Gwaihir Gwaihir komentáře u knih

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Ve svém návratu do starých časů, ba dokonce do pohádkových let, jak sám autor píše v předmluvě ke svému dílu, vypráví tato jedinečná a současně také asi moje nejoblíbenější Remarqueova kniha, vynikající příběh mládence, jehož v podstatě živí smrt druhých a který, v době poněkud absurdního ekonomického vývoje a všeobecného morálního úpadku, hledá smysl svého bytí. Prostřednictvím jeho bystré mysli, nesmazatelně poznamenané válečnými děsy, potom velmi trefně komentuje svět kolem a pokládá množství zajímavých otázek, na něž se snaží nalézat odpovědi cestou vlastních úvah, ale často i ve velmi poutavých rozhovorech s dalšími postavami představujícími určité postoje a názory. Jednou z hlavních rolí zde hrají také ženy, jejichž přítomnost dává všemu nový rozměr, ať už jde o milenecký poměr s mladou akrobatkou, jež představuje klidný přístav na cestě poznání, či o cituplný vztah se zranitelnou tajemnou dívkou trpící duševní chorobou, jež je pravou láskou a jejíž bujné představy mohou být takřka nekonečnou inspirací. Celý děj je prostoupen naprosto úžasnou atmosférou naděje, která je však většinou překryta závojem meziválečné reality a protkána notnou dávkou cynismu odhalujícího pravou podstatu věcí, nad jejichž poutavým a mnohdy překvapivým vývojem do výše ční mohutný symbol černého obelisku. 100 %

25.01.2014 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Určitě jeden z nejzajímavějších románů, které si lze přečíst, popisuje život mladého muže, jenž je neustálým zápasem s beznadějí ve světě hluboké hospodářské krize, jehož tragická realita může být narušena jen srdečným vztahem ke dvěma skutečným přátelům a vroucími city ke křehké mladé ženě skrývající krutou pravdu. Odhalení jejího tajemství všechno mění a rozděluje celé vyprávění, v němž se dá nalézt i mnoho pozoruhodných myšlenek, na dvě části, které jsou zároveň protkány dalšími neveselými osudy rozličných postav žijících ze dne na den ve strachu z budoucnosti. Ty pak společně tvoří nádherně temné pozadí skvěle propracovaného příběhu o láskou prozářeném bytí, v němž je místo pouze pro přítomnost a nejniternější emoce. Poměrně typický je také výskyt velkého množství přemýšlivých pasáží, které mohou vést k nejrůznějším úvahám a jejichž obsah je platný takřka v jakékoli době. 100 %

28.12.2013 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Tento neveselý příběh automobilového závodníka a nemocné dívky je asi první prózou, kterou jsem skutečně naplno přečetl a která se zároveň navždy zapsala do mého srdce. Líčí totiž láskyplný vztah dvou lidí pohybujících se na hranici života a smrti, v němž není minulost ani budoucnost a v němž je vše nutné prožít naplno, protože nebe nezná vyvolených a nikdo si zcela nemůže zvolit čas svého odchodu. Na pozadí tak trochu mrazivé atmosféry všudypřítomného konce bytí se tak odehrává děj plný vášně, bláznovství, strachu a touhy po životě. 95 %

18.11.2013 5 z 5

Smíš zůstat mrtev Smíš zůstat mrtev Ivo Fencl

Skutečně pozoruhodná knížka, v níž se snoubí příběh velké lásky s tajemným světem za oponou života. Děj je tvořen spíše živelnějším tokem myšlenek než klasickým vyprávěním a odehrává se v krásně mysteriózní atmosféře, přičemž využívá nejrůznější odkazy a citace dávající mu jakousi větší vážnost a umocňující nádech opravdovosti prostředí, v němž se odehrává. 80 %

24.10.2013 4 z 5

Obyčejný život Obyčejný život Karel Čapek

Třetí díl noetické trilogie zabývající se životem člověka a mnohostí náhledů na jeho jednotlivé části je naprosto skvělé vyprávění jednoho člověka o svém, podle něj zcela obyčejném, životě, který však najednou, pod perem bilancujícího muže začíná naplno ožívat rozličnými a dávno zapomenutými příběhy a příhodami, které mohou být vždy vnímány a vykládány různými způsoby v závislosti na uvažovaném kontextu. Každé další zamyšlení se nad jednotlivými událostmi ve vlastním životopisu přináší úplně nový pohled a chápání sebe sama, přičemž se stále objevují některé důležité prvky, jež drží všechno pohromadě. Vyvstává zde také velmi mnoho zajímavých myšlenek, v jejichž světle se osobnost stává nečekaně rozmanitou a často také rozporuplnou, přičemž se ukazuje, že všechny její součásti a vlastnosti mají své místo a uplatnění. Zároveň tedy jde o propracovaný rozbor lidské duše poskytující skutečně hlubší náhled, který nutí čtenáře k přemýšlení. 100 %

