Guepp Guepp komentáře u knih

Duše miminek Duše miminek Walter Makichen

První část knihy autor věnuje svému životopisu. Tuto část jsem přeskočila, jelikož mě opravdu zajímal hlavně obsah. Autor vypráví jednoduše a má stále stejný scénář: vyloží nějakou svou teorii a následně jakoby její pravost podloží příběhem ze své praxe. Je mi jasné, že tato "neuchopitelná profese racionální myslí" neustále čelí nějakému prověřování.
Ovšem zde jde hlavně o otázku otevřenosti mysli a víry. Knihu opravdu nedoporučuji někomu, kdo má čistě racionální smýšlení, v ničem by mu nepřišla zajímavá.
Mně osobně přišla magická, milá a pohádková. Přečetla jsem ji za víkend. Autor se napojí na auru rodiče a vyhledá duši nenarozeného dítě, se kterou poté vede dialog. Duše s ním většinou pomocí obrazů z minulého života komunikuje a snaží se říct, proč ještě nechce nebo nemůže přijít na svět.
Kniha přináší opravdu zajímavý rozměr, který mě velmi zaujal.
V případě neplodnosti nebo jiných problémů určitě doporučuji také přečíst, může Vám pomoci se s tím psychicky lépe vypořádat.

06.04.2022 4 z 5

Kontaktní rodičovství Kontaktní rodičovství William Sears

Kniha je velmi cenná a přínosná, jen mě mrzí, že jsem ji objevila, až už když jsem o kontaktním přístupu měla načteno z jiných zdrojů. Předtím bych tu na ni pěla samou chválu a nadšení, kterou si bezesporu zaslouží. Vím, že bych na ni koukala jinak a v téhle situaci již pro mne tolik nových informací nemá.
Každopádně je zde velmi hezky vysvětlena celá filosofie kontaktního přístupu k výchově, který praktikuji již od chvíle, co jsem si malého přinesla z porodnice domů.
Doporučuji každému. Vyprdněte se na poučky a věřte samy sobě. :)

29.03.2022 5 z 5

Klub nas***ých rodičů Klub nas***ých rodičů Mink Elliott

Četla jsem asi ve špatnou dobu. Možná až mi bude připadat, že je to na mateřské nezvladatelné, sáhnu po ní znovu. Nějak jsem se nemohla naladit na problémy a stížnosti hlavní postavy.

29.03.2022

Mámou hravě Mámou hravě Martina Karásková

Inspirace je to krásná, ale přijde mi kolikrát velmi komplikovaně řešitelná nebo finančně náročná. Každopádně je to velmi pozitivní a příjemná kniha. Jen jsem od ní čekala něco více, vzhledem k tomu, jak je oblíbená a propagovaná.

29.03.2022

Citové pouto Citové pouto Amir Levine

Adekvátně podané pro širokou veřejnost. Myslím, že jde o solidní práci. Teoretické obohacení by šlo shrnout na jednu A4, informace se neustále opakují. Což ale záměru knihy asi spíš přispívá. Chce být hlavně praktická. Osobně se mi moc nelíbil až moc srdíčkový design, ale záměru knihy zřejmě spíše taky posloužil. I mě mrzí, že není dobře odzdrojovaný text, některé informace bych ráda prostudovala více do hloubky. Celkově doporučuji. Pokud nebudete schopní to aplikovat ve vztahu, aspoň si popřemýšlíte sami nad sebou

29.03.2022 4 z 5

Revoluce rostlin: Rostliny jako inspirace pro budoucnost lidstva Revoluce rostlin: Rostliny jako inspirace pro budoucnost lidstva Stefano Mancuso

Mnoho zajímavých myšlenek, velmi inspirativní. Čte se příjemně - odborné věci jednoduše a věcně vysvětleny. Upřímně mě jen mrzel nekvalitní tisk fotografií. Jsem laikem se zájmem o přírodu a tato kniha mi opravdu hodně přinesla. Doporučuji.

27.03.2022 4 z 5

Mimino: návod k obsluze Mimino: návod k obsluze Joe Borgenicht

Knihu jsem dostala od kolegů v práci, když jsem odcházela na mateřskou. Líbí se mi způsob zpracování (jednoduchost) a design, ale jinak jsem se nic extra nového nedověděla. Nejsem ten technický typ člověka, takže mi kniha spíš nesedla, protože jsem se nenaladila na jejich humor. A navíc i u mne vede způsob kontaktního rodičovství, tak mi velká část textu připadala zbytečná. Proto knihu raději nehodnotím hvězdičkami, ale pouze píšu komentář, pokud bude někdo mít podobné zkušenosti a smýšlení.

17.03.2022

Poprvé mámou - Základy péče o dítě Poprvé mámou - Základy péče o dítě Olivia Toja

Je to vlastně dost kniha o ničem, většinu věcí znáte a že by mi přišla nějak extra vtipná, to se taky říct nedá. Takové shrnutí obvyklého, nic nového nepřináší. Typologie matek a přístupů mi taky přijdou hodně povrchní. Jako jednohubka dobrý, ale víc od toho nečekejte. Skoro jako když si přečtete nějaký článek na internetu nebo v časopise napsaný ve shonu, protože se blíží uzávěrka. Knihu raději hvězdičkami nehodnotím, protože to není můj styl, dostala se ke mně náhodou.

