fvalek fvalek komentáře u knih

Hra o trůny #1 (komiks) Hra o trůny #1 (komiks) Daniel Abraham

"Zjemněná", osekaná verze původního románu. Nejsem fanouškem grafických novel, ale tuhle jsem si nemohl nechat ujít. Postavy odpovídají knize, děj odpovídá, zápletky odpovídají, to je dobře, ale neberu to jako výhody, nýbrž povinnost, kterou tvůrci splnili. Nakonec je toto zpracování čtyřdílné, chápu to, ale aby to obsáhlo vše, chtělo by to alespoň šest, ale kompozice a obsah funguje, takže nic nevytýkám. Kresba je maličko fádní, moc se mi nelíbí styl a barvy, klidně bych maličko ubral kontrast a sytost, opravdu jen maličko, nebylo by to tak nepřehledné. Hezká kniha do sbírky, ale stačila mi přečíst jednou, raději originál! :)

28.03.2017 3 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

V dobovém kontextu naprosto vyvrhelní dílo, které se časem ukázalo jako zlomové. Mně se líbilo moc, kontrast krásné jarní přírody a smrti hlavní postavy nečekaně funguje. Všichni víme, že Mácha byl vcelku prasák a do romantického "Máje" má dost daleko, ale tady se vážně snažil a já to oceňuji. Kdyby se celé dílo neznehodnocovalo už od základky tím, že se všichni musí téměř povinně učit naprosto nicneříkající úsek, určitě by byly ohlasy lepší. Já osobně dávám 100 %, moje srdcovka a taky si díky Máchovi pamatuji co je oxymóron, díky Karle! :D

28.03.2017 5 z 5

Měsíc nad řekou Měsíc nad řekou Fráňa Šrámek

Moc hezká a romantická kniha, samozřejmě psaná trošku tajemně. Sice není nijak akční ani zábavná, ale je hodně zajímavá a čte se lehce, žádné těžké nářečí, archaismy... nic. Zápletka je z hlediska dobového kontextu docela všedně nevšední, Slávka má štěstí, že nemá nijak striktní rodiče a vlastně mi svou emancipací, drzostí a suverénním vystupování maličko připomněla "Divou Báru". U zdlouhavé romantické scény, kde jsem zoufale čekal na nějakou akci, jsem málem začal vykřikovat "Ale no tak, okamžitě mu dej pusu" :D

Od Šrámka docela podivný počin vzhledem k ostatní tvorbě, třeba byl taky zamilovaný :D

27.03.2017 5 z 5

Syntaktické rozbory Syntaktické rozbory Milada Hirschová

Kniha je přehledně strukturovaná. Vše je dobře a jednoduše vysvětleno. Občas je maličko nepřehledná v tom, že nepoznám jaký příklad je k čemu, protože se např. popíše několik jevů a pak následují jen příklady a je na mě, abych si odvodil co k čemu patří. Řekl bych, že s touto učebnicí by si intelektuálně poradil klidně středoškolák, což se mě osobně líbí. Hrozně mě štve, že příklady na konci jsou sice vhodné vzhledem k probírané látce na semináři, ale chybí u nich výsledky, takže se podle nich nemůžu efektivně učit.

27.03.2017 3 z 5

Ledový drak Ledový drak George R. R. Martin

Tklivý příběh pro děti i dospělé (spíše starší než mladší). Moc se mi líbil, je krásný a hlavně tam jsou draci ;)
George R. R. Martin umí skvěle psát, a dokonce i takový útvar jako je "pohádka". Ovšem specifické prvky jeho tvorby přetrvávají a jsou pro jeho díla specifická. Ideální knížka pro melancholickou náladu a na čtení třeba v autobuse. Lehká, poutavá a kratší. Moc krásná :)

22.03.2017 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Krásný přechod z povídkových knih do souvislého příběhu. Hezky navázané na jednu z posledních povídek "Něco více". Docela jsem si oblíbil i Ciri, ke které jsem dříve cítil odpor, protože jsem se bál, že vyšoupne Zaklínače. Geralta tam tedy bylo podstatně méně, ale přesto mě to bavilo a upoutalo. Trošku mi vadilo, spíš jen byla škoda, že už tam bylo méně příšer, mutantů a stvoření, prakticky žádné (až na jedno fakt super!). Těším se moc na další díly a vřele doporučuji :)

21.03.2017 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Pokračování Zaklínače bylo příjemné, nejdříve jsem se bál, že to bude jiné než původně, ale naštěstí to bylo super jako předtím. Nové postavy mě potěšily i nové příšerky. Přišlo mi, že z většího důrazu na slovanské tradice se přešlo na velký důraz na pohádková témata (viz. Malá mořská víla). Jen mě opravdu deprimuje, že to je takové skrytě depresivní. Je to svět v úpadku, všechno končí, na konci to co se stalo v Cintře... Měl jsem z toho depku :D Bojím se přejít z povídek na souvislý příběh, ale zvládnu to, stojí to za to :D

