Eldar80 Eldar80 komentáře u knih

Jack, Pán stínů Jack, Pán stínů Roger Zelazny

Velmi originální kniha. Až se mi nechce věřit, že byla napsána již před 40 lety. Asi nejklasičtější Zelaznyho styl. Kniha nemá úvod a začíná dějem. Ostatně úvodu ani netřeba, jde přece o to podstatné a tak děj začíná v nejzajímavější chvíli. Děj se ani nedá zařadit do nějakého žánru, sice to má velmi blízko k fantasy, ale fanoušci tohoto žánru by mohli být knihou zklamaní. Vše se odehrává na velmi zvláštní planetě rozdělené na úplně odlišné poloviny. Autor popisuje archetypální rozdíly mezi dvěma lidskými rasami a vypráví příběh legendárního zloděje, jednu z mocností a nečlověka - temnoťana. Knihu doporučuji hlavně těm, kterým jde o zcela ojedinělé nápady, protože kniha není nijak zvlášť napínavá. Bohužel poslední třetina knihy je už slabá, protože Zelazny už ani tak nedopisuje román jako spíš myšlenku. Velká škoda, bohužel těchto nedotažeností se dopustil ve více knihách. Ne vždy originalita vše zachrání, ale tuhle lze doporučit jako jednu z těch lepších. (Kniha je zařazena do Kánonu fantasy od Sapkowského.) 85%

03.12.2014 5 z 5

Předpeklí ráje Předpeklí ráje Ivo Wiesner

Střízlivému čtenáři, který není seznámen s knihami von Dänikena, bude tato kniha připadat zcela přitažená za vlasy. Setká se totiž s teoriemi, které jsou z úplně jiného světa než co si pamatuje z dějepisu základní a střední školy. Wiesner si všímá jiných věcí než Däniken. Především velmi záhadné doby starověké kultury sumerů. Snaží se vysvětlit co stálo v pozadí tehdejší civilizace. A míří ještě dále do minulosti a popisuje určitá kataklyzmata, která se stala na konci doby ledové. Kdysi byla na Sibiři zasypána zaživa zvířata ledem či sněhem s vodou a následně zamražena. Snad zledovatělá lavina? Avšak Wiesner uvádí, že díky průletu cizí planety (snad Nibiru?!, knihu jsem četl velmi dávno a nemám ji k dispozici) blízko země byla z oceánu odebrána voda, která v atmosféře zmrzla a následně "spadla" na Sibiři a pohřbila pod sebou větší množství zvířat. A uvádí řadu dalších kontroverzních prohlášení. Co je však na to znepokojivé, že Ivo Wiesner byl poměrně velmi inteligentní člověk, který vlastnil i několik patentů. Ony totiž některé uváděné skutečnosti mohou snáze vysvětlit záhady našich dějin. Wiesner se taky spíš podobá Sitchinovi a pouští se na podobně tenký led. 65%

(Komentář bude upraven, nebo přepsán, ale to se mi zase nechce.)

01.12.2014 3 z 5

Astronomie a fyzika - nové obzory Astronomie a fyzika - nové obzory kolektiv autorů

Jedná se o různé články shrnuté do pěti velkých kapitol podle témat, se kterými souvisejí. Kniha se tedy věnuje sluneční soustavě, vesmíru, přístrojům a sondám zkoumajících jak vesmír tak i moderní fyziku, pokroky v nových technologiích a pozoruhodných materiálech a poslední kapitola je o biofyzice. Všechny kapitoly jsou doplněny barevnými fotografiemi a nebo grafy a schématy. Přestože knížka obsahuje spoustu těchto obrázků, tak text je i přesto poměrně náročný. Skoro všechny kapitoly jsou vybaveny krátkými popisy a vysvětleními důležitých termínů a faktů. Ač se tedy autoři všemožně snažili přiblížit text laickému čtenáři, i tak skutečně spíš očekávají, že po knize šáhne pouze ten, koho fyzika skutečně zajímá. Kniha byla náročná i na mě, protože přece jen nemám za sebou gymnaziální fyziku a na vysoké škole se bralo už jen něco. Ale těch informací! Kniha je jich úplně plná od věcí, které znáte až po věci o kterých uslyšíte poprvé v životě (tedy pokud skutečně tuto oblast lidského poznání nesledujete velmi pečlivě). Určitě tedy budou potěšeni všichni, kterým v dnešních knihách chybí obrázky a ti kteří hltají každou novou vědeckou zajímavost o našem světě. Běžnému čtenáři se kniha nedá doporučit, protože jej skutečně zaujme jen pár zajímavostí a ani lidem, které hodně zajímá vesmír, protože kniha těchto informací obsahuje jen asi třetinu. Poslední dvě kapitoly mi přišly už docela dost odborné a proto je hodnocení tak nízké. 75%

25.11.2014 3 z 5

Střepy rozbité koruny - Střet Střepy rozbité koruny - Střet Raymond E. Feist

Tak ohodnotit tuhle knihu byl pro mě trochu problém. Feist si totiž pokračuje ve zcela průměrných kolejích a opět popisuje svou vizi historie Midkemie. Postavám se věnuje málo, spíš dává jejich povahu tušit pouze podle jednání a přímé řeči. Bohužel to nestačí. Jako film by to asi bylo lepší, protože tam lze vidět emoce ve tvářích hrdinů, ale v poslední knize nechává Feist vnitřní svět hrdinů jim samým. Jakoby jim již nechtěl zasahovat do života a soukromí, jakoby odcházeli.

