fristo fristo komentáře u knih

Verše proti smrti : antológia protifašistickej poézie socialistických Verše proti smrti : antológia protifašistickej poézie socialistických * antologie

Veľmi pekná antológia poézie autorov z bývalej Československej socialistickej republiky, Zväzu sovietskych socialistických republík, Bulharska, Maďarska... Ak máte radi pekné básne oplatí sa zopár si vybrať. "Tak už to býva, že sloboda kráča kobercom tkaným z mladých ľudských tiel..." Trochu je smutné, že aj český autori boli preložený do slovenčiny, ale čo už. Zase pri tých ostatných mi to až tak nevadí.

06.01.2021 5 z 5

Příběh prvku hélium Příběh prvku hélium Matvej Petrovič Bronštejn

Napriek tomu, že kniha je určená detskému čitateľovi našiel som v nej veci, ktoré sme sa v škole neučili a pochopil veľa vecí ktoré som nechápal,

06.01.2021 4 z 5

Jadro a šupa jablka: Vážne žartovanie o jadrovej energetike Jadro a šupa jablka: Vážne žartovanie o jadrovej energetike Björn Wahlström

Kniha je veľmi ľahko čitateľná a približuje tak zložitú problematiku akou je jadrová energia veľmi populárnou formou. Ak niekto hľadá svoj názor na jadrové elektrárne odporúčam mu prečítať si túto knihu. Autor nepresvedčuje, ale nadchýna pre to vôbec sa touto problematikou zaoberať.

06.01.2021

Prvá zastávka Prvá zastávka Ed McBain

Kniha sa veľmi dobre čítala, no napriek tomu, že nie som čitateľom detektívneho žánru odhalil som páchateľa pomerne rýchlo. Neistota ma však nútila dočítať knihu do konca. Nebol to problém pre pomerne malý počet strán. Na začiatku som sa strácal v menách policajtov no na konci som si uvedomil, že v knihe mená vôbec neboli podstatné pretože príbeh bol veľmi jednoduchý.

05.01.2021 4 z 5

Hvězdy, můj osud Hvězdy, můj osud Alfred Bester

Kniha sa čítala s ľahkosťou no kládla mnohé otázky.

24.12.2020 4 z 5

Srnčia zver Srnčia zver Martin Kulich

Kniha pojednáva o chove srnčej zveri a aj v dnešnej dobe môže byť veľmi dobrým začiatkom pre poľovných hospodárov. Veľa obsahu je nadčasovo napísaného ale tiež poskytuje prehľad chovov v časoch minulých.

08.12.2020 4 z 5

Chvála vína Chvála vína Štefan Moravčík

Táto kniha je výborným pohľadom do alkoholických duší autorov, ktorých sme pred maturitami mali na piedestáloch. Dokazuje že básnik potrebuje víno aby mal priestor na rozvoj. Veď tam v tom opojení sa môže všetko. Ako na auto-cvičisku v autoškole. A potom šup písať pre študujúcu mládež. Citujem Petra Gregora v jeho robinsonovi " z vraku šťastia postavil som si príbytok na celkom neobývanom ostrove je so mnou iba piatok vtedy dostávam peniaze a pijem".

07.12.2020

Vaše vtáctvo Vaše vtáctvo David Alderton

Knihu som dostal ako malý chlapec spolu s papagájom v klietke. Bol to môj návod ako sa starať o vtáčika, ktorý mi bol zverený. Kniha sa síce viac venuje chovu vo väčšom množstve vo voliérach, ale je veľmi pekne zdokumentovaná fotografiami a obrázkami. Ak chce niekto začať chovať vtáčika v klietke tak ako štartovná kniha je to super voľba.

08.11.2020

Mládí v hajzlu - Kompletní deníky 1-7 Mládí v hajzlu - Kompletní deníky 1-7 C. D. Payne

Na mňa trochu vulgárne, až neuveriteľné. V strede trojky som si to zakázal čítať. Tým ale nechcem nikoho odradiť. Je to písané veľmi pútavou formou, je to vtipné a ľahko sa to číta. Nie je tam veľa postáv a ľahko sa odlišujú.

01.04.2019

Tajemství klášterní kuchyně Tajemství klášterní kuchyně Josef Imbach

Kniho som dostal od kamarátov a čakal som klasickú kuchárku s nejakými historickými faktami. Bol som však veľmi milo prekvapený pretože kniha má v niektorých častiach niečo čo by sa dalo nazvať dejom. Recepty ktoré sú v knihe sú dobové a vôbec nie prispôsobené súčasnej gastronómii. Je to super lebo človek ak má dostatok trpezlivosti a vie zohnať nie zrovna bežné suroviny môže ochutnať fakt zaujímavé chute. Alebo si môže recepty prispôsobiť. Fakt veľmi podarená kniha.

