GoodGames GoodGames komentáře u knih

Velký mrtvý (Integrál), knihy I až IV Velký mrtvý (Integrál), knihy I až IV Régis Loisel

Je skvelé, že nám tu vychádzajú tie najslávnejšie diela od Régisa Loisela. Vypadalo to totiž ešte nedávno, že sa ich tu len tak ľahko nedočkáme. Jeho Výprava za ptákem času u nás vyšla totiž už v roku 2010 ako vôbec prvý MDEK, ale predaje neboli práve najlepšie a následne tu komiksy od tohto šikovného Francúzskeho autora dostali stopku a nedočkali sme sa zatiaľ ani pokračovania Výpravy za ptákem času (vo Francúzsku má už séria 11 dielov a u nás vyšli 4). Prelomil to Vybíral v minulom roku a po 12 rokoch sme teda dostali nového Loisela v podobe kompletu Petra Pana. Velký mrtvý patrí medzi tri najslávnejšie Régisove série a musím povedať, že právom. Je to taká dospelá fantasy dráma bez akcie a bez klasickej fantasy (žiadni draci, elfovia či trpaslíci). Má to veľmi silný a zaujímavý príbeh plný záhad v peknej kresbe. Som rád, že sa moje vysoké očakávania naplnili.

13.11.2023 5 z 5

Aristophania 1 a 2 Aristophania 1 a 2 Xavier Dorison

Xavier Dorison sa vracia do edície ERB! Skvelá správa, keďže sa jedná posledné roky asi o najväčšiu komiksovú scenáristickú hviezdu Európy. Tento šikovný scenárista rád mení žánre a tentokrát tu máme po dobrodružnom survivale, westerne, pirátoch či histórii znovu niečo iné a to mágiu. Aristophania je čarodejnícke fantasy, ktoré má sympatických hrdinov a silný pútavý dej v peknej kresbe Joëla Parnotteho (komiks Mistr meče). Prvá polovica má veľa silných momentov a prekvapivo veľa akcie. Druhá polka je zasa pomalšia a zameriava sa viac na vývoj postáv. Séria je veľmi úspešná v rodnom Francúzsku, kde v hlasovaní v TOP100 komiksov za rok 2019 obsadil prvý diel skvelé 17. a druhý diel 45. miesto. Tak snáď sa bude sérii dariť aj u nás a postupne tu vyjdú aj iné komiksy od Dorisona.

12.11.2023 5 z 5

Škorpion: Kniha 3 a 4 Škorpion: Kniha 3 a 4 Stephen Desberg

Sériu Škorpión mám rád už od jej vzniku. Síce sa príbehom nejedná o žiadne veľdielo, no je to veľmi príjemný mix Zorra a Troch mušketierov okorenený erotikou. Hlavná silná zbraň série je Mariniho úžasná kresba a farby. Jednoducho sa na to neviem vynadívať a pevne dúfam, že si tu séria nájde dostatočný počet fanúšikov. Tretí diel je zatiaľ najlepší v sérii a ten štvrtý zasa prekvapivo mení prostredie Ríma za loď a Orient. Pre mňa je táto séria ideálna komiksová zábava na odreagovanie.

25.09.2023 5 z 5

Košík plný hlav Košík plný hlav Joe Hill (p)

Joe Hill znovu dokázal, že po svojom otcovi zdedil nemalý talent. Košík plný hlav má veľmi vydarenú atmosféru hororových slasherov z 80. rokov, sympatickú hlavnú hrdinku, vydarenú kresbu a hneď niekoľko rozkošných hororových scén. Škoda toho, že tesne pred koncom nastáva dlhšie vysvetľovanie príbehu, ktoré mi predsa len trochu zobralo vietor z plachiet. Inak však dokonalá zábava.

12.07.2023 5 z 5

Go West Young Man Go West Young Man Tiburce Oger

Go West Young Man je veľmi atraktívnym westernovým komiksovým projektom. Máme tu 14 rôznych príbehov, z ktorých každý má iné zápletky, postavy, miesta a čo je hlavné, všetky majú iných kresličov. Jedná sa o popredných európskych komiksových tvorcov a také mená ako Ralph Meyer (tvorca Hrobára od Crew) alebo François Boucq (Bouncer, Dobrodružství Jeronýma Moucherota atď.) už určite poznáte viacerí. Komiks však dopláca na nevyrovnanosť, niektoré príbehy sú perfektné, iné vyšumia do prázdna a chýbajú im zaujímavejšie nápady či pointy. Celkovo sa však jedná o kvalitu a bavilo ma to. Vo Francúzsku obsadil komiks v hlasovaní TOP100 komiksov za rok 2021 skvelé 6. miesto. Ak bude komiks úspešný, od Vybírala sa dočkáme aj pokračovania s názvom Indiáni.

