Troufalý autor osud

Troufalý autor osud

Román o výjimečném osudu neobyčejného českého učitele. František Hodík pocházel z početné rodiny, šel do učení a pak při práci navštěvoval večerní školu, aby získal maturitu a splnil si velký sen - stal se učitelem. V románu vypráví autorka o nelehkém postavení českého učitele v pohraniční oblasti i o bídě učitelského povolání. Po okupaci Československa se dostává do jihočeských Bernartic, kde se seznamuje s rodinou Di Lottiů, kteří se objevují v autorčině románu Doktorka z domu Trubačů. Koncem války ho stihne stejný osud - poslední den války je společně s Di Lottiovými zastřelen. Autorka ale sleduje i hrátky osudu s oběma rodinami, jejich propojení i osudy do dnešních dnů. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26264/troufaly-autor-osud-26264.jpg 4.648
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Motto

evask

Vyloženě nadšená nejsem, ale jsem ráda, že jsem si tuhle knížku přečetla.

Val

Ke knize jsem přišla jako slepý k houslím. Vykašlala jsem se na komerci a v knihovně zavřela oči a z regálu vzala první knihu..... Jsem ráda, že právě tuto . Osud " obyčejného " člověka , se kterým bych se chtěla setkat. Lidská statečnost, nesobeckost a v neposlední řadě moudrost jsou vzácné v každé době. Lidí jako byl pan učitel Hodík bychom si měli vážit. Doporučuji a těším se na Doktorku z domu Trubačů.

Tylinka

Další nádherná, velice zajímavá a zároveň poučná kniha od paní Borské. Jsem ráda, že jsem si ji našla a teď už se moc těším na "Doktorku z domu Trubačů".

medlovice

Někdy si taky zahrávám s osudem. Když vím, že hrdina zemře, knihu zaklapnu a odložím a nechám ho ještě chvilku žít. Dobře znám osud a život Vlasty Kálalové ale nevěděla jsem , že ve stejný den se naplnil i osud Františka Hodíka.
A proč nepsát o postavě, kterou nikdo nezná ? proč pořád psát o někom význačném?Určitě to čtenáře zajímá. Doporučuji.

Richisa
18.12.2017

Nádherně napsaná kniha, s velkou úctou k Člověku s velkým Č. Bohužel se smutným koncem jako většina příběhů z období mezi světovými válkami a během nich.

Muselo být radost pana Hodíka poslouchat, s ním spolupracovat, být jeho žákem...

Knihu doporučuji a rozhodně si přečtu další knihy od paní autorky

Jana283
25.09.2017

Díky paní Borská, že dokážete objevit skutečné hrdiny a působivě nám čtenářům zprostředkovat jejich osudy. Doktorka z domu Trubačů je jednou z mých životních knih a velmi ráda jsem se seznámila podrobněji s osudem jednoho z jejích protagonistů. Takových lidí není nikdy dost, o takových lidech by se mělo psát!

Blíženec
24.06.2016

Přemýšlím co ještě doplnit ke komentáři Amysy a Lenky4.?
Obdivuhodnou snahou a touhou se pan František Hodík vypracoval z truhlářského učně na řídícího učitele. Splnil si sen,předávat moudrost nejen z knih,ale i tu lidskou.
Bohužel přišla válka a Protektorát. Ale ani v tak těžké době se Pan učitel nesklonil...
V dějinách není jen velikých hrdinů,není jen velikých bitev,,,

lidunka1
11.12.2015

Kniha je velmi zajímavá.

Lenka4
13.08.2015

Díky paní Borské za seznámení s jedním neobyčejným obyčejným člověkem. Svěží, lehký styl vyprávění nepostrádá mírné napětí, které čtenáři nedovolí Františka Hodíka na jeho nelehké cestě opustit a knihu odložit. Toto napětí postupně graduje až k samému závěru knihy, kdy se uzavírá život muže, který šel usilovně za svým snem - učitelským povoláním. Kniha je nejenom živým pomníkem Františka Hodíka, ale i nenápadnou učebnicí novodobé historie naší země.

aktijnov
13.07.2015

Hezký příběh. Jen ty poslední kapitoly už jsem znala z jiné knihy. Trochu mě to rušilo při čtení.

hanap
17.06.2015

Skvělý příběh , laskavé čtení o lidské touze po vědění , těžký život na začátku války a smutný konec jednoho dobrého člověka .

