvách s miliardovými ztrátami mi tenhle veskrze lidský příběh zaměřený na postavy hrozně chyběl. Kniha se odehrává ve dvou časových rovinách. Na Zemi třicátých let dvacátého století a během pětileté mise Enterprise 1701 a následných filmů. Druhá linie byla zhruba do poloviny knihy jednoznačně slabší, protože byla sotva víc než shrnutí epizod TOS. Pak opustila děj známý z televizních obrazovek, naservírovala strhující potyčku s Klingonskou říšskou flotilou a začala zaplňovat bílá místa v historii.

07.03.2021 5 z 5

Děti bouře Děti bouře Kirsten Beyer

Sedmá kniha ze série Voyager relaunch. Příběh přímo navazuje na předchozí díl a k pochopení reálií je dobré ho znát. Děti bouře jsou ucelenější, nepomáhají si tolik flashbacky a nabízí několik slibných zápletek. Přesto mi nesedly tolik jako předchozí díl. Výhrady jsem měl zejména k postavám a jejich prapodivným volbám. Zvlášť ublíženecký kapitán USS Demeter je příklad toho, jak by důstojník reagovat neměl.

01.03.2021 3 z 5

Nehodni Nehodni Kirsten Beyer

Šestá kniha ze série Voyager relaunch. Příběh se odkazuje na předchozí díly a na tetralogii Volání osudu. Jejich znalost není přímo nutná, protože autorka minulé události neustále připomíná a rozpitvává. Nepůsobí to příliš dobře a plynulosti děje to rozhodně nepomáhá. Naštěstí je zápletka dobře vymyšlená, napínavá a nezbytný twist je docela překvapivý. Zvykl jsem si posuzovat Star Treky i podle toho, jestli jejich postavy odpovídají svým seriálovým předlohám. Autoři často podléhají snaze je více zlidštit a posunout blíže ke své době. Kirsten Beyer k tomu taky inklinovala, ale většinou nepřekročila rozumnou míru. Drobné odlišnosti se dají přičíst novým zážitkům a v případě Sedmé i postupnému vývoji.

22.02.2021 4 z 5

Sny o Krkavcích Sny o Krkavcích Carmen Carter

Sny o Krkavcích jsou pravděpodobně nejbrakovější Star Trek co jsem kdy četl. Zápletka je béčková až to bolí a po myšlenkové nadstavbě, nezbytné pro knihy z tohoto universa, není ani stopy. Přesto na ni nedám dopustit, protože se může pochlubit hutnou atmosférou a svižností. Občas je krásné oddat se prostému strachu z neznáma.

18.02.2021 5 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Kniha vhodná pro čtenáře začínající se zahraniční politikou. Kissinger se tentokrát držel zkrátka. 386 stran se nezdá málo, ale v porovnání s předchozími díly autora je to útlá brožura nabízející stručný přehled problematiky. Dokonce ani nejobsáhlejší pasáž o USA nejde příliš do hloubky, a v textu je minimum nových myšlenek a žádná nová teorie. Není to úplně fér srovnání, protože zaměření obou knih se protíná jen částečně, ale neprávem opomíjený Nebezpečný národ od Roberta Kagana je názornější, podnětnější a ucelenější.

13.02.2021 4 z 5

Barva z kosmu Barva z kosmu Howard Phillips Lovecraft

Nejsem takový znalec H.P. Lovecrafta, abych dokázal posoudit, jestli je to reprezentativní výběr, nebo jestli je vhodný pro seznámení s jeho dílem, ale jsem si jistý, že je velice kvalitní. Přiznám se, že jsem autora dříve považoval za spisovatele sice dovedně napsaných, ale jen mírně strašidelných povídek s nádechem tajemna. Dnes už si to nemyslím, protože při čtení sbírky mi nebylo dobře po těle. Mohl bych zmínit atmosférickou Barvu z kosmu, ale nejvíce mě vyděsily výborné Krysy ve zdech a Věc na prahu. Skvělé jsou ovšem všechny.

01.02.2021 5 z 5

Simulakra Simulakra Philip K. Dick

"Vítejte ve Spojených státech amerických a evropských. Po třetí světové válce se USA spojily s Německem, aby čelily třem dalším velmocem: Francouzské říši, Lidové čínské republice a Černé Africe." Tyhle dvě věty z anotace se ukázaly jako past. Kvůli nim jsem čekal složité zahraničně politické drama, ale dostal jsem zmatený a neuvěřitelně překombinovaný příběh z ujetého světa. Philip K. Dick rozházel slibné vějičky a pak je nechal trestuhodně vyšumět. Jestli od něj chcete napínavý politický thriller, přečtětě si raději Sluneční loterii.

01.02.2021 2 z 5