Hadati Hadati komentáře u knih

Led Led Pavel Korněv

Do Příhraničí se dá dostat z Ruska, když máte tu smůlu a překročíte tu neviděnou hranici. Je to totiž jednostranná jízdenka. Tento svět je nepřívětivý, a to nejen kvůli téměř neustálé zimě a sněhu, ale i kvůli jejím nadpřirozeným obyvatelům a všudypřítomné magii. Kromě několika osad všude číhá smrtelné nebezpečí. Led je jedním z nedobrovolných obyvatel této země, kdy už tak těžký život mu je zkomplikován ještě více, když se ho různí lidé a lidské frakce začnou snažit zabít. A on neví, proč.
Při sledování osudů hlavního hrdiny se nezastavíte. Led je druhem hrdiny, který by se dal přirovnat k postavě Bruce Willise ze Smrtonosné pasti. Obyčejný chlápek, který v sobě skrývá tvrdé jádro, a který jde od jednoho drsného střetnutí do dalšího. Neustále schytává rány, ale o to více je rozdává. A vždy, když už si myslíte, že je příliš odrovnán, než aby cokoliv dělal, tak se opět zvedne a znovu čelí novým a novým nepřátelům.
Svět jako takový je i přes věčné nánosy sněhu zajímavý a hrdina je charakterní, přestože není svatoušek. Příběh je však příliš přímočarý a neustále se opakující potyčky po chvíli znudí. Knize by určitě pomohlo, kdyby se Led dozvěděl dříve než na konci knihy, proč ho vlastně všichni pronásledují. Namísto toho však většinu knihy tápete stejně jako hrdina. A pokud uděláte tu chybu, že si přečtete oficiální anotaci na zadní straně obálky knihy, pak přijdete i o potěšení z objevování důvodů, proč je hrdina pronásledován.

21.05.2016 3 z 5

Drsné sny Drsné sny Jakub Mařík

Hlavní příběh naší detektivní skupiny se posunuje. V Praze se děje cosi podivného, kdy obyčejní obyvatelé na různých místech propadají abnormálnímu vzteku a pro naprosté prkotiny zabíjejí své spoluobčany. Felix a jeho parta je najata, aby tomu přišli na kloub. Do případu je tentokrát zapojena celá skupina, kdy každý zde má svou podstatnou roli.

Výtah do pekla Výtah do pekla Jiří Pavlovský

Naše skupina se opět rozděluje. Klaudie se sama rozhodne vypořádat se s panelákem, ve kterém má strašit. Její parťák Vincenc je mezitím opět upozaděn tím, že musí trčet na policii za další své prohřešky. Felix a Walter mezitím řeší úkol pro Sedmičku, kdy mají zkontaktovat Starce, což je jakási obdoba Ctulhu, a domluvit jim, aby přestali s tím, co dělají, ať už dělají cokoliv. Klaudiin příběh je více hororový, zatímco druhý příběh celou knihu více odlehčuje. Nakonec se také dozvíme i další střípek informace, proč magie ve světě umírá.

Přísežný meč Přísežný meč George R. R. Martin

Druhý příběh o mladém potulném rytíři, který se odehrává tři roky po prvním díle. Rytíř Duncan a jeho panoš Egg slouží malému lordovi na jeho chudém panství. Tento lord je tak chudý, že má jen několik poddaných a dva námezdní rytíře. Panství je sužováno vedry, což se zhroší poté, co najednou zcela vyschne jediný vodní tok tohoto panství. Duncan se vydá prozkoumat, co se s tímto potokem stalo na vedlejší panství, což by mohlo být začátkem války mezi jejich vlastníky, mezi kterými panuje nepřátelství.

O něco slabší než první díl.

19.04.2016 3 z 5

Potulný rytíř Potulný rytíř George R. R. Martin

Pro fanoušky Hry o trůny by komiks mohl být zklamáním, protože je příběh zasazen do období před událostmi knih, do období, kdy ještě vládli Targaryenové a žádný z hrdinů knih ještě ani nebyl na světě. Hlavním hrdinou je mladý panoš potulného rytíře, který využije smrti svého pána, aby se sám stal rytířem a vybojoval si uznání na rytířském turnaji. Potýká se s mnoha problémy, jak toho docílit, protože nemá dost peněz, majetku, známostí ani zkušeností. Jeho život se zkomplikuje i tím, že se zaplete s Targaryeny. Kresba je moc pěkná, a přestože se jedná o osud bezvýznamného mladého potulného rytíře, dočkáte se i toho, že jeho jednání nakonec změní osud celého království.