13.03.2017 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Má nejoblíbenější poezie... Super čtení, je to rychlé, poutavé a zajímavé. Líbí se mi, že hodně vyzdvihuje ženské postavy. Sice se jim říká balady, ale znaky balad vyloženě nesplňují, spíš mají blíže k legendám, pověstem či tak. Plus pohádkový Zlatý kolovrat, ten byl moc hezký. Všimli jste si, že Jirásek má na konci Pověstí proroctví a Erben má na konci Věštkyni? Ani nevím jestli z toho něco vyvozovat :D Nicméně úžasná kniha, která do povinné četby patří oprávněně a každý si v ní najde svou oblíbenou "baladu" :)

Čas a sebepoznání Čas a sebepoznání Anna Hogenová

Profesorka Hogenová je odbornice, které si moc vážím. Vše dokáže skvěle vysvětlit, každému věnuje patřičnou pozornost. Nikdy neodsouvá určité filosofické směry ani filosofy na vedlejší kolej. Ve svých četných dílech se vždy věnuje širokému záběru filosofie a to od starých antických filosofů až po moderní filosofii.
Vůbec nejlepší je, že všechny knihy jsou psány velmi příjemně, lidsky, nejsou to vyloženě odborné texty plné cizích termínů a mouder, ale je to takové povídání, kterému porozumí skoro každý. Jak už jsem zmínil výše, knihy jsou psané velmi nezaujatě a jsou otevřené vlastním názorům a myšlenkám. Jak je napsáno už v anotaci, vždy jde o důkladnou analýzu určitého jevu, který je rozebírám od počátků filosofie až po moderní dobu, tudíž se nezaměřuje na jediný směr filosofie a podává komplexní informace o dané problematice.
Knihy se mi čtou dobře, plynule, nejsou nesrozumitelné jako občas filosofie bývá. Doopravdy doporučuji :)

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Další skvělý díl navazující na první, už tak perfektní, díl. Děj už pomalu nabírá na obrátkách, objevují se nové postavy a já musím říct, že jsem moc spokojený. Má sice méně zvratů, ale děj už jde znatelně kupředu. Postavy se začínají pomalu vybarvovat. Není tak dobrý jako třetí díl, ale nijak si nestěžuji. Celá série mi přijde jako jedna velká gradace (až na Hostinu pro vrány, ta byla maličko slabší) a já prostě napjatě čekám jak to všechno skončí.

Jo a měl jsem fakt rád Renlyho.... :D

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Mými přáteli dlouho opěvovaná kniha, kterou jsem ale dostal do ruky až teď. Dá se říci, že jsem se jí dlouho bránil, ani nevím proč. Nakonec mě nalákala přitažlivým tématem a slovanskou tématikou (mé polské kořeny zaplesaly :D ). Musím říct, že z počátku se mi četla těžce, nebyla tak, jak to říci, plynulá jako třeba české knihy. Nevím jestli to bylo překladem nebo čím, ale text mi přišel takový tvrdý, nešel snadno a rychle číst, hodně jsem se zasekával. Musel jsem si na to chviličku zvykat, ale pak už bylo vše v pořádku a kniha se mi moc líbila. Téma slovanské mytologie mi sedlo. Bylo to jako číst fantasy a vlastně ho nečíst. Pro mě novinka a milé překvapení a těším se na další díly :) (Navíc ta mapa, co byla ke knize přiložená, je taky super).

Divergence Divergence Veronica Roth

Divergence mě asi nezaujala tak, jak měla. Hrozně se mi líbil nápad s frakcemi a celkově nápad téhle postapokalyptické společnosti, to bylo bezva. Ale samotný děj okolo Tris mě zas tolik nezaujal a nebavil. Je až moc kýčovitou postavou, po čase otravná a upřímně po přečtení prvního dílu si nedovedu představit, že ji budu muset snášet ještě dva další :D
Ale jak říkám, zbytek knihy a i další postavy jsou super, tohle byl moc dobrý nápad :)

01.02.2017 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Řekl bych snad pomalu jediná kniha svého druhu v Čechách. Málokdy se stane, že by někdo napsal kvalitní sci-fi, které by se vyrovnalo i světovým (ačkoli zasvěcenci ví, že je to jen metafora dobového kontextu). Námět byl super, četla se snadno... nemám jedinou výtku. Četl jsem ji v osmé třídě, na střední i na vysoké a vždy se mi líbila stejně. Opravdu unikátní kniha, kouzelná v tom, že se bude líbit každému fanouškovi sci-fi, ale až někde řeknete, že jste ji četli, tak si všichni budou říkat, že jste inteligentní, protože čtete Čapka (a nikde nemusíte říkat, že prostě jen máte rádi mloky) :D

01.02.2017 5 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Říkám si, díl od dílu lepší a lepší. Tahle sága stoupá ke hvězdám :D
Asi nejvíc sado maso díl, ale proto jsem to tak baštil. Každý kapitola byla skvělá, moc se mi líbil Oberyn a dokonce i to jak dopadl. A prostě draci, draci, draci!!! :3 Parádní popisy lokací, postav, charakterů, já prostě žasnu, jednou bych chtěl napsat alespoň malou ubohou povídku tak skvěle, jako Martin. Tahle série knih má budoucnost a potenciál (i mimo seriál). Je to prostě úžasné :)

01.02.2017 5 z 5

Vodní želvy Vodní želvy Hartmut Wilke

Výborně zpracovaná příručka plná fotek a zajímavých ilustrací jakožto i tipů. Je psána profesionálem a občas má maličko přemrštěné nároky, ale nikdy není psána jako návod, pouze doporučení. To se mi líbí, hodně z ní čerpám a čerpat i budu. Navíc je to jedna z velmi mála publikací svého druhu. Pro chovatele přímo nezbytná!

