Deset tisíc

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Slavný příběh, který jako první zaznamenal v knize Anabaze sám Xenofón, inspiroval amerického překladatele Michaela Curtise Forda k napsání neobyčejně zralé prvotiny, která strhujícím způsobem líčí dobu, prostředí antického Řecka, Persie i primitivních horských národů, dobový způsob válčení, a především hrdinské putování řeckých vojáků strastiplnou cestou přes Syrskou poušť na Babylon. V roce 404 př. n. 1. skončila válka mezi nejmocnějšími řeckými státy porážkou Athén a vítězstvím Sparty. V Řecku i v Malé Asii zůstalo mnoho nezaměstnaných a nespokojených profesionálních vojáků. Jejich mimořádných vojenských kvalit se rozhodl využít mladší bratr perského krále Kýros pro svůj záměr zmocnit se vlády v Perské říši. K tažení se připojí i mladý athénský filozof a voják Xenofón. Deset tisíc řeckých žoldnéřů táhne se statisícovou armádou Peršanů a jiných národů strastiplnou cestou přes Syrskou poušť na Babylon. Perský král se s nimi utká u Kúnax. Řekové v bitvě zvítězí, ale armádu jako celek postihne pohroma. Tak se řečtí žoldnéři octnou sami mezi nepřáteli uprostřed Perské říše a nezbývá jim než pokusit se probít tisíc kilometrů na sever k řeckým osadám u Černého moře. Jejich vůdcové jsou cestou zrazeni a povražděni. Velení se ujímá nezkušený, ale statečný Xenofón, jemuž se podaří pozvednout morálku mužstva, odrazit útoky pronásledujícího perského vojska i nepřátelských domorodých kmenů. A ačkoliv jsou většinou všichni zubožení, ranění a hladovějící, dokážou přežít krutou zimu a dostat se na pobřeží Černého moře....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29425/deset-tisic-29425.jpg 4.415
Žánr
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno, Baronet
Orig. název

The Ten Thousand

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Deset tisíc

Přidat komentář
GepardLady
03.03.2018

Je to hezká knížka, jen mě to, na rozdíl od Cameronova Tyrana, kterého jsem četla předtím, nedokázalo tak vtáhnout do sebe. Zřejmě je to tou formou (stylem vyprávění), protože jinak je to jistě kvalitnější dílo. Připadalo mi však, že je tam nějak málo hlavního hrdiny, protože vypravěč se postupem času začne více zaobírat sám sebou a Asterií. V závěru mi chyběla přiměřená gradace, která by víc podtrhla vyústění příběhu.

braunerova
10.01.2018

Skvělý a historicky přesný román o životě Xenofónta. Autor čerpá z jeho díla, především z knihy Anabáze, ale příběh vypráví moderním jazykem válečného veterána:

"Počáteční náraz plamene byl tak náhlý, že první oběti ležely na jedné hromadě. Někteří zůstali stát a opírali se o pahorek těl druhů, nemajíce kam padnout. Tak tvořili i ve smrti falangu.

Příběh vypráví Themistogenés ze Syrakús, Xenofóntův panoš. Vysvětluje i Xenofóntův obdiv k silným vládcům, kvůli kterému odešel z Athén a sloužil raději spartskému králi :

"V tomto světě je třeba mužů, kteří dokážou vytěsnit strach ze svých bezprostředních činů a jejich následků, pohlédnout za mrzkost všednodenního utrpení, válčení a bídy, páchat nízké skutky pro větší dobro. Prostřednictvím takových mužů postupuje civilizace a podřadní jsou odstraňováni. Je třeba takových surových, nepřemýšlejících mužů, naše nejvznešenější instituce by bez nich nikdy nemohly vzniknout."

Slova, ze kterých mrazí. Na Xenofóntovu omluvu je ale třeba uvést, že jeho králové nevedli vyhlazovací války a nevraždili civilisty.

Vavča

Parádní debut, který si nezadá v ničem s mistry žánru, dovedné vyprávění, poutavé vylíčení postav a jejich osudů, antické vojenství v době Kýra Mladšího pod drobnohledem, rozšíříte si znalosti osvětě Helénů i Perské říše. Kouzlo knihy nemizí ani po několika přečteních.