ennlady ennlady komentáře u knih

Krvavé sestry Krvavé sestry Graham Masterton

Knížka mohla být kldně o něco kratší a navíc o něco méně brutální. Ale pěkně napsaná, třebaže toto téma je v literatuře dost opakované. Navíc jsem podobně jako Allla9 zjistila, že jsem vynechala jeden díl ze série, což zrovna tady trošku vadí. Teď čtu Výkupné pro krále, kde pro mě teprve vyjdou na povrch některé souvislosti. No, nevadí.

20.01.2022 4 z 5

Aristokrat Aristokrat Antonín Mazáč

Dobře zpracovaný příběh, v každém případě zajímavý a čtivý. A překvapivá odhalení. Jen Alexandr Kraus je na můj vkus trochu moc velký suverén. Ale i tak... krásné (a místy i trochu děsivé) prostředí Karlových Varů, kam často jezdím a které mám pod kůží. A ano, je pravda, že pan Mazáč je jedním z těch, kdo pozvedá úroveň české detektivky hodně vysoko. Díky mu za to.

20.12.2021 4 z 5

Prokletí Prokletí Lisa Jackson

Začínám si na knížky Lisy Jackson zvykat a začínají se mi čím dál víc líbit. A tento příběh se mi líbil hodně. Pořád se tam něco dělo a třebaže jsem se trochu obávala přeslazených romantických scén, bylo jich tam minimum. Navíc se celým příběhem vinulo tajemství minulosti a duchové ještě nedošli svého klidu... to mám taky ráda. Takže ano, dávám 5 * a doporučuji.

28.10.2021 5 z 5

V oblaku dezinfekce V oblaku dezinfekce Ivanka Devátá

Je pravda, že paní Ivanka už napsala i lepší knihy, ale stejně... Člověk musí obdivovat její humor, se kterým se vyrovnává i s těmi ne zrovna příjemnými životními situacemi. Navíc přiznává, že je hypochondr a tomu moc dobře rozumím. :-)

24.06.2021 4 z 5

Trauma Trauma Ken McClure (p)

Skvělá knížka, moc se mi líbila. Žádné velké zdržování, děj odsýpal a pořád se něco dělo. Navíc mám ráda styl autorova psaní. Konec nebyl až takové překvapení, tušila jsem souvislosti a pachatele, ale i tak spokojenost. Autor se do toho obul a některé aktéry moc nešetřil, ale i tak... Doporučuji.

14.06.2021 5 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Tak nevím... Na knížku jsem se moc těšila, příběh z amišského prostředí mě lákal, ale asi jsem čekala víc. Námět skvělý, styl jako vždy úchvatný, ale nějak se to vleklo, měla jsem pocit, že se děj točí pořád dokola a při každém otočení se odkryje malý kousíček pravdy. Advokátka Ellie měla moje sympatie. Z civilizovaného přetechnizovaného světa se dostala do amišské vesnice, kde nebyla ani elektřina a kde musela vykonávat práci, kterou v životě neviděla, a to proto, aby ji obyvatelé mezi sebe přijali a aby mohla zdárně obhájit mladinkou Katie obviněnou z vraždy novorozeněte. Oproti ní mě amišská dívka Katie někdy pěkně štvala svým zvláštním chováním (u Amišů ale asi normálním a i v tom je ten rozdíl). Nicméně než zazvonil zvonec a byl konec, tak se její výpovědi několikrát změnily a chudince advokátce z ní zcela oprávněně šla hlava kolem. Zvlášť když tato prožívala i své osobní problémy a životní změny.
Konec mě až tak nepřekvapil, něco podobného jsem čekala.

12.06.2021 3 z 5

Návrat na ostrov lží Návrat na ostrov lží Michel Bussi

Skvělý námět a precizně propracovaný děj. Dětské (spíš dospívající) postavy dodávají příběhu ještě větší napětí a kouzlo. Třebaže děj není úplně nebitý událostmi, pěkně se to čte a směřuje k překvapivému závěru. Bussiho knížky mám moc ráda a tato opět není výjimkou. Já rozhodně doporučuji.

21.02.2021 5 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Úžasná, napínavá, čtivá kniha. Nevím, co víc dodat.

