feex8 feex8 komentáře u knih

Korzičanka Korzičanka Gabi von Schonthan

Tuto knihu som asi ako 11-12 rocne dievca nasla u babky medzi starymi knihami. Kedze som v tom obdobi dost hltala Bonapartovsku problematiku, zacitala som sa.
Rozhodne by som jej udelila viac ako 60%. Kniha ma dej, ma zaujimavo charakterizovane postavy, ma zapletku, dava dost priestoru fantazii. Nejde sice stylom o ziaden narocny a pseudointelektualmi ospevovany skvost, je to ale kniha, ktora urcite ma co ponuknut a ja som bola prekvapena tym, ako ma bavila.

Moje hodnotenie: 68%

30.11.2014 4 z 5

Kartúza parmská Kartúza parmská Stendhal (p)

Nasla som ju doma medzi zaprasenymi knihami a nevedela som o nej nic. Brala som ju do ruk bez akehokolvek ocakavania. Pri citani ma prekvapilo, ake pekne dielko to je. Nic nasilne, obcas mozno trochu nudne, obcas zaujimavejsie. Vztah medzi hlavnymi hrdinami je vykresleny mierne, nenasilne. Fabrice aj jeho Clelia vo mne vyvolavali rozporuplne pocity, ale aspon nieco vyvolavali, co je plus. Pacila sa mi aj atmosfera Napoleonskeho Francuzska.

Moje hodnotenie: 75%

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Na tuto knihu musi mat clovek povahu. Podla mojho nazoru ide o velmi zvlastne, ale velmi dobre napisany roman s ovela sirsim podtextom, nez sa zda. Je rozdiel, ci ho clovek cita plytko, alebo ci sa nad nim zamysla. Z mojho pohladu velmi hodnotny kusok. Aj ked uznavam, ze mnohym ludom sa moze zdat byt nezmyselna a zo zaciatku (kym jej clovek nepride na chut), sa cita trochu tazsie. Tato kniha patri do suboru knih, ktore osobne pomenuvavam "lúskačky" - t.j. ze clovek sa musi cez prvych 50-100 stran preluskat, aby pochopil krasu, caro a myslienku/y tejto knihy

Moje hodnotenie: 86%

Peter a Lucia Peter a Lucia Romain Rolland

Tato kniha ma uplne minula. Jedna velka nuda, nic, co by ma obohatilo. Pamatam sa, ako som ju citala vramci povinneho citania. Najprv som sa potesila, kedze malo ist o klasicky a velmi pekny pribeh (aspon podla slov mojej ucitelky), ale citat to bolo pre mna utrpenie. Nezazivne, nijake. Hlavni hrdinovia bez charizmy, dej onicom. Jedine plus, ze to to bolo kratke.

Moje hodnotenie: 20%

30.11.2014 1 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Nie som velmi fanusikom romantiky, ale tato kniha je vynimocna. Neuputala ma ani tak ta lubostna zapletka, skor to, ako brilantne vedela Bronteova vykreslit naladoveho a prchkeho Rochestera, ale este viac ma udivuje, ako krasne vykreslila nesputanu, ale zaroven aj pokojnu a miernu Janu Eyrovu. Caro jej miernosti a pokory prechadza plynulo na citatela. Ak kniha dokaze ovplyvit citajuceho, to je faktor, ktory podla mna urcuje rozdiel medzi skutocne genialnou knihu od velmi dobre napisanej knihy. Jane Eyre povazujem za genialne dielo, jedno z najlepsich klasickych diel vobec. Napriek tomu, ze zo zaciatku mozno nie je take putave, vie si cloveka podmanit. Nelutujem, ze som siahla po tejto knihe.

Ani sa necudujem, preco je jej pribeh tak casto sfilmovany. Malokomu sa ale podari priblizit sa atmosfere pribehu v knihe.

Moje hodnotenie: 93%

30.11.2014 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Po precitani tejto knihy som automaticky pozrela vsetky mozne verzie filmoveho spracovania (a bolo ich teda dost), no ani jedna jedina verzia sa na knihu ani zdaleka nechyta.

Vyborny namet, vlemi dobre spracovany, s majstrovsky zvladnutym gradovanim napatia. Hlavne vztah Carrie a jej fanatickej matky bol vystihnuty velmi hodnoverne. King nuti citatela, aby jednotilive postavy hodnotil a vytvaral si sympatie alebo antipatie vdaka jeho brilantnemu popisu osob.
Je to zatial jedina kniha od Kinga, ktoru som citala, ale velmi sa mi pacila. Povodne som vahala, ci sa do nej pustit, kedze som videla filmove zpracovania niektorych jeho knih a ktovieako ma neoslovili, no teraz nelutujem, ze som sa do tejto knihy pustila. A rozhodne odporucam najprv si precitat knihu.

