Malovaný dům

Román slavného amerického spisovatele vychází z jeho vzpomínek na dětská léta prožitá na arkansaském venkově. Vypravěč, sedmiletý Luke Chandler, žije s rodiči a prarodiči v malém domě uprostřed bavlníkových polí. Po šest týdnů, během nichž probíhá sklizeň bavlny, žije rodina pohromadě s mexickými brigádníky a všichni společně bojují s vedrem, deštěm, únavou, občas i jeden s druhým. Za tuto dobu malý Luke vyslechne věci, které nejsou určeny dětským uším, a je nucen nechat si pro sebe tajemství, která ohrožují úrodu i životní styl Chandlerových....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1903/malovany-dum-1903.jpg 4.1108
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Knižní klub, Knižní klub

A Painted House, 2001

Kniha Malovaný dům

madem

Po přečtení záložky jsem stále čekala a čekala, co se stane. a ono se téměř nic neděje. Sklizeň bavlny líně plyne a občas je malá bouřka. Nic víc. Pak posledních pár stránek je trošku zvrat. Vím, že autor umí víc.

Babo
28.03.2021

Příjemně plynoucí příběh v americkém Arkansasu vyprávěný sedmiletým chlapcem . Možná nostalgické vzpomínání na dětství,ale i zajímavý dokument těžkého života pěstitelů bavlny.
Několik opravdu dramatických okamžiků jakoby ani nepatřilo do jednotvárného života na venkově,kde není mnoho místa pro zábavu a lenošení .
Mně se kniha líbila ,ale samozřejmě se jen těžko srovnává s autorovými dramaty ze soudní síně,která ho tak proslavila.

Metla
15.01.2021

Asociace se jménem John Grisham je jasná: thrillery z právnického prostředí. „Malovaný dům“ se však této škatulce vymyká, tentokrát čtenáře nečeká žádné drama v soudní síni. Autor zavzpomínal na své dětství a stvořil příběh o chlapci, vyrůstajícím na farmě v Arkansasu.
Kdykoliv jsem otevřela knihu, zmizely za oknem zasněžené pláně a místo stromů kolem rázem vyrostly nekonečné lány bavlníků, chladno bylo nahrazeno nejprve žhavým sluncem, později lezavými proudy deště, debilní zima 2021 zmizela kdesi daleko v pozadí a já se ve společnosti sedmiletého kluka ocitla v pozdním létě roku 1952. Rodinu Chandlerových v té době sužuje nejistota kvůli dluhům, s tím související potřeba příznivého počasí, zaručujícího bohatou sklizeň, kromě toho válka v Koreji odvedla do nebezpečí tak trochu černou ovci rodiny, Lukova strýce Rickyho.
Zkráceně lze román popsat takto: Chandlerovi každý den tvrdě pracují, modlí se za úrodu, za (vítězný) návrat amerických vojáků z Asie a za úspěch baseballového mužstva Kardinálů, kde bude Luke hlavní hvězdou, až vyroste - o tom nepochybuje. Život na farmě je každodenní dřina (tedy s výjimkou nedělí, tehdy je práce těžký hřích), jakou kloučkovi projasňují návštěvy městečka Black Oaks s jeho drobnými lákadly: cola, sladkosti, kino, kontakt s lidmi – klevety žen a vážné řeči mužů. Sluncem rozzářené nebe se však postupně zatahuje těžkými mračny...
Ráda jsem poznala malého vypravěče (s často poněkud dospělým uvažováním), Lukovy úctyhodné prarodiče, hrdé farmáře tělem i duší, přísné, leč milující rodiče, toužící po lepším životě a jistější budoucnosti, chudé sousedy s množstvím dětí, a také najaté dělníky, nádeníky z hor i Mexičany, z nichž někteří výrazně zasáhnou chlapcovu duši – v dobrém i ve zlém.
Tempo knihy je většinou poklidné, zrychluje líně a děj zůstává otevřený jako život sám. Našince mohou nudit popisy baseballových utkání, já z nich nadšená nebyla. Jediná věc mě opravdu rozhodila a v duchu jsem protestovala: „To ne, takhle to přece nemůžete nechat, určité činy nelze mlčky přejít!“
Příjemná nostalgie se sugestivní atmosférou jihu USA v poválečných časech. 75-80%

1amu
23.02.2019

Milé překvapení od autora. Po právnických thrillerech nám vypráví obyčejný příběh venkovského chlapce se vším, co k takovému životu patří. Jde o pohodové čtení s dobrem i zlem, tedy tak, jaký je život.

Katka2382
06.02.2018

Krásná,milá a čtivá kniha.Poznáváme venkovský život na polích s bavlnou v Americe během 50.let.Příběh je vyprávěn malým chlapcem.

orinka3
28.12.2017

Tak napsané je to skvěle. Pan Grisham je výborný vypravěč. Proto je pro mě dost těžké a složité vyjádřit, proč mě zrovinka tahle knížka nenadchla. Možná kvůli tomu americkému patosu. Možná kvůli zbytečný popisům baseballu, to jsem celé přeskakovala. Děj to nikam neposouvalo. Natírání domu v době povodní a plánovaného stěhování...no, to se dá přeložit jako vítězství lidské vůle a nezlomného ducha. Trošku čítankové. A obvyklý model soudržné rodiny a rodinných klanů, příkladné jednání babičky i matky, hrdí chlapi - to je na mě trošku moc. Taky se divím, co všecko musela zvládat hlavní postavička, teprve sedmiletý chlapec. Dřinu na poli, pomoc doma, natírání baráku a ještě navíc nést strašná tajemství. Rozhodnutí nesvěřit nikomu, - pozor prozrazuju děj - že Kovboj je nelítostný zabiják bez skrupulí, nebezpečný dalším lidem, je podle mě velká nezodpovědnost. Ne, nemůžu knížku líp ohodnotit. Postavy mi prostě nejsou v ničem sympatické. Je to takové americké klišé.

nycol
05.12.2017

Velmi podarena kniha. Ac tento zanr nevyhledavam, tak kvuli autorovi jsem to zkusila a dobre jsem udelala.

GepardLady
22.03.2017

Obdivuji Johna Grishama, že do tak málo zajímavého prostředí dokázal zasadit natolik zajímavý příběh. Jeho podání je navíc tak poutavé, že mi nevadily ani ty dlouhé pasáže líčící baseballové zápasy, byť baseballu rozumím jako vrána joju. Jen mi občas přišlo, že vnímání a uvažování hlavního hrdiny není úplně přiměřené rozoumku sedmiletého chlapce, ale celkový dojem mi to nezkazilo. S Lukem jsem prožívala jeho úzkosti z toho, co zažil, jeho rozčarování z některých lidí i radosti z maličkostí. V podstatě je to hezká a odpočinková kniha :-)