V čase ubývajícího světla

Dramatický příběh jedné východoněmecké rodiny líčí na osudech tří generací období od padesátých let přes zásadní politický obrat v roce 1989 až po začátek nového tisíciletí. Zavádí nás do Mexika i na Sibiř, přibližuje vrcholy i propady dějin 20. století.

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/175337/v-case-ubyvajiciho-svetla-175337.jpg 3.529
Vydáno, Ikar (ČR)

In Zeiten des Abnehmenden Lichts, 2011

Kniha V čase ubývajícího světla

Felidae
02.08.2018

Skvěle napsaná sága z NDR. Občas vtipně, občas s mrazením v zádech prožíváme události "uvědomělé komunistické" rodiny. Neutěšenost socialistických reálií a prostředí je perfektně popsané, stejně jako jednotlivé postavy.

Šárka_D
30.05.2018

Šedivej, upocenej, upachtěnej socialismus v NDR, všudypřítomná deprese, skepse, smířenost a připosranost obyvatel. Synové opakující chování otců, kterým opovrhovali, ženy obětující osobní štěstí pro manžely, kteří pro ně to samé nečiní. V knize nebyla jediná příhoda s pozitivním vyzněním. Dobře napsané nepříjemné čtivo.

Marbo
22.10.2017

Bakelitová rodinná sága. Ruge umně vykreslil soužití lidí, přičemž šikovně využívá náhledu na jisté situace z vícero perspektiv - dík tomu kniha nepůsobí černobíle.

beanstk
29.05.2017

Typická rodinná sága na pozadí velkých dějin, v tomto případě zejména NDR. Připomnělo mi to skvělý Deightonův román Winterovi.

mgeisselreiter
26.06.2016

Zpočátku mě kniha nechytla. Čekal jsem spíš než román dokument. Postupně jsem se ale do příběhů nechal vtahovat a s románem se sžil. Autor píše velmi čtivě, i když často až moc rozvláčně, ale nakonec musím uznat, že vše bylo vyvážené. Kdyby to bylo víc stručné, asi by to též působilo víc nudně. Pravda, v celku se nejedná o žádný zvláštní, neobvyklý příběh, na druhou stranu není nijak přehnaný, je to takové připomenutí našeho nedávného života, ale ne z Československa, ale z NDR. S hodnocením jsem dlouho váhal, původně od 60-65% nakonec dávám 70% a přikloním se ke 4*. 26.6.2016.

Levandulle
17.06.2016

Autor velice autenticky popisuje období komunismu a poměry v tehdejším východní Německu neboli Německé demokratické republice, potažmo i v Sovětském svazu. Vzhledem k tomu, že se sám narodil na Uralu, stejně jako hrdina románu Saša, je zřejmé, že jde alespoň částečně o autobiografii.
Líčí vztahy v rodině mezi třemi generacemi, které jsou ovlivněny do značné míry zatuchlou atmosférou komunistické země a traumatickými prožitky rodičů Saši v komunistickém Rusku. Zvláštní, i když svým způsobem pochopitelné je, že otec hlavního hrdiny, ač sám po 2. světové válce málem nepřežil v gulagu, je natolik ovlivněný životem v komunismu, že se po pádu železné opony jen těžko smiřuje s novými poměry.
Zajímavé bylo, jak tři generace rodiny, která se přistěhovala po válce z Ruska do Německa (otec Saši byl Němec a po několika letech se mu podařilo dostat svou ruskou rodinu do Německa), se různým způsobem sžívala s jazykem a změnou prostředím. Nejstarší - babička Saši - se naučila jen "Guten Tag" a "Auf wiedersehen" a ještě se jí pletlo, kdy má které použít, stále vzpomínala na život v Rusku a velmi si ho idealizovala. Maminka mluvila se silným přízvukem, ale v komunistickém Německu, kde byl život o mnoho snazší než v Rusku, byla jak ryba ve vodě a naopak na změnu poměrů po pádu komunismu si již nikdy úplně nezvykla. Syn Saša brzy mluvil plynně a nechápal své rodiče, kteří prožili za komunismu tolik zlého, ale přesto si jen těžko zvykali na svobodné poměry.
Do hry vstupuje ještě rodina otce Saši, která patřila k privilegovaným komunistům. Velký rozdíl byl mezi babičkou, která byla v podstatě jen idealistkou, a podivným dědečkem, který vlastně ani dědečkem opravdovým nebyl a patřil k bezcharakterní komunistické smetánce.
Všechny tyto rodinné konstelace mají vliv na Sašu a posléze na jeho syna. To už je zase úplně jiná generace...

tereza2627
05.12.2015

V některých pasážích mě kniha nudila, až jsem si myslela, že nedočtu. Jiné pasáže jsem zase hltala jedním dechem, také mě hodně vadilo skákání z roku 1989 do současnosti, poté zase zpět...člověk se pak ztrácel mezi postavami.

Racík
30.03.2014

Po knize jsem sáhla s velkým očekáváním, ale byla jsem zklamaná. Je pravda, že jsou zde pasáže čtivé a zajímavé. Ale z mého pohledu je víc těch zdlouhavých a ne příliš zajímavých. Dočetla jsem, abych poznala celý příběh. Za přečtení nejspíš stojí - hlavně pro ty, kteří nezažili, ale ...

Autor knihy

Kniha V čase ubývajícího světla je v

Právě čtených1x