GepardLady GepardLady komentáře u knih

Athéňanka Tháis Athéňanka Tháis Ivan Antonovič Jefremov

Málokterá kniha ve mně vyvolá tolik protichůdných pocitů. Ta dokonale krásná a inteligentní hlavní hrdinka, resp. to, jak mi její klady autor stále předhazoval, mi chvílemi tak lezlo na nervy, že jsem chtěla knihu asi třikrát odložit. Naštěstí jsem se ale přes tu těžkou první třetinu přehoupla a dostala se i k hezkým, někdy poměrně napínavým pasážím. Ty však střídala sáhodlouhá umělecká pojednání a filozofické disputace, které mě ale často opravdu zajímaly. Na druhou stranu mě mrzelo, když se něčemu takovému autor prostřednictvím postav tak dlouho věnoval, pak poměrně zásadní události shrnul v několika větách a najednou jsem se s Thais ocitla někde úplně jinde, o několik let později (stejně tak konec byl jako ustřižený, s horkou jehlou přišitým epilogem). Nicméně celkový dojem je nakonec lepší než dobrý a já v duchu smekám před Jefremovem, který dokázal tak barvitě a uvěřitelně popsat všední i nevšední život lidí v dané době, jejich obyčeje atd. Skoro to působí, jako kdyby tam byl a vše líčil z pozice tichého pozorovatele. A tím si mě tahle knížka nakonec získala. Byla jsem v antickém Řecku! :-)

21.08.2018 4 z 5

Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život Christopher Voss

Velmi zajímavé čtení! Sice jsem ještě neměla možnost vyzkoušet uvedené metody v praxi, ale určitě to při práci využiji. Samozřejmě nejde knížku jen přečíst a hned být guru vyjednávání, počítám s nutností tréninku, ale už tak mi knížka v mnohém otevřela oči. Lidská psychologie je založena na vzorcích chování, které nikdy neselžou. Voss vám je pomůže "vyhmátnout". A určitě je neuplatníte jen v pracovním, ale i běžném životě - prohlédnete manipulativní jednání a budete se mu umět bránit, nebo spíš dostat míč na druhou stranu hřiště. Ale samozřejmě, nejdřív se musíte naučit jednat s lidmi, dostat emoce na uzdu a trošku vypilovat herecké umění :-)

05.08.2018 4 z 5

Svět bez stížností Svět bez stížností Will Bowen

Stejně jako někteří čtenáři níže, i já jsem měla pochybnosti, když jsem četla anotaci knihy. Ale chtěla jsem uplatnit slevu, a tak jsem si ji koupila. Musím říct, že jsem byla hodně překvapená. Je to hezké, pozitivní čtení, ale žádné memorování. Člověk se u knížky zasměje i zamáčkne slzu, když autor vypráví silné příběhy ze života (nejen svého) a ukazuje na nich, jak důležitá je morální a mentální síla. Je to obrovská motivace a i já, ač jsem se do výzvy ještě nezapojila, jsem odhodlaná do toho jít - ať už s fialovým náramkem, nebo bez něj :-) A dokonce už mám plán knížkou a náramkem v budoucnu obdarovat několik svých přátel. Určitě je to obohatí a já na to aspoň nebudu sama :-D

05.08.2018 5 z 5

Pohádky s Hvězdičkou Pohádky s Hvězdičkou Ludvík Středa

Tuhle knížku zbožňuji do dneška! Milovala jsem ilustrace Stanislava Holého (třeba pana Pipa) a tahle knížka navíc měla kouzelné příběhy :-)

19.06.2018 5 z 5

Poslední z Králů Poslední z Králů Michael Curtis Ford

Já nevím... Vůbec to není špatná knížka, ale stejně jako u Deseti tisíc mi ve Fordově vyprávění chybí určitá složka poutavosti. Tedy u Posledního z králů mnohem víc. Nestává se mi často, aby se mi u knihy rozbíhaly myšlenky jinam. Není to nezajímavá kniha, naopak je nabytá událostmi, bitvami... Jenže je toho asi až moc - když také titul tohoto rozsahu má popsat 50 let vlády jednoho krále, musí to autor vzít sakra zkrátka. Začátek jsem četla se zaujetím, druhá třetina knihy už šla hodně ztuha a děj mě opět zaujal až v posledních dvou částech vyprávění. No, ale závěr docela chytil za srdce a vykompenzoval předchozí dojmy.

23.03.2018 4 z 5

Deset tisíc Deset tisíc Michael Curtis Ford

Je to hezká knížka, jen mě to, na rozdíl od Cameronova Tyrana, kterého jsem četla předtím, nedokázalo tak vtáhnout do sebe. Zřejmě je to tou formou (stylem vyprávění), protože jinak je to jistě kvalitnější dílo. Připadalo mi však, že je tam nějak málo hlavního hrdiny, protože vypravěč se postupem času začne více zaobírat sám sebou a Asterií. V závěru mi chyběla přiměřená gradace, která by víc podtrhla vyústění příběhu.

