Faither Faither komentáře u knih

Obrana Sokratova Obrana Sokratova Platón

Velmi mě překvapila argumentační vyspělost, byť by byly samozřejmě některé myšlenkové pochody v dnešní době mimo. Jedna z knih, kterou bych si (kdybych mohl) rád přečetl v originále. Člověk si nesmí během čtení rozpomenout na "Psychologii davu" a začít přemýšlet nad (přímou) demokracií, jinak se mu může stát to, co se prý stávalo Sókratovi, tedy zaseknout se bez hnutí na jednom místě a utápět se ve vlastních myšlenkách :)

Vím, že nic nevím!

29.06.2017 4 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Na rozdíl od některých předchozích recenzí mi přišel závěr knihy hrozně uspěchaný. Ale je pravda, že to asi trochu souvisí s pomalejší první polovinou. Spousta dějových linií zůstává podle mě celkem nesmyslně neukončena. Sto padesát stran před koncem jsem měl pocit, že se tam prostě nemůže závěr vejít. Ale třeba má Ryan se do světa, který stvořil, vrátit. Celkově ale hodnotím trilogii velmi kladně a mohu ji s čistým svědomím fandům fantasy doporučit.

29.06.2017 4 z 5

Jeruzalém se mi líbil přece jen o něco víc, ale Ladislav i zde nasadil vysokou laťku pro milovníky pěší turistiky a dokázal to opět velmi zajímavě odvyprávět. (Audiokniha)

13.06.2017 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Velice inspirativní kniha nejen pro poutníky. Škoda, že rasistických vtípků nebylo ještě víc, nadhled mě na knize velmi bavil. Autorův spisovatelský styl a smysl pro humor sedne především otevřeným čtenářům s notnou dávkou nadhledu. (Audiokniha)

25.05.2017 5 z 5

Druhy vědecké zkušenosti Druhy vědecké zkušenosti Carl Sagan

Pravděpodobně největší populizátor vědy 20. století se s otázkami existence a Boha vypořádává vědečtěji a konzistentněji než třeba noví ateisté. Značná část knihy se zabývá astronomií, která je jakýmsi úvodem do jiného světa než nabízí úzký světocentrický model myšlení blízký mnoha náboženstvím. Proto je třeba s tímto počítat - člověk se zájmem o astronomii si knihu užije mnohem více. Myslím si, že kniha může v mnoha pasážích donutit čtenáře, ať už s jakýmkoliv přesvědčením, k zamyšlení.

(Osobně zpochybňuji pouze někdy až přílišný optimizmus Sagana ve využití nástrojů jako je víra a především náboženství v dělání dobra i za cenu neprůkaznosti těchto nástrojů.)

02.10.2016 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Musím souhlasit s kritikou v komentářích, že se vzhledem ke kultovnosti tohoto díla nabízí srovnání s Tolkienem a dalšími legendami. A mezi ně bych Herberta po přečtení jeho nejzásadnějšího díla, také určitě nezařadil. V knize jsem vnímal určitou nekonzistentnost jak příběhovou, tak hlavně v chování postav. Vyzdvihovaný přesah knihy mě v podobě fanatického náboženství a z něho plynoucích "mouder" spíše otravoval. Navíc mi taková představa fanatismu v této podobě do sci-fi světa nějak nesedí, ale to už je samozřejmě subjektivní názor. Mimo tyto výtky to ale tragédie nebyla a těsně zůstanu u relativně vysokého hodnocení. Určitou chuť k přečtení dalších dílů mám.

26.07.2015 4 z 5

Bůh není veliký Bůh není veliký Christopher Hitchens

Ano, určitě to není vědecká práce, ale to asi opravdu nebylo cílem pana Hitchense. To, že se s ním neshodnu v ne příliš související problematice, neshazuje jeho názory a argumentační obraty proti náboženství. Vzhledem k již zmíněnému neuchopení knihy jako věděcké práce a její směřování spíše k široké veřejnosti, mi Hitchensovo osobní zkušenosti a občasné vztahování na svojí osobu (což mohlo být možná důvodem, proč si někteří recenzenti myslí, že je to spíše kniha o něm) nevadilo. Souhlasím s ním, že náboženství je dnes již delší dobu velkým přežitkem a je otázka, jestli by pod objektivní SWOT analýzou obstálo náboženství i ve svých počátcích. Vzhledem k výstupům v následujících stoletích a překvapivě i tisíciletích asi těžko. K vytýkané argumentační vyčpělosti řeknu jen tolik, že je nutné si uvědomit, že s člověkem, který argumentuje způsobem: "Je to tak, protože je to psáno ve Svaté knize." není úplně jednoduché a právě absolutní argumentační vyčpělost jedné strany táhne dle mého názoru dolů i stranu druhou. Nakonec jen dodám, že mě udivuje dnešní přetrvávající víra v Boha vzhledem ke znalostem, které lidstvo má (jako je například teorie superstrun, ať už bude dotažena dokonce či nikoliv a astrofyzikové se vydají jiným směrem). A proto souhlasím s tzv. novým ateisty (mezi které autor patří) v tom, že je třeba náboženství kritizovat a vystavovat ho racionálním argumentům, jinak bude rozum poražen líbivostí jednodušších řešení, stejně jak tomu bývá v politice. Od knihy nečekejte zázračné osvícení (páč to není Bible :) ), ale mírné rozšíření argumentačního arzenálu. Milovníci černého a sarkastického humoru si v popisovaném jednání lidí také přijdou na své (byť je to spíše k pláči).

