Godvind Godvind komentáře u knih

Zenová mysl, mysl začátečníka - Všední hovory o zenu Zenová mysl, mysl začátečníka - Všední hovory o zenu Šunrjú Suzuki (p)

"Místo na nějaký objekt uctívání se koncentrujeme jen na činnost, kterou děláme v daném okamžiku."

09.03.2022 4 z 5

Láska k nedokonalým věcem Láska k nedokonalým věcem Haemin Sunim

Kniha má podobnou strukturu i obsah jako autorovo o rok starší dílo "Věci, které uvidíte, jen když zpomalíte". Každá kapitola začíná krátkou esejí a pokračuje souborem mouder a citátů. V textu se zrcadlí jak buddhistický pohled na svět, tak autorova osobní zkušenost se životem na západě.

Základní předivo obou knih je tedy stejné. Ale zatímco "Věci..." mi káply do noty, čtení bylo pohlazením a často budilo potřebu myšlenku si poznamenat, u "Lásky..." to bylo jiné. Neumím říci, do jaké míry za to mohu já, do jaké míry původní text a do jaké míry stylistika českého překladu, která mne místy vysloveně iritovala.

"Láska..." vyšla rok po veleúspěšné prvotině "Věci...". Občas ve mne hlodal pocit, jestli se na ní přeci jen trochu nespěchalo.

27.01.2022 4 z 5

Čchan Čchan Oldřich Král

Lhal bych, kdybych tvrdil,
že jsem vše pochopil.
Lhal bych, kdybych tvrdil,
že jsem si nic neodnesl.

Byť je Tribunová sútra základním dílem čínského zenu, novým zájemcům o seznámení se zenem bych přeci jen doporučil začít někde jinde.

07.01.2022 4 z 5

Cesta na sever Cesta na sever Karel Čapek

Krásná kniha doplněná četnými krásnými kresbami autora o krásné cestě do krásných zemí s krásnou přírodou a funkční lidskou společností...

Karel Čapek si prý v roce 1936 do Skandinávie odjížděl odpočinout od dusné atmosféry, která v té době již začínala svírat kontinentální Evropu. Já si tuto knížku nadělil jako pohlazení do času adventu a rozhodně jsem nelitoval.
Knížka rezonovala s mými vzpomínkami na naše vlastní cesty na sever. Je to čtivá óda nesmírně vnímavého pozorovatele na krásy tamní přírody, i civilní oslava slušných, pracovitých a skromných lidí tam žijících. Je až neuvěřitelné, nakolik aktuálně i po osmdesáti letech text vyznívá.
Když jsem knížku četl, vzpomínal jsem na naše cesty. Až na sever pojedu příště, budu tam naoplátku vzpomínat na Čapka. Možná si ho vezmu i s sebou.

17.12.2021 5 z 5

Vlk – Pes – Člověk Vlk – Pes – Člověk Kurt Kotrschal

Velmi zajímavá kniha, která mi přinesla mnoho nových a často překvapivých informací (a souvislostí) o chování vlků a psů, evoluce savců obecně, vlivech člověka a na člověka.

Ano, některé pasáže jsou nudnější, ale celkově je kniha čtivá a mé nadšení z ní bylo dostačné na to, abych po dobu četby novinky intenzivně sdílel se svým okolím.

02.12.2021 5 z 5

Vlci Vlci Axel Gomille

Velmi zdařilá útlá knížka, kterou bych doporučil zejména pro větší děti a mládež. Poměrně krátké, ale informačně hodnotné a čtivé, texty doprovází působivé fotografie. Vše je velmi hezky zpracováno.

Pokud máte doma potomky se zájmem o přírodu, tento titul se jim bude určitě líbit. A já si svůj výtisk v knihovně také rozhodně ponechám.

05.11.2021 5 z 5

Děti lesa Děti lesa Giuseppe Festa

Krásný a silný příběh o vlcích a lidech. Po celou knihu budete napjatě sledovat osudy vlků, překonávat s nimi periperie na cestě za svobodou, strachovat se a držet jim palce. Místy i slza ukápne.
Občas se budete stydět za zvěrstva, jichž jsou lidé schopni. Častěji ale budete tiše obdivovat obětavost lidí, kteří zasvětili své životy snaze pomoci a alespoň trochu napravovat škody způsobené jinými.

