Haloon Haloon komentáře u knih

Kněžka Kněžka Michael Scott

S poslední knihou je celý ten cirkus u konce. Nadějná serie se zvrtla v lehce dadaistický mišmaš a poslední kniha tomu dodala korunu. Škoda, myslím že to šlo celé pojmout lépe.

19.02.2021 1 z 5

Válečník Válečník Michael Scott

Kouzlo ságy se zuby nehty drží, ale vše co mi na knihách o dvojčatech a Flamelových vadí se bohužel jen prohlubuje. Prastaré postavy, které žijí na světě tisíce let se chovají jak malé děti. Čím dál více roste pocit, že si autor sám často protiřečí.

24.12.2020 1 z 5

Zaříkávač Zaříkávač Michael Scott

Zaříkávač byl za mne smysluplnější než Vědma. Přesto se postavy čím dál více zplošťují, jejich dialogy se neustále točí okolo otravného tématu, kdo koho nechce naštvat. Ve výsledku svět ztrácí svou logiku, což dílu dost ubírá.

24.12.2020 2 z 5

Vědma Vědma Michael Scott

Fantazie z díla přímo překypuje, ale postavy a příběh se mi zdají čím dál více naivní. Časté přehánění a dramatizace, která nakonec nevede vůbec nikam, dílu také nepřidává. Bohužel Vědma byla co do ságy mírný krok zpět.

24.12.2020 2 z 5

Svastika a Pentagon Svastika a Pentagon Pavel Pepperštejn

Mimořádně zvláštní kniha s hlubokým nádechem mysticismu. Četně se opakující symboly svastiky a pentagramu, často bijí do očí svými protiklady. Nejednou jsem se ztratil při hledání smyslu výkladu a vyprávění, kde se děj až neuvěřitelně rychle mění jako příliv a odliv, který čtenář neočekává.

05.02.2020 3 z 5

Mafie v Praze Mafie v Praze Michal Viewegh

Vřelé díky autorovi za další bourání iluze o našem malém státečku, kde ruka ruku myje a kde vítězí ti nejdrzejší.
Co se týče příběhu, zde slouží jen jako prostředek ke sdělení těchto špatných zpráv. V knize bylo velké množství postav ve kterých jsem se neustále ztrácel. Ani netuším, zda byly dějové linky všech dokončeny, či zda měly v příběhu nějaký hlubší smysl. Kupodivu mi to však vůbec nevadilo. Jak jsem zde napsal, smyslem knihy bylo nejspíš bourání iluzí a to se povedlo ukázkově.

17.10.2019 3 z 5

Jezero prokletí Jezero prokletí Emily Rodda (p)

Jezerem prokletí si tato série poměrně polepšila. Svět, kterým v tomto díle putovali, byl mnohem více promyšlený včetně postavy Thegan, ale především dvojice Nij a Doj, kteří mě v dětství zaujali a vlastně díky jejich pasáži jsem ve čtení Deltory pokračoval. Hádanky jsou zde také lepší, ale ten celkový děj... Přijde mi, že je jednoduchý i na malé děti a mohl by být kapánek složitější. Je to zkrátka taková dobrodružná pohádka a tenhle díl bude asi jeden z nejlepších v sérii.

13.12.2018 4 z 5

Oko světa Oko světa Robert Jordan (p)

Oko světa mě draplo už během prvních stránek a velmi brzy jsem pochopil, že fantasy svět Jordana a jeho mytologie je až příliš rozsáhlý a složitý na takového malého človíčka jako jsem já. Vzhledem k tomu, že jde o první díl předpokládám lepší vhled do dějin světa s každou další přečtenou knihou, ale prozatím to byl celkem oříšek. Oko světa se mi moc líbilo. Na můj vkus je zde příliš magie a mám raději postavy, které nejsou ani dobré ani zlé, ale já nejsem autor a Jordan to zvládl moc dobře. Svět a jeho problémy jsem si dokázal rychle představit, přestože v něm mám ještě co objevovat a na ne uplně tradiční nelidské tvory a potvory jsem si také zvykl rychle. Už teď jsem zvědav na pokračování.

