Hřbitovní kvítí

Koupit

Sbírka velmi pesimistických básní. Neruda zde vyjadřuje zklamání z tehdejšího života, kritizuje morálku. Objevuje se tu i sociální otázka, zabývá se chudobou. Nedůvěřuje lásce ani lidem. Cítí se velmi osamělý, roztrpčený. Tato sbírka je určitým protestem proti pokoře. Smutek je tu doplňován pocitem vzpoury proti pokoře. Podle vydání z roku 1858, k padesátému výročí básníkovy smrti, za redakce Bedřicha Beneše Buchlovana....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11939/hrbitovni-kviti-11939.jpg 3.7192
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Vilém Šmidt

Kniha Hřbitovní kvítí

martina.culik

Od Nerudy jsem do této chvíle znala spíše povídky a je to tedy mé první důkladnější seznámení se s jeho básnickou tvorbou. Vůbec nechápu, proč jsem zrovna tuhle sbírku, tak dlouho odkládala. Obsahuje vážné, vtipné i baladické básně se hřbitovní tématikou.
Téma je to nadčasové, jelikož zrovna v této oblasti se toho moc nemění. Možná právě proto bych sbírku nedoporučovala nikomu, kdo se momentálně nachází v depresi nebo podobně pesimistické náladě, pokud si ovšem tuto náladu nechce ještě prohloubit.

Elevant

Sbírka Hřbitovní kvítí obsahuje rozumitelné, téměř prozaické básně, ve kterých se občas blýskne geniální slovní obrat či metafora. Stále se tu opakují ty samé motivy, většinou krásně pochmurné, a autor si zoufá nad nerovností lidí, pomíjivostí života, křehkostí nevinnosti, nad smrtí a nad plynutím času. Ovšem co je zde čas jiného než smrt? Posuďte:

"Valí proud se světem bystrý, ostrý,
nekonečnou jeho rovná cesta,
jeho pískem zbořená jsou města,
jeho kalem národů jsou kostry."
(XIII)

Peter74
06.10.2020

Klasika, ktorá sa dá stále čítať,
a človeka nikdy neomrzí.

HoneyH
20.08.2020

Občas není nad takový ten pesimismus a černý humor, kdy se potkají dva červi, co žerou mrtvoly.

Atlantis
28.07.2020

U lyrických sbírek se velmi těžce dívá na hodnocení. Na každého budou tyto básně působit jinak, každý z nás si v nich najde něco odlišného. Za sebe mohu říct, že Hřbitovní kvítí od Jana Neruda řadím k těm lepším básnický sbírkám, které jsem četl. Pamatuji si, že mne zaujala svojí originalitou a neotřelostí (v té době jsem ještě nečetl Květy zla) a byla "příjemnou" změnou oproti všem těm romantickým a přírodu oslavujícím sbírkám, kterých je český trh plný.

Adele02
18.07.2020

„Myslím, bratře, že ti géniové
jsou jak ona pod sklenicí svíce;
posvítí-li jiným se tmou brojícím,
nezbyde jí samé nic pak více."

ckamusa
27.04.2020

Ke knize jsem se dostala díky výzvě a musim říct, že to byl pro mě oříšek. K poezii jsem se zatím nepročetla, takže po střední to byl po dlouhé době můj první kontakt s ní. Z knihy sálá pesimismus a bezmoc, ale má i své kouzlo.

regulax
15.03.2020

Ke sbírce jsem se dostala náhodou a neřešila jsem její obsah. Výzva je výzva. Musím říct, že přečtu skoro všechno, ale tohle bylo mísy až "nečtitelné". Nevadil mi pesimismus či smutek básníka. Ale tvary a obraty veršů či slovní spojení jsem nedávala. Pevně věřím, že Neruda má lepší díla.