Podle mého názoru by však textu prospělo, kdyby autor zvládl trochu upozadit potřebu vlastní sebeprezentace. Místy byla až otravná. Třeba když po zlomovém okamžiku, kdy trnete, jak to dopadne, autor zařadí kapitolku, ve které odpromuje svou hudební skupinu, svůj klip a nutně se potřebuje pochlubit, že byl u slavného režiséra na večírku.
Giuseppe, Giuseppe, vždyť to působí až hloupoučce - skuteční hrdinové bojují kdesi na okraji společnosti o život vlků a někdo "žije" z toho, že mu slavný režisér jednou před lety hodil pár párečků.

25.10.2021 4 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Snažil jsem se tuto knihu popsat již své ženě, ale ... moc mi to nešlo.
Autor mne úžasně vtáhl do děje. Knížka má osobitou atmosféru a krásný styl vyprávění, ve kterém se pozvolně splétají dějové nitky a prvek napětí a překvapení vydrží až do samotného konce. Více vám to kazit nebudu.

14.06.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

I pokud jste Malého prince četli už v dětství, doporučuji se k němu občas vrátit i v dospělosti. Tahle útlá knížečka za to rozhodně stojí. Navíc jsem s každým čtením o něco více předsvědčený, že dá více dospělému čtenáři než dítěti.

"Oči jsou slepé. Musí se hledat srdcem."

04.05.2021 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Někdy kniha čtenáři nesedne. Nemusí to být chyba ani knihy, ani čtenáře. Jen spolu prostě "nefungují".

Přestože třeba Irvingova Pravidla moštárny miluju a hltal jsem každou stránku, tak Garp mi nesedl vůbec. Bojoval jsem asi půl roku, ke knize se opakovaně vracel. Ale nakonec stejně zvítězil pocit, že nevím proč to celé čtu, hlavního hrdiny mám plné zuby, příběhu moc nevěřím a už vůbec mne vlastně ani nezajímá, co bude dál,... Z knihy odložené na stolku se stal spíše strašák. Asi ve třech čtvrtinách příběhu jsem ji proto odložil definitivně.

Co o Garpovi tedy mohu říct? Zkuste ho. Třeba budete nadšení. Hodně čtenářů je. Ale pokud vám Garp nesedne a uzavřete první čtvrtinu s pocitem "třeba dál..." - tak knihu odložte hned. Dál to bude pořád stejné, možná dokonce ještě o chlup stejnější.

30.04.2021 2 z 5

Manifest komunistické strany Manifest komunistické strany Karl Marx

Komunistou nejsem, ani se jím stát nehodlám, ale tohle dílko jsem si přečíst chtěl. Tak trochu ze studijních důvodů.

Je to jednohubka na jeden večer. Literárně dílo nikterak úchvatné není. Obsahově se často opakuje. Argumentačně spíše odpovídá na někdejší výtky oponentů, než aby přinášelo ucelený obraz o programu proletářského hnutí.

Dějiny vývoje společnosti autoři vnímají převážně jako dějiny třídních konfliktů. Místy ho přitom účelově vyostřují. Třeba když se šmahem vypořádávají se všemi proudy snažícími se o kompromisy a smír. Jsou-li dějiny jen a pouze konfliktem, legitimizuje to přeci jejich boj, plánovanou násilnou změnu a ne úplně čestné praktiky.

Od manifestu jsem očekával asi více idealismu. Více "dobré myšlenky, která se zvrtla." Ale už tento pamflet z počátků hnutí obsahuje výhružky násilnou změnou, bez ostychu přiznává, že komunisté "dnes" podporují prakticky kohokoliv, kdo jde proti stávajícím pořádkům, ale jakmile nastane vhodná příležitost, půjdou dnešní spojenci přes palubu. Neexistuje žádný prostor pro kompromisní řešení.

