fany.fancy fany.fancy komentáře u knih

O pravdě a lži ve smyslu nikoli morálním O pravdě a lži ve smyslu nikoli morálním Friedrich Nietzsche

Překvapil mě Nietzsche i celý tento malý svazeček. Název může mást a zdát se závažnější než vyplývá z pojednání uvnitř... Doopravdy ve zkratce zaštiťuje filosofii, ale spíš řeší povolání člověka jako filosofa a s lehkostí se dotýká témat poznání a iluze, tvorby pojmů a metafor, filosofie jazyka i umění...

25.03.2020 5 z 5

Smuténka Smuténka Jan Skácel

„Jako všechno umění je i poezie v podstatě tajemství.“ - Jan Skácel
To tajemství musíme nejen akceptovat, ale přijmout jako dar. Jan Skácel si s tímto darem ve svých básní rád hraje a zdánlivě jednoduchými verši poodkrývá nepochopitelné, nevysvětlitelné, ty nejhlubší myšlenky. Je uměním vyjadřovat se tak prostě jako prostě žít.

19.01.2020 5 z 5

Kniha jako jedno velké upřímné vyznání.
“Univerzum příliš velké na to, abychom se na ně zlobili, ale život je dost dlouhý, abychom si mohli vzájemně dělat společnost.”
Děkuji za krásná slova, která nakonec vyšla knižně.

28.08.2019 5 z 5

Dům o 1000 patrech Dům o 1000 patrech Jan Weiss

Kniha mě velice příjemně překvapila, autor je "český Orwell".

27.05.2018

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

(SPOILER) Možná spoiler: V tomto románu zjistíte, jak moc dokáže všechno krásné, radostné a šťastné prudce vystoupat. A pak na vrcholu největšího štěstí, když hlavnímu hrdinovi nic už nechybí, jeho křivka štěstí pomalu útrpně začne klesat až na dno a ještě hlouběji a ještě závratněji.

29.12.2017 5 z 5

Příběh umění Příběh umění Ernst Hans Gombrich

Gombrich touto knihou dokázal, že dějiny umění jdou vyprávět stejně jako jiné příběhy... Ukazuje nám souvislosti, kontext doby, odkazy umělců do minulosti i budoucnosti a učí nenásilně čtenáře o dějinách umění přemýšlet jinak než o seznamech jmen a datech. Děkuji mu za to a odpouštím mu jeho skeptismus k současnému umění.

10.12.2017 5 z 5

Anna a Vlaštovčí muž Anna a Vlaštovčí muž Gavriel Savit

Příběh holčičky Anny a jejího průvodce řečí přírody, válkou a vůbec životem Vlaštovčího muže mě svou jednoduchostí a výpravností okouzlil. Nečekejte velké rozuzlení ale nevšední vyprávění z války a velmi neobvyklé, zajímavé a přitom tak lidské charaktery postav, které si zamilujete. No, kdo by mohl žida Hiršla nechat v lese! A koho by nezajímal záhadný Vlaštovčí muž a jeho kufřík... a samozřejmě je tu milující Anna!

13.02.2017 5 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Nejlepší povídka byla Falešný autostop. Ostatní slabší...

22.06.2016 3 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Děj byl slabší, obyčejný, ze života, útěk na nudný venkov, o přátelství a tak... kniha se snažila zachytit spíš (jak v Hledání Aljašky), jak hrdinové hledají své místo, snaží se něco dokázat nebo se srovnat s minulostí... Ovšem vtipné situace a pěkné myšlenky tam byly! Velmi zajímavé bylo Colinovo matematické řešení a jeho slavný Teorém - to mě bavilo... A postupně jsem se taky dozvěděla, jak to bylo s těmi Kateřinami. :)

19.04.2015 3 z 5

V melounovém cukru V melounovém cukru Richard Brautigan

V závěrečném pojednání od Martina Hilského je řečeno: Tato kniha nemá hlavu ani patu, ale zato je tu spousta jiných věcí ... jako melounový cukr. Nakonec mě tato kniha přece jen dostala!

01.03.2015

Bílá jako sníh, rudá jako krev Bílá jako sníh, rudá jako krev Alessandro D´Avenia

Podobných knih je v poslední době hodně - z pohledu středoškoláka, který v průběhu dospěje - a na každé něco je. Kniha se mi zalíbila až postupným čtením a na konci musím uznat, že mi něco dala. A jen v této knize si přečtete nejvíc přirovnání a metafor na bílou a rudou.

17.02.2015 4 z 5

Bez Karkulky Bez Karkulky Irena Dousková

Jen takové milé veršíky ze života, které vám otevřou oči na obyčejné věci kolem nás. Svojí upřímností, i když nejsou veselé, potěší.

11.02.2015

Sen noci svatojánské Sen noci svatojánské William Shakespeare

Tato komedie je od Shakespeara má nejmilejší! Je to tím kouzlem, které v sobě má ... Jedna noc svatojánská v začarovaném lese a tolik příběhů, zamotané lásky, kouzla, elfové a hlavně Puk, nepovedení herci a vtip, vše propletené a navzájem provázané. Dokonalé.

07.02.2015 5 z 5

Chvíle před koncem Chvíle před koncem Lauren Oliver

Tato kniha měla opravdu něco do sebe. Každý den jsem nalezla jeho nové prožití a nový pohled... Jedna z lepších young adult a nejlepší kniha od Lauren Oliver.

08.07.2014 5 z 5

Velký objev Huga Cabreta Velký objev Huga Cabreta Brian Selznick

Příběh plynul sám spolu s živými kresbami. A přesto se nedá říct, že by obrázky odsunuly do pozadí děj ... Příběh o Hugovi byl nejspíš smyšlený (i když George Mélies doopravdy žil), ale já věřím, že se stal. Strhující čtení.

17.07.2013 5 z 5