Gural Gural komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Kolik miliónu životů takto nesmyslně a zbytečně vyhaslo v bývalém Sovětském svazu už dnes nikdo nespočítá. Terčem byly celé národy a nikdo nebral ohled ani na ženy a děti. Vůbec se nedivím obavám států Pobaltí z nynějšího vývoje v Rusku. Neveselé čtení, doporučuji přečíst hlavně těm, kterým se stýská po době před r. 1989, ale ti čtou asi jinou literaturu. Se Solí moře patří od autorky k mým nejoblíbenějším.

08.02.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Absolutní pohoda a klídek. Kniha na dovolenou, kdy se člověk nechce zabývat ničím vážným. Autor ji prý psal v koupelně za protektorátu, v době kdy bylo do smíchu málokomu. S touhle klasikou určitě nikdo nesáhne vedle.

08.02.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Fantastická, naprosto úžasná kniha. Jedna z nejlepších, které jsem četl. Začátek knihy - myslel jsem, že čtu nějaký hororový příběh, ale chápu důležitost zaujmout dějem hned od prvních stránek. Konec - smutný, ale finis corona opus. Mistrně podaný příběh bohyň z Bílých Karpat, do té doby jsem o nich nikdy neslyšel. Velmi smutné a srdcebolící čtení od kterého se ovšem nelze odtrhnout. Nejvíc mě bolelo systematické ničení Surmeny v psychiatrické léčebně za komunistického režimu. Kniha byla napsaná po důkladném a dlouhém studiu historických faktů, jak je u autorky zvykem. Miluji paní Tučkovou a moc se těším na její další knihu, která by měla vyjít už letos.

07.02.2021 5 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Zlo v čisté, krystalické podobě. Temnota, ve které se derou na povrch ty nejhorší lidské vlastnosti. Vše o této knize již bylo přede mnou popsáno v jiných komentářích. Monumentální dílo, které autor psal mnoho let, není určitě pro každého. Mnoho lidí bude touto knihou znechucených a většina by ji nikdy ani nečetla. Není se čemu divit. Kombinace systematického vyvražďování Židů na Ukrajině s detailními popisy incestního vztahu s vlastní sestrou okořeněné homosexuálními zážitky hlavního hrdiny to zkousne málokdo. Přesto musím uznat, že se jednalo o jednu z nejlepších knih, kterou jsem o operaci Barbarossa četl. Všechny historické detaily jsou ověřené z několika pramenů, na tom si autor zakládal. Popis Berlína v posledních dnech války je taktéž neskutečný, dokonalý obraz apokalypsy. Samotný závěr, ač zde často haněn a nepochopen, je důvod, proč dávám knize 5 hvězd - mě naprosto fascinoval a musel jsem si ho přečíst víckrát, abych se přesvědčil, že mě opravdu nešálí zrak. Je to už pár let, co jsem tuto knihu četl a stále se odhodlávám ji přečíst znovu. Myslím, že by si ji měl přečíst každý, kdo se o témata holocaustu a 2. světové války zajímá.

07.02.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Moc děkuji autorce za tuto knihu, která mě v mnohém poučila. Ač jsem z kraje, který autorka v knize popisuje, tak až díky ní jsem se začal zajímat o osobu hraběte Larische a o podrobnosti česko-polské války. Taktéž vykreslení života v té době očima žen, které zažívaly z dnešního pohledu neskutečně těžký a smutný život je mistrné. První díl jsem přečetl za velmi krátkou dobu a už mám koupený druhý díl, tak snad bude aspoň tak dobrý, jako ten první. K přečtení doporučuji všem, kteří se zajímají o historii Karvinska a okolí v době, kdy začala v těchto místech těžba uhlí, ale není třeba se lekat a čekat nějaký budovatelský román, nebo suchý výklad historiografických dat.

07.02.2021 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Skvělá kniha, od autorky po Haně má nejoblíbenější. Výborně popsáno rozplétání rodinných tajemství a postava otce - zarytého komunisty je vykreslená bravurně, jako by jich pár z mé vesnice autorka znala osobně :) Kniha má vše, co si od dobré knihy představuji a tím, že jsem velkou část té doby, kterou Bohdana prožila prožil i já, tím je mi blíž.

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Čtivé, místy napínavé a určitě nenudící dílko, průřez 20. stoletím v popisu tří generací. Dějinné okamžiky popsané osudy obyčejných lidí. Kniha se mi líbila, přečetl jsem ji rychle, ale dechberoucí zážitek, který ve mě zanechala Hana se tady nekonalo.

06.02.2021 4 z 5

Cejch Cejch Zdeněk Šmíd

Je to už mnoho let, kdy jsem tuto knihu četl a stále na ni musím myslet. Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Téma soužití Čechů a Němců, Sudety, osudy těchto lidí, jejich nelehký život za 1. republiky a poblouznění Hitlerem a Henleinem, k tomu se budu vracet stále, pokud se budou stále o tomto tématu knihy psát. Za mě absolutní špička, sedí mi autorův styl v této knize, i když mimo Miss Porty a Proč bychom se netopili, jsem od něho nic nedočetl, protože mě to nebavilo. Tato kniha je jiná, vymyká se z jeho ostatních knih. Škoda, že se dá dát jen 5 hvězd.

Hana Hana Alena Mornštajnová

První kniha, kterou jsem od této autorky četl a díky ní, jsem si pak přečetl i všechny ostatní, i když žádná už nebyla pro mě tak silná, jako Hana. Spojení tragédie tyfové epidemie ve Valmezu s holocaustem je na první pohled dosti rozdílné, ale myslím si, že se to autorce povedlo. Knihy o holocaustu a celá tato problematika mě zajímá. Vždy po přečtení podobné knihy si uvědomím, jak dobře probíhá život nyní a co vše museli obyčejní lidé podstoupit pár let zpět a vždy mě prostoupí pokora z toho, co vše bych musel prožít být o něco starší. Výborná kniha výborné spisovatelky, stále ve mě rezonuje.

06.02.2021 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Naprosto fascinující kniha, přečetl jsem ji jedním dechem. Byla první knihou této autorky, kterou jsem do této doby neznal, ale velmi příjemně mě překvapila. Silný, čtivý příběh, z období a dějinného prostoru, který mám rád. Jsem moc potěšen, že se mi tato kniha dostala do rukou.

06.02.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Nikdy nebude dost knih o holocaustu ! Jsem rád, že i mladší generace píše o této tématice a stále ji připomíná, i když tato kniha není primárně o něm, je to příběh mladého člověka, který se narodil na špatném místě ve špatnou dobu, žaloba hrůz, které 20. století přineslo. Kniha se mi četla dobře, až na některé fakta, která by zřejmě nebyla v té době možná (např. útěk Jana přes již okupovanou Evropu do Anglie) si myslím, že je zpracovaná historicky přesně. Taky dle mého názorů tam bylo zbytečně moc popisů sexuálních scén, ale každému podle jeho gusta. Závěr je malinko neobvyklý, ale nepřišlo mi to jako něco, co by rušilo, nebo se do knihy nehodilo. Přesto to pro mě nebyla taková pecka, jako Němci. Ty jsem četl již před několika léty, byli mou první knihou této autorky a dodnes na ně vzpomínám, jako na mimořádný zážitek.

06.02.2021 4 z 5