19.05.2023 4 z 5

Zkouška odvahy Zkouška odvahy Jason Aaron

Kvalitná drsná séria, ktorá sa síce celkovou kvalitou Skalpom nevyrovná, ale určite poteší fanúšikov drsnejších realistickejších príbehov. Ktovie, či sa vôbec dočkáme plánovaného piateho dielu, keďže má Jason LaTour dosť veľké problémy, ale z mojej strany by to mohlo byť kľudne ukončené aj takýmto spôsobom a touto knihou.

08.05.2023 4 z 5

Black Jack: Chlapec, který zemřel dvakrát a další příběhy Black Jack: Chlapec, který zemřel dvakrát a další příběhy Osamu Tezuka

Druhý titul od boha mangy Osamu Tezuky u nás a znovu sa jedná o veľmi kvalitné čítanie. Som rád, že Crew pokračuje vo vydávaní tohto legendárneho autora, ktorým sa inšpirovali desiatky slávnych tvorcov po celom svete. Black Jack ponúka 29 kratších príbehov, v ktorých je hlavnou postavou svojský chirurg a mne to pripomenulo seriál Dr. House. Aj keď ide v príbehoch predovšetkým o zachraňovanie životov, sú dostatočne nápadité. Samozrejme tu nie je taká príbehová intenzita ako v predošlej mange Zpráva pro Adolfa, ale je to príjemné a kvalitné čítanie.

02.01.2023 5 z 5

Trojka Trojka Kieron Gillen

Trojka je zaujímavou variáciou na dobre známy hrdinský príbeh, v ktorom 300 spartských bojovníkov čelilo presile v Termopylách. Tu je to však obrátene a traja otroci čelia trom stovkám spartských bojovníkov. Príbeh je dostatočne pútavý a potešia aj kvalitné bonusy, v ktorých nájdete aj rozhovory scenáristu Gillena s profesorom histórie. Ja som s výberom Mighty Boys znovu spokojný a je veľmi fajn, že je tu definitívne ďalšie nakladateľstvo, ktoré si dáva maximálnu prácu na svojich komiksoch.

06.09.2022 5 z 5

Castaka / Metabaronovy zbraně Castaka / Metabaronovy zbraně Alejandro Jodorowsky

Síce sa nejedná o nič zásadné a kultovému dielu Kasta metabaronů sa to nevyrovná, ale pre fanúšikov tohto drsného sci-fi univerza to ponúka zaujímavé príbehové rozšírenie. Hlavne Castaka je poriadne brutálna a krvavá a má aj vydarenú kresbu v štýle legendárneho Juana Giméneza.

01.08.2022 4 z 5

Život a smrt barbara Conana: Kniha první Život a smrt barbara Conana: Kniha první Jason Aaron

Jason Aaron prináša v komikse Život a smrt barbara Conana úplne nový a svieži príbeh. Tentokrát žiadna adaptácia dobre známych poviedok a je to aj vďaka tomu veľmi zaujímavé čítanie. Conanovi hrozí v hlavnom príbehu smrť, ale kniha je zložená z viacerých kratších poviedok v rôznych časových úsekoch Conanovho života. Aj keď sa zdá, že to môže byť roztrieštené, lebo v jednej poviedke je Conan mladý bojovník a v ďalšej je už starý kráľ, aj napriek tomu to funguje. Je to veľmi fajn celé napísané, správne krvavé a má to aj peknú kresbu. Nenudil som sa ani chvíľu.

31.03.2022 4 z 5

Warhammer 40,000: Marneus Calgar Warhammer 40,000: Marneus Calgar Kieron Gillen

Warhammer 40,000: Marneus Calgar je skvelý komiks ako pre fanúšikov tak aj pre nových čitateľov, ktorí tento svet nepoznajú. Príbeh obsahuje dve časové linky, kde sledujeme mladého Calgara a jeho ťažké začiatky a potom tu máme prítomnosť a dospelého Calgara ako ultramariňáka. Dynamické, pútavé, brutálne a krvavé. Skvelý komiksový Warhammer a dúfam, že sa tu dočkáme aj ďalších komiksov zo sveta vzdialenej budúcnosti, kde existuje iba večná vojna.

16.02.2022 4 z 5

Pérák: Jantarová komnata Pérák: Jantarová komnata Petr Macek

Pérák: Jantarová komnata je jeden z najlepších domácich komiksov! Po všetkých stránkach o úroveň lepšie ako prvá kniha a dúfam, že na pokračovanie nebudeme dlho čakať. Je to síce dejovo poriadne prepálené a okrem Hitlera a jeho armády tu nájdete aj mimozemšťanov či dinosaurov, ale je to zároveň aj perfektná zábava. Veľmi dobre som sa bavil a to je pri komikse to hlavné. Plný počet.

