Cesta osvobození

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Úvahy a zamyšlení zaznamenané v této knize počínaje prvním esejem o zenu z roku 1955, až po poslední seminář, který Alan Watts vedl jen několik týdnů před svou smrtí umožňují čtenáři, aby pronikl do jeho myšlení a dávají představu šíře vlivů, které toto myšlení formovaly. Čtenáři se zde také dostává ukázky jiskřivého vtipu, kterým je prodchnuto veškeré dílo tohoto filozofického enterteinera, jak Watts sám sebe nazýval, a jeho snahy předávat smysl, význam a radost Cesty osvobození....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203194/cesta-osvobozeni-43x-203194.jpg 4.720
Žánr
Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno, Pragma
Orig. název

Way of liberation, 2011

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Cesta osvobození

Přidat komentář
pablito
25.04.2020

Útlá knížečka s esencí myšlenek Alana Wattse. Dá se číst znovu a znovu.
"S naprostým úžasem sleduji běh světa. Vidím všechny ty lidi, jak jedou do zaměstnání, jak se ženou ve svých autech jako maniaci, aby se dostali do kanceláře, kde budou vydělávat peníze. Na co? Aby mohli pokračovat v tom samém, a jen velmi málo z nich to baví. Moudří lidé dostávají peníze za to, že si hrají - to je umění života."

Godvind
13.02.2020

Velmi příjemný, čtivý, poučný a místy úsměvný soubor autorových kratších textů. Pokud si jdete pro "Wattse", dostanete ho kopu na každé stránce.


EinAr
08.03.2016

Musel jsem přepsat Předmluvu:

Následující kapitoly přinášejí čtenáři bohatý výběr literárních prací a zaznamenaných přednášek z pozdního díla Alana Wattse. Představují reprezentativní pohled na jeho dráhu od první přednášky o zen-buddhismu až po jeho poslední seminář, který vedl jen několik týdnů před svou smrtí v roce 1973. Můžeme zde najít přehled formativních vlivů, které tvarovaly Wattsovu filozofii, a zároveň si díky nim uvědomit, že prostřednictvím Wattsova díla se západnímu světu dostalo do té doby bezprecedentního náhledu na východní myšlení.

Naproti tomu následující přepis Wattsova posledního semináře „Hra a přežití“ ukazuje, kam až se jeho myšlení v následujícím díle rozvinulo. Jeho zkoumání východního myšlení zde kulminuje v hravé filozofické syntéze. Tato interakce krystalizuje v další vybrané ukázce „Význam orientální filozofie,“ ve které se Watts zabývá základními otázkami, jež kladou východní náboženství obyvatelům křesťanského Západu.

Další kapitolou je přepis přednášky „Zdržení se soudu“ ve které se Watts zaměřuje na nevyhnutelné otázky a rozpory vznikající z pokusů západního člověka o sebezdokonalování a uvádí je do souladu s východním konceptem wu wej, čili nekonání, a nezasahování do způsobu, jakým svět je.

V následující kapitole „Čuang-c': Moudrost směšného“ Watts představuje čínského filozofa, v němž cítí zcela jedinečnou postavu celých dějin filozofie. Představuje humorný přístup mistra Čuanga k bezúčelnosti existence a zároveň tak ukazuje, že veškerá činnost orientovaná na budoucí cíle nemá význam, pokud si neustále a plně neuvědomujeme přítomný okamžik.

O tom, jak „žít v přítomnosti“ se nádherně hovoří v kapitole „Meditace“, která je v anglickém originále prezentována Wattsovou vlastní kaligrafií a ilustrována jednou z jeho kreseb Bodhidarmy.

Při vzniku tohoto díla mi nesmírně pomohli Rebecca Shropshire, která přepsala a redigovala mluvené přednášky, a George Ingles svou literární asistencí a odbornou radou, za což jsem jim velmi zavázán.

Mark Watts

Mill Valley, Kalifornie
Září 1982

stepan9119
14.04.2015

Nádherně a vtipně pojatá východní.... jak to popsat... pravda :)

Ikkju
19.06.2014

Wattsovo věci jsou jako proud vědomí, tedy spíš proud uvědomění; zvláštní je, jak je příjemné se v tom uvědomění ztratit...

Doporučujeme

Bible Svatá
Bible Svatá