Soumrak bohů Soumrak bohů James O’Barr

Komiks se přiživuje na popularitě původní Vrány, kdy však příběh mu nedosahuje ani po paty. Překvapilo mě, že autorem obou děl je ta samá osoba. Příběh komiksu se odehrává v jednom z německých koncentračních táborů, kdy si lehko dokážete představit, o čem asi bude celý děj. Hlavní postava se zde objeví způsobem, který není nijak vysvětlen, a začne se mstít těm, kteří jí ubližili – tedy fakticky všem německým vojákům, na které zde narazí. Chybí tu vše, co původní Vrána měla: Promyšlený příběh, poetičnost, napětí. Hlavní postava dokonce ani nezíská vaše sympatie, a to i když byla obětí fašistických sadistů. O co lepší by to bylo, kdyby "Vrána" pronásledoval své mučitele až po válce a oni se před ním snažili skrýt? Takový promarněný potenciál. Komiks zaujme pouze kresbou, která je do prostředí koncentráku ideálně zvolena.

19.04.2016 1 z 5

Stín svobody Stín svobody David Weber

Další díl ze série Saganami, kde se opět řeší, co se děje ve vesmíru dále od Manticory – ve Vřetenu a v sektoru Madrás, které je pod dohledem Pohraničních sborů Solárního svazu. Na začátku knihy musíte přetrpět nudné pasáže příprav povstalců asi ve třech hvězdných systémech sektoru Madrás. S těmito povstalci se budete těžko ztotožňovat, protože ačkoliv všechny usilují o svržení tyranských vlád, tyto nové „hrdiny“ vůbec neznáte a nemáte k nim tedy žádný vztah, kvůli kterému byste s napětím čekali, co se s nimi stane. Weber tohle neztotožnění přiživuje i tím, že na osudy těchto povstaleckých skupin nahlíží spíše z globálního pohledu než z pohledu jednotlivých postav.
V druhé části knihy se konečně dočkáme toho, že v této části vesmíru Mantichořané mají už plné zuby solarianské arogance a dosud pasivní reakce na agresi Solariánů postupně přejde v aktivní jednání proti zdejším solarianským uskupením, což nakonec vyváží nudné kapitoly, kterými se musíte zpočátku prokousat.

Sága 2. světové války Sága 2. světové války Robert Leckie

Velmi podrobná historie 2. světové války na tisícovce stran. Jen první stovka je věnována tomu, co počátku této války předcházelo. Obsahuje i obsáhlejší životopisy důležitých osobností války. Přestože je tato historická kniha dost podrobná, nenudí, protože nezáživná fakta jsou značně doplněna vyprávěním očitých účastníků války - jedná se o politiky a generály, ale také důstojníky nebo obyčejné vojáky, vězně nacistických táborů, odpůrce režimu nebo obyčejné civilisty. Protože se jedná o amerického autora, zabývá se nejen válkou v Evropě, ale i v Tichomoří. Jediné negativum knihy jsou přílohy. Jedná se o několik nepřehledných map, které často spíš matou než pomáhají. Jinak je však kniha od počátku až do konce plná různých zajímavých informací, které čerpají ze stovek pramenů.

