Flipper Flipper komentáře u knih

Jez a běhej Jez a běhej Scott Jurek

V prvom rade názov knihy môže u niekoho vyvolať mylný pocit, že sa môže prepchať jedlom a potom to vybehať. V skutočnosti je to práve naopak. Scott Jurek je zarytý vegan a (okrem iného aj vďaka tomu) nebehá len tak "kolečka" okolo domu, ale aj 266 kilometrov za 24 hodín. Kniha je mix bežeckej biografie, vtipných príhod z behov, ale aj hľadanie a sebazdokonaľovane ľudského ducha, či hľadaniu šťastia v živote. Osobne si myslím, že na Jurekov život netreba nazerať ako na blázna, ktorý necíti bolesť, ale ako na príučku k dosahovaniu nemožného a prekonávaní lenivosti, či stravovacích návykov. Sám Scott nikoho k behu ani vegánstvu nenúti, nenápadne len pripojí nejakú štúdiu, či výskum o ktorej čítal a je na samom čitateľovi, či podstúpi niečo podobné. Samotná Jureková oficiálna www stránka vyzerá ako obrovská komerčná reklama na knihu - nuž zrejme Scott musí platiť alimenty po rozvode + sám priznáva, že tým že behá veľa toho nezarobí. V jeho blogu však vidno, že aj v roku 2013 sa nevzdáva behá. Tak "makej Jurku ty Poláku blbej" :)

15.08.2013 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Sila knihy prevažuje nadvrchol úvahám a zamysleniam "čo by mohlo byť" prípadne "ako sa zachovať" keby sa stala apokalypsa,ktoré sú však rovnocenne príťažlivé. Ja však tú silu vnímam pri opise nesmrteľnosti ľudského zmýšľania (a často nesprávneho), ktorým (bohužiaľ) neotrasie žiadna katastrofa. Stretneme sa s načrtnutím feudálno-militantného rozčlenenia krajiny, alebo kolónie, ktorá zotrváva pri Bohu a jeho dogmách. Voľba vedeckého pokroku je doplnená autorovým pozitívnym dúfaním, že práve toto je jediná cesta ktorou sa človek môže vybrať. Nepriamo by sa dalo povedať, že ostatné formy zmýšľania preto budú (v knihe), alebo by mali byť (v reále) vykynožené. Ukážka (aj keď trochu nadnesená) kde príroda je našim živiteľom, ale aj ničiteľom (trifidi) ak má byť vyžmýkaná a zneužitá (genetické manipulácia rastlinách) je aplikovateľná aj pre naše storočie času hnojív, "ečiek" v potravinách atď.

29.07.2013 4 z 5

Silberputzen - Leštenie starého striebra Silberputzen - Leštenie starého striebra Pavel Vilikovský

"A vraj mohamedánky si to dole holia ako muži bradu!" Veselé poohliadnutie sa za pubertálnymi časmi aj časmi, keď bol prešporský hrad len zrúcaninou. Stretnutie mladého dobre vychovaného Pohla a jednoduchéh Kracsnicsu mi pripomenulo aj moje pubertálne dobrodružstvá a Vilikovskému analýza pôvodu slov či mien s pohľadu bystrého žiaka ide ako po masle. Skvelá obrázková jednohubka.

19.07.2013 5 z 5

Syn boha hromovládce Syn boha hromovládce Arto Paasilinna

Celkové posolstvo, vyznenie a preklad sú na plný počet. Mal som však problém s prílišnou opisnosťou, chýbalo možno viac dialógov, lebo celé je to len akoby kronika pretvárania náboženstva. Snáď ma najvyšší Boh UKKO nepočastuje bleskom za trošku negatizmu. ŠVÁC!

19.07.2013 3 z 5

Moderné kmene Moderné kmene Seth Godin

Čakal som skôr sociálne zameranú literatúru a jej psychologické rozpracovanie, no dostal som motivačnú literatúru pre "každého". O kmeňoch sa tam hovorí len v súvislostiach, ktoré nahrávajú na autorové krátke poučky o tom, ako sa stať vodcom. Aj keď vidno, že Godin prelúskal asi celý internet a pozná všetkých zaujímavých vodcov a prezentuje nám ich 5 minút (alebo viac) slávy, má pre jedinca len všeobecný charakter typu: "rob niečo a neprestávaj a úspech sa dostaví", nuž.. oceňujem aspoň tých pár príbehov.