Povětroň Povětroň Karel Čapek

Druhý díl noetické trilogie zabývající se životem člověka a mnohostí náhledů na jeho jednotlivé části je takřka dokonalá a poměrně blouznivá novela, jejímž hlavním hrdinou je záhadný umírající člověk vyproštěný z trosek letadla. Nad jeho lůžkem se setkají tři postavy a každá z nich se pak, pro sebe přirozeným způsobem, snaží poodhalit jeho životní příběh a příčiny jeho velice dramatického konce. Postupně tak ukazuje převážně duchovní pohled skrze sen milosrdné sestry pojatý v podstatě jako zpověď, dále pak poněkud horečnatější vyprávění jasnovidce složené z dojmů a nejrůznějších vzpomínek a nakonec také dobrodružnou fabulaci básníka snažícího se vytvořit realistický portrét bezejmenného. Každý z nich se dostává vlastními prostředky, ať už jde o vnuknutí, mimo-smyslové vnímání, či představivost, ke svému vysvětlení, které je s těmi ostatními nádherně propojeno mnoha společnými prvky majícími skutečně hluboký psychologický podtext. 100 %

Hordubal Hordubal Karel Čapek

První díl noetické trilogie zabývající se životem člověka a mnohostí náhledů na jeho jednotlivé části je výtečně napsaným psychologickým románem na motivy skutečných událostí, jehož význam tkví hlavně v tom, že postupně sleduje jediný příběh očima několika postav, z nichž každá si na základě svých osobních zkušeností a vžitého způsobu interpretace daného dění vytváří vlastní verzi, která společně s ostatními nakonec dává úplný obraz toho, co se doopravdy stalo. Lidsky nejbližší je asi vyprávění z pohledu hlavního hrdiny, které se odvíjí velmi rozvážně a místy až poeticky v působivé horalské atmosféře, která pomalu houstne do neodvratného vrcholu. S ním pak kontrastuje spěšnější postup při vyšetřování a nakonec také poněkud strohý a neúprosný průběh soudu, které ještě více prohlubují charaktery zúčastněných a staví jejich chování a činy do jiného světla. 95 %

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Velice zajímavá hra, která se zásadním způsobem vyjadřuje ke smyslu neustálého hledání věčného mládí či života za pomoci v podstatě náhodného setkání slavné ženy a její minulosti. Tato postava přicházející jakoby z jiného světa vnáší svou dokonalostí jistý neklid do duší ostatních, kteří pomalu odhalují tajemství, jejž skrývá. Ukazuje v plné nahotě celkem logické dopady její situace na způsob a stav jejího myšlení a nakonec vrcholí úplným odhalením záhadné skutečnosti, která dává do rukou lidí mocný nástroj, jehož prospěšnost je stejně nesporná jako strach z něj. 90 %

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Námět umělé inteligence se všemi jejími světlými i stinnými stránkami je v současném světě stále populární a z pohledu doby také aktuálnější než kdy dříve. V kontextu časů první čtvrtiny minulého století byla ale myšlenka umělého života zcela jedinečná, a také proto patří tomuto dramatu právem i dnes nejvyšší pozornost. Otázka stavěna do popředí je vlastně prostá a vyjadřuje, pro Čapka zcela typický, rozpor přítomný prakticky v každém pokroku, jenž může být spásou a zkázou zároveň. Je zde již také nastíněn etický problém využívání robotů, kteří si plně uvědomují svou vlastní existenci a pramálo se tak liší od svých stvořitelů, což nakonec přeroste v rozhodující konflikt o vládu nad světem vyjadřující jak varování tak i jistou naději, že nikdy není nic ztraceno. 85 %

15.09.2013 4 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Toto protiválečné drama, jehož myšlenku dala autorovi jeho žena a které se stalo nakonec prakticky posledním dokončeným dílem Karla Čapka, je bezpchyby jednou z nejzajímavějších a nejsilnějších divadelních her vůbec. Představuje totiž nejhlubší niterné pocity matky, milující a starostlivé ženy, strachující se o své syny, kteří postupně pokládají své životy toužíce dokázat “velké věci“, které ona nemůže nikdy pochopit. Ukazuje však také jistou bláznivost mládí, které neváhá riskovat život a při tom se neohlíží na utrpení, jež způsobuje svým blízkým, přičemž tohoto počínání nelituje dokonce ani po smrti. Tím vlastně dochází ke střetu dvou zcela odlišných světů, které se dokáží protnout až ve chvíli nejvyšší nouze, kdy je vše přehlušeno obavou o celou budoucnost a kdy i tato matka zcela rozhodným gestem posílá svého syna do boje proti tyranii. 95 %

