Poutník pod hvězdami

Autorka popisuje životní příběh Josefa Čapka. Jak vyrůstal se sestrou v rodině, kde maminkou protežovaný byl bratr Karel. Jak se na svět koukal jinýma ačima než ostatní všímal si jiných věcí a sám byl považován za trochu divného. Zlom nastal, když začal malovat. V mnoha ruzích byl uznávaný, ale pořád se sám podceňoval a zůstával ve stínu bratra Karla. Hezkým vyprávěním jsme dovedeni až na smutný konec jeho života....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2466/-2466.jpg 4.679
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Motto

Kniha Poutník pod hvězdami

lencin
30.08.2020

Kniha o životě Josefa Čapka. Napsáno se zjevnou láskou, ale přesto problematické. Jakoby se autorka nemohla rozhodnout,zda píše faktograficky o Čapkově životě, a nebo zda chce vyprávět pohádku, kterou si přibarvuje dle potřeby.
Ale přesto je to dojemné a působivé.

Hani77
12.07.2020

Kniha zajímavě líčí život Josefa Čapka a jeho rodiny. Určitě doporučuji. Závěr je velice smutný.

Koka
05.06.2020

Čtivé, povrchní, žánrově naprosto nevyhraněné. Autorka zde použila svou standardní publicistickou zručnost (vlastně spíše rutinu), umožňující jí poskládat z dobových pramenů vlastně jakýkoliv příběh, přičemž se ani nepokusila předem si ujasnit (a pak se toho držet!), zda chce psát román inspirovaný životem J. Č., nebo literaturu faktu o životě a díle J. Č., nebo co ...
Kniha začíná jako standardní životopisný román o známé osobnosti - když s využitím pár dobových faktů a vysoké míry fabulace při jejich dějovém zpracování (něco na způsob děl Irvinga Stona) vypráví příběh protagonistova života. Pak "přepnula" do "věcně-kritických" sfér a úplně mě odrovnala, když do úvahy, jak jen mohli bři Čapkové spolu tvořit, aniž by se poznalo, který z nich je autorem které části textu, se to čtenáři pokusila vysvětlit vlastním příkladem - jak ona tvoří za spolupráce manžela :=))
Tam, kde snadno přístupné dobové prameny napovídaly, co se v životě J. Č. dělo - využila je beze zbytku. Ale bílá místa života, pohnutky, alespoň pokus o výklad tvorby - literární a/nebo výtvarné, zasazení epizod do celospolečenského kontextu - tam nic, nic.
Zklamání.

Эva
30.05.2020

Nádherná kniha o nádherném člověku. Vždy ve stínu milovaného bratra Karla, ale přesto obrovsky talentovaný spisovatel, novinář, malíř a v první řadě neskutěcně silný člověk. Miluji období bratří Čapků, tak ráda je oba učím! A po přečtení této knihy se nemůžu dočkat, co všechno ještě budu moci říci svým studentům!
Moje první čtenářská zkušenost s Ilonou Borskou, rozhodně však ne poslední. Krásný styl vypravování, kniha napsaná s láskou a citem pro dané téma. Dlouho nezapomenu, úžasný čtenářský zážitek...

Katka2382
17.05.2020

Skvělá a čtivá kniha.Hodně se dozvíme o životě bratrů Čapků i o jejich sestře.

Kryštofka
23.06.2019

Moc hezky přiblížený život bratrů Čapkových a vyvedení Josefa ze stínu bratra Karla. Ilona Borská je skvělá autorka, citlivá a poctivá a obdařená spisovatelským talentem. Má můj obdiv a respekt..

Pebra
10.04.2019

Josef Čapek, odmalička se pasoval do role outsidera, i díky podivínské matce, jako by klopýtal vedle svého slavnějšího bratra, kterého ctil a miloval natolik, že se z role nechtěl ani vymanit. Osm let usiloval o milovanou ženu, trpěl ponižování budoucí tchýně... Přesto víme, že Josef byl umělec v pravém slova smyslu, noblesní, melancholický, laskavý a utrápený, což umocnila i jeho smrt v německém lágru. Po přečtení knihy mám chuť ho obejmout. Obdivuju autorku, kde všude asi vyhledávala informace, aby vytvořila tak plastický popis slavné éry dvou bratří, o které se nám může jen zdát.

Felidae
02.02.2019

Skvělý, lidský,nesmírně čtivý, životopisný román o Josefu Čapkovi. Dětství, dospělost i konečná křížová cesta po nacistických lágrech velkého člověka, staršího bratra Karla Čapka.