Moje hodnotenie: 83%

Citadela Citadela Antoine de Saint-Exupéry

Jedna z mala nedocitanych knih. Citala sa mi velmi tazko, ale mozno to bude aj tym, ze ked som ju zacinala citat, mohla som mat mozno 12 rokov a bola nad moje sily. Planujem sa k nej vratit, aj ked viem, ze nejde o ziadnu zabavnu literaturu, ktora sa cita sama. Je to filozoficke dielo na krore si treba najst cas a mat nanho naladu.
Kym som Citadelu neotvorila, mala som od Exuperyho precitaneho iba Maleho princa a tieto 2 diela sa nedaju porovnavat. Citadela je ponurejsia, menej vseobecna a aj menej zabavna, ale urcite hodnotna kniha. (Posudzujem zatial na zaklade precitanej 1/3 knihy)

Moje hodnotenie: Not Available :)

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Vynimocna kniha, krasne dielo preplnene filozofiou a moralkou, ktora sa nenuka nasilne, ani nudne.
Exupery skratka vie ako sa pisu rozpravky pre dospelych.
Jedna z najlepsich knih vobec.

Moje hodnotenie: 95%

30.11.2014 5 z 5

Traja kamaráti Traja kamaráti Erich Maria Remarque (p)

Kniha je zaujimava, no napriek tomu ma neoslovila ta romanticka zapletka v nej. Mozno som od nej ocakavala prilis mnoho.

................Spoiler
Na mna posobi dost otrepane motiv lasky, v ktorom dievca trpi nevyliecitelnou chorobou a nakoniec umrie. Celkovo ma neoslovil vztah Pat a Robbyho, nevyvolaval vo mne nic, ziadne emocie, ani literarne potesenie :)
Zaujimavo (a ovela lepsie) bol ale popisany vztah kamaratov medzi sebou. Bavili ma prihody s Karlom a viac ma dojalo to, ked bolo nutne ho predat, nez samotna smrt Pat.
................Koniec spoileru

Velmi peknyy pribeh o priatelstve. Priemerny pribeh o laske.

Moje hodnotenie: 80%

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Prijemna kniha. Chcela som si ju precitat skor ako si pozriem film, tak som sa do nej pustila s dost velkymi ocakavaniami. Pribeh je napisany dobre, ale nenamietala by som, keby bol trochu dynamickejsi, putavejsi.

Dost ma sklamalo aj to, ze som uz od priblizne polovice knihy vedela, kto je vrah. Ale kazdopadne je to zaujimave a hodnotne dielo.

Moje hodnotenie: 80%

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Ked som knihu brala do ruky, nevedela som, co mam cakat. Vlastne som si myslela, ze pojde o roman, ktoreho hlavnou hodnotou bude dej zalozeny na pribehu, ale velmi som sa mylila.

Lolita je narocny roman. Narocny hlavne na vseobecne vedomosti. Clovek, ktory ma menej vedomosti, ktory je menej vzdelany, tazko pochopi vsetky narazky autora, vsetky slovne zvraty. Je to roman, v ktorom nie je Nabokov vobec milosrdny k citatelovi, ak nemate na to, aby ste jeho slovne hracky pochopili a porozumeli im, tak knihe rozumiet nebudete a bude pre vas iba tazky citanim a pravdepodobne z neho budete sklamani.

Pre mna je dejova linia sice zaujimava, ako aj potulky v mysli Humberta, ale osobne ma na tejto knihe ocaril hlavne sposob, akym je pisana. Je ako sachova partia s intelektulom. Tazka, ale bavila ma.

Moje hodnotenie: 91%

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Velmi podarena kniha. Osobne davam prednost Idiotovi, ale tato za nim zaostava iba o malicko. Ma sice menej zaujimavo vykreslenu psychologiu postav, aj tie postavy nie su az take zaujimave, ale na druhej strane ma zaujimavejsi dej, kniha je akcnejsia a mozno putavejsia ako Idiot.
Vynikajuci kusok ruskej literatury, urcite odporucam.

Moje hodnotenie: 88%

26.11.2014 4 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Podla mna najlepsia Dostojevskeho kniha. Pacila sa mi este viac ako Zlocin a trest a to z toho dovodu, ze v tejto knihe bola psychologia postav znazornena este lepsie ako v Zlocine a treste.

Musim ale upozornit, ze kto nema vyslovene rad rusky klasicizmus, tomu sa bude kniha citat asi dost tazko. K tomu musi mat clovek vztah.

Moje hodnotenie: 92%

26.11.2014 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Kniha, na ktorej som vyrastala a ktora rastla so mnou. Vyborna kniha pre deti, ktora si ako jedna z mala komercnych bestsellerov naozaj aj zasluzi svoju popularitu.
Rowlingovej styl pisania je jednoduchy a velmi putavy, doslova vtiahne do deja. Prvu kapitolu dieta velmi necpochopi, lebo nenadvazuje na nic, ale od druhej kapitoly sa uz dej rozbieha. Citatela vtiahne do pribehu, stava sa sucastou deja, sucastou ineho, zaujimavejsieho sveta. Krasna kniha, a vsetky knihy dokopy su asi najlepsie knihy pre deti, ake poznam. Hlavne postavy su velmi sympaticke a kniha nenapadne usmernuje aj moralne.