17.03.2022

Biozahrada - Praktická příručka Biozahrada - Praktická příručka Annelore Bruns

Jak již bylo napsáno, je to skvělá příručka pro začátečníky. Já bych jen přidala hloubavé začátečníky, kteří ji budou brát jako odrazový můstek k dalšímu studiu. Informací zde totiž není přespříliš a jedná se o uvedení do základních pravidel, pojmů, způsobů a plno dalšího. Oceňuji velké množství ilustrací a tabulek. Za mě výborná práce! Když začínáte, tak si text těžko reálně představíte, takže obrázky a postupy super!

15.03.2022 5 z 5

Jak mluvit s dětmi od narození do tří let Jak mluvit s dětmi od narození do tří let Katarína Horňáková

Srozumitelně vysvětleno a přidáno plno tipů. Kniha je milé překvapení. Určitě doporučuji všem rodičům pro lepší porozumění. Kniha je moc hezky členěná.

11.03.2022

Biozahrádka Biozahrádka Marie - Luise Kreuter

Příjemná kniha o základech přírodního zahradničení.
Taková klasika o kompostování, mulčování, kombinace rostlin, živočišní pomocníci, přírodní metody ochrany rostlin, způsoby bez rytí a okopávání, bylinková a zeleninová zahrada, výsadby, péče...
Mám hodně načteno, takže jsem si vybrala jenom nějaké zajímavé rady.

10.03.2022 3 z 5

Máma není služka, máma je dáma Máma není služka, máma je dáma Marek Herman

Jéžišmarjá, to je žvanil. Přiznám se, že mé hodnocení není ani tolik k této knize, ale k celkovému vyjadřování pana autora v mediálním prostoru.
Knihu jsem zvládla jen asi do třetí kapitoly. Pak jen prolistovala. Je to o ničem. Podobné názory Vám řekne většina "staré generace" ve formě stížností a taky nenabídne, co s tím dělat. Je to jen jejich pohled, ale nedívají se na to z pohledu osoby, které se to týká. Stejně jako u pana autora této knihy.
Ano, koncept rodiny, společnosti se mění a psycholog by měl tuto dynamiku vnímat a zakomponovat ji do svého světonázoru. Ne se proti ní "bouřit" a říkat, že je špatná. To je základní nedostatek. Pro Tebe je špatná, ale pro tamtoho třeba ne.
Obecné pravdy, které někdo řve do okolí sebejistou mluvou...
Jo, Herman vlastně psycholog není.
Jakmile najdete podobné radikální knihy s jasným názorem, zbystřete! Tyhle věci Vám určitě nepomohou. Je to spíš sebeprezentace autora.
Pokud Vás zajímá téma výchovy, rodičovství apod. je mnoho kvalitnějších knih.
Navíc plno "revolucnich" myslenek ani neni z jeho hlavy, to uz tu bylo davno, jen autori nejsou tak medialne slavni a tedy se jejich knihy tolik neprodavaji a nedostanou se k sirsi verejnosti.

10.03.2022 odpad!

Jak se žije u Wohllebenů - Samozásobitelství v praxi Jak se žije u Wohllebenů - Samozásobitelství v praxi Peter Wohlleben

Jste už zahrádkář nebo farmář? Pak je kniha pěkným "výletem do jiné zahrady", můžete zde načerpat inspiraci, jak se to dělá jinde nebo získat nové rady.
Jste nadšenec, který nemá zkušenosti? Pak je kniha pro Vás jako dělaná. Pěkně od začátku s Vámi projede základní témata a budete i pěkně vhozen do reality. Můžete si popřemýšlet o prostoru, času, zda zvládnete chovat zvířata na maso nebo jenom okopávat zeleninku.
Kniha je udělaná moc pěkně - po obsahové i vizuální stránce.

09.03.2022 4 z 5

Svět bez stížností Svět bez stížností Will Bowen

Kniha na Vás navalí velkou lavinu nadšení a motivace. Mnoho citátů, příběhů, ohlasů...
Jednoduchá myšlenka, princip napsaný možná až ve zbytečně dlouhé knize. Ale ono by to asi na druhou stranu pak nemělo takový efekt. Ke změně je potřeba opakování, opakování a opakování. Každému doporučuji! Těším se na další knihy.

09.03.2022

S láskou o dětském spánku S láskou o dětském spánku Lenka Medvecová Tinková

Musím přiznat, že je to pro mne zatím jedna z nejkrásnějších knih o dětském spánku a celkově o přístupu k dětem.
Před narozením syna jsem mateřství vnímala výrazně odlišně - řád, pravidla, režim - bála jsem se toho, nejsem tento typ člověka, který by podobné věci udržel. Bála jsem se hlavně toho, že dítěti ublížím, když nebudu dodržovat pravidla. Ale jak pak přišel, prostě jsem reagovala na něj, věřila si a je to radost a štěstí.
Kniha Vám předá lehkost, sebedůvěru a podporu.
Oceňuji zaměření do praktického života. Všude je například říkáno, ať jednáme na základě intuice a instinktu apod., ale co to vlastně je? Autorka se na podobné "jednoduché", ale špatně definovatelné skutečnosti snaží najít odpověď.
Velmi užitečná a inspirativní kniha.