03.04.2016 5 z 5

Pokračování diplomacie Pokračování diplomacie Jan Kotouč

Tento český mladý spisovatel se netají tím, že je příznivcem světa Honor Harringtonové spisovatele Davida Webera. A vzhledem k tomu, že Jan Kotouč se tímto světem dost inspiroval, nelze se vyhnout srovnání těchto obou světů.
V obou případech se jedná o military sci-fi, kdy je kladen velký důraz na vesmírné souboje a jejich podrobné popisy. Přestože se série Hirana od Jana Kotouče dá považovat za určitý klon Weberova vesmíru, je zde i několik podstatných odlišností. V Kotoučově vesmíru existují mimozemské inteligentní civilizace, které dokáží konkurovat lidské rase v dobývání vesmíru, což vytváří naději, že autor sice začne na stejné koleji jako jeho vzor, ale přehodí výhybku a vydá se do budoucna jiným směrem. Další změnou je i to, že jeho hrdinové nejsou zvyklí na tisícové nebo dokonce desetitisícové ztráty během vesmírných bitev a na takové ztráty reagují více emočně, než je to u „polorobotického“ chování důstojníků ze světa Honor. V této knize také od počátku sledujete dějové linie obou soupeřících stran, kdy ani o jedné z nich nemůžete říci, že je to ta „špatná“, takže se vaše sympatie přelévají tam i zpátky. Někteří čtenáři to jistě budou považovat za něco osvěžujícího, ale jiným bude naopak vadit, že se nedokážou s některou ze stran konfliktu dostatečně ztotožnit.
Tento počátek nové série je po technické stránce dobrý, zejména když se vezme v potaz, že se jedná o prvotinu mladého autora, ale až moc kopíruje Weberův styl psaní. Zejména trpí stejným nešvarem mnoha postav a mnoha názvů, kdy se hned od počátku v tom všem ztratíte. Zejména budete mít zmatek v tom, která postava patří ke kterému národu. Větší přehled o tom začnete mít až někdy po první čtvrtině příběhu. Na konci knihy je sice jmenný rejstřík, ale jen nemnoho čtenářů baví neustále obracet listy a dohledávat jednu postavu za druhou a přerušovat tak neustále čtení příběhu.
Pokud jste již pronikli do světa Honor Harringtonové a hledáte podobné military sci-fi, je výběr této knihy pro vás naprosto ideální. Popisy vesmírných soubojů jsou jen o něco málo podrobné než u Webera, kdy se do bojů už od počátku zapojují stíhačky a bombardéry ve stylu Star Wars. Jestliže svět Honor Harringtonové neznáte a máte rádi military sci-fi, i pro vás se dá tato kniha doporučit. Pokud vás však nezajímá kniha, která celá pojednává o boji vesmírných lodí ve vesmíru nebo nemáte zájem číst další „weberovku“, která nepřinese nic moc nového, tak se této sérii raději vyhněte. (3,5 hvězdičky)

01.04.2016 3 z 5

Cesta slávy Cesta slávy Robert A. Heinlein

Z celého díla jsem nabyl dojmu, že se Heinlein se svými přáteli u piva vsadil, že dokáže napsat i nějakou fantasy knihu, a tohle je výsledek. První pětina knihy se odehrává v našem světě, kdy hlavní postavou je americký voják, kterému zrovna skončil první turnus ve Vietnamu a dopravní systém Strýčka Sama využívá k tomu, aby se trochu podíval po světě. Přestože v této první části není jediná známka po sci-fi a fantasy, humor velmi podobný Hlavě XXII z něj dělá tu nejzábavnější část románu. Příběh se nakonec zvrhne do bláznivého fantasy dobrodružství s meči, krásnými dívkami, fantaskními světy a příšerami. I v této části jsou světlé momenty pro pobavení, kdy je zřejmé, že autor nebral příběh nijak vážně a hlavně se chtěl při psaní pobavit. Vyvrcholení románu však přijde velmi brzy, a to ve dvou třetinách příběhu dosažením cíle dobrodružné výpravy. Pak už dojde prakticky jen na vysvětlování, proč, kdo, co a jak, což je neskutečně nudné a ubíjející. Tato poslední část knihy se dá připodobnit sportovnímu zápasu, kdy už je odpískán konec a vy už jen sledujete hodnocení sportovních týmů. Navíc, z neustálého vzájemného cukrování mezi hrdinou a jeho dámou v ohrožení budete mít pocit podobný tomu, jako by vás někdo nutil na posezení sníst kilo cukrové vaty, aniž by vám dal něco k zapití. Jednoznačně to nejhorší, co jsem od Heinleina četl (a to jsem toho od něj četl dost).