02.11.2021 5 z 5

Siegfried Siegfried Alex Alice

Siegfried je vynikajúce rozprávkové fantasy. Veľmi svieži pohľad na dobre známy klasický príbeh Piesni o Nibelungoch a musím povedať, že za mňa najlepší, aký kedy v komikse vznikol. Dobrodružné putovanie za drakom Fafnirom, ktoré je dostatočne napínavé, hravé a niekedy aj prekvapivo vtipné. Krásne kreslený komiks plný veľkolepých scenérií, kvalitný preklad a celkovo perfektné prevedenie knihy. Znovu výnimočné dielo v edícii ERB. Pred pár rokmi by som ani neveril, že tu tento perfektný komiks vôbec môže vyjsť.

26.10.2021 5 z 5

Punisher: Svět sovětů Punisher: Svět sovětů Garth Ennis

Punisher: Svět sovětů je skvelým Ennisovým návratom ku svojmu obľúbenému hrdinovi. Jedná sa o perfektne napísaný a poriadne drsný príbeh, ktorý ma svojou kvalitou veľmi milo prekvapil. Nepatrím medzi veľkých Punisherových fanúšikov, ale toto som si maximálne užil. Naozaj odporúčam.

20.10.2021 5 z 5

Dobyvatelé 1 a 2 Dobyvatelé 1 a 2 Sylvain Runberg

Dobyvatelé 1, 2 sú návratom kvality do edície Modrá Crew. Jednorožec bol príliš veľký guláš a Ekhö 7,8 zasa príliš jednoduchá zábava. Dobyvatelé sú historickým komiksom s prvkami fantasy, v ktorom nájdete veľkolepé bitky, rôzne bojové zvieratá, intrigy a veľa pekných ženských pŕs. Výsadou je pútavý dej, kvalitná kresba a som vážne veľmi zvedavý na ďalší diel.

02.09.2021 4 z 5

Občanská válka Občanská válka Mark Millar

Občanská válka je jeden z najzásadnejších superhrdinských komiksov posledných rokov a je až neuveriteľné, že napriek tomu, aký obrovský počet postáv kniha obsahuje, vôbec nestráca na prehľadnosti. Mark Millar tu ukázal svoje zručnosti v plnej sile a ponúka poriadne napínavý a premyslený príbeh. Občanská válka bola u nás beznádejne vypredaná a je preto skvelé, že sa tu tie zásadnejšie superhrdinské komiksy rozhodli v Crew vydať znovu a tentokrát aj v patričnej kvalite.

18.05.2021 5 z 5

Zatmívačka Zatmívačka Ed Brubaker

Ďalšia vydarená spolupráca Eda Brubakera a Seana Phillipsa. Keď sa títo dvaja stretnú, vždy sa jedná o komiksovú udalosť. Podmanivá noirová atmosféra povojnového Hollywoodu, pútavý detektívny príbeh, dobre napísané postavy a kvalitná kresba. Zatmívačka je jeden z najkvalitnejších komiksov, ktoré u nás boli v posledných rokoch vydané. Klobúk dole za dokonalé spracovanie knihy, je radosť ňou listovať.

13.11.2020 5 z 5

Domeček krve a bolesti Domeček krve a bolesti Mike Carey

Ďalší kvalitný hororový zárez do perfektnej edície DC Black Label. Ak ste fanúšikmi hororov, neváhajte a Domeček krve a bolesti určite skúste. Mike Carey je šikovný scenárista a napísal zaujímavý príbeh, pri ktorom rozhodne nebudete vedieť čo sa stane o stranu ďalej. Síce ma Joe Hill so svojim Košíkom plným hlav (tiež táto edícia) odrovnal o úroveň viac a bol som z Košíka vyslovene nadšený po všetkých stránkach, aj Domeček určite stojí za to. Len v tomto prípade ma až tak nezaujala kresba a vedel by som si predstaviť lepšiu.

09.04.2024 4 z 5

Betelgeuse Betelgeuse Leo (p)

Ak sa vám páčil od Lea Aldebaran, tak sa vám bude určite páčiť aj Betelgeuse. Je to totiž takmer to isté. Aj tentokrát tu máme viacero rôznych postáv, kolóniu na planéte, divoké neznáme zvieratá, veľa intríg a všemožných problémov v komunite. K tomu nejaké tie nahotinky a občas prekvapivo brutálne úmrtia. Kvalitné inteligentné sci-fi.

20.12.2023 5 z 5

Balada o dvou vlcích Balada o dvou vlcích Bartosz Sztybor

Spolu so Zaklínač 5: Blednoucí vzpomínky zatiaľ najlepší komiksový Zaklínač! Pekná štýlová kresba a nejednoznačný zaujímavý scenár. Celé to tentokrát síce má málo akcie, ale vôbec to nevadí, keďže to ťahá silný detektívny príbeh. Som veľkým fanúšikom kníh (hlavne prvé dve poviedkové) a hier (celá trilógia) a preto ma nesmierne teší, že vznikol ďalší skvelý komiks. Určite si ho prečítajte, je to taká zaklínačská drsná verzia rozprávky o Červenej čiapočke a vlkovi. Veľká spokojnosť a vlastne nemám, čo by som komiksu vytkol.

02.11.2023 5 z 5