02.03.2022 5 z 5

Zdravá žena od narození k prvnímu početí Zdravá žena od narození k prvnímu početí Christiane Northrup

Kniha se mi dostala náhodou do cesty a popravdě jsem ji chtěla přejít - nezajímavá obálka, starý rok originálního vydání - myslela jsem si, že už nebude současná.
Jaké překvapení! Tolik moudra.
Samozřejmě že je zde plno věcí, které už nejsou aktuální, ale většina informací by se dala nazvat "nadčasově a všudypřítomně".
Knihy podobného stylu jsou prostě unikátní a velmi důležité.
Není to čtení na jedno odpoledne, autorka má velký přehled a plno zkušeností, používá mnoho zdrojů.
Ať už má žena jakékoli zranění, určitě si v knize najde svůj příběh.

02.03.2022 5 z 5

Zbavte se negativní energie Zbavte se negativní energie Anne Jones

Podle mě jsou knihy podobného tisku naprosto neužitečné. Jsou i zbytečné, ale to z toho důvodu, že jich je mraky.
Člověk, který se celý život zabývá léčitelstvím, vidí neviditelné, slyší neslyšitelné, tedy je něčím trochu výjimečný (bez ironie), tak napíše takovou povrchní blbost?!
Rady typu - negativita je špatná, začněte na sebe nahlížet pozitivně. Závislost je známka slabosti, měli byste se nad sebou pořádně zamyslet, jestli je kolem vas nekdo sebelitostivy, vysava to vasi energii, tak se schovejte do skorapky a bla bla bla...
Tohle jsou jen zbytečnosti, navíc plno rad mi i přijde dost nebezpečných a neaplikovatelných. Kdyby to bylo tak jednoduché, vztahy jsou brnkačka a nikdo nemá problém.
Obecné blbosti, které Vám v dobré víře navalí jako nevyžádanou radu úplně každý.
Autorka neustále popisuje, snaží se o osobní definice a to je asi tak vše.
A co mi tam chybí? Její životní moudro, které získala za svou praxi. Měla si vybrat jedno téma a to probírat do hloubky, tohle je fakt ostuda.
Prostě to působí dojmem - chci z toho vytřískat prachy, slávu a možnost sebeprezentace, ale můj zdroj jsou středoškolské odfláklé semestrální práce a horoskopy na dnesní den.
Od tohoto opravdu ruce pryč!!

28.02.2022 odpad!

Nepřítel nebo spojenec? Nepřítel nebo spojenec? Bob Flowerdew

Velmi oku líbivé počteníčko. Krásné ilustrace a plno barev. Obsahové je v tom dle mého základ vzájemné interakce rostlin. Doporučuji.

28.02.2022 5 z 5

Zdravé těhotenství, přirozený porod Zdravé těhotenství, přirozený porod Ingeborg Stadelmann

Na knihu jsem slysela samou chvalu, proto jsem si ji nadsene poridila, ale popravde me vyrazne neobohatila. Jako prvorodicka jsem shanela hodne informaci vsude mozne, dost jsem uz vedela. Byla jsem trochu zklamana, ovsem pokud to bude prvni zdroj informaci, budete spokojeni. Kniha se snazi jit prirozenou cestou.

24.02.2022

Jak rozvíjet pohyb, emoce a smysly Jak rozvíjet pohyb, emoce a smysly Petra Poláková

Náhodou jsem na ni narazila v knihovně a zaujala mne tématem. Hlavní myšlenka vychází z toho, že děti pro svůj zdravý vývoj potřebují v prvních letech života rozvíjet pohyb, emoce a smysly. Poprvé jsem se setkala s tím, že rovné tělo vypovídá o vnitřní rovnováze. Špatné držení těla u dítěte upozorňuje na nesprávné propojení nervových spojů a na nedozrálé motorické funkce. Kniha často odkazuje k panu Kolářovi a jeho knihám, proto k nim plynule přejdu, abych toto téma prozkoumala.
Dále se i zaměřuje na snížení stresu u dítěte, protože i když si to neuvědomujeme, zapnutý akční film je pro děti zahlcující a špatně ho zpracovává. Rodič by měl tedy brát ohled a snižovat dětem stres, aby se lépe zrály a mohly se vyvíjet.
Kniha bohužel celkově vše naťukává, ale nejde moc do hloubky. Ale ono se to i da ocekavat - rozsahle tema, malo stranek. Je to takove prijemne uvedeni.
Nektere zdroje jsou bohuzel pochybneho charakteru nebo neni uveden vubec.
Navic si i o nekterych vecech myslim neco jineho, ale ono tema rodicovstvi a vychovy je velmi variabilni. V necem se autorka bohuzel vraci do "stare skoly", na neco nahlizi velmi inovativne nebo dle soucasnych trendu.

18.02.2022 3 z 5