01.04.2016 2 z 5

Star Wars omnibus: Boba Fett Star Wars omnibus: Boba Fett Andy Mangels

Po mém velkém zklamání z omnibusu Star Wars: Letopisy rytířů Jedi 2 část jsem na tuto knihu hleděl s podezřením. Naštěstí se kvalitativně od sebe dost liší. Již podle názvu je zřejmé, kdo bude jejich důležitým spojovatelem. Boba Fett je ve všech komiksových příbězích tohoto omnibusu vykreslen nejen jako nejlepší lovec odměn své doby, ale jako živoucí legenda, která se svou pověstí vyrovná legendárním sithům nebo jediům. Příběhů je celkem devět a jsou řazeny chronologicky, kdy určujícím časovým bodem je bitva u Yavinu (zničení Hvězdy smrti v epizodě IV).
V Nepříteli Impéria si proslulého lovce odměn najme samotný Darth Vader s tím, aby našel a zabil jednoho zběha a přinesl zpět truhlici, kterou má u sebe, aniž by ji otevřel. Už kvůli tomu je Boba Fett podezřívavý, že nejde jen tak o obyčejnou zakázku. Tento úkol nakonec vede k osobnímu střetnutí mezi tímto zabijákem a Darth Vaderem.
Druhá delší povídka Yavinská vasilika je druhým nejlepším příspěvkem tohoto omnibusu. Tři Huttové uzavřou sázku, komu se podaří získat vzácný artefakt, a každý z nich vyšle tři osoby, aby ho získali. Do této soutěže se zapojí několik známých postav jako je Han Solo, Žvejkal a Lando Calrissian. Honička za pokladem je okořeněna mnoha podrazy, a to nejen od soupeřících skupin hledačů.
Následuje několik kratších povídek. Oběť je o tom, co se stane, když Bobu Fettovi odmítnete zaplatit jeho předem sjednanou odměnu. Vrak je povídka s minimem textu a s nejlepší pointou. Jatka pak předvedou, jak je moc vrtkavá. Záchrana je pak důkazem, že ani Bobo Fett není neomylný. Dva pohony zkázy se odehrávají po údajné smrti Boba Fetta, kdy se tento lovec odměn opět objeví. Přežil nebo se za něj vydává někdo jiný, aby využil jeho legendární pověsti?
Smrt, lži a zrada jsou další větší povídkou, která je napínavá od začátku až do konce. Díky ní nahlédnete více do intimních vztahů huttských slimáků a poznáte, že lovci odměn nemají snadný život.
Poslední krátká povídka Agent zkázy na závěr ukáže, že Boba Fett se nezajímá jen o peníze za odměny.
Všechny povídky byly něčím zajímavé. První pobaví humorem, zejména co se týče kultu pesimistů, a také netradičním střetnutím Bobby Fetta a Darth Vadera. Druhá pak známými postavami a šíleným soupeřením. Třetí vítězstvím „dobra nad zlem“, čtvrtá pointou, pátá a šestá akcí, sedmá netradičními soupeři. Osmá pak snad tím vším dohromady a devátá jako příjemná tečka na konec. Celkově pak omnibus v hodnocení vyjde více než dobře.

01.04.2016 4 z 5

Kruté stroje Kruté stroje Ondřej S. Nečas (p)

Nečas jako nový autor série, který po prvních dvou dílech převzal otěže za Pavlovského, se tématu zhostil více než dobře. Sice o něco ubylo humoru, ale o to více se soustředil na detektivní zápletku. Příběh ohledně Sedmičky byl zcela odsunut stranou, ale naopak byl o něco víc použit démon Rashil, který Felixovi zadal současný úkol – zjistit okolnosti tří záhadných úmrtí a zda spolu nějak souvisí. Díky rozdělení Felixovy skupiny, aby mohli všechny tři vraždy vyšetřovat najednou, dostávají více prostoru Klaudie a Walter. Vincenc je naopak dost upozaděn, neboť se zřejmě autorovi psychopat do jeho příběhu nehodil.

Sonáta pro Azazela Sonáta pro Azazela Dušan Fabian

Tento díl se honosí tím, že se jedná o první knihu z této řady, která byla napsána zahraničním spisovatelem – Slovákem. Felix a Klaudie se vydají za melouchem do Nitry. Naštěstí, přestože je tento díl psán Slovákem a příběh se odvíjí na Slovensku, není pozornost českého čtenáře a toto oddychové čtení narušeno tím, že by kniha byla psána slovensky. Dokonce i řeč slovenských postav je psána v češtině, což považuji za pozitivum. Přestože slovenskému jazyku rozumím, považoval bych ho zde za zbytečně rušivý.

Celý děj se odvíjí na jednom místě, kdy jsou z něho tentokrát zcela vyškrtnuti Walter a Vincenc. Autor se pokusil navodit hororovou atmosféru místa odstřiženého od ostatní civilizace, kdy jsou lidé odkázaní jen sami na sebe a na své společníky, které však neznají. Mohou tedy jen hádat, kdo zde má jaké motivy, kdo je vrah, který je postupně likviduje, anebo zda se na tom místě ukrývá někdo další, kdo vraždí. Hrdinové pak postupně odkrývají pozadí celé věci. Zatím se jedná o nejslabší díl série, přestože ani jemu nechybí humor. Nejzábavnější částí knihy je však krátká kapitola o Walterovi a Vincencovi, kteří se společně vydají v Praze za zábavou. Tato kapitola však nijak nezasahuje do hlavního děje.

