Fuckenbrau Fuckenbrau komentáře u knih

Holomráz Holomráz Štěpán Kopřiva

Další z děl mistra Kopřivy, ke kterým se rád vracím. Tentokráte autor zavítal do fantasy vod, a vyšel s tím celkem s nadhledem. Sakrasmus, černý humor, postavy jsou veskrze svině, klasika. Akorát se tam nestřílí, ale kouzlí, či se ubližuje nějak jinak. A je to celkem funny.

30.01.2022 4 z 5

Aktivní kovy Aktivní kovy Štěpán Kopřiva

Štěpán Kopřiva, jeden z mejch nejoblíbenějších českých spisovatelů, ale tadyto měl hodně těžké. Po každé uveřejněné kapitole, hlasovali čtenáři, kterým směrem se dál bude příběh odvíjet. A tak je z toho ultra akční makabrózní jízda, to jo. Černý humor, kydlení a tak, to tam je. Ale bohužel, už tam tolik není ten osobitý nadhled.

30.01.2022 3 z 5

Zabíjení Zabíjení Štěpán Kopřiva

Tohle je naprostá legenda, krvavá a brutální akční jednochuťovka, ke které se vždy jednou za čas vracím, abych si udělal dobrou náladu. Miluji brakovou literaturu a tenhle je skvost prosycený zábavným násilím, krví, hláškami a především černým humorem.
Vždyť základní premisa (no, ona tam vlasntě žádná jiná premisa ani není), kdy hlavní hrdina je nejnebezpečnější galaktický vrah, snažící se odhalit olbřímí spiknutí "hysterické vánočky, která byla unesena z exhibujících vaječníku, za účasti hřmící tkaničky" jek kouzelné.
Různé přestřelky a důmyslné zabíjení jsou pak vždy hodnoceny pozornými redaktory časopisu Splatterhouse. A moc se mě líbili ty flashbacky, vždyť... Jeho očí žár.

Možná jsem kacíř, ale tohle mělo v sobě tolik skvělých a osvěžujícíh nápadů, za mě lepší něž Kulhánek v nejlepší formě! KULT!

30.01.2022 5 z 5

To byla zákopová válka To byla zákopová válka Jacques Tardi

Docela silné věty na anotaci: "Čím je Maus pro druhou světovou, tím je tento comics pro tu první." Dále se píše o obdivu mistra reportážního comicsu, Joe Sacca.

Takže, proslulosti a legendárnosti Mause toto dílo asi nedosáhne, ale přesto to je opravdu top! Dosti pochmurné top, možná na úrovni děl právě Joe Sacca. Krátké zkazky, které útržkovitě zachycují různé nepěkné osudy náhodných francouzkých vojáků v zákopech. To asi všichni víme, že první světová, to byl něuvěřitelný masomlejnek na lidi, na zvířata, na celé vesnice a přírodu. Tady to vše můžeme za pochmurné černobílé kresby pozorovat hezky zblízka:
Nikdy nekončící jatka, špína, gangréna, vši, vyhřezlé vnitřnosti. Výbuchy, bajonety, ostnaté dráty. Děti a muži, co vlastně nevědí za co a proč musí bojovat. Zákopová horečka, šílenství, lidská hamižnost. Strach, který když tě ovládne, tak se dočkáš leda tak kulky od vlastních. Zabíjení nepřátel, přátel, nevinných civilistů. Mužů, žen, dětí, zvířat. První tanky, bojové plyny.. A bahno, kaluže rozpíjející se krev.

Čtení to je neveselé, několikrát jsem se přistihl jak přemýšlím. Přemýšlím o hřbitovech z první světové války, které jsem ve Francii či třeba ve Slovinsku navštivil. O bývalých zajateckých táborech, vždyť jen tady, v místech kde bydlím (Liberec), věznili na 55 tisíc vojáků. A přemýšlím o válce a nepoučitelnosti lidstva. Nebo se mýlím, a není na obzoru další válka?

30.01.2022 4 z 5

Kolosální Conan, král aquilonský Kolosální Conan, král aquilonský Timothy Truman

Ze všech Conanových kolosálek mě tahle bavila asi nejvíc. Jak po scénaristické stránce, tak i kresba byla parádní.

Kdo nepořídil, udělal chybu a teď zaplatí majlant!