03.03.2018 4 z 5

Bouře šípů Bouře šípů Christian Cameron

Po prvním dílu jsem měla při čtení tohoto pocit, že už jen dobíhá jakýsi příběhový setrvačník poháněný otázkou, jestli se vyplní Kineiův prorocký sen o jeho vlastní smrti. Čtenář se musí smířit s tím, že hrdinové během strategických porad neustále přikyvují, tahají se za vousy a podobně (to už sice dělali dřív, ale teď častěji). Čili i po literární stránce tento díl klesl oproti prvnímu ještě o něco níž, jazyková úroveň českého překladu je navíc mizerná. Ale celkem vzato, někteří hrdinové si mě získali už v Tyranovi, a tak jsem si docela ráda přečetla i pokračování a nemůžu říct, že by mi činilo násilí knížku dočíst.

10.02.2018 3 z 5

Tyran Tyran Christian Cameron

Zas až tak hluboce filozofické, jak jsem očekávala, to nebylo. Nebylo to ani nijak dobrodružné nebo napínavé. Většina textu jsou jen hovory mezi postavami, vojenská strategie... Ale když už dojde k nějaké té bitvě, autor se nezdráhá vylíčit ji do všech podrobností. Takže čtenář s dostatečnou představivostí jako by se ocitl přímo na bitevním poli, nebo se na ni dívá z nadhledu, jako ta sova, v níž se ve snech Kineiás mění. Suma sumárum: Není to nijak fantastická kniha, určitě nepatří k tomu nejlepšímu, co jsem četla, ale špatné to vůbec není. A není to ani nudné. Naopak jsem s hlavním hrdinou a jeho přáteli trávila celkem příjemné večery. Nakonec mi nevadil ani fakt, že knížka oproti očekávání v podstatě vůbec není o Tyranovi, jak jsem dle názvu očekávala.

13.01.2018 4 z 5

Tři útěky z Korintu Tři útěky z Korintu Witold Makowiecki

Volné pokračování Řeka Melikla se mi líbilo o něco víc. Jen ten závěr Diossova příběhu mi přišel trochu rychlý a jednoduchý, takže jsem si ho ani nestihla pořádně vychutnat. Jinak jsem ale ráda, že jsem mezi KODovkami objevila další skvělou knížku :-)

19.12.2017 4 z 5

Příhody Řeka Melikla Příhody Řeka Melikla Witold Makowiecki

Po přečtení Černých korábů byla laťka nasazena hodně vysoko. Není to špatná knížka, ale vyprávěcí styl autora mě nedokázal úplně vtáhnout do děje a nacházela jsem i nějaké skuliny ve vyprávění. Celkově je to ale hezký příběh a napínavější části vyrovnají ty méně napínavé.

11.12.2017 4 z 5

Černé koráby II. Černé koráby II. Joe Alex (p)

Výborná knížka! Od začátku prvního dílu až do konce druhého střídá jedna napínavá situace druhou - zkrátka KODovka, jak se patří. Hlavní hrdiny jsem si oblíbila, protože jsou to hrdinové v pravém smyslu slova. Závěr druhého dílu mě překvapil, takový zvrat jsem nečekala.

03.12.2017 5 z 5

Třetí přání Třetí přání Robert Fulghum

Jak píše Faila, vypovědět příběh nelze. Kdo chce hltat napínavé příběhy, pro toho to nebude. Ale kdo se chce zastavit, uklidnit po rušném dni, odreagovat se a zamyslet se nad smyslem života, ne jen konzumovat knihu, tomu se to bude líbit. Líbí se mi lidskost hlavních postav a jejich nevšední pohled na svět, jejich vztahy... Kdybychom takhle uctiví a kreativní vůči ostatním byli všichni, hned by na světě bylo líp. Jinak mě ale trochu zklamal konec - ten "kriminalistický" náznak se mi tam vůbec nehodil. A jak někdo píše, že mu v knížce chybí typický autorův humor - pro mě je to první Fulghumova knížka, takže se o to víc těším, až se začtu do některé z dalších :-)

12.11.2017 4 z 5

Domácí řecká kuchyně Domácí řecká kuchyně Veronika Hájková

Nikdy by mě nenapadlo, že se zamiluju do kuchařky. Ale tohle není jen tak nějaká kuchařka, to je knížka, která pohladí po duši. Fotografie s krásnou řeckou atmosférou, zajímavosti z historie řecké gastronomie, která je vlastně pramáti gastronomie západní civilizace. Jen těch receptů mi tam teď s odstupem času přijde málo :-D Už jsme některá jídla dělali i víckrát a pořád bychom chtěli zkoušet něco dalšího.