hlina
07.06.2014

"...ty duše, které jsem vymodeloval. On také věděl, jak je krásné učit. Nechtěl bych dělat jiné povolání..."
Krásné čtení o člověku, který jde za svým snem a ten sen se mu podaří splnit - stane se učitelem. V knize je cesta za snem vylíčena na pozadí historických událostí, které nebyly vůbec příznivé.
Přečetla jsem ji jedním dechem. Jen mě rušily v závěru kapitoly o Vlastě. Rozuzlené Mony Lisy byla třešnička na dortu. Existují v životě náhody?

amysa
09.05.2014

Moc hezký příběh jednoho sice úplně obyčejného, ale o to více milého, hodného a statečného vesnického učitele, který si šel celý život za svým cílem a splnil si tak svůj sen.... Zajímavé čtení z naší historie, navíc má knížka pro mne samotnou i takový osobitější rozměr, protože jsou zde zmiňována místa a okolí, kde jsem se nejen narodila, ale i kde naše rodina stále žije. Jsem na to náležitě pyšná a doufám a přeji si, aby to tak zůstalo i u příštích generací...
Další romány Ilony Borské si přečtu moc ráda, bohužel už autorka žádné jiné nenapíše, ale i tak se skláním nad tím, jak se snažila příběh převyprávět a postavit jej na reálných podkladech, připojit dobové fotografie a přitom nic neubrala na čtivosti a hlavně na té opravdovosti.
Určitě stojí za přečtení a souhlasím i s ostatními komentáři, také doporučuji k přečtení Doktorku z domu Trubačů...

Petiz
11.07.2013

skvělá, čtivá kniha o úplně obyčejném a zároveň neobyčejném člověku na pozadí českých dějin

mstipe
23.05.2013

Před týdnem jsem dočetla Dokturku z domu Trubačů (druhé vydání..) a hned jsem si sehnala vydání poslední a také Troufalý autor osud. Tuto knihu jsem dočetla před pár minutami a jsem nadšená.

p.stranska
10.10.2012

Jedna z nejhezčích knih, co jsem četla...úplně obyčejný člověk, úplně obyčejný život...a přesto to má sílu. Paní Borská to prostě uměla podat. Doktorka z domu trubačů je stejně skvělá.

tapuz
05.06.2012

Spolu s Doktorkou z domu Trubačů výborné čtení. Ukazuje, že zdánlivě naprosto bezvýznamní lidé prožívají vrcholně zajímavé a inspirativní životy. Nemalá část knihy se věnuje situaci v Sudetech po Mnichově, kdy se německy mluvící českoslovenští občané, nacisté, konečně dostali jediným škrtnutím pera "Heim ins Reich", jak si toužebně přáli, a začali se otevřeně chovat jak utržení ze řetězu.
V závěru knihy, po smrti učitele Hodíka, se autorka věnuje spíše znovu osudu doktorky Kálalové-Di Lotti. Bez předchozí znalosti Doktorky z domu Trubačů může čtenář poněkud tápat.
Vynikající kniha.

maryzka
20.05.2012

Nevim já jsem četla obojí vydání ale lepší mi připadalo to první. Myslím že druhý vydání nemá takovou živost, štávu.

jprst
18.04.2012

Knihu autorka přepracovala a znovu v roce 1995 vydala pod názvem Troufalý autor osud. Doporučuji přečíst přpracované vydání.

jprst
18.04.2012

Přepracované vydání autorčina románu Osud jednoho Čecha ( vydáno 1984).

kilometr
16.11.2011

Souhlas s Andrys.Moje třetí nejoblíbenější kniha.

WEIL
06.10.2011

Někdy se přistihuji, jak jsem dobře dopletený.

Tak dříve učili učitelé, co udělali pro svou práci hodně, a nebyli za to moc dobře placeni, ale brali to víc jako poslání, co to bylo za sílu, která je hnala vpřed, neb podobných knih je víc...

Dneska se učí hlavně za plat, a dokonce i inspektorka radí - to neřešte - odučte si co máte, a s rodiči do konfliktů nechoďte, je to k ničemu, neb hlavně je dítě rodičů, ne školy...

Andrys

Nádherná kniha (jakovšechny od této autorky) :) doporučuji pro ty, co četli Doktorku z domu Trubačů.