Gindolfin Gindolfin komentáře u knih

Dračí domov Dračí domov Robin Hobb (p)

Hodně dobré, dějové linky nejsou natahované ad absurdum - hrdinové spolu mluví. Originální. Napínavé.

12.06.2021 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Budu hodně přemýšlet jestli budu číst další díly. Největší chyby: 1) Překombinovanost děje je ještě větší než v Mrazu. Je to zbytečně natahované. 2) Napětí a dynamika šla dolů, vyplouvá tak na povrch strašné množství nelogičností. 3) Už i sem se dostala fascinace zbytečným násilím. Nesnáším mučení, nechápu proč je to teď v každé detektivce. 4) Více otevřený konec než v Mrazu. Nesnáším tohle donucování autora, aby si čtenář koupil další díl. 5) Fakt mne nezajímají autorovi politické názory. Chtěl jsem detektivku ne meeting politické strany. 6) Vedlejší postavy, detektivové a četníci, mají v tomto dílu výrazně méně prostoru. Takže jsem si za celou knihu nevytvořil vztah k žádné postavě. Martina fakt nejde mít rád. Je stále před zhroucením a dostane přes hubu takřka všude a od kohokoliv.

18.05.2021 2 z 5

Aforkalypsa Aforkalypsa Jakub Bouda

Začíná to jako povídková kniha založená na vtipných situacích z Dračáku nebo RPG her. Pak se autor pokusí o příběh proložený vtípkama, to už je horší. Stále je to vtipné, ale poskládat příběh z vtipů prostě nejde. Zkusím druhý díl.

03.05.2021

Mráz Mráz Bernard Minier

Kniha je to hodně moderní, je rasově vyvážená, genderově a sexuální orientací převážená. Zkrátka materiál pro Netflix. Ale musím říci, že homosexuální policisté mi jsou sympatičtější než hlavní hrdina, který je hodně levicově orientovaný a neustále vyděšený a unavený a furt ho musí kolegové zachraňovat.
Druhá dějová linka s Dianou je až dokonce knihy úplně zbytečná. Mohla být výrazně kratší. Autor by si mohl i trochu načíst reálie, Maďaři jsou Maďaři, ne Slované.
Ale dost kritiky, na prvotinu to bylo dobré. V knize jsou okamžiky, kdy jsem napětím nedýchal a čekal na rozuzlení. Nelogičnosti utlumí napínavost děje. Další díl si určitě dám.

29.04.2021 3 z 5

Temný vzorec Temný vzorec Andrew Mayne

První díl super, druhý pořád dobrý, třetí dost bída. Z tohohle dílu jsem byl nadšený, tohle byla kniha podle mého gusta, návrat k prvním dvou dílům. Ale pak to zkazil konec:-(. Zakončení knihy bylo pitomé a epilog už úplně stupidní.

02.03.2021 3 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Hodně se mi to líbilo, zápletka byla hodně dobrá. Jedna hvězda mínus za dvě věci: 1) Navážení se a opovrhování vyšší třídou bylo v knize zbytečně přehnané. Autorka do toho asi promítla osobní vztek. 2) Autorka složitě a zdlouhavě poškodila vztah Corma a Robin, aby ho pak zase sešila dohromady.

11.09.2020 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Tak jsem to právě dočetl a jsem plný dojmů. Oproti přechozím dílům tam jsou tři novinky. První, hodně prostoru se věnuje soukromý Robin a Corma. Není to moc detektivní, ale mně to nevadilo. Být to v první knize, asi bych to nesnesl, ale nyní už mám k oběma hrdinům vztah. Druhá novinka mi, ale hodně vadila. Kapitoly, které vypráví vrah. Jsou nechutné. A třetí novinka, hodně stoupla brutalita a morbidnost zločinů. Přibylo bezdůvodné násilí. Všichni podezřelí jsou odporná prasata. K této sérii jsem našel cestu, protože tzv. severskou detektivku nesnáším. Je plná absurdního násilí. A nyní už i zde…

27.08.2020 2 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Tentokrát už bylo rozuzlení detektivky neuvěřitelné:-(. Konstrukce Cormorana byla už absurdní. Ale jinak se to čelo velice dobře. Vyhovuje mi v této sérii nízký počet mrtvých a absence zbytečného týrání obětí, což pro mne dělá severskou detektivku nečitelnou. A Robin samozřejmě miluju:-)

13.08.2020 3 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Po delší době jsem si to přečet ještě jednou. Z celé ságy nejslabší díl. Ale i tak výborná kniha. Je to málo zaměřené na Geralta a Ciri.

06.08.2020 3 z 5

Oheň probuzení Oheň probuzení Anthony Ryan

Chvilku mi trvalo než jsem se dostal do obrazu. Ale i po přečtení 1. dílu se v tomto světě necítím příliš kovaný. Asi je to autorův úmysl. Ale všechny tři hrdiny jsem si postupně zamiloval. Tak dobrý jako Stín krkavce to asi nebude, ale i tak je to výborné dílo.

20.10.2019 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Tak jsem si to po letech znovu přečetl. A musím říct, že Harryho v tomhle díle ukrutně nesnáším. Chová se jako spratek, sobec a nevím co ještě. Ale asi je to normální k jeho věku, mám doma taky 15 letého puberťáka, každý nemůže být jako Hermiona:-)
Oproti filmu je zde spousta úžasných odboček.

25.06.2019 3 z 5

Alexandrijský prstenec Alexandrijský prstenec William R. Forstchen

Když jsem to četl před lety poprvé, bylo to lepší. Nyní to také není špatné, ale přijde mi, že autor nevyužil všechny možnosti příběhu, který vytvořil.

01.03.2019 2 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Asi byla chyba vidět film a číst knihu až poté. Nepřišlo mi to vůbec napínavé. Ale i tak jsem to dočetl. Kniha je vtipná a hrdinové se chovají mile. Ale kniha Artemis mne nadchla o hodně více.

18.02.2019 2 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Pomalejší rozjezd. Ale pak to byla fakt jízda! Výborný děj, originální, vtipné, napínavé.

05.02.2019 4 z 5

Orel v písku Orel v písku Simon Scarrow

Líčení bitem mi už přijde příliš překombinované a tím pádem i nereálné.

01.02.2019 3 z 5