Felidae Felidae komentáře u knih

Neklidná duše Evy z Rožmberka Neklidná duše Evy z Rožmberka Jiří Hanibal

Velmi zdařilý historický román o sestře velkých Rožmberků. Na Hanibalových knížkách je mi sympatické, že jsou velice čtivé aniž by se autor (jako mnozí jiní) uchyloval k neskutečné červené knihovně. Postavy jsou plnohodnotné, živé a fakta sedí.

30.07.2019 5 z 5

Operace Anthropoid: Epilog. Atentát na Reinharda Heydricha ve světle dobových pramenů. Operace Anthropoid: Epilog. Atentát na Reinharda Heydricha ve světle dobových pramenů. Pavel Kmoch

Skvěle napsaná práce zabývající se "známými" událostmi atentátu na Heydricha. Velmi oceňuji autorovu erudici historika a mohu jen doporučit. Jediná výtka - skvělé rozpitvání událostí by jistě zasloužili i odbojáři a spolupracovníci. Snad v příští odborné práci.

11.07.2019 5 z 5

Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Miloš Doležal

Miloš Doležal představuje špičku v oblasti literatury faktu a jeho nová kniha je toho dokladem. V knize sledujeme osudy tří lidských bestií, za kterými se táhne krvavá stopa jejich obětí. Lze jen doporučit.

30.04.2019 5 z 5

Krvavý měsíc nad horou Liliavou Krvavý měsíc nad horou Liliavou Josef Špidla

Skvěle napsaný historický román vykreslující malé (Vyškova) i velké (České království) dějiny v letech 1599-1628. Vystupují zde velké postavy - Karel starší ze Žerotína, kardinál František Ditrichštejn, bratři Sarkanderové, Valdštejn, Komenský.... Jediná výtka -trochu bych ubrala moravského nacionalismu...

28.04.2019 5 z 5

Nevinný bratrovrah Nevinný bratrovrah Jiří Dobrylovský

Velmi dobře napsaný historický román z úsvitu našich dějin. Autor vychází z fragmentů dostupných pramenů, postavy jsou živě napsané, aniž by sklouzával k červené knihovně.

20.04.2019 5 z 5

Úděl královský Úděl královský Jiří Hanibal

Velmi dobře napsaný román o životě Václava II. Žádné zbytečnosti, plno historických reálií, přesto se čte jedním dechem.

07.03.2019 5 z 5

Pro dnešek a pro příště zavřeno Pro dnešek a pro příště zavřeno Martin Janda

Zajímavý, čtivý příběh ze Sudet v období 1938-1945. Druhá půlka knížky je lepší, v první části má občas navrch hospodské tlachání, ačkoli hospoda je svým způsobem hlavní postavou příběhu. Nejedná se o žádný literární skvost, ale velmi dobré vyprávění.

03.03.2019 4 z 5

Poutník pod hvězdami Poutník pod hvězdami Ilona Borská

Skvělý, lidský,nesmírně čtivý, životopisný román o Josefu Čapkovi. Dětství, dospělost i konečná křížová cesta po nacistických lágrech velkého člověka, staršího bratra Karla Čapka.

02.02.2019 5 z 5

K otevřenému nebi K otevřenému nebi Antonio G. Iturbe

Malý princ a jeho lásky. Úžasný román o životě, láskách a hlavně létání Antoine de Saint-Exupéry. Doporučuji

22.01.2019 5 z 5

Anna Sacher a její hotel Anna Sacher a její hotel Monika Czernin

Úžasné dějiny Vídně na přelomu 19. a 20.století. Po přečtení knihy se návštěva Vídně stává neodkladnou povinností.

16.12.2018 5 z 5

Tíživá láska Tíživá láska Elena Ferrante

Skvělé! Elena Ferrante opět dokazuje pověst nejlepší současné autorky Itálie. Nesmírně silný příběh vztahu matky a dcery, kde není jediné slovo zbytečné.

21.10.2018 5 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Námět a samotný příběh jsou zajímavé. Ovšem zpracování připomíná červenou knihovnu, postavy jsou nevěrohodné, jejich chování nese falešný patos.

21.10.2018 1 z 5

Kniha o Baltimorských Kniha o Baltimorských Joël Dicker

Opětovně skvělý příběh švýcarského autora. Ačkoliv nemá detektivní zápletku, čte se jedním dechem - příběh rodiny, přátelství, lásky, snů a okouzlení a zároveň drsné pravdy pod povrchem.

05.08.2018 5 z 5

V čase ubývajícího světla V čase ubývajícího světla Eugen Ruge

Skvěle napsaná sága z NDR. Občas vtipně, občas s mrazením v zádech prožíváme události "uvědomělé komunistické" rodiny. Neutěšenost socialistických reálií a prostředí je perfektně popsané, stejně jako jednotlivé postavy.

02.08.2018 5 z 5

Temná komora Temná komora Rachel Seiffert

Nacismus a Němci, včera a dnes. Jak žít s pocitem viny, s pocitem,i, že válečným zločincem je někdo blízký. Skvělý sloh, hluboké myšlenky.

28.07.2018 5 z 5

Stůl v koutě Stůl v koutě Michael Ondaatje

Naše vzpomínky a dětství jsou stolem v koutě. Přesto nebo právě proto jsou důležité pro celý život a utvářejí naše místo ve světě. Laskavě napsaný příběh, který má několik vrstev, příběh tří kluků a lodní cesty je "jen" ten povrchní.

23.07.2018 5 z 5

Prak Prak Michal Vrba

Zločin a trest, kdo je kdo, jak snadné je odsoudit. Nikdo a nic není černobílé. Skvělý příběh z doby temna Protektorátu a ještě temnějšího socialismu.

10.07.2018 5 z 5

Smrt bez spravedlnosti: Mrtví Ratajského lesa Smrt bez spravedlnosti: Mrtví Ratajského lesa Martin Tichý

Velice erudované dílo historika ÚSTR zpracovává vraždu Anny Kvašové v kontextu 50.let. Koho zaujal Pelánův Ratajský les, který stejnou kauzu ukazuje uměleckými prostředky, nechť sáhne po odborné literatuře a dozví se, jak bylo vše dle pravdy.

01.07.2018 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová patří k našim nejlepším současným autorům. Každé dílo je nesmírně vyspělé, skvěle komponované s živými postavami, perfektní psychologickou sondou, uspokojující náročného čtenáře a přitom velice čtivé. Na hodnocení 5 hvězdiček nestačí.

08.05.2018 5 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Celá tetralogie je výjimečná, vrací se velký evropský román ve skvělé formě. Čtvrtý (bohužel) závěrečný díl je nejlepší, uzavírá kompaktně příběh, načrtnutý v době dětství obou hlavních hrdinek i ostatních obyvatel čtvrti, do které jsme po dobu necelých dvou let tak rádi chodili.

29.03.2018 5 z 5