Finn123 Finn123 komentáře u knih

Čechoslovakista Rudolf Medek Čechoslovakista Rudolf Medek Katya Kocourek

Zajímám se o naše legionáře v Rusku a těšil se na životopis jednoho z hlavních protagonistů. Čekal jsem vyprávění o jeho mládí, Zborov, anabázi, co prožíval, o jeho rodině, jak psal atd. Nic s toho se ale nekonalo. Asi mě měla varovat slovíčka, že se jedná o politický životopis. Do nekonečna omílané fráze, že byl pravicový nacionalista, pořád pravice-levice, nedalo se to číst. Kniha pro nějakého politologa ,ale pro normálního čtenáře nuda. Čtu zásadně vždy do konce, ale tentokrát s velkými vynechávkami.
Myslím si,že by bylo záhodno vytvořit životopis, který Rudolfa Medka představí široké veřejnosti jako člověka. Určitě si to zaslouží!

22.12.2016 2 z 5

Tutanchamón Tutanchamón William Klein

Docela uvěřitelný příběh dětského faraona a šílené úklady kolem něho. Mohlo to i tak být .
Škoda jen ,že padouši zvítězí na celé čáře. Chvílemi jde o "totální mrtvolárium",jak praví klasik. A bohužel špatně dopadnou ti dobří (i když Sluneční princezna zas až takový dobrák není).
Alespoň že přežije hlavní hrdina a jeho láska!

16.12.2016 4 z 5

Nitranská brána smrti Nitranská brána smrti Vlastimil Vondruška

Další případ Oldřicha z Chlumu je opět solidní oddechová četba. Určitě prospěla změna prostředí, dobré jsou i figurky olomouckého kanovníka a nitranského rychtáře.
Sice jsem odhalil jednoho z pachatelů asi ve třetině knihy, ale to bude tím, že jsem z tohoto cyklu četl už sedmnáct příběhů.
Oldřich se zde jako vždy presentuje jako brilantní vyšetřovatel, Ota opět neodolatelný svůdce a Diviš je také ve formě. Trojice je super-sympatická, děj zajímavý-co víc si přát...

06.12.2016 4 z 5

Jan Žižka z Trocnova Jan Žižka z Trocnova Vratislav Václav Tomek

Paráda. Výborné dílo. V.V.Tomek je úplně jiná káva než Josef Pekař!
Kniha podává ucelený a podrobný portrét našeho slavného vojevůdce. Čte se velmi dobře.
Pan rytíř je prostě třída!

01.12.2016 5 z 5

Spása templářů Spása templářů Raymond Khoury

Nic nového pod sluncem. Knih na stejné téma je už moc. Celkem zajímavé statě o náboženství (ale i ty se časem opakují ) střídající se s mohutným vražděním.(Na to si nepotrpím). Nejlepší část je nakonec ta z historie, o templáři Konrádovi.

30.11.2016 3 z 5

Šifra podle kabaly Šifra podle kabaly Dorit Silberman

Knihu jsem přečetl na jeden zátah. V žánru thrilleru konečně něco jiného. Napínavé ,neotřelé,poučné i vtipné( skvěle popsaná nepraktičnost hlavního hrdiny, který je především vědcem). U některých pasáží stojí rozhodně za to se zastavit a zamyslet se nad nimi.
Žádná věta není zbytečná a na konci do sebe všechno krásně zapadá.
Pochvalu zaslouží i překladatel, dílo tohoto typu není určitě jednoduché přeložit do češtiny.

24.11.2016 5 z 5

Duchové Šumavy Duchové Šumavy Martin Sichinger

Docela neotřelé a zajímavé, se snahou o objektivitu. Asi by se člověk zachoval jako hlavní hrdina, v podstatě neměl moc na výběr. Hezky je popsaný vztah mezi tátou a synem. Je to skoro až výchovné, ale nijak násilně.
Jen anotace se nachází někde úplně mimo. Příběh pojednává o jiných osobách, Král Šumavy se v knize opravdu jen mihne.

22.11.2016 4 z 5

Dillinger Dillinger Jack Higgins

Napsáno jako dobrodružný román ve westernovém stylu. Četlo se to dobře, Dillinger byl velký sympaťák a tak jsem si na konci řekl: Škoda ho! V zápětí mě ale hned napadlo, jestli byl takový klaďas, jak ho autor vylíčil. Dost pochybuji. Ale u takových knížek, jako je tahle, jde asi historická věrnost někam do dáli.
Nicméně mne příběh zidealizovaného bandity zaujal.

