Matyáš Gallas (1588-1647): Císařský generál a Valdštejnův dědic

Matyáš Gallas (1588-1647): Císařský generál a Valdštejnův dědic https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180841/bmid_matyas-gallas-1588-1647-cisarsky-ge-YUy-180841.jpg 4 10 3

Vůbec poprvé má český čtenář možnost přečíst si životopis této přední vojenské osobnosti třicetileté války. Matyáš Gallas, původem italský šlechtic, vstoupil do našich dějin nejen proto, že byl v roce 1634 jmenován vrchním velitelem císařských vojsk operujících i na českém území, ale také proto, že po Valdštejnově zavraždění obdržel jeho obrovský majetek (Frýdlant, Smiřice, Liberec ad.). Tím se rod Gallasů natrvalo usadil v Čechách, od roku 1747 jako Clam-Gallasové. V knize je barvitě vykreslena závratná kariéra generála, který proslul jako výborný stratég, na straně druhé si vysloužil přízvisko kazivoj. Spolu s ním projdeme válečná jeviště, na nichž velel, a prožijeme hrůzy, které válečné běsnění přinášelo. Text oživuje barevná příloha. Přeložil, úvodem a závěrečnou kapitolou opatřil Jan Kilián. 1. vydání.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Grada

Matthias Gallas (1588-1647) , 2005

Jochen77
06.11.2023 1 z 5

Nuda o neskutečně nudném člověku. Nikdy nic nevyhrál, pořád jen ustupoval nebo stonal. Oportunista a vyčůránek. Knížka nezáživná, s obtížemi jsem dočetl.

Finn123
01.09.2016

Nevím jak hodnotit. Autor se snažil a přes nedostatek historických pramenů napsal zajímavé dílo.Ovšem překladatel doslova zblbnul! Celé odstavce knihy,kde v němčině hodnotí různé osobnosti svými dopisy nebo citacemi život a konání Matyáše Gallase ZŮSTALY NEPŘELOŽENY! (v knize o Valdštejnovi byly také odstavce v německém originále,ale hned pod tím pečlivě přeloženy do českého jazyka).To pak zůstává rozum stát. A jako třešnička na dortu diletanství je v závěru nepřeložený nápis z náhrobku,nabídnutý čtenáři pro změnu v latině.Celá stránka.
Vzhledem k tomu,že se jedná o knihu určenou široké veřejnosti,musí přece překladatel vědět,že každý nezná latinsky nebo německy.Raději nehodnotím,bylo by mě líto rakouského autora,který si dal velkou práci a takhle mu jí v Čechách zkazili.To si toho nikdo nevšiml ani v nakladatelství?!

Mikino00
19.10.2015 3 z 5

Autor se v úvodu pozastavuje nad faktem, že dodnes biografie tohoto generála chyběla. Po přečtení knihy se tomu nedivím. Minimum pramenů přibližující Gallasův život, jeho myšlení (korespondenci aj.) či zájmy mimo bitevní pole, neumožňuje zcela rekonstruovat osobu Matyáše Gallase a z knihy se stal pouze suchý popis válečných událostí, do kterých Gallas zasáhl. Často až nadstavený obecným popisem vývoje etap války. Závěrečný Kiliánův doslov je pak jen nahromadění faktů, excerpovaných z literatury.

životopisy, biografie třicetiletá válka (1618-1648) vojevůdci Valdštejnové vojenští velitelé

Robert Rebitsch
rakouská, 1968