Mafiánske balady

Mafiánske balady https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505874/bmid_mafianske-balady-oKT-505874.jpg 5 7 3

Všetci zomrieme, nikto však nevie kedy, kde a ako. Nevedia to ani hlavné postavy akčného románu Mafiánske balady. Osudovo ich spojí mŕtvola zahrabaná v lese a jej nález rozbehne reťazec udalostí, ktoré už nikto z nich nedokáže zastaviť. Sedem príbehov o posledných dňoch a hodinách života ľudí, ktorí uverili, že ich práve postretlo šťastie. Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.... celý text

moneta
20.07.2023 5 z 5

Bláznivá jazda bláznivým svetom bláznivých ľudí.
Ako celok zaujímavé, originálne, vtipné.
Rozmeniť knihu na drobné by znamenalo vypichovať mnohé detaily, ktoré ma dosť vyrušovali, ale na čo.
Je to presne také, akým sa to tvári. Takže všetko v poriadku.
Užívala som si tieto absurdné životy ľudí, o ktorých viem, že sú naozaj medzi nami, ale mám pocit, že žijú snáď v nejakom inom, paralelnom vesmíre.

Gracian1964
13.05.2023 5 z 5

Veru tak, plne sa stotožňujem s predchádzajúcim komentárom, súhlasím a pripájam sa k nadšeným ováciám. Len ma prekvapuje, že iba jeden komentár. Tak toto bola poriadne divoká adrenalínová jazda, fantastické. Užíval som si to na plné pecky. Kalman mal dobrý hudobný vkus.

Komnenos
19.01.2023 5 z 5

Keď som sa na konci roka 2022 dozvedel, že Dušan Taragel vydal túto knihu, veľmi som sa potešil. Môj najobľúbenejší slovenský spisovateľ Peter Pišťanek bol v tom čase 7 rokov po smrti a Dušan Taragel, ktorý má podobný štýl písania, takmer dekádu nič nevydal. Preto bola táto kniha pre mňa veľmi milým prekvapením. A keď som sa do nej začítal, vrátil som sa späť do svojich študentských čias, keď som hltal najlepšie diela týchto dvoch pánov. Čitateľská slasť bola zavŕšená Danglárovými ilustráciami, ktoré tak ako vždy famózne dopĺňali dej. Rozdiel bol v tom, že tentokrát sa to neodohrávalo v 80. ani v 90. rokoch, ale v aktuálnej súčasnosti. Literárny jazyk bol teda taký na aký som u Taragela zvyknutý a aký mám veľmi rád. Veľmi ma potešili občasné milé odvolávky na Taragelovho kamaráta Pišťanka v štýle: "On, Kalman," alebo "Vysoko ho sklamal". V jednej pasáži sa Pišťanek a Taragel aj nepriamo spomínajú a priamo sa spomína iný slávny devínskonovoveský spisovateľ Rudolf Sloboda. Samotný príbeh je vystavaný veľmi originálne. Kniha je rozdelená na sedem kapitol, pričom dej každej je opisovaný z pohľadu hlavnej postavy danej kapitoly. Čitateľ veľmi rýchlo príde na to, že hlavná postava nasledujúcej kapitoly odprevadí zo života postavu predchádzajúcej kapitoly. Napriek tomu je čitateľ nútený čítať ďalej a ďalej, pretože je zvedavý ako a za akých okolností sa tak stane. Kniha má 450 strán v ktorých je ukryté dianie počas jedného mesiaca. Je to celé nabité akciou a preto sa čitateľ ani trochu nenudí. Občasné flashbacky do minulosti postáv sú veľmi dobre zvolené a vďaka nim poznáme ich širšie pozadie a lepšie chápeme ich súčasné motivácie. Koncept knihy mi príde na slovenské pomery veľmi originálny a úplne si viem predstaviť podľa nej film, niečo na spôsob Tarantina. Keďže sme však na Slovensku, budem radšej keď to nikto netočí, lebo by to, veľmi slušné povedané, iba celé domrvil. Kniha je plná vulgarizmov, ktoré mi ale v takomto type knihy vôbec nevadili. Takíto ľudia totiž takto naozaj rozprávajú a tak to výborne prispieva k celkovému koloritu. V rámci hlavných postáv by sme len ťažko našli nejakú pozitívnu. Každý sa snaží vyťažiť čo najviac pre seba na úkor druhých. Pre všetkých sú najdôležitejšie iba sex, peniaze, spoločenské postavenie, moc, prípadne všetko dokopy. Dá sa však povedať, že kniha je nevtieravým morálnym ponaučením v tom zmysle, že každý kto sa ženie iba za mamonom, dopadne veľmi zle. Až v priebehu čítania knihy som si uvedomil, že ide vôbec o prvý román Dušana Taragela. Doteraz vydával poviedky a knihy iných žánrov. Pri knihe Mafiánske balady som si však uvedomil, že aj romány mu idú veľmi dobre a mal by v nich pokračovať.