19.11.2016 4 z 5

Milenci Marie Terezie Milenci Marie Terezie Max Adler

Historicky asi úplně mimo, ale napsáno lehce a pro zábavu ve stylu Pamětí Giacoma Casanovy. Proč ne, beru to.

17.11.2016 4 z 5

Ptáci a jiné povídky Ptáci a jiné povídky Daphne du Maurier

Nijak moc mě povídky nezaujali, ještě tak Jabloň. Vtipné byly i Modré čočky,Ptáci v nejlepším končí, film byl lepší . Alibi bylo nechutné. Ostatní povídky celkem zajímavě rozepsané ,ale závěr mě vždy zklamal. Víc mám v oblibě třeba horory co píše Le Fanu, Bierce nebo Lovecraft. No nevadí, jednou jsem zkusil něco jiného.

17.11.2016 3 z 5

Pomsta Pomsta Charles Alden Seltzer

Nic moc. Nevěrohodný popis vztahu hlavního hrdiny s jeho láskou (dost zdlouhavě podaný). Tím byly rozmělněné napínavé scény-chvílemi mě četba vůbec nebavila.

15.11.2016 2 z 5

Cesta dlouhá, daleká Cesta dlouhá, daleká George Owen Baxter (p)

Trochu zdlouhavý westernový příběh s divným ,jakoby nedokončeným závěrem. Četl jsem lepší (i od tohoto autora).

13.11.2016 3 z 5

Prokop Veliký Prokop Veliký Josef Macek

Začátek šílené politické školení, samý Lenin, Stalin...No jo, rok 1953.Chvíli mě něco lehce popuzovalo, jindy rozesmávalo. Pak jsem se posunul k vlastnímu ději a zíral! Podrobné informace o době mezi smrtí Jana Žižky a nástupem Prokopa- co se dělo,kdo byl kdo, velitelé jednotlivých svazů. Neméně zasvěceně je podán i životopis Prokopův ,bitvy, jednání , spanilé jízdy... Znalost je obdivuhodná, nic moc nového nepřinesli k osobě tohoto vojevůdce ani novodobí historici. Občas odstaveček s hrůzou jako na začátku a závěr opět samé budování socialismu. Prostě jinak by si v té době spisovatel neškrtnul.
Shrnutí: Nečekaně zdravé jádro v očekávané nezdravé slupce.
P.S. Dobrá rarita je popis a komentář Třešňové slavnosti.

06.11.2016 4 z 5

Jan Želivský Jan Želivský Božena Kopičková

Kniha je trochu komplikovaně napsaná, ale někdy to tak bývá, že čím více zapálený badatel, tím je jeho dílo těžší na čtení. Nevýhodou je, že o osobě Jana Želivského se stále moc neví a tak je hodně stran textu souhrnem popisu událostí ,ve kterých kazatel figuroval. O tom už jsem přečetl větší množství knih, nicméně mezi notoricky známými fakty byli i pasáže méně známé a zajímavé .Autorka je velmi pečlivá a je znát, že ke knize přistoupila po velké přípravě.
Skvělý je její závěrečný rozbor osobnosti Jana Želivského a skutečně mravenčí přehled o tom, jak ho viděli ostatní historikové až do roku 1986.Výborné jsou také přílohy, obsahující ukázky z latinských příprav kázání, zprávu o posledních okamžicích kněze Jana a žalobu kněze Viléma na pražské mistry. Tyto přílohy jsem velmi ocenil a pročetl se skutečným zaujetím.

29.10.2016 4 z 5

Antialkorán Antialkorán Václav Budovec Z Budova

Ke knize je třeba přistupovat s ohledem k době ,kdy vznikla a brát ji jako nadčasové varování ohrožení křesťanství rozpínavým islámem. Vždyť byla napsána v roce 1614.
Dnešní čtenář se musí prokousat jiným stylem, slohem, polozapomenutými výrazy, různými odbočkami i s tím, že rodný jazyk byl odlišný. Proto, když mě něco "nesedlo",nemohu vinit autora a nebylo by korektní,vymýšlet nějaké hvězdičkové hodnocení.Je pravda,že mi nejvíc vadilo to,že oproti názvu se o korán jednalo jen v malé části knihy,ale pan rytíř byl vlastenec a kladl důraz na morálku a křesťanské ctnosti.Hodně mu ležel na srdci osud české země,tak některá témata i několikrát opakoval.Dnešního autora bych za to zkritizoval,ale Václav Budovec měl ty nejčisčí úmysly a zdůrazňoval,co považoval za nejdůležitější.
Kéž bychom měli v dnešní podivné době takové vlastence jako byl on!!!

