Král Lávra

Irská lidová pověst o králi s tajemstvím. Králův holič Kukulín nesmí nikomu prozradit co při holení vídá na jeho hlavě. Toto tajemství řekne vrbě. Muzikant Červíček si udělá z vrby kolíček k base. Basa na bále vše prozradí a král již nemusí před lidem dál skrývat pod vlasy to, co už všichni od Červíkovské basy slyšeli.

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/286244/kral-lavra-Tkg-286244.jpg 41150
Literatura česká
Vydáno:, Umělecká beseda

Svarcesky

Král Lávra je velice čtivá satirická báseň s pohádkovými prvky. Ocení ji široká skupina čtenářů. Příběh o irském králi, ze kterého vychází konečné poučení s dobrým koncem. Doporučuji.

Ivka2

Moc krasný a jednoduchý příběh. Pěkně napsáno a přečteno během chviličky.

KaileyBlot

Moc pěkná jednoduchá knížka. Děj znám už ze školy, ale bylo milé si přečíst samotnou knihu. Je kraťoučká takže se dá přečíst během chvilky.

sabiburesova

Tohle je snad má nejoblíbenější kniha z maturitní četby. :) doporučuji.

knihařka2

Má oblíbená kniha z maturitní četby. Čte se hezky a hlavně rychle. Děj se dobře pamatuje a hlavně je hodně vecí o kterých můžete mluvit.
Ale i po maturitě po ní rada sáhnu a jednou ji určitě jako pohádku budu číst svým dětem.

laepus
29.12.2017

Po práve dočtených Tyrolských elegiích další vtipná desetiminutovka - tentokrát o pošetilosti mocných lehce inspirovaná antickým Midasem. A i když je zasazena do Irska, neodpustí si Havlíček pochvalu Čechů a jejich častého nedocenění doma...

ellyem
26.12.2017

Krásná báseň, moc hezky se četla, zhltla jsem jí jedním dechem. Na pochopení je také moc lehká. Možná by se dalo říct, že z ní i plyne menší ponaučení.

Život-s-Kačí
19.11.2017

Příběh má v sobě skrytou myšlenku, která je i dnes aktuální. Kniha je velice krátká, takže ji dokážete přečíst během pár minut. Své si v ní najdou jak děti, tak i dospělí.

nikiem
11.10.2017

Na základní škole mi tato kniha přišla jako skvělá pohádka.

MOu598
13.09.2017

Četla jsem v únoru 2003. Podle mých poznámek:
Epická básnička, spíš říkanka. Dá se přečíst za 5 minut.
Doprovázeno kresbami, jako by všechny postavy byly děti.

AndreaP.
14.08.2017

Úsměvné, veršované, poučné. Toto bavilo asi většinu z nás.

SeverusSnape
02.08.2017

Skvělé

Brunnetka
24.05.2017

Co dodat? Poučný příběh ve formě pohádky :-)

EmiClare
01.05.2017

Inteligentní, jízlivé počtení.

Nelíísek
09.04.2017

Pohádkové, veršované, krásně čtivé, jedna z lepších knih k maturitě do hodiny i se zápisem do čtenářského deníku hotové.

EvikU.
09.04.2017

Celkem dobrá kniha. Četba k maturitě.

dancadragneel
06.03.2017

Vtipná dětská veršovaná pohádka, která snad potěší každého.

Jaruš7
19.12.2016

Pro mou dětskou duši první vtipná a k tomu zveršovaná, a tím pádem lehce zapamatovatelná pohádka - humorem sycená radost.

kacenka7206
07.12.2016

Četla jsem kvůli maturitě, jelikož je to krátké, ale mile mě překvapila a někdy si ji přečtu znovu. Pěkná pohádková básnička, přečtená za 15 minut. :D :)

simonit
11.11.2016

Velmi zajímavá a výstižná báseň :)

Sim_Va
16.10.2016

Tohle je prostě srdcovka a pro mě jedna z mála knih z tohoto českého období, která by se vůbec dala číst...

RickyRicardo
18.09.2016

Krátké, úsměvné, poučné.

Tynule
03.09.2016

Super kniha. Četla jsem jí k maturitě a byla jsem strašně nadšena když jsem jí měla za hodinku ani ne předčtenou.

petvet
28.03.2016

Opět další kniha k povinné četbě na maturitu :) Pro některé je velké plus to, že je to tenká kniha o cca 40 stránkách. Nedokáži si ale představit, že bych o ní 20 minut mluvila :D

Fantýna
26.03.2016odpad!

Tuto knihu jsem četla kvůli maturitě. Když mi ve škole řekli, že není vhodná k maturitě, byla jsem naštvaná, protože jsem v tomto díle pochopila, co básník chtěl říci. Kromě jednoduchého děje na pochopení je ta knížka krátká, že se úplný text dá najít na internetu. Na ukázku mám jeden odkaz níže.

Celkový text je nudný, i když vím, že Borovský proti někomu "bojoval."

Dep8
10.11.2015

Havlíčkův příběh, který musí čtenáře opravdu rozesmát absurditou. Havlíček uměl svůj ironický humor krásně převést do slov na papír.

Jakahol
04.11.2015

Výborně se čte a určitě se u ní alespoň trochu pousmějete :)

ledaver
26.10.2015

Velmi krátká knížečka s usměvavým a vtipným příběhem o neobvyklém králi :).

Daniel.95
19.07.2015

Příjemná, usměvavá a oddychová pohádka.

W123
24.03.2015

Vhodná poezie k maturitě. Taková pohádka. Tento příběh má snad v podvědomí každý.