15.02.2021 5 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Pro mě příjemné překvapení. První zkušenost s Grahamem Mastertonem a hned moc pěkná. Ty nechutné morbidní pasáže jsem přeskakovala a tím pádem mi nic nebrání dát 5 *. Postavy se mi taky dost pletly, ale nic to neubralo na čtivosti. Spisovatelův styl vyprávění je pro mě velmi chytlavý a Katie mi je už od 1. dílu sympatická. Vůbec mi nevadily ani vstupy do jejího osobního života a řešení soukromých problémů.

09.12.2020 5 z 5

Slepá skvrna Slepá skvrna Torkil Damhaug

Mně vůbec nevadil zdlouhavý děj, naopak. Pozvolné dobírání se pravdy a odhalování starých i nových tajemství mám ráda. Bohužel mi tam odkrytí některých tajemství chybělo. Přesto doporučují těm, kteří mají rádi tento styl.

18.11.2020 4 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Opravdu nenáročná oddechovka mezi těmi severskými krváky. V podstatě se mi to docela líbilo, třebaže hlavní hrdinka je skutečně poněkud praštěná a dělá nerozumné věci, ale to je v těch zahraničních detektivkách naprosto normální a ani nám to nepřijde divné. Totéž platí i o některých událostech, shodách náhod a jednání ostatních postav. Prostě tak 3,5 *. Jo, ještě jsem nepochopila, proč ten Josefínin švagr s tím policajtem káceli na zahradě ten strom. Ale asi to tak mělo být. :-)

18.11.2020 3 z 5

Stíny mezi námi Stíny mezi námi Martin Rousek

No toto! To bylo jako co? Nevím, jestli si to zaslouží tu jednu hvězdu, ale jo, řekněme za snahu. Já bych to hodnotila jako průměrnou práci průměrného žáka (spíš žačky) druhého stupně základní školy. Příběh... no, řekněme ne moc dobrý, postavy šílené, omáčka kolem nejedlá a styl psaní? Třeba: "Koruny stromů se ledabyle ohýbaly. Každý kousek jehličí o sebe lehoulince třel a přetvářel venkovní auru do ohavnější podoby." Nebo: "Žlutá koule zarputile stoupala a odháněla noční stín." Tak takovýchto skvostů je tam plno.
Samotný příběh spočívá v tom, že dvě holky (Lilly a Lucy) se vydají autem na chatu, ovšem zabloudí, mají autohavárii a každá zvlášť hledá pomoc, takže se vzájemně ztratí. Lilly dojde do vesnice opředené dávným tajemstvím a strachem. Obyvatele děsí prazvláštní bytosti, které přicházejí k jejich obydlím s jasně zlými úmysly a dokonce občas někdo z vesnice zmizí.
A tak se to motá pořád dokola, nebojácná superžena Lilly hledá Lucy, a když se jí podaří přesvědčit pár mužských z vesnice, společně s nimi se vydá záhadě trvající několik desetiletí přijít na kloub, což se za celou tu dlouhou dobu nikomu nepodařilo. Příznivci romantiky nejsou ochuzeni ani o velkou lásku na první pohled... no a pak to všechno nějak dopadne.
Já nevím, asi nejsem správná cílová skupina, ale já bych knížku asi nikomu nedoporučila. Možná některé puberťačce.

14.10.2020 1 z 5

Cizinec Cizinec Arno Strobel

To nevymyslíš! Tak já nevím. Prvn část byla opravdu čtivější a byla jsem napnutá, co se z toho vyklube. Nicméně nad tím, co se vyklubalo, mi zůstal rozum stát. Celé to vyústění (nejen rozuzlení) mi přišlo jako pěkná komedie. Ale četlo se to celkem pěkně, takže 3 *.

28.05.2020 3 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Vůbec nedokážu říct, čím mě tahle knížka dostala. Mezi horory bych ji rozhodně nezařadila, ale psychotriller to podle mě určitě byl. Dvě mladé ženy se nastěhují do prapodivného domu v Londýně, jedna po druhé, druhá až poté, co je první mrtvá. Obě jsou okouzleny nejen domem, ale hlavně jeho majitelem a tvůrcem - a tady je úžasné střídání vyprávění Emmy a Jane, kdy obě prožívají a cítí prakticky to samé a navíc jsou si i fyzicky podobné, což je až děsivé. A nejen to. Podle fotografií na internetu obě zjišťují, že velice podobně vypadala i majitelova manželka, která i se synem zemřela za podivných okolností.
Knížka vás nenechá vydechnout. Krátké kapitoly a pravidelné střídání vyprávění ve dvou časových rovinách vás žene jak vichřice a najednou jste na konci. No, a konec... no, ten opravdu mohl být trošku propracovanější, proto taky ubírám jednu hvězdičku.
A ještě něco: Skoro nic není tak, jak to vypadá. :-)

