Gracian1964 Gracian1964 komentáře u knih

Bono, ve jménu lásky Bono, ve jménu lásky Mick Wall

O Bonovi a U2, do roku 2005. Zaujímavé čítanie, dozvedel som sa mnoho vecí, ktoré som doteraz nevedel.

17.05.2023 5 z 5

Mafiánske balady Mafiánske balady Dušan Taragel

Veru tak, plne sa stotožňujem s predchádzajúcim komentárom, súhlasím a pripájam sa k nadšeným ováciám. Len ma prekvapuje, že iba jeden komentár. Tak toto bola poriadne divoká adrenalínová jazda, fantastické. Užíval som si to na plné pecky. Kalman mal dobrý hudobný vkus.

13.05.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Najnovšia kniha od pani Aleny. Prečítal som od nej všetko, pre dospelých. Myslím, že napísala aj niečo pre deti? Tým si nie som celkom istý, ale keď je to pravda, tie sa mi nechce čítať. Každopádne, toto bol velice smutný príbeh, napriek tomu si odo mňa vyslúžil plný počet hviezdičiek. Že som sa nedozvedel meno hlavnej hrdinky, to ma vôbec netrápi. Bola to Janotová, ale na mene predsa až tak nezáleží, no nie? No áno...

08.05.2023 5 z 5

Sviňa Sviňa Arpád Soltész

Opäť úlovok z verejnej knižnice. Prečítané rýchlo. V niektorých kauzách približne zo stredu knihy som sa trochu strácal, ale inak skvelé čítanie. Obávam sa však, že dosť veľká časť z opisovaných udalostí je asi pravdivá, i keď podaná s istou autorskou licenciou.

03.05.2023 5 z 5

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

Mne to teda neprišlo ako najslabšia a najnudnejšia dánovka. Práve naopak, táto sa mi páčila možno aj najviac. Ale čo človek, to iný názor, však? Príbeh dobrý, zaujímavý a dosť nevšedný. Žiadna veľká literatúra, ale o to tu ani nejde, to predsa od Dána nikto nečaká. Som spokojný. Síce by som si knihu nekúpil, ale keď na ňu narazím vo verejnej knižnici, odolať nedokážem, hm...

03.05.2023 5 z 5

Petr píše :-) Petr píše :-) Petr Fiala

Výborné a múdre postrehy zo života lídra MaŽ. Pre priaznivca hudby a zmienenej kapely užitočné čítanie. Zvlášť ma potešil náhľad na reálie z Číny.

29.04.2023 5 z 5

Každý den odvahu Každý den odvahu Petr Fiala

Pre fanúšika MaŽ povinná jazda, takže som to musel dať a som veľmi, veľmi spokojný.

19.04.2023 5 z 5

Rozhovory s priateľmi Rozhovory s priateľmi Sally Rooney

Nuž, já ti nevím, Karle. Po tom nabubrelom reklamnom masírovaní, aká je kniha skvelá a tak ďalej, som spozornel a moja podozrievavosť bola v strehu. Takže už tušíte, že mne kniha nesadla, podľa môjho skromného, nekompetentného a ignorantského názoru je hlboko precenená. Nepáčilo sa mi to, nudilo ma to a liezli mi tie postavy a postavičky na nervy. Nevedel som sa dočkať, kedy sa skončí. Knihy nedočítam len v krajnom prípade a to sa nestalo, ale o ďalšie diela autorky nemám záujem. Buď fit!!!

17.04.2023 2 z 5

Púštna hviezda Púštna hviezda Michael Connelly

Celkom sa stotožňujem s predchádzajúcim komentárom. Bedlivo sledujem pána Connellyho a kupujem bez váhania všetko, čo vydáva. Ani v tomto prípade som nebol sklamaný, ani som to nečakal, je to stávka na istotu. Príbehov s Boschom už príliš veľa asi nebude, keďže hrdina pomaly ale isto umiera na rakovinu. Ale stále je tu možnosť vrátiť sa vo flešbekoch späť, prípadne až do obdobia, keď slúžil v armáde vo Vietname, to by mohlo byť dosť zaujímavé čítanie. Však uvidíme.

13.04.2023 5 z 5

Niekto sa nájde Niekto sa nájde Dušo Martinčok

Parádne poviedky, súvisiace s bytovým domom v Bratislave. Citlivé, pútavé, dobre napísané. Chytili ma za srdce.

08.04.2023 5 z 5

Zlodej Zlodej Arpád Soltész

Znamenité, dávam plný počet. Moje druhé stretnutie s Arpádom, prvé bolo Mäso - Vtedy na východe. Aj to bolo skvelé, ale toto sa mi javilo ešte lepšie. Bolo to autentické, aj pomerne uveriteľné, len koniec ma mierne prekvapil, nečakal som, že to bude až také vyhrotené, ale dobre. Parádne dialógy, vulgarizmy použité účelne a na správnych miestach. Bavil som sa od prvej strany po poslednú. Asi by som si mal prečítať aj ostatné knihy od autora.

03.04.2023 5 z 5

Slepá vŕba a spiaca žena Slepá vŕba a spiaca žena Haruki Murakami

Komentátor podo mnou zhrnul približne to isté, čo si o tejto zbierke poviedok myslím aj ja, plne s ním súhlasím. Ako fanúšik Murakamiho som si pokladal za povinnosť vlastniť túto knihu. Neľutujem to, aspoň viem, o čom je. Autor je silný hlavne v románoch. Všimol som si tiež dosť preklepov a malých chybičiek v slovách, čo by sa v takejto pomerne drahšej edícii nemalo stávať, ale čert to ber, nikto nie je dokonalý. Buď fit!!!