01.04.2016 3 z 5

Olomoucký bestiář Olomoucký bestiář Vlastimil Vondruška

Mé první setkání s dílem Vlastimila Vondrušky a jeho vyšetřovatelem Oldřichem z Chlumu, prokurátorem krále Přemysla Otakara II. byl doprovázen pochybnostmi, zda je dobrý nápad začínat tuto historickou sérii odprostřed. Vondruška naštěstí podstatné informace z minulosti v románu zmiňuje, takže ani nový čtenář se v příběhu neztrácí.

Oldřich z Chlumu je vyslán na moravské purkrabství, kde má vyšetřit zmizení truhlic s penězi, které se cestou záhadně ztratily. Ozbrojený vojenský doprovod pak byl nalezen na moravském panství Crha z Holštejna. Pro Oldřicha však toto vyšetřování nebude snadné. Morava je sice součástí českého království, skutečný vliv tam však má biskup z Olomouce, který je sice věrným poddaným krále, ale také nepřítelem Oldřicha. Oldřichovi z Chlumu s vyšetřováním pomáhá charismatický panoš Ota a hrbatý ranhojič Wolfgang. Kromě vyšetřování ztracených peněz se pak Oldřich musí zabývat i dalšími záhadnými případy jako je řádění vlkodlaka.

Drákulova výzva Drákulova výzva Brian Edmund Posehn

Drákula si najme Deadpoola, aby mu přivedl jeho nevěstu, sukubu, kdy jejich sňatek byl dohodnut již před staletími. Deadpool bezstarostně tento úkol přijme, kdy se však společně s touto nevěstou musí od saharských písků, přes Evropu až do Ameriky probít přes kvanta rozličných nepřátel. Utká se tak třeba s neutrálním minotaurem, strážcem Řecka, kladným Bladem, zabíječem upírů a jiných monster, nebo záporáckými jednotkami Hydry a AIMu. S těmito protivníky se pak vypořádává humorem sobě vlastním a potoky krve či jiných tělních tekutin, nejen vlastních. Přesto komiks neupadá do trapného fekálního humoru. Není snad strany komiksu, kde by nebyl alespoň jeden vtip. Příběh se jen hemží odkazy na marvelácké postavy. Pár jich má v příběhu větší roli (jako Blade), většina z nich ale má jen menší štěk nebo si zde hraje na statisty, anebo jsou zmíněni jen v něčí vtipné poznámce. Po grafické stránce je na každé okno komiksu radost pohledět a není zde nouze ani o komické prvky beze slov.

14.03.2016 5 z 5

Z prachu zrození Z prachu zrození Ray Bradbury (p)

Vyprávění o strašidlech, která na jednu stranu trpí ztrátou víry lidí v jejich existenci, a na druhou stranu obavou, že je lidé poznají, vezmou do rukou pochodně a vypálí jejich domovy. Příběh se odehrává v blíže neurčené době, někdy během 20. století. Přestože se jedná o strašidla, žijí tak, aby lidem nijak neubližovala. Bradbury sice knihu vydal až na začátku 21. století, ale napsal ji někdy na konci druhé světové války. Jako důvod tohoto odkladu pak sám v doslovu uvedl, že ji v té době nevydal, protože nenašel vydavatele ochotného se vydání ujmout. Styl psaní je „poetický“, jak je u tohoto autora zvykem, což může některým čtenářům vadit. Příběh jako takový mě nijak zvlášť neoslovil, kdy až v druhé třetině knihy se stal děj o něco víc zajímavější a o něco méně zmatenější.

14.03.2016 3 z 5

Město mrtvých Město mrtvých Jiří Pavlovský

Příběh Felixe Jonáše pokračuje přesně tam, kde skončil v prvním díle. Po menším úvodu se však Jonášova parta ocitne v maloměstě, které je skryto před zraky obyčejných lidí. Přestože toto město se na první pohled nezdá být nijak zvláštní, hrdinové brzy zjistí, že je v této komunitě cosi shnilého. A nejsou to jen mrtví na místním hřbitově.

U knihy je znát, že ji Jiří Pavlovský psal jako jednolitý příběh s první knihou a až poté se ho rozhodli rozdělit a vydat ho jako dvě knihy. Toto rozdělení však příběhu moc neuškodilo, protože po krátkém úvodu v Praze se děj přesune na zcela jiné místo s jinou zápletkou. Pouze důvod výpravy do maloměsta má souvislost s jednáním postav v minulém díle.

