Sekerou a nožom

Sekerou a nožom https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16045/sekerou-a-nozom-16045.jpg 4 44 6

Kniha úspešných slovenských prozaikov Petra Pišťanka (Mladý Dônč, Rivers of Babylon...) a Dušana Taragela (Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov) sa okamžite po vydaní dostala na prvú priečku v predajnosti distribučnej spoločnosti Artforum a v čitateľskej ankete týždenníka Domino Fórum získala cenu Kniha roka 1999.

Povídky , Literatura slovenská

Vydáno: , KK Bagala (Koloman Kertész Bagala)

Sekerou a nožom

Majto
Majto
20.03.2022 4 z 5

Kúpil som aj prečítal v roku druhého vydania a odložil. Teraz som prečítal znovu, no nemyslím si, že sú tie poviedky až tak svetoborné. Iste, nájdu sa mnohé miesta veľmi zábavné i "závadné", no aj mnohé akosi zbytočné a jalové, bez ktorých by som sa dokázal zaobísť. Niektoré poviedky mi svojou formou pripomínajú tvorbu Danila Charmsa.

kushka
kushka
09.07.2021 5 z 5

Ohľadom tejto knihy ma mrzí to, že som ju mala iba požičanú, a že ju nevlastním.
Zbožňujem ju!

Stefan63
Stefan63
02.04.2021 4 z 5

výborná zbierka, celkovo asi trocha slabšia ako Mladý Dônč, ale aj tak vynikajúce. Samotná poviedka "sekerou a nožom" je však podľa mňa majstrovské dielo. Tak hlboko sa vžiť do kože niekoho iného, v tomto prípade "tuctového" manželského páru, to vie len málokto. Zopakujem, čo som napísal na inom mieste: odhliadnuc od úplne rozdielneho, oveľa surovejšieho literárneho štýlu, s porovnateľnou psychologickou razanciou - z ktorej behá mráz po chrbte - som sa stretol jedine u Dostojevského. Pišťánek je veľmi nedocenený autor. Tarageľ bohužiaľ touto schopnosťou zďaleka tak neoplýva. Usudzujem z toho, že poviedky čo napísal samostatne v tomto ohľade dosť zaostávajú.

Corso
Corso
18.03.2018 4 z 5

Len tak popri citani inej knihy som chytil do ruky,a uz som nepustil. Autori popustili uzdu tvorivosti, bavili sa pisanim a vznikol... ani neviem ci to dokazem zhodnotit. Manifest zhovadilosti minulych cias, karikatury zivota jednoducheho cloveka pomleteho dobou. Vsetko sa meni, mozno za sto rokov to nik z dalsej generacie nepochopi, ale beznadej, drobne radosti, ruvanie sa o zdovodnenie svojej vlastnej existencie, to bude vzdy. Kniha ktora svojho casu rozputala vlnu nenavisti napr aj v diskusiach na martinuse, kde sa urazena cast obcanov dobreze nedozadovala spalenia tejto knihy a verejneho kamenovania autorov. Holt...asi trafili zilku aj dnesnemu proletariatu. Drsnych 5 hviezd.

Koka
Koka
24.05.2013 4 z 5

Z tejto knihy to vyzeralo, že sa na Slovensku rodí autorská dvojica, niečo ako Iľf - Petrov. Poviedky každého z nich i tie spoločné sa dajú čítať dokola, zvlášť súdruha Bozonču som si obľúbila.

Komnenos
Komnenos
06.10.2011 5 z 5

Rovnako ako ostatná Pišťankova tvorba, aj toto je výborná vec. Trochu som bol skeptický pri mene Dušana Taragela, ale po prečítaní jeho poviedok a poviedok napísaných spoločne s Pišťankom musím priznať, že neoprávnene. Taragelov štýl sa výborne hodí k Pišťankovmu a zároveň je svojský. Takže veľmi vyvážená zbierka poviedok dvoch výborných autorov.