Eyghon Eyghon komentáře u knih

Odsouzené město Odsouzené město Arkadij Strugackij

Asi mám při čtení jiné potřeby a nebaví mě sáhodlouhé myšlenky a filozofování o ničem. Uvažoval jsem i o odpadu, ale jakýsi příběh tam je. Andrej je popelářem, akorát chlastá a ... už nic. Ve druhé části povýšil na vyšetřovatele, a kromě chlastu se naučil, že je potřeba občas mlátit lidi. Ve třetí části je šéfredaktorem, ale o jeho činnosti se nedozvíme nic, protože ve městě proběhne převrat a hlavní bossem se stává bývalý gestapák. A protože si Andreje pamatuje ze své činnosti u popelářů a vyšetřovatelů, povyšuje ho ve čtvrté části na vědeckého radu (něco jako ministra). Pátá, šestá a sedmá část se týká Andrejovy výpravy do pustin na sever od města, ze které se....... a je konec. Ano přesně tak. Po přečtení 500 stran to nedává žádný smysl.
To vše je proloženo občas i desetistránkovými bloky keců úplně o ničem, které s dějem nijak nesouvisí a kdyby tam nebyly, tak by se vůbec nic nestalo. Celý sci-fi prvek této knihy spočívá v tom, že všechno výše uvedené se odehrává na blíže neurčeném místě, které pravděpodobně není na Zemi. O Experimentu, o kterém se píše v anotaci, se v knize nedozvíme absolutně nic, protože ani ti, co ho řídí, o něm nic nevědí (WTF).
Jinak je to asi kritika politického systému v Rusku, ale úplně jistý si nejsem :). Od Strugackých si dám nějaký čas pauzu.

31.12.2018 1 z 5

Válka starých duší Válka starých duší Markus Heitz

Moje první kniha od Heitze a musím říct, že to bylo velmi dobré. Putující duše měnící těla, dlaci, upíři, lovci, superschopnosti, ještě lepší superschopnosti, záhady. Už se těším na druhý díl.

29.12.2018 5 z 5

Srdce ledu Srdce ledu David Šenk

Kromě titulní povídky Srdce ledu mi to přišlo slabé. Autor skoro vždycky perfektně rozvinul děj a pak ho skokově ukončil na jedné stránce (nebo taky na pěti řádcích). Např. povídka Fáze fantomových končetin - děj se rozjede, graduje, hlavní hrdina se dostává do nové fáze života a ... nic. U mě za 2*.

18.11.2018 2 z 5

Fragment Fragment Warren Fahy

Akční příběh o výzkumu ostrova, na kterém je ekosystém úplně odlišný od našeho (a mnohem smrtonosnější). Kdyby si autor odpustil dlouhé přírodovědné přednášky, bylo by to za 5*. Na druhou stranu jsem se poučil - např. o zvířeti, co se jmenuje "strašek" jsem předtím nikdy neslyšel (a jeho vlastnosti v reálu jsou fantastické).

04.11.2018 4 z 5

První kniha krve První kniha krve Clive Barker

Knihu jsem poslouchal jako audiobook, a nevím jestli to bylo přednesem, ale všechny povídky mi přišly značně nudné a hororových okamžiků bylo pomálu.

26.10.2018 2 z 5

Relikvie Relikvie Tim Lebbon

Kdyby bylo na obálce uvedeno, že se jedná o urban fantasy, tak bych to nečetl. Po Lebbonových vetřelcích a predátorech jsem nevím proč čekal něco podobného. Nejvíc mi to připomínalo trochu temnější příběhy Bena Aaronovitche o Peteru Grantovi, akorát bez magie a bez humoru. Úplně špatné to nebylo, jen ta obálka a anotace moc nesedí k obsahu. Ta věc na obálce je utržené křídlo postavy, která v knize vůbec nevystupuje (to křídlo ano). Celkově je to zřejmě jen úvodní díl k sérii o prolínání současného a fantasy světa.

21.10.2018 3 z 5

Ničitel světa Ničitel světa David L. Golemon

Úderné akční sci-fi, bitka s mimozemskými ničiteli je výborná. Určitě stojí za přečtení.

28.09.2018 5 z 5

Monument 14 Monument 14 Emmy Laybourne

Nechal jsem se zlákat názvem a zařazením do sekce "Horor a sci-fi". Po přečtení můžu říct, že "Monument" je název obce, ve které se to celé odehrává a v ději se to objeví asi 2x (kdyby se to v češtině jmenovalo Otaslavice 14, tak by to vyšlo nastejno). Takže název je zavádějící. Jinak příběh není ani sci-fi ani horor - spíš je to YA příběh. Rádoby horový děj se vyskytne tak na jedné stránce :(. Skoro celé je to o vztazích ve skupině 14 dětí (od 5 do cca 18 let), které jsou zavřené v supermarketu. Ale abych pořád jenom nekritizoval - zase tak úplně nudné to není.
Jak pode mnou uvádí "barbiegirl" - "Nejlepší fantazy, jakou jsem kdy četla", tak můžu jenom podotknout, že v celé knize se nevyskytuje jediný! fantazy prvek. Opravdu ani jeden :)

21.08.2018 3 z 5

Průlom Průlom Myke Cole

Důstojné zakončení magické série. V podstatě celá kniha je jedna velká bitva, proložená flashbacky vztahu Harlekýna a Skylly.