12.10.2016

Světla a stíny husitství Světla a stíny husitství Petr Čornej

Cením si spisovatelova badatelského přístupu a zapálení pro věc,ale některé kapitoly jsou trochu suchopárné a hodně odborné.Třeba pátrání po pražských konšelích je určitě pro autora i napínavé,ale čtenáře to zas tak nezaujme.
Udělal bych z této silné knihy dvě .V jedné shromáždit texty odborného rázu,třeba pro studenty historie a druhou věnovat široké veřejnosti.
Ovšem neříkám,že dílo je špatné .Pan Čorněj píše s hlubokou znalostí naší historie,takže to,že mne některé kapitoly nezaujaly,je spíš volbou námětu.Ty zajímavé však naštěstí převažují.

05.10.2016 4 z 5

Detektivní ústav Tří spravedlivých Detektivní ústav Tří spravedlivých Edgar Wallace

Zkraje průměrné povídky, pak lepší- nejvíc mne dostala Dcera pana Levingroua. Chtěl jsem dát původně čtyři hvězdičky, ale postavy tří hlavních hrdinů jsou sympatické( někdy sice trestají tvrdě,ale jen vůči těm největším padouchům) a ty nádherné hlášky, kterých je ve Wallaceho knihách plno.Posuďte sami-jen namátkou:
...dvě dámy v drahých šatech, plné diamantů, sprosté jako bláto na mých botách, skřehotavé, ošklivé a hrubé -hezký popis zločinců, že?(Povídka Třetí shoda) nebo...vražda Bernarda Slanea byla jednou z těch záhad, které těší tisk a rmoutí policii.(povídka Jak byl zavražděn Slane).
Proto dávám plný počet bodů, Edgar Wallace je pro mne král oddechové literatury.

01.10.2016 5 z 5

Černý kámen Černý kámen Robert Ervin Howard

Povídky jsou různé kvality.Nadprůměrné jsou většinou ty,které znám z jiných výběrů to jest Aššurbanipalův plamen,Černý kámen,Nekopejte mi hrob a Věc na střeše.Z těch co neznám se mi nejvíc líbil Nestvůrný kopytnatec( asi nejlepší povídka výběru) a Enlilův hlas.Moc mě nenadchla Dermodova zhouba,Kobra ve snu a hlavně mě absolutně nezaujali Děti noci.Přečetl jsem toho dost od pana Howarda,ale tahle povídka je asi nejslabší ze všech.Conan nebo Solomon Kane je podle mne o třídu výš.

06.09.2016 3 z 5

Země mlhy Země mlhy Arthur Conan Doyle

Sir Doyle poněkud v jiné podobě,než ho známe.Jedná se o takové jakoby tři nahozené příběhy.Jeden představuje medium a jeho potíže s padoušským bratrem,druhý je boj statečného kněze s přízrakem strašidelného domu a třetí je prozření profesora Challengera.Celé pak obaleno povídáním o spiritismu.(Tato část převažuje).
Pro někoho to může být málo,někdo by přivítal,aby kniha byla dějovější,jiný poukáže na to,že některé pasáže zastaraly,ale mě přišla kniha docela zajímavá.

05.09.2016 4 z 5

Matyáš Gallas (1588-1647): Císařský generál a Valdštejnův dědic Matyáš Gallas (1588-1647): Císařský generál a Valdštejnův dědic Robert Rebitsch

Nevím jak hodnotit. Autor se snažil a přes nedostatek historických pramenů napsal zajímavé dílo.Ovšem překladatel doslova zblbnul! Celé odstavce knihy,kde v němčině hodnotí různé osobnosti svými dopisy nebo citacemi život a konání Matyáše Gallase ZŮSTALY NEPŘELOŽENY! (v knize o Valdštejnovi byly také odstavce v německém originále,ale hned pod tím pečlivě přeloženy do českého jazyka).To pak zůstává rozum stát. A jako třešnička na dortu diletanství je v závěru nepřeložený nápis z náhrobku,nabídnutý čtenáři pro změnu v latině.Celá stránka.
Vzhledem k tomu,že se jedná o knihu určenou široké veřejnosti,musí přece překladatel vědět,že každý nezná latinsky nebo německy.Raději nehodnotím,bylo by mě líto rakouského autora,který si dal velkou práci a takhle mu jí v Čechách zkazili.To si toho nikdo nevšiml ani v nakladatelství?!

01.09.2016