29.01.2022 5 z 5

Bizarní a zaniklá povolání Bizarní a zaniklá povolání Jan Pohunek

První kapitola o zaniklých povolání mě vyloženě nudila (všichni ti tříselníci, proutkaři, brabenáři a brtníci). Ale další kapitoly byli o dost zajímavější, zábavnější... Přes výrobce vitriolu, vypalovače metanu se dostáváme k tuličům koček, stavitelům lega či zahřívačům postelí.
No a pak už to fakt docela jede: zvěroklestič, srážeč vlaků, běžec s praporkem (ten mě zaujal fakt hodně). Pak už to je i docela hardcore: Pojídač hříchu, dojič hadů, sexovač kuřat či ochutnávač jídla pro domácí mazlíčky, pohřební klaun či krmič vší.

Ideální knižka na záchod, nebo vždy pár kapitol před spaním.

29.01.2022 3 z 5

Chlad Chlad Paul Tobin

No nevím jak to nejlépe shrnout... asi si to hodím do několika bodů.

1. Úžasná brutální obálka, jedna z nejlepších co jsem viděl. Už kůli tomuhle jsem to musel mít. Láska na první pohled. Až budu plešatej, tohle chci z druhé strany vytetovat na lebku.
2. Parádní kresba Juana Ferreyry (též autora všech obálek).
3. Ze začátku mě to hodně připomínalo Zámek a klíč. Ale naštěstí se to postupně od této premisy odpoutalo a příběh šel vlastní, originální cestou.
4. Příběh Paula Tobina? Jako tváří se to různě zamotaně, zašmodrchaně, ale vlastně to je vše celkem jednoduché. Přijde mě, že nás žene do situací (především v Hladovém světě) jen kůli fantasmagorickým a brutálním výjevům. Člověk si tu užije dost brutální a černý humor. Tedy když Tobinovi na jeho hru přistoupí. Někdy mě to štvalo, ale postupně jsem si na to zvyknul a pohoda. Ale co se týká záporáků, Jack Filuta mě občas fakt sral, zato agrárnímu maniakovi Obrtlíkovi jsem i dost fandil.
5. Maniakální pekelné výjevy z Hladového světa. Musím uznat že si to Ferreyra dost asi užíval, a některé nápady jsou parádní a já si to vlastně užíval taky.
6. Luxusní zpracování. Tak jak je u Comics Centra dobrým zvykem. Velký formát, paráda. Integrálka, všechny díly v jedné knize. Fakt paráda. Masakrální bichle, klasické bonusy jako náčrty a skici, Ferreyra vysvětluje, jak vymýšlel charaktery i jak dělal obálky. A že ty obálky jsou někdy dooost hustý. Navíc tam jsou ještě dvě povídky (psané) z toho světa. Takovej hezkej digestiv.

Celkově: pro mě je mnohem lepším produktem Requiem, ale i tohlecto jsem s chutí zhltnul. A vlstně to je dost o jídle...
***1/2

05.01.2022 4 z 5

Takový to byl muž Takový to byl muž Jason Aaron

Co k tomu říct? Snad jen klasickej Jason Aaron. Tak jako ve Skalpech, tady zrovna se nedá očekávát, že se lidem stane něco dobrého. Všichni jsou zmrdi a vlastně vše směřuje jen k explozi násilí pomocí obrovské bejsbolky.

Jako na první díl slušný, těším se jak to bude pokračovat.

25.12.2021 4 z 5

Vražedně dokonalá Vražedně dokonalá Joëlle Jones

Zabíjení lidí nikdy nebylo tak zábavné!

Tohle je skvělé černohumorné (nebo snad červeně humorné? Ne, asi černě, i krev je zde černá) dílo! Svěží a dynamický příběh o ženušce v domácnosti emeriky sladkých 60tých let. Tady šarmantní mladá dáma, Josie, se stará nejen o svého milovaného manžela a rozotmilá dvojčátka, ale také o odstraňování nevhodných lidí pro jistou organizaci. No a příběh se nám krásně větví, rozvíjí, rány kladivem dopadají na lebku, krev stříká, mozek mlaská. Josie se dostává díky svému dvojímu životu do složitých a humorných situací, což čtenář ocení!
To vše v naprosto skvělé kresbě, která nás doslova do oněch šedesátek vcucne. Kostýmky, účesy, výrobky, auťáky.. vše naprosto věrně vykreslené.
A a samozřejmě v perfekcionalistickém provedení od Comics Centra.

Tady není důvod váhat.

09.12.2021 4 z 5

Noir: Detektivky v komiksu Noir: Detektivky v komiksu * antologie

Tak bohužel za mě spíše zklamání. Vím že udělat dobrou povídku na pár stránkách je obtížné, ale od tak osvědčených jmen jsem čekal víc. Nechám to chvíli odležet a pak tomu dám druhou šanci a uvidím.