25.04.2018

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Ak máte radi tajomno a hľadáte dobrodružstvo odporúčam . Veľmi sa mi páčil ten paralelný Londýn kdesi mimo čas a realitu. Je to jedna z tých kníh vďaka ktorým chcete zájsť na miesta kam chodia turisti a potom sa tam stratiť a zapadnúť do krčmičky na okraji a tváriť sa ako keby ste tam odjakživa patrili a už sa odtiaľ nevrátiť. Takové to domácí žvýkaní.

05.04.2018

Lovci mamutov Lovci mamutov Eduard Štorch

Keď hodnotím knihu ako dospelý tak tam bolo veľa vecí, ktoré pri súčasnej miere informovanosti nesedia. Ale ako dieťa, ktoré vo mne asi stále niekde som knihu nedokázal dať z ruky a zhltol som ju za dva dni. Ako kedysi Tarzana. Kniha je ale aj skvelým uvedomením si ako sme čoby druh pokročili. Otázne či správnym smerom. Ak by sa dnešnému človeku stalo to čo sa denne stávalo hrdinom knihy asi by sme to po pár dňoch psychicky nevydržali. A to nehovorím o fyzickom, rebríčku hodnôt a podobne.

30.10.2017

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Knihu som čítal po česky a nedokázal som prestať. Čítal som všade. Chystám sa pozrieť si aj filmovú verziu. Nie sú tam žiadne nudné úseky, žiadne miesta kde si poviete že už by to mohlo skončiť. Skôr som si ku koncu šetril stránky aby to ešte neskončilo. Odporúčam každému kto má rád fantasy prepojené s detektívkou a nadprirodzenom.

19.07.2017 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Knihu som prečítal na jeden hlt. Veľmi dobre plasticky spracovaná.

28.06.2017 5 z 5

Andělé v mých vlasech Andělé v mých vlasech Lorna Byrne

Celkom dobre sa to číta len v niektorých pasážach to je mierne pritiahnuté za vlasy a nudné. Autorka sa zo začiatku opisuje ako mentálne zaostalá a tiež takto popisuje aj chovanie ľudí z jej okolia ku nej. Napriek tomuto si zjavne nájde prácu a dostane sa do normálneho kolektívu. Nájde si muža, ktorý je normálny a vydá sa zaňho. Miestami má človek pocit že tých anjelov si predstavuje retrospektívne teda si ich vkladá do spomienok. Verím že anjeli sú no asi by som po prečítaní tejto knihy potreboval vložiť prsty do rán . Tiež si myslím že v knihe je zopár momentov, ktoré tam boli vložené aby sa kniha lepšie predávala (napríklad ten poltergeist). Určite ale vyvoláva zamyslenie a túžbu po hľadaní.

24.03.2017 3 z 5

Projekt Zenta Projekt Zenta Martin Jurík

Kniha ma príjemne prekvapila a vôbec nebola nudná v žiadnej z častí. Dokonca by som prijal trochu viac predstáv o tom ako niektoré časti stanice na Jupiteri fungovali a tiež toho ako si autor predstavuje, že sa na konci knihy dostali niektorí členovia expedície na Zem za zlomok času ktorý im trval na záhadnú planétu doletieť. Myslím si že paralelné svety tak ako ich popísal Autor sú veľmi dobrou alternatívou ktorou sa bude novodobé fantasy uberať. Už sa na to celkom teším.

08.02.2017 4 z 5

Artemis Fowl a časový paradox Artemis Fowl a časový paradox Eoin Colfer

Trochu som čakal Minervu, ale autor akoby na ňu zabudol. Snáď v ďalších dieloch.

04.01.2017 4 z 5

Artemis Fowl a ztracený ostrov Artemis Fowl a ztracený ostrov Eoin Colfer

Zlomový diel na pokračovanie Fowl ságy. Autor si pribraním novej figúrky "Číslo jedna" s neobmedzenou kúzelnou mocou a schopnosťou vytvárania časových tunelov otvoril ďalšie možnosti na spestrenie príbehu. Táto kniha musela byť takto jednoducho napísaná inak by nebolo možné napísať pokračovanie. V knihe je tiež prvok romantiky odhalením génia rovného samotnému AF a k tomu ženského pohlavia. Autor musel iba preklenúť ich vekový rozdiel, čo sa mu tiež podarilo zastavením AF v čase.

04.01.2017 4 z 5

Vzpomínky na Atlantidu Vzpomínky na Atlantidu Rainer Holbe

Málo atlantídy, veľa ezoteriky

18.11.2016 2 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Dosť smutné a miestami som aj plakal

18.11.2016 5 z 5