Trochu sympatie budí drobnosti poschovávané v textu. Pokud autoři na jednom místě oslavují, že si pracující v Anglii vydobili desetihodinovou pracovní dobu, musí dnešní čtenář připustit, že tehdejší doba žádným medem nebyla, v rukavičkách se nejednalo s nikým a komunistické hnutí tedy bylo vcelku očekávatelnou reakcí společnosti na nešvary počátků "kapitalismu". Jak to nakonec dopadlo do hodnocení díla tak úplně nepatří.

28.04.2021

Cesta osvobození Cesta osvobození Alan Watts

Velmi příjemný, čtivý, poučný a místy úsměvný soubor autorových kratších textů. Pokud si jdete pro "Wattse", dostanete ho kopu na každé stránce.

13.02.2020 5 z 5

Protovy světy Protovy světy Gene Brewer

prot je mou srdeční záležitostí. Tuto knížku jsem proto nemohl vynechat, příběh se před koncem neopouští.

Myslím, že Protovy světy jsou o chloupek slabší než první kniha. Ale upřímně řečeno, tu je těžké překonat. I třetí díl série je pořád čtivý a nechybí v něm nic z toho, pro co mám příběh prota rád. Bavil mne až do konce, tešil jsem se na každou další stránku, strávil jsem nad ním příjemné chvíle.

Co hodnotím rozpačitě, je závěrečná "protova zpráva". Nemohu si pomoci, ale byť s jejími myšlenkami souzním, je plytká. Prostě nevěřím, že toto by byl výsledek protovy práce. K-Paxanům mnoho neřekne, pro obyvatele B-TIKu je jen takovým povrchním tlacháním. Nevím, co autora vedlo k tomu, aby tento kousek pět let po vydání poslední knihy série dopsal. Ale možná to měl nechat ležet. Protovo poselství bylo i bez tohoto dolepku jasné.

07.02.2020 4 z 5

Moudrost lesa Moudrost lesa Peter Wohlleben

Je to můj třetí Wohlleben. "Tajný život stromů" jsem zhltnul s absolutním nadšením, u knihy "Les - návod k použití" jsem byl trochu zklamán. Klukovi z venkova a někdejšímu skautovi kniha moc nepřinesla. "Moudrost lesa" ve mně ale opět rezonovala, byť veselé čtení to rozhodně není.

Autor rozebírá nešvary našeho současného přístupu k lesu a ukazuje jeho důsledky. Kritizuje i současný způsob ochrany přírody. Vše ilustruje na konkrétních případech. V závěru pak ukazuje prstem na každého z nás, naši lhostejnost a neochotu omezit vlastní spotřebu. Právě v nich nalézá prapůvodní příčinu současného neuspokojivého stavu. "Každý školák sice zvládne jednoduchým výpočtem doložit, že to dosavadním způsobem nemůže jít donekonečna, jenomže my se nehodláme omezovat.“

Stručně řečeno, je to velmi zajímavá kniha, poskytující zajímavý pohled na lesnictví, myslivost, ekologii i naše "zelené" snahy. Pokud se o problematiku zajímáte a jste otevření kritickému pohledu, vřele ji doporučuji. Pokud je pro vás současný svět v pořádku a "páteční školáci" jen rozmazlení spratci, pak to rozhodně váš šálek kávy nebude.

22.01.2020 5 z 5

Cesta zenu Cesta zenu Alan Watts

Pro mne to byla možná nejtěžší kniha, kterou jsem kdy četl. K některým pasážím jsem se musel vracet, abych je plně pochopil. Rozhodně to není oddechové čtení zalité sluncem, ani instantní návod na klid a štěstí.
Cesta zenu je seriózní pojednání od seriózního autora. Je to úžasný průvodce pro zájemce o východní filozofie, taoismus a zen buddhismus. Zkoumá kořeny, vývoj, snaží se poctivě bez příkras popisovat, citlivě vykládat a hlavně překládat do našeho kulturního kontextu. Díky tomu se dozvíte mnohé nejen o zenu, ale i o nás a našem vnímání světa.
Slovy zen buddhismu jsem přečtením této knihy "nezískal nic, protože není nic, co by mohlo být získáno". Během čtení jsem ale měl mnohokrát pocit, že někdo právě rozsvítil v doposud tmavé místnosti a já s úžasem zjišťuji, co už dávno mám nebo získávám novou perspektivu na to, kdo jsem a jak jednám. Vloženého úsilí rozhodně nelituji.