23.11.2021 2 z 5

Punisher: Svět sovětů Punisher: Svět sovětů Garth Ennis

Velký Garth je zpět!! Konečně někdo zas vydal něco od Gartha Ennise, a dokonce to je jeho návrat tam, kde krve teklo nejvíc a játra hřezla o stošest. Ano, je to návrat k legendární kydlící postavě, jenž se jmenuje Frank Castle.

Nebudeme chodit kolem odjištěného granátu, je to návrat naprosto do-ko-na-lý, já bych řekl i mrdózní! Brutální příběh se točí kolem ruských mafiánů a veteránů z Afgánistánu, surových událostí a činů, jenž se staly tam. Tyto činy lze spíš označit za grandiózní explozi krutosti a zrady. A po letech to vše spěje do extramaskrálního finále, kdy i Punisher možná bude muset překročit své vlastní meze...

Garth je zpátky ve vynikájící formě, tedy co se týče syrovosti scénáře, přestřelek a násilných scén. Co tady zcela chybí, je taková ta zábavná brutalita, ale tady jsme v řadě MAX a to se tu vlastně nenosí.

A pan Burows? Ta kresba? Neonomicon nebo Providence jste četli ne? Jako paráda, tohle nemá chybu. Řekl bych že mudžahedíni nebo rusáci s kalachama, nebo prostřílení mafiáni mu jdou možná ještě víc, než chapadlovité stvůry z Lovecraftových světů.

Nejlepší Punisher od toho, kdy přestal vycházet Punisher od... Gartha Ennise!!

04.11.2021 5 z 5

Měsíční tvář Měsíční tvář Alejandro Jodorowsky

V Crewní edici MDEK jsem se naučil, že člověk nemůže sáhmnout vedle. Navíc když jsou takto zkušení autoři, jako Jodo a Boucq...
Nicméně... comicsová kniha se čte příjemně, je plná spousty mytických (v tomto případě religiózníchú odkazů, černého humoru a parafrází na nanši civilazaci. Ale tentokráte, když to porovnám se světem Incalu či světem Metabaronů, tohle je mnohem víc taková optimistická pohádka, o nezničitelném prosťáčkovi, jenž svět spasí ( jakou slátatinu mě to jen připomíná?).
Takže příbehově se ocitáme někde na poctě bible, ale vše naštěstí zachraňuje naprosot vynikající Boucqova kreesba. Tohle postapo mu naprosot skvěle sedlo, parafráze na komunistické diktátory a i vatikánské fanatiky je kouzelná.

Tentokráte ale nejedeme plnou voltáž.

25.10.2021 4 z 5

1794 1794 Niklas Natt och Dag

No je to strašný, co vám mám povídat.

Dlouho, opravdu dlouho se mě nestalo, že bych se musel do četby tak nutit. A to to je skvěle napsané, je to napínavé, je to zajímavé.. ale je to neskutečně depresivní. Naprosto bezútěšná doba a bezútěšné osudy.
Chcete vědět jak se ve Stockholmu 18tého století žilo chudině? Jak se tam chlastalo, jak se krásně měli ženy lehkých mravů? Jak "fungovala" spravedlnost a co všechno panstvo zakázalo (včetně třeba kávy)? Je libo si počíst o přepravě otroků do Karibiku a jejich životě na plantážích? Kromě obligátního "kolovratového vězení" pro ženy navštívíme i nemocnici, blázinec a syrotčince.

Takhle bezůtěšný, depresivní noir, to aby člověk pohledal. Autor své hrdiny sadisticky neskutečně týrá a pokaždý, když se z rány osudu oklepou, jakž tak vstanou na kolena, je s chutí sejme ještě víc. Sejme a s radostí je kope do hlavy.

Jinak tedy kniha, tak jako první díl, rozdělena na čtyři různé části. Sledujeme rozvrstvený příběh, začínající, jak jinak, brutálním mordem. Sledujeme příběh z různých pohledů a osudů, aby se nám vše nechutně spojilo.

A ten konec, ne, takhle prosím ne...

24.10.2021 5 z 5

Spirála Spirála Džundži Itó

Horory mistra Ita jsou proslulé jednou věcí, totální originalitou. Naprosto originální hra s motivy, překvapivými ději i zvraty. Ano, je to silné a morbidní až absurdní. Nyní mám v ruce ten nejznámější mistrův horor. A nejenže splnil moje očekávání, mé očekávání bohatě překonal.
Mistr nám pozvolna vrství své mrazivé příběhy, z kterých se čím dál tím víc stává brutální, zvrácená, krvavá a absurdní fraška. Vše v naprosto precizní kresbě a v atmosféře vybičované na naprosté maximum, kdy se při četbě leknete i toho, kdy se po vás projde vaše kočka.