19.07.2013 3 z 5

Kolapsy složitých společností Kolapsy složitých společností Joseph Anthony Tainter

Svieži vietor do práchnivých názorov na zániky rôznych zložitých spoločností ako - Západorímska ríša, Mayská ríša a podobne. Tainer má preštudované snaď asi všetko čo vyšlo v oblasti archeológie (len použitá literatúra tvorí 1/4 knihy :P ) a dedukciou odhaľuje kolapsy až do tej miery, že na konci vyvodí celkom novú definíciu kolapsu. Osobne ma nadchýnala miera takejto logickej dedukcie, vedeckého prístupu a syntézy. Model vysvetlený v tejto knihe možno potom ľahko použiť na dnešnú spoločnosť. A verte že história sa bude opakovať.

18.07.2013 5 z 5

Kronika vtáčika na kľúčik III. Vtáčkar Kronika vtáčika na kľúčik III. Vtáčkar Haruki Murakami

Tretí "vtáčik" je na začiatku hrozne neforemný a dejovo ulieta kde to je len možné. Čitateľ ho bude nepriamo chytať, či už v listoch Mei Kasaharovej, alebo cez výstrižky novín. Toto chytanie je len pre odvážnych, mnohí to vzdajú a zablúdia. Práve tu Murakami v zamaskovaní Tóruho neprestáva hľadať východ v zamotanom bludisku otázok a snaží sa silou dedukcie a náznakov rozmotať už poriadne zamotaný príbeh až k samej podstate. Práve TO má uchvacuje na Murakamiho knihách, že báda pod podstatou všedných, inak ľahko vysvetliteľných vecí a pritom necháva otvorených plno dverí a plno možných vysvetlení. Priznám sa, tiež tu krehkú podstatu neviem poriadne chytiť, pevne uchopiť a pozrieť sa na ňu. Avšak stačí mi ten jej pach, keď prejde okolo, zachytenie toho pohybu a hlavne ten pocit, keď odložím knihu, že som čítal niečo viac.

04.07.2013 5 z 5

Lajka Lajka Nick Abadzis

Komix akoby bol namaľovaný olejom, tváre a oči postáv akoby z ruského impresionizmu, tváre predĺžené guľaté, brady vysunuté. Štylizácia obrázkov (hlavne nemých, kde Lajka bojuje o život) v podobe rovnomerných štvorcov dáva stranám ilúziu väzenia, klietky. Smutné a najviac zarážajúce je, že to je len špička ľadovca hrôz komunizmu.

18.05.2013 4 z 5

Pod kupolou Pod kupolou Stephen King

Určite som nečakal pravdivú sociologickú, psychologickú a ekologickú sondu. Isto nie v jednej knihe pod jednou "strechou" a od kráľa hororu. A pritom tak brilantne - krátkymi vetami opisu, rozsiahlym vnútorným prežívaním postáv a vtipnými až čierno-humornými dialógmi.
Keďže námet kupoly hlodal Kingovi v hlave cez 20 rokov, nabaľovanie nápadov muselo mať tiež stúpajúcu tendenciu a nemohlo byť nič lepšie než to vyšlo v tomto období, keď King dozrel lepšie než víno.
(spoilers) Sledovať )či priamo, alebo retrospektívne) rozvoj akejkoľvek osobnosti v knihe je nevyspytateľný. Predseda správnej rady môže skončiť ako varič methu, brutálny kvázi policajt zachraňuje malé deti a aj hrdina príbehu sa môže spolupodieľať na mučení Irackých zajatcov. U niektorých kupola spôsobí vykúpenie (oslobodenie sa od závislosti), u iných mocenské harakiri. Nikoho však podobne ako v realnom svete nezaujíma príroda a konať sa začne až vtedy ak je príliš neskoro. Cirkev a viera nepomáha, je zmanipulovaná a znásilnená.
King tiež dáva šach predpojatosti mimozemských civilizácií. Doteraz poznáme len mimozemšťanov ako a) vraždiace monštrá (vojna svetov) alebo hyperinteligentné tvory (A.C. Clarke), konajúce bez väčších emócií. King ich poľudštil, dal im emócie, prežívanie (smejú sa nám...) a aj potrebu baviť sa (reality show) a spoločensky fungujú ako ľuďia.
A ľudia sa môžu neraz chovať ako zvieratá.

18.05.2013 5 z 5

Konec stříbrného věku Konec stříbrného věku Jasutaka Cucui

Krehké čaro absurdity tu bolo zmasakrované samoúčelnosťou a zbytočne provokujúco. Cucui sa ani neobťažuje opisnosťou, len od buka strieľa a masakruje dôchodcov. Pritom sú niektoré kapitolky zbytočné, iné (ak odhodíme všetko to mučení, krv a dýky) sem tam nechávajú čitateľa zablúdiť do rozmanitých úvah (smrť ako vyslobodenie, strach zo smrti, pocit bolesti pri zomieraní a podobne.) Absurdita tu tiež zbytočne umiera - nenaťahuje sa do bizarných a neznámych podôb, ale iba vykrváca... Taktiež, ak čitateľ naplno nevenuje japonskej kultúre, narážky na japonské piesne, skupiny a filmy, bude spoznávať až ku koncu knihy - čím príde o srandu.

