Filatov Filatov komentáře u knih

Panoptikum Města pražského Panoptikum Města pražského Jiří Marek (p)

Povídky v této knize mají vysokou úroveň a případy "čtyřky" v čele s Vacátkem a ostatními rady jsou velmi zajímavé. Bouše a Brůžek ve svých případech také excelují a z celé knihy opravdu sálá ona krása prvorepublikové Prahy s onou roztomilostí. Nejlepší byly případy roztomilých místních chmatáků, které stejně vyšetřovatelé znají, protože obvod byl přeci jen malý a policisté si pro své lapky chodí na jistotu. :-)

03.07.2014 4 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Poezie nikdy nebyla zas až takový můj šálek čaje, ale Manon Lescaut se celkem dobře čte, i když mi vadily doplňky popisující scénu, které mě rušily od čtení samotných veršů. Tuto poezii určitě ocení slečny, ženy a dámy. :)

26.06.2014 3 z 5

Smutek nás pozůstalých Smutek nás pozůstalých Robert Kirkman

Dosavadní nejkratší díl, tak nějak bych devítku shrnul. Robert Kirkman v nás ještě asi nechává doznít události osmého dílu a tím jakoby uctíval památku všech mrtvých v předchozím dílu. Důkazem toho všeho jako kdyby bylo i málo textu, takže celej díl dáte za dvacet minut. Konec už zase posouvá někam dál a připravuje na posun děje do jiné oblasti.

26.06.2014 4 z 5

Dálnice Dálnice Ilja Štemler

Na detektivku hodně slabé. Vyšetřování tu není žádné, alespoň ne přímo, ale jde o celkem pohodovou příjemnou četbu a o seznámení s fungováním takové menší mafie. Kljamin byl docela sympatický a vyprávění knihy skrz jeho osobu hodně rychle a poutavě utíkalo. To musím uznat.

26.06.2014 3 z 5

Zrozeni k utrpení Zrozeni k utrpení Robert Kirkman

Díl plný bitev a boje o vězení. Mrtvých na obou stranách je jako máku a krev teče proudem. Guvernér Rickově skupině pustil žilou, ale sám na to také doplatil. Velká škoda je Tyreese. V tomhle díle se opravdu potvrdilo, že Guvernér je vyšinutej magor a Rick má naopak snad stejně životů jako kočka, protože co ten přežije... Ve finále ale musím říct, že ač se bojovalo a bojovalo, tak vítězem není ani jedna strana a celé to skončilo ztrátou obou znepřátelených táborů.

23.06.2014 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

"Barlow a Straker - Vybraný nábytek". Kniha je přesně taková, jakou jí Stephen avizoval. Na salem´s Lot nezapomenete a já si myslím, že na malého Glicka škemrajícího za oknem a ostatní upíry opravdu jen tak nezapomenu. Mrtvých přibývá jak na běžícím páse a městečko se v mrtvé obrací. Prokletí Salemu má skvělé postavy - Ben Mears, Mark Petrie, Susan Nortonová, ale i otec Callahan se stali mými oblíbenci, ale co je nutné vyzdvihnout. Stephen King se s nimi nemaže a do cesty jim staví různá příkoří, ať už je to ztráta jejich blízkých či něco jiného. Upíři prostě ovládli Lot a zdá se, že jediný kdo s nimi může vytáhnout do bitvy je jedině Ben...Celá kniha mi vlastně připomínala novodobý souboj s upíry a popisy všech rituálů a příprav na bitvu byly lahůdkou.

23.06.2014 5 z 5

Velký snář Velký snář Marek Skierkowski

Když se mi zdá nějaký zajímavý sen, tak tenhle snář opravdu otevřu. Někdy už jsem ale narazil i na termín, který se zde nevyskytoval.

23.06.2014 3 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Dvě věže jsou naprosto epochální četba, protože po víceméně seznamovacím Společenstvu přichází první bitvy o Středozem - zejména popis bitvy o Helmův žleb bral dech. Na scénu vstupují Éomer a Théoden. Kniha obsahuje spoustu památných hlášek a vět a i když byla roztříštěna rozdělením dějů, tak si plný počet rozhodně zaslouží. Vždycky jsem tady měl raději linku s Aragornem a spol. než linku s Frodem jdoucím do Mordoru.

22.06.2014 5 z 5

Ticho před bouří Ticho před bouří Robert Kirkman

Idyla, prostě velká idyla a já poprvé u některého dílu ubírám hodnocení. Zde dám jenom čtyři, protože se děj trochu zadrhnul a celá sedmička byla pouze o životě ve vězení. Nebyl by to špatnej díl, kdyby nás ovšem Robert v šesti předchozích nenamlsal. Naštěstí konec navnadil do další četby - Governor is back!