To, co začíná jako nevinná fascinace jedince spirálou, pokračuje ponuře dál. Proč se dým z mrtvol z komína v kremtoriu stočí do spirály? Co to má za jizvu na čele ta nová spolužačka? Ten tajemný maják na pobřeží, co se to tam děje? Slyšeli jste někdy o měkkýších lidech? A že mimina mají pořád žízeň a občas se chtěj vrátit zpět do lůna své matky?
Je tam toho mnohem víc...

Uff. Posedlost spirálou, ještě že já doma nic takového tvaru nemám... a sakra, právě jsem se podíval na kočku stočenou do klubíčka...

24.10.2021 5 z 5

Batman: Svět Batman: Svět * antologie

Jako jo, vím že na prostoru čítájícím pár strán, člověk (čest asi dvěma vyjímkám) prostě dobrou povídku o Batmanovi nestvoří, ale tak jak jsem se na to těšíl, i díky české účasti Kopřivy a Suchánka, tak převládá zklamání.
Za mě nejlepšejší asi Rusko (opravdu originální) a Německo (taková klasická kydačka s Jokerem na mininálním prostoru).

13.10.2021 2 z 5

Negalyod Negalyod Vincent Perriot

Tak tohle mě bavilo. Zas tak moc jsem od toho nečekal. A dostal jsem fantasy scifárnu, ač nic okatě nevykrádající, tak příjemně evukující krásné světy Moebiovi, tak vlastně i Incalí.
Plusem je opravdu úžasná kresba, kde si autor vyhrál s neskutečným množstvím detailů. A vlastně na to, kolik to má stránek, tak mě bavila i jednoduchost příběhu.

13.10.2021 4 z 5

Štěkot uvázaných psů Štěkot uvázaných psů Jakub Dušek

Na titul jsem narazil úplnou náhodou, po přečtení anotace jsem se rozhodl do toho jít. Přeci jenom temná krimi z období protektorátu.. velké lákadlo. A na rovinu říkám, že jsem spokojen. Čekal jsem že to bude o dost víc nevyzrálé. Ale bylo to hlubší, propracovanější, i když možná až moc za hranou, jakoby překombinované.
Za největší slabinu vidím občasnou nepřehlednost, občas jsem listoval zpět, jestli se mě třeba náhodou nepřilepili stránky, ale možná to bylo tím, že to bylo napínavé a já jsem to četl docela rychle (to rozsoudí až druhé, pohodovější čtení).
Za největší plus této knihy vidím to, že se vlastně jedná o čistokrevný NOIR. A pro tohle já mám opravdu slabost!

Trochu mě to evokovalo vynikající Babylon Berlin.

08.10.2021 4 z 5

Jak nakrmit diktátora Jak nakrmit diktátora Witold Szabłowski

Skvěle napsané, nechci tady rozepisovat, myslím, že vše podstatné již bylo řečeno. Ale nesmírně mě baví, že zde dostává prostor i druhá strana. Autor se ptá obyčejných lidí, jak vzpomínají na doby minulé. Člověk si pak trochu udělá obrázek, proč žili pod jhem toho a toho vůdce.

29.09.2021 5 z 5

Fantomas se zlobí Fantomas se zlobí Julie Rocheleau

Vůbec nechápu, že mě tenhle atmosférický a expresionistický skvost unikl! Tady na vás dejchne atmoška starých brakových kriminálek. Se známými a oblíbenými franc. filmy tohle nemá moc společného, kromě tedy jména postav a povolání.

Mě to teda bavilo, nechybělo napětí, surovost ani ona atmoška!!

08.09.2021 5 z 5

Dracula (komiks) Dracula (komiks) Bram Stoker

Ač sám jsem trochu rozdílnými verzemi legendárního Draculy v comicsu přeplněn a možná i znuděn, tady jsem neodolal. Dobré jméno Georgese Bessa vyhrálo a já si řekl, že po Bílém Lámovi skusím tedy i Draculu. No a udělal jsem dobře.
Atmosférická rozmáchlá victoriánská kresba, kde můžeme obdivovat různá gotická zákoutí hradu či hřbitovů, stejně tak i nespoutanou transilvánskou divočinu.
Ač notoricky známej příběh, atmosféru to prostě má!

16.08.2021 3 z 5