Terapie láskou Terapie láskou Matthew Quick

Asi jediný kluk co tohle četl jak tak koukám do komentářů, ale nevadí mi to. I romantika je někdy fajn. Knížka se mi líbila, byla moc hezká. Příběh Pata mi byl blízký a fandil jsem mu, dokonce i fiktivně držel palce. Bylo to osvěžující přečíst si něco takového. Nemám předsudky vůči literatuře. Celkově trošku jednodušší kniha, ale rozhodně ne psaná telenovela. Mělo to hlavu a patu, což mě překvapilo. Děj byl maličko plochý, ale doháněly to prudké zvraty, které asi u dvou psychicky křehkých lidí prostě čekáte. Ačkoli to není žádná vrcholná literatura, tak za mě plný počet hvězd, protože mě to chytlo za srdce.

Bylo nebylo Bylo nebylo Odette Beane

Kniha psaná podle seriálu, dá se říct, že je to něco jako scénář přepsaný do příběhu, ale vůbec to nebere v potaz podstatu celého konceptu Once Upon a Time. Jde přeci o kontrast pohádkového světa s naším světem. Tohle je jen ubohá přepsaná šmíra. Naprosto ignoruje většinu postav (Rumple!!) a jejich pohádkových osudů. Příběh jehož kouzlo je v jeho zrcadlovém vyjádření dvou světů je zde veden pouze v rovině "našeho světa". Ano je tam Sněhurka s Krasoněm, ale je to tak špatně napsané, že nevíte jestli je to skutečnost nebo ne... Ano, bude se Vám líbit pokud jste nikdy seriál neviděli, ale pokud ano, tak je to otřesné. A jelikož seriál byl první a tato kniha z něj vychází, tak ho bohužel budu mít dál jako měřítko a tuto knihu prostě nepřekousnu. Jestli bude nějaký další díl, tak se mu obloukem vyhnu.

31.01.2017 odpad!

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Ač fiktivní, tak přesto úžasná "historie" naší vlasti, která mě bavila jako dítě a baví i teď. Kniha je prostě fantastická, každý si v ní najde svou oblíbenou pověst. Jirásek prostě věděl co dělá a já si nemám na co stěžovat. Nechápu nižší hodnocení, pro mě je to poklad :)

31.01.2017 5 z 5

Hostina ledu & ohně: Oficiální kuchařka Game of Thrones Hostina ledu & ohně: Oficiální kuchařka Game of Thrones Chelsea Monroe-Cassel

George Martin je jedlík, který se vyžívá při popisech hostin a jídel. Proč toho nevyužít? Kuchařka je hezky a logicky zpracovaná, jídla jsou uvařitelná (občas jen nějaké ty zahraniční suroviny), trefně je doplněna citacemi z knihy. Já s ní nemám problém, ačkoli se mi nelíbí, že možná až moc neoprávněně těží z Písně ledu a ohně. Je to vlastně nelogické... Jde o recepty z celé ságy Píseň ledu a ohně, ale na obálku si strčí "Oficiální kuchařka GAME OF THRONES. Ale prdlajs oficiální, za prvé Game of Thrones je buď seriál a nebo první díl knihy, kuchařka se nezabývá ani jedním. Za druhé, G. Martin nad touhle kuchařkou nehnul ani prstem, maximálně ji odkýval a dal ji práva, nebo jak se to dělá, ale prostě tahle kuchařka rozhodně nesmí nijak odkazovat na "Game of Thrones", je to malichernost, ale hrozně mě to naštvalo... Prostě strčte si na obálku GoT a všichni to budou kupovat... Blbost.

31.01.2017 4 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Pro mě osobně nejlepší díl. Zapůsobil na mě mnohem víc než chronologicky další díly. Krásné prostředí, sympatické postavy a hlavně je to prequel a ty já prostě zbožňuji, protože rád odhaluji tajemství "vzniku". Polly a Digory (v češtině Gábina a Diviš) mi přišli mnohem lepší než známá čtveřice dětí, popřípadě Eustác a Julie. Opravdu moc pěkná kniha, zajímavé zápletky, nové světy. Starý dobrý příběh Narnie ještě předtím, než se to v pozdějších dílech zvrtlo a začalo to být trošku zdlouhavé a šlo to k čertu. Raději jsem si ani nevšímal náboženských prvků, které do díla autor přidává. Hodně se vytýká jeho antifeministický postoj, kdy jsou dívčí postavy marnivé, ženy jsou záporačky... ale ono bez Jadis by se to neobešlo ;)