exlibris470 exlibris470 komentáře u knih

Dáma v jezeře Dáma v jezeře Raymond Chandler

Poprvé jsem to četl před mnoha lety. I dnes ale musím řict: spisovatel Chandler
+ překladatel Škvorecký = velká radost.

24.04.2024 5 z 5

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

Před třiceti lety jsem knihu nedočetl, po letech jsem měl náladu na druhý pokus. Ten dopadl podobně, dočetl jsem jen informativně. Podle mého je to spíše exhibice autorových vědomostí. Ty jsou sice obdivuhodné, pro mne jako čtenáře ale velký přínos nemají. Ať zvedne ruku ten, kdo si všechna ta bratrstva či rituály pamatuje. Nějaký děj, příběh či vypravěčské umění autorovo podle mého na velké úrovni nejsou.

10.04.2024 3 z 5

Hodiny Hodiny Ian McEwan

Čekal jsem více. A to více by možná vyřešilo to, kdyby toho všeho bylo méně.
Neoslovilo mne to ani jazykem, nezačetl jsem se pořádně. A navíc mám pocit,
že v knize bylo dost překladových nedorazů, možná nedostatečná korektura, nejsem ale
odborník........Ale třeba: nevím, že by existovalo slovo donar. V češtině znám slovo donátor. A když se Roland opřel o "ovčinec", polekal jsem se, do čeho že to sáhl. Ovčinec si spojuji spíše s exkrementem, české ovce ale přebývají spíše v ovčíně.

12.03.2024 3 z 5

Mešuge Mešuge Isaac Bashevis Singer

Podivný příběh o světě, ve kterém měl či ještě má poměr kdekterý Žid
s kdekterou Židovkou, ti všichni ale mají jedno společné - díla hlavního hrdiny, jímž je židovský spisovatel,
všichni četli a čtou a všichni ho velice obdivují. Podle knihy mě ale není jasné proč, jeho život je docela slušný binec a rozdávat moudra v románech na pokračování a rozhlasových relacích je troufalost.
Prostě - mešuge! Od Singera jsem rozhodně četl lepší knihy.

06.03.2024 3 z 5

Ztracený přístav Ztracený přístav Tana French

Dlouhéééééééééé!

24.01.2024 3 z 5

Na Věrnosti Na Věrnosti Tana French

1. Je to dobře napsané a přeložené. Napsané tedy ve smyslu, že postavy jsou
živé, plastické. Autorka umí psát.
2. S detektivkou to mnoho společného nemá. Dlouhatánské pasáže vzpomínek,
které s nějakým vyšetřováním příliš společného nemají. Vyšetřování
se v knize prakticky neděje.
3. Ačkoli je 420 stránek na autorku málo, na mne pořád ještě příliš. Četl jsem to
jako detektivku, té jsem se vlastně nedočkal. A až budu chtít číst závažný
společenský román, sáhnu raději po Thomasu Mannovi, Faulknerovi,
Dostojevském nebo McCartym. Tuto knihu jsem chtěl mít už rychle za sebou.
Když už jsem se v ná dostal tak daleko......

17.01.2024 3 z 5

Návod k použití železnice Návod k použití železnice Jaroslav Rudiš

No nevím. Winterbergova poslední cesta se mi líbila velice, toto mi přijde skoro
zbytečné. Autor má rád vlaky. A co dál? Vše podstatné jsem se o tom dověděl z rozsáhlejšího rozhovoru s autorem v kterémsi časopise. Což mi vcelku stačilo.

08.01.2024 2 z 5

Podoba Podoba Tana French

Sherlock Holmes si nasadí falešný nos, zuby, vousy, vlasy a hrb, silně napadající na pravou nohu si vyzbrojen holí zařídí podnájem u paní Hudsonové v Baker Street 221b. Celý měsíc tráví v diskusích s doktorem Watsonem, aniž ten odkryje pravou totožnost svého nového spolubydlícího.
Podobnou zápletku nám předkládá k uvěření Tana Frenchová. Detektiv Maddoxová podobně snadno nahradí zavražděnou studentku ve společném bytě, kde prostě začne bydlet v komunitě s výjimečně dobrými kamarády.
Podobně se psalo snad před těmi 130 lety, dnes už by to projít nemělo. Pro mne je tento zádrhel už těžko k vyžehlení, i když se čte kniha dobře. Jen je opět
velice dlouhá, rozvláčná. Psát a číst detektivky o 500 a více stranách je zbytečnost.
Tedy:
neuvěřitelné a dlouhé, přesto se to přečíst dá.

07.01.2024 3 z 5

Jidášovi bratři Jidášovi bratři Richard Erml

Narozdíl od dvou předešlých recenzentů bych nepovažoval "nedotažený příběh"
nebo "méně zdařilé uzavření" za nějaké chyby. Kniha je jistě taková, jakou jí autor zamýšlel. Podle mne je to kniha výborná a skvěle napsaná.

26.12.2023 4 z 5

Pasažér Pasažér Cormac McCarthy

Skvělá kniha, jedna z nejlepších mého již docela dlouhého života. Moje hodnocení nebudu rozebírat a nějak upřesňovat, jak mám hodnotit velikána?
Jeden z největších autorů, jaké kdy svět měl...!

