Do posledních sil

Do posledních sil https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428815/bmid_do-poslednich-sil-tri-dokumentarni--xrn-428815.jpeg 4 41 10

Tři dokumentární povídky z konce protektorátu. Spojenci v Normandii, v protektorátu tma. Německo stále okupuje většinu kontinentální Evropy. Třetí říše vede totální válku a nepřestává vyvolávat temné běsy. Poslední měsíce druhé světové války a protektorátu jsou dobou zrychleného času, shluku dramatických dějů a rozuzlením řady příběhů. Někteří na sklonku války vysílením umírají, jiní si v obklíčení nepřátel berou život, další zbaběle utíkají. Čtyři dokumentární povídky vyprávějí čtyři české příběhy. Osudy neokázalých hrdinů, ale také jejich pronásledovatelů, trýznitelů a vrahů. První líčí příběh zatčení, plahočení se po koncentračních táborech a smrti malíře a spisovatele Josefa Čapka. Druhá povídka přibližuje dramatickou životní cestu československého parašutisty Vladimíra Hauptvogela, vysazeného do protektorátní jámy lvové v rámci paraskupiny CHALK o Velikonocích 1944. Doplňuje ji krátká povídka popisující poslední měsíce života poručíka Josefa Šandery, umírajícího šedesát dní v nemocnici, poté co se obklíčen gestapem pokusil spáchat sebevraždu. Aktérkou posledního příběhu je Josefina Napravilová, žena, která po válce hledala po Evropě lidické děti. Knihu doprovází množství archivních fotografií, často dosud nepublikovaných.... celý text

Přidat komentář

momo01
27.02.2022 5 z 5

V rozhovoru na Radiožurnálu Miloš Doležal řekl: „Co vede k tomu, že se lidé v určité chvíli rozhodnou pro dobro, nebo pro zlo? Právě to mě zajímá.“ Názor si ale na základě příběhů a jeho mravenčí práce s dokumenty musíme udělat každý sám. V těchto povídkách jsou v hlavní roli ti, co se dali na stranu dobra - každý bojovali s režimem po svém a zůstali nepokřivení. Miloš Doležal umí realisticky, čtivě a přesto propracovaně zrekonstruovat dobu a osudy lidí a to se mi líbí. Co se mi nelíbí je krutost popisovaného období. Ale to není autorova vina.

Součástí je skvělá fotografická příloha, kvůli které se vyplatí číst v knižní podobě.

PS: v létě má vyjít další z dokumentárních povídek 1945: Léto běsů.

jan.para
23.02.2022 5 z 5

Soubor tří povídek z protektorátu. Nejsilnější se ta o Vladimíru Hauptfoglovi.


Lili2
17.07.2021

Ach ty osudy.... Nicméně v knize jsou nesrovnalosti ohledně Šťastných, jestli jsem teda byla pozorný čtenář - na strane 190 je uvedeno, že když k nim přišli parašutisti poprvé, tak byla doma vzhuru pouze Barbora, manžel se synem byli někde ve vsi. V deníku, který si psala (str. 299), píše "já byla sama doma se synem". Tak nevím, když už někdo píše knihu, měl by si dávat pozor i na detaily.

Heyhey
14.07.2021 4 z 5

Podrobné a pozitivní. Tak by se daly příběhy shrnout. Obdivuji práci autora. Na výsledku je vidět, že ho pátrání po jednotlivých osudech baví.

Aktij605
02.05.2021 5 z 5

Tři pravdivé příběhy o osudech lidí v době Protektorátu....tato knížka určitě stojí za přečtení...

Rade
12.03.2021 5 z 5

Tři protektorátní příběhy.
V prvním je vylíčen osud Josefa Čapka a zejména zoufalý boj jeho manželky Jarmily o jeho záchranu. Když si čteme dopisy, které psala opakovaně protektorátním německým úřadům s prosbou o manželovo propuštění, jímá nás úzkost; to balancování na hraně, aby se člověk trochu vlichotil, protistranu nerozhněval a aby byl vyslyšen… a přitom si zachoval čest a mohl sám před sebou obstát.
A obdobný tanec mezi vejci sledujeme ve druhé, nejobsáhlejší povídce, mise českých parašutistů z Anglie nemohla být víc zpackaná, jeden se stal vzápětí po seskoku bez většího váhaní zrádcem, ostatní tak trochu lavírovali, zachránit se, a přesto si zachovat čest. Slib „živé nás nedostanou“ splnil ale jen jeden z nich - hrdina…
Nakonec nejvíc na mě zapůsobila statečnost obyčejných českých lidiček, byli to matky a otcové malých dětí, kteří bez váhání parašutistům pomáhali, ač se mohlo jednat o provokatéry, riskovali život nejen svůj, ale celých svých rodin. Nikdo je přitom na žádnou misi nepřipravoval, nikdo neradil, jak se chovat v nebezpečí a jak se zachránit… Řídili se srdcem, ne rozumem. A taky to odskákali v tomto případě nejvíc…
A do třetice: Pátrání po lidických dětech mě vždy bralo za srdce, ten hrůzostrašný osud, kdy děti byly doslova vyrvány svým matkám z náručí, neskutečně strádaly a trápily se, a když si konečně zvykly v cizině, a některé z nich zde našly nové domovy, byly po letech vráceny zpět, aby se ale už většinou s vlastními rodiči nesetkaly a zase se náročně sžívaly se svou ztracenou vlastí...
Plus za rozsáhlou fotodokumentaci.

Cacolinka
21.02.2021 5 z 5

Nejvíce mě zaujala povídka, o které jsem si myslela, že mě zaujme nejméně: o paní Josefíně Napravilové. Zajímavý osud...

sporran
25.12.2020 4 z 5

Kniha dokumentárních povídek doplněných souvsejícími fotografiemi, dopisy, zprávami, oznámeními je o lidech, které poznamenala protektorátní mlha. Ať už to byl marný boj manželky Josefa Čapka o jeho propuštění nebo nezdařila mise parašutistů, které zradil jeden z nich. Je nepochopitelné, jak může vůbec dojít k takovým věcem, kdy člověk neznamená pro druhého vůbec nic. Zajímavý je popis průběhu mise Chalk, která se půl roku odkládala a pak byla v podstatě kvůli zradě z vlastních řad neúspěšná. O víře zrádce... o velkém hrdinství obyčejných českých lidí, kteří parašutistům pomáhali a zaplatili za to celé jejich rodiny svými životy. Velmi smutné vyprávění o událostech, které se bohužel staly.

Felidae
09.11.2020 5 z 5

Opětovně skvěle zpracované dramatické osudy, tentokrát z konce Protektorátu.

palka452
13.09.2020 5 z 5

Moc pěkná...o statečnosti