27.03.2023 3 z 5

Krvavý mesiac Krvavý mesiac Jo Nesbø

Príjemné stretnutie s Harrym. Pomerne zaujímavé čítanie, najviac ma zaujalo, že máme v tele toľko parazitov, že spočítane to robí dve kilá, dobré, nie? Pán spisovateľ nám hádže zavádzajúce udičky. Ale dobre mu tak.

21.03.2023 4 z 5

Na úteku Na úteku Fred Vargas (p)

Vcelku sa to dalo prežiť? Vidím, že tu sú iné nároky, hehe... To nič. Asi som menej náročný, priskromný, toto bola veľmi príjemná detektívka, alebo ako to nazvať, v záplave kravín, severskej krimi a vykonštruovaných nezmyslov. Aj toto bolo síce vykonštruované, ale inteligentne a nie ako päsť na oko. Moje tretie stretnutie s pani spisovateľkou Frederikou a ani tentoraz sa sklamanie nekonalo. Nemec bol sympatický, takisto ako aj jeho ropušiak Bufo a ďalší parťáci z plesnivej barabizne. Nakoniec všetko dobre dopadlo, pravda a spravodlivosť zvíťazili, hurá. Rád si dám aj po štvrtý raz. Buď fit!!!

14.03.2023 5 z 5

Ebenová veža Ebenová veža John Fowles

Prečítal som všetky poviedky okrem Mraku, ten ma akosi nebavil... Najviac sa mi páčila poviedka Ebenová veža.

12.03.2023 4 z 5

Hotel Lavína Hotel Lavína Nicolas Tackian

Mňa to veru neohúrilo ani trochu. Nechápem, že to malo údajne taký úspech. Možno je to aj kvalitou prekladu, neviem, nezasiahlo ma to v podstate vôbec. Dokonca som uvažoval aj nad tým, že to nazvem zlátanina, ale budem láskavý a nechám si to iba pre seba. Našťastie to nebolo dlhé, prišlo mi to také povrchné a narýchlo zbuchnuté. Ku Kingovmu Žiareniu sa to ani len nepriblížilo, i keď autor tvrdí, že bolo jeho inšpiráciou. Asi to beriem veľmi subjektívne, musím priznať, že na fotke mi tento Nico Tackian nebol ani trochu sympatický.

04.03.2023 1 z 5

Uteč rýchlo a ďaleko Uteč rýchlo a ďaleko Fred Vargas (p)

Moje druhé stretnutie s pani spisovateľkou. A dúfam, že nie posledné. V miestnej knižnici je ešte jedna, na tú sa teším, i keď si nepamätám, ktorá to je. Mne sa postavy v tejto knihe nezdali zas až také nesympatické. Určite ide o pomerne netypický príklad detektívky, taký osobitý, originálny, dobre napísaný, skrátka iný, vzdialený od severského krimy, ktorého už mám asi plné zuby. Okrem toho som sa aj dozvedel pár zaujímavých informácií o more v 20. storočí vo Francúzku, predpokladám, že boli pravdivé. Overovať si to nebudem, na to som lenivý. Buď fit!!!

04.03.2023 5 z 5

Lincolnova dálnice Lincolnova dálnice Amor Towles

Dobrý, zaujímavý a silný príbeh. Trochu je zavádzajúce, že kamaráti putujú Amerikou, oni síce putujú, ale len určitou časťou Ameriky, zatiaľ, putovať sa len chystajú. No to je vedľajšie. Mnoho je ponechané na domyslenie čitateľom, čo mi neprekáža. Bolo by zaujímavé dozvedieť sa, ako to bolo ďalej s Emmettom, Billym, Sally, či našli ich stratenú matku.

27.02.2023 5 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Moja tretia kniha od Urbana. Oproti Stínu katedrály sa mi to čítalo o čosi ľahšie, i keď všetky tie opisy architektúry ma pomerne nudili, ale nakoniec som to zvládol. Film som nevidel a ani si nie som istý, či vôbec chcem.

21.02.2023 4 z 5

Podnikový výlet Podnikový výlet Beryl Bainbridge

Prekvapilo ma, že ku knihe ešte nebol pridaný žiadny komentár, takže dávam prvý, aj keď nie celkom úplný. Kniha pozostáva z dvoch noviel . Podnikový výlet a Krajčírka. Prečítal som len prvú z nich, začína nenápadne a skoro ma odradil spôsob písania, alebo možno len prekladu. Dosť rýchlo ma to však začalo baviť, zaujímavý príbeh o nedeľnom výlete zamestnancov továrne na fľaškovanie vína a brandy. Niekoľko robotníkov talianskeho pôvodu a dve angličanky, jedna tuším 27 ročná, druhá 32. Piknik sa zvrtne nečakaným smerom. Pustil som sa aj do druhej novely Krajčírka, ale tak neznesiteľne ma nudila, že som nebol schopný a ani ochotný trápiť sa s tým ďalej. Možno sa nájde niekto s väčšou trpezlivosťou a pridá komentár i na Krajčírku. Buď fit!!!

17.02.2023 4 z 5