12.05.2013 3 z 5

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Výborná argumentačná pomôcka pri častých konfrontáciách s veriacimi. Dawkinsová zanietenosť ako hnacia sila, ktorý cez "pevné" steny zaužívaných katolíckych názorov prefrčí a rozmetá ich na franforce. Skúmať, či je jeho vedecká argumentácia založená na férových premenných (ako jej je vytýkané), alebo nie, tu nie je podstatné, pretože samotná úvaha o možnosti takéhoto výskumu dáva náboženstvu smrteľne absurdné headshoty. Taktiež porovnávať ortodoxný neodarwinizmus a fundamentálne kresťanstvo ako dva totožné protipóly (ako to robí Stanislav Komárek v doslove) a prirovnávať ich k morským obludám je nečestné. Kým jedna obluda má armádu približne 2.1 miliardy veriacich, ktorých činy ničia iné náboženstvá a hmotné statky neveriacich (viď američania a potratové kliniky, sväté vojny atď) a je ochotná aj spáchať hromadné harakiri, armáda druhej nikoho nezabíja, nestavia si chrámy, nepotrebuje rituály a pripustí aj inú pravdu ak bude dokázaná.
Aj keď forma predkladania informácií môže byť často zanietená, nemusíme Dawkinsovi prisudzovať akýsi postulát vodcu ateistov, či ako "proroka" ako napísal v druhom doslove Stanislav Komárek. Nevidím nikde v uliciach jeho vlajky, chrámy, či propagandu s veľkými bilboardami "Darwin vás miluje!" ako to robia veriace ovečky. Dawkinsoví prívrženci mi nezvonia pri dverách, aby som ho prijal do svojho života, a nenútia ma kúpiť si jeho knižku.
A ešte slovko k doslovu: kým liberálnemu Česku by sa mohla zdať takáto názorová preklamácia násilná, kresťanské Slovensko by ju potrebovalo ako soľ. Takúto vášnivosť by dosiahol každí pri strávenom čase názorovej konfrontácie s cirkevnou obcou a jej dogmami, takže aj keď Dawkinsovi je pripisovaná nálepka "anti-teistu" myslím, že jeho "onkologický" vývoj je ospravedlniteľný a som rad, že niekto ako on existuje (a dá sa aj dokázať! :)

02.04.2013 5 z 5

Horiaci most Horiaci most John Flanagan

Putovanie, zajatie, temný pán... imaginácia a 3x videný Pán Prsteňov nepustia, aby som si pri tomto príbehu nepredstavoval ich (worgulovia - orcovia, Morgarath - Nazgul master atď), ale to je len profesionálna deformácia Tolkienovca a vôbec to neuškodilo. Flanagan pokročil od výchovy k akčnému deju, hluché miesta sa nevyskytujú a zamiešal si polievočku na plno ďalších dielov. Tá magická iskra je to o niečo menšia, než u prvého dielu, ale aj tak stojí za prečítanie.

02.04.2013 4 z 5

Nikdy a Návraty na Muráň Nikdy a Návraty na Muráň Albert Marenčin

Takáto pocta surrealizmu, ktorá by si zaslúžila viacero kníh. 1. básnické dielo 2. album koláži 3. Postrehy a zápisky 4. Chválospevy na iných surrealistov. A preto jediné negatívum knihy je to, že sa snaží zabezpečiť všetko a iba načne chutný krajec, ktorý potom nedoje. A sýty nebude nikto... Dúfam, že sa raz dočkáme zborníku celoživotného diela.

30.03.2013 4 z 5

Mlčanie jahniat Mlčanie jahniat Thomas Harris

Práve tá novinárska opisnosť s ktorou mal Harris dlhé roky prax uchváti a vtiahne do príbehu v priamej súvislosti s hľadaním detailov na ktorých sa dej posúva. Horšie je to v psychologickom prežívaní hrdinov. Napr. Crawfordové umieranie manželky nesúvisí s dejom ani okrajovo, ani nijak nerozvíja jeho dedukčné či vodcovské danosti a pritom je tomu venovaných pár kapitol. Tiež to rozpoloženie Starlingovej (ako "venkovskej traumatizovanej káči" 50% a brilantnej študentke, ktorá schová všetkých študentov do vrecka) pôsobí ťažkosti pri zosobnení. Príbeh tu však stále ťahá vyšetrovanie a v knihe ešte pomyselné glorifikovanie Lectora nebolo v pláne (to prišlo až po brilantnom výkone A. Hopkinsa). Bol by to geniálny thriller nebyť pár zbytočných a zbytočne brzdiacich (ku koncu knihy pravidelné "joooj veď už to nenapínaj") kapitol.