Černý humor nadále zůstává, kdy nikoho na základě názvu druhého dílu nepřekvapí, že se naše skupina hrdinů bude muset vypořádat s nemrtvými. Čtenář se slabším žaludkem by tedy raději neměl druhý díl číst, pokud by měl potíže s tím, že již jednou mrtví budou znovu zabiti rozličnými klasickými i méně tradičními způsoby. Naštěstí pro originalitu, není děj zaměřen pouze na likvidaci nemrtvých.

Batman: Kameňák a další příběhy Batman: Kameňák a další příběhy Alan Moore

Přestože se jedná o sbírku tří povídek, jde o jeden dlouhý příběh rozdělený do dvou částí a krátkou třetí povídku. První dvě povídky se týkají Jokera, který začne z nějakého důvodu zabíjet konkrétní lidi. Batman a kapitán Gordon se snaží přijít na spojitost mezi Jokerem a těmito vražděnými muži a také na způsob, jakým byli zabiti. Je zde nový pohled na zrození šíleného Jokera. Třetí povídka je pak o tom, že v každém z nás může třímat nějaký ten psychopat.

Joker Joker Brian Azzarello

Celý komiksový příběh je vyprávěn bezvýznamným gangsterským poskokem, který byl dostatečně prozíravý, odvážný nebo hloupý, aby dobrovolně zajel vyzvednout Jokera autem ke vstupu do Arkhamské věznice.

Jokera po dlouhé době pustili z Arkhamského blázince. Nemá žádné peníze, majetek, prostředky a ani věrné společníky či poskoky. Dovedete si představit, že by Joker po propuštění začal sekat dobrotu a začal pracovat jako pomocník v nějakém supermarketu a ukládal zákazníkům jejich koupené zboží do papírových pytlíků? Taková představa by Jokera jistě rozesmála, kdybyste mu to to řekli do očí. A zatímco by se tomu smál, tak by vás za takovou poznámku zabil. Nejspíš velmi pomalu, bolestivě a s vynalézavostí sobě vlastní.

Pokud se bojíte po tomto komiksu sáhnout z obavy, že Jokera vykreslí jako osobu, která byla v Arkhamu napravena a zbavena šílenství, tak se bojíte zbytečně. Na rozdíl od komiksu Harley Quinn, ve kterém byla Jokerova společnice vykreslena jako osoba šílená, ale nikoliv úmyslně zlá, pro Jokera to neplatí. Joker je stále psychopatickým maniakem, kterému je jedno, kdo kvůli němu zemře při cestě za jeho cílem – znovuovládnutí gothamského podsvětí. Neohlíží se na počty mrtvých. Je mu jedno, jestli pro jeho cíle nebo pobavení budou trpět nevinní. A už vůbec se neohlíží nad důsledky, které jeho jednání může mít. Zkrátka, starý dobrý Joker.

Sabriel Sabriel Garth Nix

Na zadní straně obalu knihy se v českém vydání píše, že je kniha podobná Harrymu Potterovi, ve skutečnosti si však tato díla moc podobná nejsou. Sabriel je určena starší mládeži, kdy hlavní hrdinka, osmnáctiletá dívka, už od začátku vyprávění ovládá umění nekromantie. A přestože je nezkušená, je nadaná a na svůj věk se chová dospěle a zodpovědně. Její dobrodružství začíná v zemi, kde jezdí autobusy a v boji se používají střelné zbraně, letadla i tanky. Jen 40 mil od školy pro dívky, ve které již mnoho let tráví svůj čas, stojí hradby, za kterými se rozkládá magické království plné nadpřirozených bytostí, kde je běžná magie a mrtví tam ne vždy spočívají navždy v pokoji. Jako potomek rodu nekromantů, který přivádí nemrtvé zpátky do smrti, dostane za úkol vypořádat se s velkým zlem.

Kromě hlavní hrdinky, u které je osvěžující, že neprochází přerodem z nešikovné, naivní nebo nesebevědomé postavičky v neohroženou hrdinku, jak je často zvykem, je zajímavé i to, že ačkoliv je určena pro mládež, jedná se o dost temný svět, kde umírají i nevinní, ať už se jedná o dospělé či děti. Nejzajímavějším na tomto světě je však to, že zde po boku existují světy magie a vědy, kdy věda nefunguje ve světě magie, a naopak. Na hranici těchto dvou říší však toto pravidlo neplatí a Nix této skutečnosti, zejména v závěrečném střetnutí, velmi dobře využil.