12.01.2020 5 z 5

Jak poznat psí duši Jak poznat psí duši Rudolf Desenský

Chybu hledej vždy v sobě, ne ve psovi. Tak by se dalo shrnout hlavní poselství této knížky. Stylistika není úplně špičková, autor se často rád pochválí a některé pasáže se táhnou.
Ale mezi tím vším budete poznávat své vlastní chyby a chybičky. Přesně to je na této knížce to nejlepší. Pomohla mi uvědomit si, kde musím zapracovat na sobě, ne na hafíkovi. Fungovalo to. Proto dávám plný počet hvězd.

12.12.2019 5 z 5

Úvod do buddhismu Úvod do buddhismu Tändzin Gjamccho

Dalajlámu mám rád, ale u této knížečky si nejsem vůbec jistý, pro koho ji psal, komu je určena. Jako úvod je to velmi hutné, často nedovysvětlené. Věci neznalý se podle mého názoru brzy ztratí.
Nepoučené zájemce bych proto spíše odkázal na velmi zdařilé a čtivé dílo Thubten Chodronové "Buddhismus pro začátečníky". Dalajlámu si mohou přečíst po ní, protože za přečtení rozhodně stojí. Tím spíše, že je to jednohubka v rozsahu trochu delšího referátu.

27.11.2019 3 z 5

Buddhismus pro začátečníky v otázkách a odpovědích Buddhismus pro začátečníky v otázkách a odpovědích Thubten Chodron

Pokud se začínáte zajímat o buddhismus, pak je tato knížka velice dobrým začátkem. Formou otázek a odpovědí přehledně rozčleněných do jednadvaceti tématických okruhů vás nenásilně uvede do nauky. Používá přitom dobře srozumitelný a čtivý jazyk, ukazuje příklady z běžného života.
Autorkou knihy je rodilá američanka, která je od roku 1977 buddhistickou mniškou a přímou žákyní dalajlamy. Výklad je tak schopná přizpůsobit lepšímu pochopení západního publika, aniž by přitom deformovala myšlenky buddhismu.

25.11.2019 5 z 5

Svět podle Prota patří k mým nejoblíbenějším filmům. Ke knižní předloze jsem se přesto dostal až nyní. A času stráveného nad knihou jsem rozhodně nelitoval. Je úžasná - čtivá, napínavá a hlavně hřejivě lidská. Tak hřejivě lidská, že hlavním zdrojem té lidskosti musí být mimozemšťan umístěný v psychiatrické léčebně.
Knížku doporučuji všem vnímavým čtenářům. Začtěte se a probuďte v sobě alespoň na pár dní svého prota.

13.03.2019 5 z 5

Vlky miluju a na tuto knihu jsem se velmi těšil. Takže jsem si sám trochu koledoval, aby mne zklamala.

Samotná vyprávění o vlcích, životě smečky a zážitcích s vlky spojenými jsou krásná a poutavá. Pokud tato zvířata máte rádi, už jen pro ně si knihu přečtěte.

Co mne na knize ale vadilo, byla urputná snaha autorky neustále na vlky aplikovat "člověčí" měřítka, myšlenky a pohledy. Někdy až absurdně.
Vysloveně jsem pak trpěl u pasáží "filozofického" přenosu vlčího chování na lidský svět. Ty nejenže jsou založeny na tisíckrát omýlaných klíšé, nabízejí povrchní rady a autorka je moc nepropracovala. Sama se v nich dokonce často usvědčuje, jak moc své rady ve skutečnosti vůbec nechápe a neaplikuje.

Shrnu-li to: Kdykoliv sáhnu po další knize o vlcích, ale paní Radingerové se v budoucnu možná raději vyhnu.

12.02.2019 3 z 5