30.03.2013 4 z 5

Encyklopédia ruskej duše Encyklopédia ruskej duše Viktor Vladimírovič Jerofejev

Sebapoznanie
"Sivý!"
"No?"
"Poznaj sám seba!"
"A to už ako?" prižmúril oči Sivý.
"A to už ako?" stiahol chvost Sivý.
"O čo ti ide?" nepochopil.
V takýchto a iných menších či väčších úryvkoch čitateľ spoznáva dušu Ruského národa. Nie je to však poznávanie príjemne, ale obžalujúce, urážlivé, plné rozčarovania či pohŕdania. Na druhej strane jedna časť autorovej duše chce v rusku ostať a milovať ho. Rozkol je to obdivuhodný a vďaka veľkej všímavosti a provokujúcej opisnosti autora sa aj z malej knihy urobí veľká encyklopédia.

24.03.2013 5 z 5

V dome niekto je V dome niekto je Ljudmila Stefanovna Petruševskaja

Všehochuť poviedok v ktorých dominuje smútok Dostojevského a humor Iľf-Petrova. Niekedy som si vďaka väčšej či menšej miery absurdity a mystiky všimol aj vplyv Kafku (V dome niekto je) a moje osobne 2 naj sú s experimentálneho obdobia autorky, kde absurditu jednej činnosti rozvetvuje do epickej poviedky (môj kruh, múzeum človeka).

24.03.2013 4 z 5

Malý strom Malý strom Asa Earl Carter

"Muž ráno vstáva s vlastnej vôle" a berie si s prírody len to čo nevyhnutne potrebuje. Jean Jacques Rousseau by knižku bral ako svoju alfa a omegu. Pre mňa prirodzená jednoduchá ukážka dôležitosti súžitia s prírodou, vyrovnania sa so smrťou a hlavne o veľkej pokore.

16.03.2013 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Je viac než dychberúce ak kniha prebudí práve to zvedavé dieťa vo vás, ktoré je dospelosťou zahnané a skyté niekde vo vnútri. Osobne si myslím, že psychologicky je kniha geniálne spracovaná na správne formovanie mladého človeka.
Uctievanie rytierských a ľudských cností, výchova v prírode, učenie pokusom omylom atď, veci na ktoré sa pri fantasy neraz zabúda a prihliada sa len na opisy "fantastična". Flanagan však postavám dáva dušu, opisuje aj tie najnepatrnejšie citové reakcie a zosobnenie sa z hlavnými postavami prebehne rýchlo a človek k nim môže ľahko priľnúť. Sirota Will sa mi osobne páči ešte viac než podobná sirota Potter, lebo na vedomosti prichadza sám svojou zvedavosťou, než Harry, ktorému je všetko predkladané (a má na všetko dáku tu Hermionu :). Nevidím preto žiadny dôvod dať plné hodnotenie a odporučiť.

15.03.2013 5 z 5

Návštěva bandy rváčů Návštěva bandy rváčů Jennifer Egan

Vzostupy a pády v striedajúcich sa časoch a postavách sú len nehorázne mätúce, než vypovedajúce. Veľká škála postáv sa buď hnevá na svoj život, vzťahy, závislosti, rodinu a ak nie tak spomínajú aké to bolo voľakedy cool keď boli mladí. Egan servíruje práve ten frustrujúci ekonomický a vzťahový život Američanov, ktorý je mi nechutný a celkovo zle čitateľný. Výnimka, ktorá by mohla mať vlastnú miniknihu, je grafová kapitola "slavné rockenrolové pauzy". Invenčná snaha Alison Blakové pospájať nesúvislú minulosť do denníka v tvare powerpointovej prezentácie, vrhá do celkového historicko-príbehového chaosu jasné svetlo. Na celú knihu, je to však aj tak hrozne málo.

14.03.2013 3 z 5

Oblý a Pelech Oblý a Pelech Raymond Queneau

absurdná hračka s výzorom detektívky a gore fantasy prvkami, akoby vznikla s číreho rozmaru - alebo nejakého nedokončeného cvičenia. Záhady ostávajú nevylúštené, postavy zomierajú ako keby obrovská božia ruka rozpučila chrobáka-človeka, no najviac pobavia 2-3 skryté nečakane skryté vtipky.

11.03.2013 4 z 5