Felidae Felidae komentáře u knih

Do posledních sil Do posledních sil Miloš Doležal

Opětovně skvěle zpracované dramatické osudy, tentokrát z konce Protektorátu.

09.11.2020 5 z 5

Ženy na pranýři Ženy na pranýři Naďa Horáková

Umně napsaná oddechovka.

26.10.2020 5 z 5

Tajný chléb Tajný chléb Johannes Mario Simmel

Velké zklamání, škoda času.

26.10.2020 2 z 5

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Literární zážitek zpracovává nelehkou poválečnou dobu v Německu.

26.10.2020 5 z 5

Ota Pavel: Pod povrchem Ota Pavel: Pod povrchem Aleksander Kaczorowski

Výborně napsaný životopis spisovatele Oty Pavla. Autor se nevyhýbá nepříjemným či kontroverzním událostem ve spisovatelově životě i životě jeho blízkých, ale dělá to s noblesou, úctou k spisovateli, neshání senzace. Každý z nás asi miluje Smrt krásných srnců a tahle knížka je důležitý kamínek k mozaice nazvané Ota Pavel.

01.09.2020 5 z 5

Tři patra Tři patra Eškol Nevo

Skvěle napsaný, mnohovrstevný román ze současného Izraele. Skvěle vykreslené charakteristiky, literární požitek.

10.06.2020 5 z 5

Krok do propasti: 37 příběhů roku 1937 Krok do propasti: 37 příběhů roku 1937 Michal Stehlík

Velice fundovaně a přitom čtivě autor provádí čtenáře nesnadným rokem 1937. Symbolicky 37 črt je věnovaných různým osobnostem i neosobnostem (vojenský zrádce) v jednom okamžiku daného roku. Doporučuji.

28.03.2020 5 z 5

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Smutné, místy nechutné čtení, ale velmi důležité. Povinná četba pro všechny, v jejichž okolí se vyskytují děti na internetu.

19.03.2020 5 z 5

Velký dům Velký dům Nicole Krauss

Kdo chce literaturu, a ne jen vyprávění sáhne po této knize. Spletitý příběh několika lidí, zemí, generací a velký psací stůl. Děj vás naprosto pohltí nikoliv dějově nabitými scénami, ale ryzími emocemi. Pět hvězdiček je málo.

31.12.2019 5 z 5

Stůl v koutě Stůl v koutě Michael Ondaatje

Naše vzpomínky a dětství jsou stolem v koutě. Přesto nebo právě proto jsou důležité pro celý život a utvářejí naše místo ve světě. Laskavě napsaný příběh, který má několik vrstev, příběh tří kluků a lodní cesty je "jen" ten povrchní.

23.07.2018 5 z 5

Byzanc: Dějiny - společnost - kultura Byzanc: Dějiny - společnost - kultura Andreas Külzer

Skvěle napsaná odborná publikace. Čtivá, stručná,obsahuje zajímavosti, přesto se vejde do necelých 200 stran.

27.09.2017 5 z 5

Hodiny francouzštiny Hodiny francouzštiny Valentin Rasputin

Bonbonek - pár stránek, ale neuvěřitelně krásně lidských. Drsnost Sibiře promíchaná s poetikou dítěte.

14.08.2017 5 z 5

Není místa pro malé sny Není místa pro malé sny Šimon Peres

"Realismus v Izraeli znamená převedení nemožného ve skutečnost" Šimon Peres

13.03.2024 5 z 5

Tady nikdo není, jen já: Židovské příběhy z Vysočiny a přilehlých krajů Tady nikdo není, jen já: Židovské příběhy z Vysočiny a přilehlých krajů Miloš Doležal

Mám pro knihy pana Doležela slabost - a tahle je opětovně SKVĚLÁ.

14.01.2024 5 z 5

Když holubice v letu strnula: Život v hnědé a rudé totalitě Když holubice v letu strnula: Život v hnědé a rudé totalitě Robert Lamberg

Dech beroucí vzpomínky intelektuála musejícího čelit krutostem a absurdnostem totalit. Doporučuji

01.01.2024 5 z 5

Mezi všemi tábory. Život v době, která zešílela Mezi všemi tábory. Život v době, která zešílela Gerhard Scholten

zajímavé, jak nás Čechy vidí někdo zvenčí. Pohled není příliš lichotivý....

03.12.2023 4 z 5

Přežil jsem peklo gulagu Přežil jsem peklo gulagu Egon Morgenstern

Velký příběh člověka semletého šílenými událostmi 20. století. Velká škoda spočívá v nevyužitém potenciálu životního osudu, zasloužil by si zpracování od odborníka.

22.11.2023 3 z 5

Čistý, skromný život Čistý, skromný život Viktor Špaček

Tak rozhodně se nejedná o špatnou knihu, naopak povídky jsou dobré. Ano dobré, ne vynikající. A bohužel si myslím, že kniha, která získá Magnesii Literu, by vynikající být měla.

31.05.2023 4 z 5

Komunistky s fanatismem v srdci Komunistky s fanatismem v srdci Jiří Pernes

Plně souhlasím s Apo73 - mnohé knihy mají vysoké hodnocení a mnohdy jde jen o libými slovy potištěný papír.... Kniha historika Pernese je výborná námětem, zpracováním, opírající se o fakta a jako bonus čtivá jako beletrie. Za mě je 5 hvězdiček málo.

02.04.2023 5 z 5

Vladislav Vančura a nacismus, to jsou hluboké protiklady Vladislav Vančura a nacismus, to jsou hluboké protiklady Petr Koura

Opětovně mistrný výlet do novodobých českých dějin s panem Kourou. Skvělé jako vždy, nelze než doporučit.

19.03.2023 5 z 5