14.08.2018 5 z 5

Hranice Hranice Myke Cole

Druhý díl je rozdělený na dva děje - boj plukovníka Bookbindera o záchranu základny Hranice a pokračování zážitků portomanta Oscara Brittona z prvního dílu. Oba děje se nakonec spojí v závěrečné bitvě, která je ovšem pouze předzvěstí třetího dílu. 1* dolů za roztahanost, dalo by se to zkrátit a děj by o nic nepřišel. Jinak tradiční akční sci-fi s magií.

12.08.2018 4 z 5

Kontrolní bod Kontrolní bod Myke Cole

Vojenská sci-fi plná magie (tj. automaticky 5*), ale za to, že je hlavní hrdina pako a neustále mění názory na nadpřirozenou část armády, musím 1* ubrat. Ale přes všechny zápory, kdy by si Oscar zasloužil (a dostane) na držku, tak je to pořád akční sci-fi s magií a to se počítá.

10.08.2018 4 z 5

Krvavý život Krvavý život Patricia Nead Elrod

Vymyslet postavu upíra, který nepoužívá své schopnosti, bojí se někoho praštit (nebo nedejbože zabít) a je tak neschopný, že ho každou chvíli někdo dostane, je opravdu odvaha. V prvním dílu jsem to překousl, protože to vypadalo, že se jako čerstvý upír teprve rozkoukává, ale ve druhém už mi to šlo na nervy. Třetí díl odkládám na neurčito.

08.08.2018 2 z 5

Rok Havrana Rok Havrana Vladimír Šlechta

Oproti Oggerdovi výrazně slabší. Autor má sice stejné politické názory jako já, ale v knize už tlačí trochu moc. Ten závěr radši nebudu komentovat. Jinak klasická akční kniha složená ze čtyř povídek, které na sebe celkem navazují.

03.08.2018 3 z 5

Blb na výletě Blb na výletě René Melichar

Soubor humorných i trapných zážitků ze života. Jestli se to autorovi opravdu stalo, tak je to blbec (což ale přiznává v názvu).

27.07.2018 2 z 5

Captain America: Vyvolení Captain America: Vyvolení David Morrell

Odvaha, čest, obětavost, kdo neskáče není Američan. Mám rád superhrdinské komiksy, ale takový výplach, jako ve Vyvolených, jsem už dlouho neviděl. Kresba (vynášená až do nebe) mi přišla průměrná a za příběh by se měl David Morrell fackovat aspoň týden. Jako dojemný agitační komiks vynikající, ale zábavnost je velmi slabá.

17.07.2018 2 z 5

Prokleté domovy Prokleté domovy Ben Aaronovitch

Kdyby se autor vykašlal na všechny ty popisy neexistující architektury (zabírající asi třetinu knihy), četlo by se to mnohem líp. Série má podle mě klesající tendenci. Tento díl je v podstatě neukončený s tím, že bude pokračovat v některém z dalších dílů. Nebýt tam magie, dal bych jenom 2*.

23.06.2018 3 z 5

Šepot podzemí Šepot podzemí Ben Aaronovitch

Je to slušná detektivka, stejně jako předchozí díly. Ale pořád tam vidím zlom ve dvou třetinách knihy, kdy první část je mnohem lepší než ta druhá. Vzhůru do čtvrtého dílu.

18.06.2018 4 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Tak jako se první díl motal pořád kolem divadla, tak druhý díl se celý motá kolem jazzu. Což je pro mě tak jediné mínus. Jinak opět jako první díl - slušná detektivka s magií.

16.06.2018 4 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

První dvě třetiny jsou jednoznačně za 5*, ale od okamžiku, kdy vypadne inspektor Nightingale, je děj překombinovaný a špatně čitelný. Některé dějové linky jsou tam jenom proto, aby bylo v knize víc textu. Ale i přes všechny nedostatky, je to detektivka, ve které je v hlavní roli magie, a takových je sakra málo. 1* navíc za Londýn :).

14.06.2018 4 z 5

Hrnky Brnky Hrnky Brnky Oldřich Dudek

Nebyl bych až tak kritický. Je to sbírka průměrných povídek o slavných osobách (ať už slavných kladně nebo záporně). Některé jsou i humorné. Celkově je to nenáročná četba na jedno odpoledne, zabalená do kabátu připomínajícího TV Barrandov. ( V knize je uvedeno, že si asi tisíc lidí koupilo hrnek s obrázkem Hitlera - co to asi značí o našem národu :))

10.06.2018 3 z 5