18.06.2014 4 z 5

Případ v Atlasu Případ v Atlasu Driss Chraïbi

No za zmínku opravdu stál až konec knihy jinak je celý děj vlastně skoro nezáživný. Chraïbi si vystačí téměř jen se dvěma postavami a zbytkem jsou domorodí obyvatelé. Jde vlastně o střet civilizací ale čekal jsem detektivku, tak jak bylo avizováno, ale musím říct, že z detektivního vyšetřování tu není vůbec nic. Spíše jde o dialogy mezi vyšetřovateli a dále o dialogy mezi vyšetřovateli a domorodci, ale jak jsem poznamenal, konec byl velmi dobrý.

18.06.2014 2 z 5

Etiketa Etiketa Ladislav Špaček

Tohle by měl každý znát, i když uznávám že něco je opravdu složité a jen tak si zapamatovat nejde. I tak ale platí, že něco z toho by si člověk měl vzít. Základy společenského chování by měl člověk prostě znát a pan Špaček své čtenáře nenásilnou formou naučí.

16.06.2014 4 z 5

Uvolněte se, prosím... Uvolněte se, prosím... Jan Kraus

Kniha je vlastně doslovný přepis rozhovoru z televizního pořadu, ale dá se číst velmi dobře, ač jde vlastně o rozhovor. Četl jsem v mládí zejména kvůli rozhovru s Pepou Vojtkem.

16.06.2014 4 z 5

Život plný utrpení Život plný utrpení Robert Kirkman

Po nabušené pětce příchází mírný útlum a vlastně takové mezičíslo, které má otevřený konec pro věci nadcházející. Guvernér určitě ani po tom, co mu Michoone poladila zevnějšek neskládá zbraně.

13.06.2014 5 z 5

Knihy džunglí Knihy džunglí Rudyard Kipling

No...první knihu džunglí určitě shledávám mnohem kvalitnější, než tu druhou. V druhé knize džunglí mě žádný příběh až tak nějak moc nezaujal, ale za to v první, tam je to paráda. Bálú, Baghíra, Šedák, Akéla a krásné povídky, mezi které určitě patří jako nejpovedenější krom příběhů o Mauglím povídka Bílý lachtan, Ká na lovu a jedničkou je Rikki-tikki-tavi.

13.06.2014 4 z 5

Touha po modrém nebi Touha po modrém nebi Ludvík Štěpán

Člověk jen žasne, kolik autorů sci-fi Polsko má. To bych opravdu neřekl, ale na druhou stranu musím podotknout, že tato antologie má poměrně velký kvalitativní rozptyl, takže více jak 50% dát nemohu. Střídají se zde povídky skvělé s povídkami hodně slabými.

11.06.2014 3 z 5

Nejlepší obrana Nejlepší obrana Robert Kirkman

Guvernér - tady stačí jedno slovo a myslím, že nemusím říkat další. Největší ďábel komixu je na scéně a s ním brutalita vyvrcholila nejvyššího stupně. Může teď být komix ještě drsnější? Já nevím, ale teď už mi bylo našich vězňů u Guvernéra opravdu líto...

10.06.2014 5 z 5

Poklad na ostrově Poklad na ostrově Robert Louis Stevenson

Dobrodružství mladého Jima Hawkinse mě doslova nadchlo. První kapitoly odehrávající se u starého Benbowa byly tak tajemné a prapodivné, že mi hned bylo jasné, že jde o knihu velkého významu. Právem patří do fondu světové literatury. Stevenson píše kapitoly tak, že skončí v tom nejlepším a doslova nutí čtenáře ihned začít novou, aby se dozvěděl víc a víc. Vyprávění v ich formě mi úplně sedlo. Postavy pirátů a jejich přezdívky jako například Šíp, Rožeň, Lavička, to všechno vonělo velkým dobrodružstvím takže vřele doporučuji a s chutí do četby! "Na černé rakvi patnáct chlapů popíjí, jo-ho-ho, ať teče rum!"

10.06.2014 5 z 5

Dětský atlas zvířat Dětský atlas zvířat David Lambert

Dětský atlas zvířat má tu výhodu, že malé dítě zaujme množstvím fotografíí a map s výskytem různých druhů zvířat a poutavě k nim přidává popis.

Zvířata na pobřeží Zvířata na pobřeží Eva Maria Dreyer

Opět není co dodávat, další krásná publikace pro děti, která je něco naučí o životě na pobřeží.

09.06.2014 5 z 5

Co v přírodě nevidíme – Po stopách savců, ptáků, plazů a hmyzu Co v přírodě nevidíme – Po stopách savců, ptáků, plazů a hmyzu Miroslav Bouchner

Díky této knize jsem mohl jako malé ditě objevovat českou přírodu. Pamatuji si, jak mě fascinovaly stopy každého zvířete a sám jsem je potom hledal v přírodě.