15.09.2013 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Dozajista nejlepší ze všech Čapkových divadelních her, která dokonale vystihuje společenský stav v době předválečné krize s typickým střetem generací a vzestupem národního fanatismu vedoucího ke konečné a nesmyslné zkáze. Hrdinou je zde lékař, představitel nejvyššího lidství, jemuž svědomí velí zabránit tomuto šílenství, a jenž proto bere spravedlnost do svých vlastních rukou, čímž se však zároveň dopouští prohřešku proti své přísaze. Strhující děj tak poukazuje jednak na děsivou lidskou touhu po moci a nadřazenosti, která se nese celou naší existencí, a jednak také nastoluje poměrně složité morální dilema účelu světícího prostředky v zoufalé snaze po všeobecné záchraně. Ve svojí psychologické propracovanosti však neopomíjí ani vnitřní rozpory mezi zaslepenou vírou v právo síly a strachem z vlastní smrti nebo jistou zvrácenost tkvící v prospěchu z cizího neštěstí. Všechna témata, jichž se toto výtečné drama dotýká jsou v podstatě vždy platná a měli bychom je mít stále na paměti, protože jen tak si můžeme vytvořit pravdivější pohled na svět. 100 %

08.09.2013 5 z 5

Cesta na sever Cesta na sever Karel Čapek

Přestože jsem já sám cestu na sever starého kontinentu podnikl v jiné době a v poměrně rychlejším tempu, nemohu než potvrdit dojem zaznamenaný v tomto milém díle. Mnohé se samozřejmě za ta uplynulá desetiletí změnilo a uchráněna “pokroku“ nezůstala ani drsná tvář severská, avšak mnohé se rovněž zachovalo, a tak i dnes můžeme stále obdivovat přírodní krásy skal, vodopádů či fjordů, architektonické zajímavosti dřevěných kostelů a hanzovních domků nebo také určité kouzlo povahy tamních příjemných a klidných lidí. Líčení v tomto cestopise je proto pro mě jakousi vzpomínkou s kresbami obohacenou básnickým nadáním Olgy Scheipflugové doprovázející svého muže. 85 %

08.09.2013 4 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Jak sám autor poznamenává, nejedná se v tomto případě o román, ale spíše o fejetonový seriál, což stvořený z notné části za běhu, což způsobuje, že ve střední pasáži jeví se děj poněkud rozvláčněji a jakoby nevědom si svého cíle. Přesto však svou nápaditostí a vykreslením utopického průběhu věcí, včetně jejich absurdních důsledků, přináší i tato Čapkova kniha mnohá zamyšlení. Snaží se totiž poukázat na dvojakost postihující prakticky všechen “pokrok“ a také veškerou víru. V samotném závěru potom mistrně naráží rovněž na neustále se opakující koloběh dějin a vývoje, z nějž je třeba se poučit a čerpat. To vše je samozřejmě okořeněno patřičnou dávkou jemného humoru. 90 %

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Velice blouznivý a současně zcela jednoznačný je tento příběh vynálezce zmítaného touhou učinit obrovské věci, poháněného horečnatou láskou k neznámé ženě a kolísajícího na hranici sobeckosti a lidskostí svých skutků. Zápas o strašlivý objev Krakatitu je opravdu strhující, plný napětí s notnou dávkou dobrodružství, prostoupený nejhlubšími city doslova trhajícími hrdinovu duši, postupným vývojem událostí odhalující nebezpečí lidské dychtivosti po definitivním ovládnutí hmotného světa a zdůrazňující nutnost odpovědnosti a etického konání. Jeho poselství je tak naprosto zjevné a stále živé i v dnešní, znovu poměrně pohnuté, době. 100 %

První parta První parta Karel Čapek

Zřejmě jediný román, v němž si Karel Čapek za své hrdiny zvolil obyčejné pracující, je bezesporu naplněn obdivem a úctou k čistotě a nezištnosti konání havířů riskujících život pro záchranu svých druhů. Ztvárnění příběhu se pak nese v krásném takřka básnickém duchu živého obrazu, který nám dovoluje nahlédnout do srdcí a duší jednotlivých postav a pohledem nezkušeného mládí poodhaluje čtenáři své vlastní pocity ze světa drsného, leč láskyplného, hornického prostředí. 95 %

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Tuto knihu jsem přečetl jakožto vůbec první větší Čapkovo dílo, zřejmě taktéž proto, že je světově nejznámějším, a zanechalo na mě poměrně silné stopy, protože se jedná skutečně o vynikající obraz tehdejší i dnešní společnosti. Zpočátku jsem si sice musel trochu zvyknout na nejednotnou formu jednotlivých kapitol, z nichž některé jsou spíše reportážního charakteru, zatímco jiné v podstatě vypráví krátké, do sebe zapadající, příběhy dokreslující celý utopický běh ukazovaných událostí, ale potom jsem si již jen plně vychutnával jejich obsahovou i humornou stránku. Zvláště vynikající je pak závěrečná autorova promluva k sobě samému a přemítání o tom, jak by se celý příběh měl dále vyvíjet a jakým způsobem by měl být zakončen. 90 %