EmiClare EmiClare komentáře u knih

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Kouzlo Kunderových knih. Nevím, co dodat.

28.07.2017 5 z 5

Před touto knihou jsem od Murakamiho četla Kafku na pobřeží a 1Q84. Pro mě tahle knížka vede.

19.07.2017 4 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Ta kniha je napsaná jako seriál. Napínavé od začátku do konce.

04.07.2017 4 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Kdyby mi někdo předem řekl, o čem ta kniha bude, nikdy bych ji nezačala číst. Ale teď musím konstatovat, že jde o skvělou knihu, především skvěle napsanou.

16.06.2017 4 z 5

Vyřídit si účty Vyřídit si účty Woody Allen (p)

Mám ráda filmy i stand up výstupy Woodyho Allena, a tak jsem zkusila jeho povídky. Jsou, jak se dalo čekat, velmi nápadité, ALE velmi špatně napsané.

15.06.2017 2 z 5

Pnin Pnin Vladimir Nabokov

Do této knihy jsem se pomalu zamilovávala víc a víc s každým večerem, který jsem nad ní strávila. Dokonale vykreslené postavy a velmi pomalý děj.

02.06.2017 4 z 5

Andělí vejce Andělí vejce Petr Stančík

Ta kniha je úchvatná – lepší než všechno, co jsem ze současné české prózy četla. Krásné hry s jazykem.

27.05.2017 4 z 5

Jiří Šmatlán Jiří Šmatlán Teréza Nováková

Nevím, proč jsem čekala, že to bude strašné, a zatím to byla velmi čtivá knížka z kraje, který zbožňuji.

15.05.2017 4 z 5

Písně otroka Písně otroka Svatopluk Čech

Vlastenectví, neustále se opakující v literatuře 19. století, se mi už znechutilo. A tato sbírka jej ukazuje ve velmi vyhrocené podobě. Nemám nic proti vlastenectví jako takovému, ale v literatuře už ho mám dost.

07.05.2017 2 z 5

Maryla Maryla Alois Jirásek

Pěkný, svižný a poměrně jednoduchý příběh. Podrobným popisům historických skutečností (např. oblečení) jsem z větší části nerozuměla, ale předkládám, že u Jiráska může být mnohem, mnohem hůř.

07.05.2017 4 z 5

Na prahu ráje Na prahu ráje Josef Václav Sládek

První polovina – básničky z čítanky pro základní školy –, pak už i vlastenecké. Jednoduché.

06.05.2017 3 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Inteligentní, jízlivé počtení.

01.05.2017 4 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Pesimismus k lidstvu provedený v satirické básni. Pořád nevím, jestli je to tak strašně vtipné, nebo tak strašně smutné.

01.05.2017 4 z 5

Slávy dcera Slávy dcera Ján Kollár

Čekala jsem, že se to nebude dát číst, a jsem mile překvapena. Jen kdyby to nebylo tak dlouhé.

01.05.2017 3 z 5

Meč Damoklův Meč Damoklův Jaroslav Vrchlický (p)

Sbírka je poměrně velkého rozsahu. Některé básně jsou geniální, u větší části jsem se ale nechala ukolíbat formou a nemám ponětí, o čem byly.

28.04.2017 3 z 5

Svatý Xaverius Svatý Xaverius Jakub Arbes

Napínavé čtení, které nezanechá dlouhodobějšího dojmu.

25.04.2017 3 z 5

Hřbitovní kvítí Hřbitovní kvítí Jan Neruda

Jsem už navyklá na pozdější, propracovanější formu básní. Už se k té knížce asi nikdy nevrátím a nemusí mě to mrzet.

25.04.2017 3 z 5

Šárka Šárka Jaroslav Vrchlický (p)

Rozvádí starou pověst do romantického příběhu. Krásné.

17.04.2017 4 z 5

Ohlas písní ruských / Ohlas písní českých Ohlas písní ruských / Ohlas písní českých František Ladislav Čelakovský

Ohlas písní ruských má svou atmosféru, proto mu promíjím i jednoduchost formy – 4*. Ohlas písní českých je pro mě sbírka neumělých, rádoby lidových popěvků – 2*.

13.03.2017 3 z 5

Beránek Beránek François Mauriac

Román, který má duši. Svět není ideální, happyendy patří do Hollywoodu, ne do reálného života. Ale přese všechnu bolest a přese všechen zmatek, život dává smysl. Křesťanský autor, proto doporučuji především věřícím čtenářům.

02.02.2017 5 z 5