Moje hodnotenie: 98%

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Vynikajuci roman. Marquez je jeden z mojich oblubenych autorov a sto rokov samoty povazujem za velmi vydarene dielo. Mne sa cital velmi lahko a aj velmi rychlo a to hlavne kvoli deju, ktoremu nechabala ani akcia, ani zive a casto komicke opisy ludi, ich povah a situacii. Je pravda, ze clovek sa obcas straca medzi vsetkymi tymi Buendiovcami, kedze ide o viacgeneracny roman, v ktorom sa dejove linie prepletaju.

Marquez vyuziva prvky magickeho realizmu, roman je magicnom prijemne nasyteny. Osobne sa mi ale najviac pacili opisy osob a ich povah. Poukazovanie na to ludske v cloveku.

Kniha je podla mna lahka na citanie a viem si ju predstavit ako kvalitne obohatenie dovolenky, alebo dlhsej cesty, kedy chce clovek iba zrelaxovat a nie rozoberat globalne problemy a tazke temy. Je pisana lahkym opisnym a rozpravacskym stylom, ktory je ale plny zaujimavych myslienok. Nenarocne ale kvalitne citanie. Velmi odporucam.

Moje hodnotenie: 85%

26.11.2014 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Tuto knihu kupila pred par mesiacmi moja mama na odporucanie predavacky v knihkupectve. Kupila hned 2 diely. Na zaklade recenzii som si vtedy povedala, ze nou nebudem stracat cas, ale minuly tyzden som mala podniknut dlhsiu cestu vlakom a po ruke som nemala nic ine neprecitane, tak som si povedala, ze jej dam sancu.

Musim uznat, ze sa citala velmi rychlo a velmi lahko, ale to je asi jedine pozitivum, ktore na tej knihe je. Rychlo a lahko sa citala asi aj tak iba z toho dovodu, ze jej chybala akakolvek hlbsia myslienka, akykolvek umelecky prejav. Myslim, ze som uz precitala dost vela knih, ale tato bola rozhodne zo vsetkych najhorsia. Uplny brak. Za 1 a pol dna som dala vsetkych jej 600 stran, v ktorych sa donekonecna opakovali trapne frazy, v ktorych bola hlavna hrdinka rozumovo a emocionalne na urovni asi 13 rocneho dietata. Vzrusovala sa nad hlupostami, z kazdej koniny dobreze nepadala do kolien.

Dufala som, ze ak to aj bude brak, tak aspon tie opisy sado-maso sexu, co boli tolko prezentovane aj v mediach, budu stat zato, ze sa mozno aspon nieco priucim. Nestali a nepriucila.. Jedna velka nuda. Ani nevim, ci si to vobec zasluzi pomenovanie eroticky roman. Najvacsie sado-maso, ktore sa v knihe vyskytlo bolo to, ze ju parkrat udrel po zadku - cize velke sklamanie.

--------------------*Spoiler*
Taktiez maximalne neuveritelne, ze hlavna hrdinka ako panna prezila prvy sex s uzasnym Greyom, pricom hned na prvu supu orgazmus, dokonca dvojity. V celom diele mala viacnasobne orgazmy pravidelne, pricom automaticky vyvrcholuje na povel Greya, ktory, samozrejme, vrcholuje pravidelne ako spravny gentleman vzdy v kratkom zavese s nou. Fajka pre nedavno pannu, nemoze byt problem a na prvy krat ho urobi ustami ako profesionalka. Uplne cele zle.
*Koniec spoileru*------------------------

Velmi vela priestoru v knihe zabera najivne rozijmanie hlavnej hrdinky nad tym aky je ten Christian uzasny a aky je zvrhly a ako ju trapi, ze je taky, aky je.. a toto stale dookola, na 600 stranach.
Pri citani som mala dojem, ze to pise nejaka tucna zena, ktora nie je pre okolie fyzicky zaujimava (stale narazky na vyzor a na chudost hlavnej hrdinky, na jej ziadanost), ktora si potrebuje aspon vo fantazii kompenzovat nespokojnost s vlastnym partnerom (uzasny, bohaty, dokonaly Grey ako protiklad k realite? strasne klise) a ubohym sexualnym zivotom.

Cele toto veldielo bolo strasne plytke, s opakujucimi sa frazami (jej vnutornu bohynu by som zahrdusila vlastnymi rukami, keby sa dalo) so snahou byt nasilne vtipne a nasilne vzrusujuce, pricom ani jedno, ani druhe sa autorke nepodarilo. Skratka brak. Doslova som citila, ako mi s kazdou strankou klesa IQ.
Knihu som ale ako tak docitala, ked som uz zacala, ale druhy diel sa chystam obradne spalit. Nikdy viac. Kazdy, kto si ju kupi, podla mna vyhdzuje peniaze.

Moje hodnotenie: 0% (skoda papiera)

26.11.2014 odpad!