26.10.2017 4 z 5

Kapitán Michalis Kapitán Michalis Nikos Kazantzakis

Nikos Kazantzakis dokáže psát o lidech tak, že si je čtenář musí oblíbit, ať už jsou kladní, nebo záporní. Zdaleka to není jen Řek Zorba, který mě chytil za srdce. I kapitán Michalis, ač je to opravdu svéráz - hrdý Kréťan, jaksepatří. A tak jsem doufala, že to dopadne trochu jinak. A nakonec byl ten závěr po předchozím zdlouhavém ději (což ale nemyslím jako negativní kritiku) poměrně rychlý a syrový. Chvíli ve mně zůstal pocit, že to Kazantzakis vzal docela zkrátka, ale pak mi došlo, že v tom byla hlavní myšlenka knihy, již Michalis vyjádřil slovy: "Svobodu a smrt." Kdo přečte, pochopí.
Jinak jsem s knížkou usínala na dovolené na Krétě (to ale nebyl záměr, spíš to tak vyšlo) :-)

28.08.2017 4 z 5

Zpověď Kukaty Zpověď Kukaty Josef Žemlička

Zpočátku jsem se trochu ztrácela v těch rodových vazbách a politických souvislostech, ale pak se všechno vyjasnilo. A bylo to velmi pěkné a čtivé. Přímá řeč mi vůbec nechyběla, slovy vypravěče bylo vše podáno tak dobře, že jsem ji nepostrádala. Jen to místy bylo poněkud brutální... Ale to jsou zkrátka ty romány středověku.

21.05.2017 4 z 5

Majestát Rudolfa II Majestát Rudolfa II Josef Svátek

Od knížky Josefa Svátka jsem čekala víc - propracovanější příběh hlavního hrdiny. Ten je ale jen jednou ze dvou dějových linií knihy. Tou druhou je líčení peripetií kolem snah protestantů o uznání jejich víry, jde přitom spíš jen o politikaření, dlouhé disputace, které nebyly s to udržet moji pozornost. Hrdina Vilém Záhrobský, byť jeho osudy kniha začíná i končí, se v tom mezičase jen občas odněkud vynoří. Přitom, kdyby byl jeho příběh rozpracovaný třeba do "Monte Cristovského" stylu, mohlo by to být zajímavé. Navíc místy mi to přišlo až moc "změkčilé", a to i s ohledem na dobu, v níž dílo vzniklo. Ale celkově vzato to není špatné čtení

24.04.2017 3 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Není to horší než první a druhý díl, ale už to nefunguje. Je to jako s dobrým jídlem - když si přidáte a začnete se přejídat, tak už si nepochutnáte.

03.04.2017 3 z 5

Malovaný dům Malovaný dům John Grisham

Obdivuji Johna Grishama, že do tak málo zajímavého prostředí dokázal zasadit natolik zajímavý příběh. Jeho podání je navíc tak poutavé, že mi nevadily ani ty dlouhé pasáže líčící baseballové zápasy, byť baseballu rozumím jako vrána joju. Jen mi občas přišlo, že vnímání a uvažování hlavního hrdiny není úplně přiměřené rozoumku sedmiletého chlapce, ale celkový dojem mi to nezkazilo. S Lukem jsem prožívala jeho úzkosti z toho, co zažil, jeho rozčarování z některých lidí i radosti z maličkostí. V podstatě je to hezká a odpočinková kniha :-)

22.03.2017 4 z 5

Řek Zorbas Řek Zorbas Nikos Kazantzakis

Nejdřív jsem viděla film, a tak jsem od knížky čekala trochu něco jiného. Kniha je mnohem hlubší, zatímco film hlavní myšlenku pojímá poněkud vágněji a spíš zábavnou formou. I postavy (především vypravěče a Zorby) jsou ve filmu jaksi plošší. Není to ale tak, že by se mi po přečtení knihy film znelíbil, jak už se mi to stalo u některých jiných děl. V tomto případě asi pro mě zůstanou dvěma různými zpracováními, aniž bych mohla říct, které z nich je mi milejší.

21.02.2017 5 z 5

Hříšná Messalina Hříšná Messalina Alfred Schirokauer

Ať žijou levné knihy! Dřív v nich končily nekvalitní a neprodejné knížky a dneska tam člověk sežene takové klenoty, jako je třeba Hříšná Messalina. Koupila jsem si ji spíš do počtu a obávala jsem se nějakého lascivně laděného čtení, ale když jsem zjistila, že kniha poprvé vyšla někdy r. 1934, říkala jsem si, že to snad nebude žádná "pornografie". A není. Je to napínavý historický a psychologický román, při kterém mi tuhla v žilách krev spíš u drsnějších scén s Caligulou, ale naštěstí autor se v detailech nevyžívá, takže mi ani ty dojem nezkazily.

24.01.2017 4 z 5