Každý den odvahu

Každý den odvahu https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508076/bmid_kazdy-den-odvahu-owr-508076.jpeg 5 14 4

Sbírka fejetonů, které kapelník skupiny Mňága a žďorp Petr Fiala publikoval v posledních letech každý týden v časopise Reflex. Částečně je to deník kapely Mňága a žďorp, částečně autorův osobní. Texty spojuje absolutní svoboda témat, o kterých Petr Fiala říká: "Mám svobodu psát cokoli a o čemkoli, včetně básniček, ze kterých možná vzniknou budoucí texty písní. Je to kolekce vzpomínek a příhod, které snad stojí za zaznamenání. Jediným omezením je omezená délka textu, daná novinářským žánrem i fyzickou velikostí stránky časopisu, což se nakonec ukázalo být požehnáním a jednotícím prvkem."... celý text

Gracian1964
19.04.2023 5 z 5

Pre fanúšika MaŽ povinná jazda, takže som to musel dať a som veľmi, veľmi spokojný.

Klamm
03.04.2023 4 z 5

A že ta slova v jednotlivých fejetonech jsou tak vypočítaný, že tak kurvadrát výplní jednu stránku. Oujéé...
80%

martini.ce
31.01.2023 5 z 5

Některé fejetony jsem četla už dříve online, ale knížka je knížka. A zrovna tuto potřebuju mít doma, po ruce. Pro dny, kdy mi chybí odvaha, radost nebo pocit, že všechno je tak, jak má být. Díky za to, Petře Fialo!

Veružínka
25.12.2022 5 z 5

Moc pěkná knížka. Skvěle se čte (hlavně před spaním, ale i v čekárně u zubaře, v tramvaji, u kafe, na lavičce v parku...). Určitě zaujme i čtenáře, kteří nejsou skalní fanoušci kapely. Je vtipná, milá, otevřená, upřímná, ze života.

Co od ní můžete čekat? Parádně to shrnul v předmluvě režisér Petr Zelenka: "Petr Fiala je vtipný glosátor svého osudu, a jeho střípky ze života kočujícího muzikanta jsou jako písně zastavené v čase. Čiší z nich radost a vděk, že mohl svá léta prožít právě takhle. Jako dělník u pásu, na kterém se vyrábějí písničky. Malé kolečko v soukolí vesmírné hudby. Jenže ta Petrova fabrika je něčím jiná a já se přistihnu, že u takového pásu bych chtěl pracovat taky. Tyhle jeho sloupky jsou v nejlepším smyslu slova obyčejné, takže když se v nich píše o závažných věcech jako je naděje, láska, soucit nebo věrnost, tak si to člověk ani neuvědomí a má pocit, že hlavními tématy jsou zvukové zkoušky, kvalita kávy na benzínové pumpě, nebo návštěvy místních antikvariátů. A nad tím vším se vznáší humor, který Petrovi pomáhá zůstat skromný. Plus otázka, „Jak to, že to kurňa funguje už tak dlouho?“ Ze dvou možných odpovědí „Protože jsme kurňa tak dobrý.“ a „Protože máme prostě kliku.“ si skromně vybírá
tu druhou. Byl to dobrý život, který – světe, div se - stále ještě trvá. A teď ho máte tak nějak v rukou i Vy."

Petr Fiala
česká, 1964
1993  91%Z nejhoršího jsme uvnitř!
2015  86%Petr píše :-)
1999  93%Mňága a Žďorp: Výhledově
2022  90%Každý den odvahu
2017  100%Mňága & Žďorp kompletní zpěvník 1987-2017

Kniha Každý den odvahu je v