05.10.2018 4 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

V originálním světě možná trochu neoriginální příběh. Alespoň takový byl můj pocit, čímž neříkám, že se mi kniha nelíbila. Naopak, byla zvědavou honbou za neodbytnými otázkami, kdo je Vidoucí? Kdo jsou Slepí? Co je do Slokny zač ten Urd...? Zajímavý svět, doufám že se z něj dozvím více.

19.02.2021 4 z 5

Dědicové černé vlajky Dědicové černé vlajky Michael Peinkofer

Zprvu jsem jí příliš nevěřil, ale nakonec se z ní vyklubal poutavý dobrodružný příběh s prvky fantasy, které dojmu z knihy nijak neuškodily. Příběh a dialogy jsou často naivní a plné klišé. Téma této doby je zde zromantizováno, až téměř do pohádky.

10.04.2019 3 z 5

Údolí ztracených Údolí ztracených Emily Rodda (p)

Tento díl byl přesně to, co od Deltory očekávám, tedy dětskou fantasy plnou hádanek a rébusů, která přímo nutí čtenáře, aby je sám vyřešil.
A to se tady skutečně povedlo. Hádanky skvělé, záporák výborný a tento díl, jeden z nejlepších v sérii.

05.01.2019 4 z 5

Labyrint bestie Labyrint bestie Emily Rodda (p)

Přestože byl tento díl poměrně chaotický, za mne byl jeden z těch lepších. Piráti, elové, či zpustlá oblast a drsné prostředí funguje dobře a vytváří bezútěšnou atmosféru, kterou jen korunuje bestie na konci.

02.01.2019 4 z 5

Hora děsu Hora děsu Emily Rodda (p)

Tento díl se dlouho rozjížděl. Ač byla tato čast světa s gnómy zajímavá, bylo zde málo rébusů a hádanek. Jelikož si myslím, že právě na tom série Deltory stojí, musím ji hodnotit jako jeden z těch slabších dílů, což je škoda, neboť svět nebyl vykreslen špatně.

26.12.2018 3 z 5

Poušť zkázy Poušť zkázy Emily Rodda (p)

Další díl byl oproti minulému zlepšením, když nepočítám kapitolu na začatku, která se věnuje inteligentním rybám, zcela nesouvisející s dějem, jenž zde byla snad jen proto, aby tento díl nebyl příliš krátký.
Jakmile se však dějová linka posune do Ritmeru, příběh nabírá oprátky a jeho rozuzlení je pro mne jedno z nejlepších v sérii. Přidejme nové spojence, či neobvyklého stražce drahokamu a kniha v rámci prvních čtyř dílů bojuje o prvenství s Jezerem prokletí, i když je zde méně hádanek.

23.12.2018 4 z 5

Město krys Město krys Emily Rodda (p)

Třetí díl Deltory mne nijak zvlášť nenadchl ani jako dítě a ani teď. Na první pohled tato část světa vypadá promyšleně a vlastně i promyšlená je, když na to koukáte okem šestiletého dítěte. Vím, že je to dětská kniha, ale to neznamená, že dílo musí být naprosto jednoduché. Jezero prokletí se mi určitě líbilo víc.

18.12.2018 3 z 5

Lesy Hrůzovlády Lesy Hrůzovlády Emily Rodda (p)

Dětská kniha, která zapojuje mladého čtenáře do děje prostřednictvím hádanek a záhad. První díl mi přišel asi nejslabší. Polovinu knihy zabírá jednoduchý prolog a tak je na samotnou výpravu za kameny příliš málo prostoru a závěr se zdá uspěchaný. Děj je navíc až moc jednoduchý.

24.11.2018 3 z 5