04.01.2014 4 z 5

Profily odvahy Profily odvahy John Fitzgerald Kennedy

Pro čtenáře se zájmem o americkou politiku v kontextu historie Spojených států je to dle mého vydařená kniha. Lidem, kteří po knize sáhli jen kvůli jménu autora, může pochopitelně přijít nudná. Já jsem byl spokojen a obohacen.

04.08.2013 4 z 5

Teorie relativity a jiné eseje Teorie relativity a jiné eseje Albert Einstein

Třemi slovy - Einstein je king.

28.04.2013 4 z 5

Martyho frky 1 Martyho frky 1 Martin Pohl

Tahle kniha obsahující prvních 200 frků od legendárního autora toho nejtvrdšího humoru je prostě boží. Nejen kvůli facebookové cenzuře se vyplatí knihu pořídit a podpořit tak autora v realizaci těch nejzvrhlejších a nejneuvěřitelnějších nápadů!

21.12.2012 5 z 5

Mikroekonomie: středně pokročilý kurz Mikroekonomie: středně pokročilý kurz Robert Holman

Další super kniha od prof. Holmana. Nemohu hodnotit jinak než 5* a doporučit knihu lidem, co se zajímají o ekonomii.

Kapitola Byrokracie ("cílem byrokrata je maximalizace rozpočtu jeho úřadu"): "...Když něco nefunguje lidé dávají vinu vládě a ptají se "proč s tím něco neudělá". Politikové pod tíhou odpovědnosti raději sáhnou k regulacím, aby dokázali, že dělají co mohou. Nechat věcem volný průběh je riskantní a ohrožuje to jejich politickou kariéru. Ze stejných důvodů dochází zřizování nových úřadů....Když se dostávají do problémů družstevní záložny, zřídí se Úřad pro dohled nad družstevními záložnami. V obavě, že si lidé sami nedokáží ochránit svá osobní data, zřídí stát Úřad pro ochranu osobních údajů. Máme naději, že až korupce přeroste únosné meze, zřídí vláda úřad pro potírání korupce." - 27.4.2011 byl zřízen Vládní výbor pro koordinaci boje s korupcí :-D

Kapitola regulace: "...Třináct svazků obsahujících 16850 stránek zabíralo 90 centimetrů police v roce 1966. Pak nastala skutečná exploze vládní kontrolní činnosti. Nejméně 21 nových úřadů bylo založeno v následujícím desetiletí....Státní výdaje prudce vzrostly, z méně než jedné miliardy v roce 1970 na pět miliard v roce 1979. Počet vládních úředníků zaměstnaných kontrolními činnostmi se ztrojnásobil, vzrostl z 28 tisíc v roce 1970 na 81 tisíc v roce 1979. Počet stran ve federálním rejstříku vzrostl ze 17660 v roce 1970 na 36487 a zabral třímetrovou polici. Během stejného desetiletí se hospodářský růst v USA dramaticky zpomalil..."

19.09.2012 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha mě mile překvapila a určitě stojí nejen za jedno přečtení. Přijde mi trochu nefér vůči tak geniálnímu autorovi jako je Orwell hodnotit jen 4*, ale určité pasáže mi přece jen přišli trochu nadbytečné... Ještě bych dodal, že přesto že v žádném případě nejsem eurohujer, tak bych osobně s komentáři typu "Jsme tomu čím dál blíž." přece jen brzdil :-)...

25.08.2012 4 z 5

Není to vyloženě špatná kniha, ale osobně mi příliš nového neřekla. Neumím si představit, že by tuto knihu někdo četl z jiného důvodu než je zisk určitého (základního) finančního know-how, což si myslím že kniha tak úplně nesplní. S některými názory v knize nesouhlasím, ale to už asi k této literatuře patří. Pokud nevíte, že zisku musí předcházet investice do aktiv, pak bych knihu doporučil. Pokud ano, tak je to asi zbytečné...

25.08.2012 3 z 5

Ekonomie Ekonomie Robert Holman

Skvělá kniha, která svou vlastní čtivou formou uvede čtenáře do většiny základních kapitol ekonomie. "Případovky" mi pomohly pochopit spoustu souvislostí nejen při mém studiu, ale i v pohledu na hospodářskou politiku. Na rozdíl od dalších knih pana profesora Holmana je kniha určitě vhodná i pro zájemce, kteří se nechystají ekonomii studovat. Určitě se ke knize za čas vrátím a přečtu si ji znovu.

25.08.2012 5 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Tato kniha je opravdu spíše filosofickou než ekonomickou prací. Pan Sedláček je takovou novodobou iluzí široké veřejnosti o "skvělém ekonomovi". S některými jeho názory souhlasím s některými ne, každopádně je velká spousta českých ekonomů, kteří jsou mnohem znalejší než je pan Sedláček. Od knihy jsem očekával naprosto něco jiného než mi dala, přesto nechci knihu ani autora hanit, jen nesouhlasím s "humbukem" kolem tohoto díla. Pokud se jako neodborný čtenář chcete dozvědět něco o ekonomii sáhněte raději po "zeleném Holmanovi", pokud se chcete dozvědět něco o dějinách ekonomického myšlení sáhněte raději po "šedém Holmanovi"...

07.07.2012 3 z 5