23.12.2023 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

700 stránek je hodně, to už toho musí mít autor hodně co říct! Obzvláště u detektivky! A tedy - napsané dobře, v klasickém stylu detektivky. Ani ty odbočující
pasáže, všechny ty lásky současné i minulé, nejsou špatné. Jen je jich moc a brzdí děj. Polovina stran by stačila, autorka by jistě věděla sama, co všechno je už
omáčka navíc.

23.12.2023 2 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Slabota. Cílem prý byla "klasická" detektivka, logika a tak dále. Logického toho tam mnoho není, už od začátku jsou karty rozdány prapodivně. A pokud se bez
účasti policie vyšetřuje pravděpodobně mrtvý muž na fotografii, u které asi pátý dotázaný zjistí, že by to mohl být nejstarší člen zazobané rodiny, který ovšem žije kdesi v divočině, nikdo se ale nenamáhá tuto informaci nějak ověřit, je to divné. Ztráta času, bez dalších dílů se snadno obejdu.

15.12.2023 1 z 5

Knihu jsem četl po mnoha letech podruhé. Jedna z nejlepších knih, jaké kdy byly napsány,
v tuzemské literatuře rozhodně. Naprosto nerozumím komentářům některých čtenářů, například tomu příspěvku, který je uveřejněný před tímto.

14.08.2023 5 z 5

Nářek drozda Nářek drozda Tim Weaver

Copak o to, čte se to jako vždycky skvěle. Jen je to už velice těžko k uvěření. Chtělo by to trochu se vrátit na zem. Rodinný gang, desítky mrtvol, několik
vypálených hotelů, změny
totožnosti a žádné podezření? V tom případě HANBA britské policii!

18.07.2023 4 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Moje první kniha od Bolavé. Nedočtena. Na 180 str. jsem to zabalil, nemá smysl se do něčeho nutit. Nevadí mě jakási komplikovanost, střídání dějů či vypravěčů. Jednoduše mě to nebaví, nebyl jsem se schopen začíst. Často čtu většinou nesmyslná srovnávání našich současných spisovatelek. Mám-li na tuto hru přistoupit, pak Bolavou vnímám jako lepší spisovatelku, nežli je třeba Mornštajnová či Lednická. Co je to ale platné, když jejich knihy alespoň dočtu, Bolavou nikoli. Lepší spisovatelkou je Alice Horáčková a v ženském pelotonu podle mne jednoznačně vede Teorie podivnosti Pavly Horákové.
To zmiňuji jen tak na okraj, na vysvětlenou, podle jakých měřítek a kam jsem si sám Bolavou zařadil. Prozatím tedy, zkusím ještě Do tmy.

25.06.2023 2 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Vlastně dost bída, špatně napsané. Minimálně do poloviny knihy nuda, neustále se opakujícím "klap, klap, klap" rozhodně žádnou tísnivou atmosféru vyvolat nelze. Jednoduchý jazyk Mornštajnové mě v prvních knihách nevadil, teď už ano. A když se snaží "dělat umění", výsledek je spíše směšný. Vět jako: "Knihy v policích si zklamaně povzdechly a vrátily se ke svým vlastním příběhům" je v knize mnoho. Kdybych neměl pocit, že bych si měl knihu Mornštajnové přečíst, nedočetl bych to. Velice průměrný spisovatel těžko napíše výjimečné knihy....

08.06.2023 2 z 5

Nesnadné idyly Nesnadné idyly Italo Calvino

Zatím nejslabší, co jsem od Calvina četl. Např. s Palomarem se nedá srovnat. Je znát,
že se jedná o počáteční práce. Kdybych tuto sbírku četl od něho jako první, zřejmě bych
hned i skončil.

17.02.2023 3 z 5

Patrick Melrose I. Patrick Melrose I. Edward St. Aubyn

Podepsal bych příspěvek "snimcibdim", která tuto knihu nechala bez hodnocení. Názor
mám prakticky stejný, není co dodat. Snobské plky mohou být zajímavé jako ingredience, čte-li je člověk 130 stran, je to už nuda. Na dalších 160 stranách potom popis feťáckých praktik a stavů. Možná prospěšné pro autora, pro mne spíše otravné. A poslední část jsem už jen tak "přeskákal", k soustavnému čtení jsem se nepřinutil. Na seriál se jednou
rád podívám znovu, Cumbertbatch byl skvělý. Do druhého svazku už ale nejdu, přece jen je ještě spousta knih, které jsem nečetl a které, předpokládám, mne zaujmou více...

13.02.2023 3 z 5

Malostranský ďábel Malostranský ďábel Jan Poláček

Za pár dní bude do kin uveden film Arvéd. Četl jsem recenzi paní Spáčilové - prý žádný zázrak, ale třeba to někoho přiměje k přečtení knihy. A mě k přečtení knihy přivedlo již
přečtení recenze. A rozhodně nelituji. Zajímavé téma, výborně zpracované.
Velmi dobrá kniha, doporučuji.

25.08.2022 4 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Přečetl jsem si teď ještě příspěvky jiných. Psal jsem před chvílí, že detektivka má "vodsejpat", má to mít spád. Ta spousta stránek, kterou nám Rowlingová prodává, to je děj jen na pár stránek, na obyčejnou knihu do 300 stránek. A těch 700 stránek navíc?
To opravdu v jejím podání nejsou žádné studie charakterů, vztahů, vykreslení a popis
přírody v Cornwallu. Jsou to jen únavné kecy. rk

25.06.2022 1 z 5