04.05.2020 4 z 5

Lišákova pravda Lišákova pravda Jarmila Pospíšilová

Tak zase jedna zelená hezká česká. Tentokrát pro mě opravdu hezká, ačkoliv mě ty naše zelené většinou moc neberou. Tahle ano. Žádná smršť, žádná rychlost, ale za mě moc hezky napsaná. Marie Kovandová se snaží přijít na kloub cca 7 let starému zločinu, který byl formálně uzavřený, ale jedna z postav závěru šetření odmítá věřit. Marie do vyšetřování pomalu vtáhne i svého životního partnera policistu a společně se jim povede najít skutečného vraha. Závěr taky není žádná pecka, ale přesto se mi knížka moc líbila. Životní osudy obyčejných lidí v zapomenutém, ale o to milejším kraji jsou moc pěkně popsané a to mě na knížce bavilo asi nejvíc.

12.04.2020 4 z 5

Mrtvá ve vodě Mrtvá ve vodě Ann Granger

Půvabná klasická detektivka z anglického venkova. Ještě bych měla napsat stará, ale tahle už je novodobá a přesto v ní to staré kouzlo Agathy Christie zůstalo. Dvojice detektivů pátrá po vrahovi mladé ženy nalezené v rozvodněné řece. Příběh nemá žádný rychlý spád, není v něm moc akčních událostí, ale to mi nevadí, protože Ann Granger je pro mě úžasná vypravěčka. Mám pocit, že vypráví skvěle i tehdy, když je to takzvaně o ničem. Umí zkrátka zacházet se slovy a vždycky je skládá tak, že to líp být nemůže. A umí nádherně vykreslit postavy příběhu, čímž si mě vždycky získá. Je pravda, že překlad to trošku kazí...

21.03.2020 4 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Velice zajímavý příběh, pěkně se to četlo. A konec jako třešnička na dortu... překvapivé rozuzlení celého zamotaného klubíčka a ještě něco navíc! I když sám závěr se trošku pohyboval na hranici věrohodnosti, mně se prostě líbil. Jednu hvězdičku ubírám kvůli Sebastianovu chování a jeho přístupu k životu vůbec, tedy hlavně k ženám. Na druhou stranu jsem schopná pochopit, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Ale ty ženské za to přece nemohly! Přesto si o něm určitě zase něco ráda přečtu.

25.01.2020 4 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Já jsem tedy navýsost spokojená. Je pravda, že jsem se k Sebastianovi vrátila po trochu delší době a vlastně jsem na něj málem pozapomněla. Ale už je zase tady v plné parádě a úplně mě uchvátil. Příběh hrobu byl sice hlavním tématem celého příběhu, ale ne jediným, i když vyřešeným. Osudy dalších postav se všelijak promíchávaly a zamotávaly, aby se spojily k závěru, který ale nekompromisně volá po pokračování. Takže už jsem si půjčila Němou dívku.

14.01.2024 5 z 5

Výkupné pro krále Výkupné pro krále Graham Masterton

Knížka mě vcelku nudila. Mám ráda postupné vyšetřování, výpovědi a skládání mozaiky, dokud nezapadne poslední střípek na své místo. Tady jsem měla pocit, že se všechno točí dokola a skoro všechny indicie přistanou vyšetřujícím na stole tak nějak samy. A děj se docela táhl, už jen samotným vězněním a mučením, což taky nemusím. Dost brzy jsem tušila, kde bude zakopaný pes, a to dřív než Katie, ale to u čtenářů bývá často. :-) Konec pro mě byl zvláštním způsobem docela zajímavý, ale asi si dám do Katie Maquirové na chvilku pauzu.

21.01.2022 3 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Tak nějak jsem čekala něco trochu jiného, ale nebylo to špatné. Zpočátku jsem se sice trošku nudila, ale v samém závěru všechno zapadlo na své místo. Až se mi tam těch spojitostí a náhod zdálo docela moc, někde až trochu zbytečně.

20.12.2021 3 z 5