Zbytky Západní armády se vydávají na sever porazit Fadawahovu armádu, která si postupně podmaňuje města v oblasti Yabonu. Není jistá situace s Keshí. Bratři Jamisonovi pokračují ve šlápějích svého děda a otce a každý zvlášť dělají pro záchranu Království vše co mohou. Využívají tak znalostí, které je jejich legendární děd naučil. Rup už do dění prakticky nezasahuje a pomáhá nadále Nakorovi, který přináší dobrou a špatnou zprávu a nutně potřebuje najít Puga, protože zlo musí být definitivně odstraněno. Schyluje se k poslednímu střetu sil.

Dojem z konce ságy je značně rozpačitý. Verdikt je zcela krutý. Pokud nejste fanoušci Feista, tak tuhle ságu určitě nečtěte, protože má význam jen pro ty, které Trhlinová sága fascinuje a mají k jejím hrdinům určitý sentimentální vztah. Po Trhlinové sáze doporučuji skončit Impériem, které je naprosto úžasné. Pokračovat v čtení dalších knih má smysl jen pro ty, kterým Feistův svět učaroval. Feist se literárně prakticky nevyvíjí a ani nevyužívá toho co mu vlastní svět nabízí. Jeho dílo je něco jako historická fantasy a podle mě je to velká škoda. 70%
(Poznámka: Ideální věk pro čtení bude tak 14 let a mám dojem, že pro dospělé už to opravdu moc není. Být mladší možná bych to vnímal mnohem lépe, těžko říct.)

19.11.2014 3 z 5

Výstřední vesmír Výstřední vesmír Robert P. Kirshner

Tak tohle mohla být opravdu úžasná kniha, protože vysvětluje historii jednoho z největších kosmologických objevů konce 20. století. V roce 1998 byl publikován článek o tom, že rozpínání vesmíru má zrychlující se tendenci a o nutnosti zavést do kosmologie po 80 letech "největší chybu" Alberta Einsteina kosmologickou konstantu. Tento objev byl dosažen pomocí měření spekter obrovských vesmírných výbuchů - supernov. Supernova je termonukleární výbuch celé hvězdy - bílého trpaslíka, kdy exploze hvězdy má na několik týdnů zářivost až 4 miliard Sluncí. Kniha začíná vysvětlením jakým způsobem se odhaduje velikost vesmíru. Popisuje jak se z vesmíru velkého pouze jako naše Galaxie v roce 1920 stal vesmír miliard galaxií jak ho vidíme v dnešní době. Pak vysvětluje proč je výhodnější použít jako standardní svíčky výbuch supernov Ia než cefeid. Bohužel druhá polovina knihy se zabývá již jen využitím supernov Ia pro určení rychlosti expanze vesmíru. Druhá část je tedy už hůře čitelná a docela dost nudná. Avšak pro čtenáře, které zajímá jak se měří velikost vesmíru pomocí výbuchů supernov je to úžasná kniha. Popisuje tyto metody do podrobností, protože autor je zkrátka specialista na výbuchy supernov :) 75%

17.11.2014 4 z 5

Střepy rozbité koruny - Chaos Střepy rozbité koruny - Chaos Raymond E. Feist

Stalo se, co se dalo očekávat. Feist popisuje následky právě odražené invaze po pár měsících těsně před skončením zimy. Probíhají rozsáhlé válečné logistické operace, jak se vypořádat se zbytkem armády Smaragdové královny. Svým způsobem kniha připomíná třetí díl této ságy, ale naštěstí není tak špatná, protože děj je dostatečně poutavý. Je popisován poválečný stav Midkemie. Kniha je však zároveň jakousi introspekcí do života některých hrdinů, kteří hodnotí svůj život od doby Trhlinové války. Poslední žijící legendy umírají. Zůstávají jen ti co nestárnou a pak noví hrdinové z doby začátku Hadí ságy. Je to začátek konce jednoho věku Ostrovního království na kontinentě Triagia světa Midkemie. Svět už nikdy nebude takový jako byl dřív. Všechno co jednou začalo, jednou taky skončí.

Zde více než jinde je vidět, že Feistovy knihy je nutné číst přísně chronologicky, protože jinak se čtenář připraví o značnou část zážitku. Pouze Legendy Trhlinové války lze číst libovolně. A teprve až zde jsou zmiňovány záležitosti ze ságy Odkazu, která tak zůstává jedinou co se dá vynechat. (Třeba i Synové Krondoru, ale toho mi přijde škoda a hlavně Královský bukanýr je úvod k Hadí sáze.) Pro ty, kteří mají vše přečteno bude kniha příjemným melancholickým zážitkem. 70%

09.11.2014 3 z 5

Hněv krále démonů – Boj Hněv krále démonů – Boj Raymond E. Feist

Zatímco první polovina Hadí ságy byla docela bídná, tak druhá půlka pokračuje docela dobře. Už od začátku knihy se prakticky pořád něco děje. Invaze sílí. Vojáci bojují aniž by tušili hrůznou příčinu války a veškeré snahy zastavit nepřítele selhávají. Skupina kolem Puga a Tomase se snaží využít své moci a vědění, aby odvrátili tu největší hrozbu. Chvíli sledujeme Erika a předem prohraný boj s invazí a chvíli magické hrdiny jak se snaží zastavit příčinu války. Děj důstojně pokračuje, některé situace sice nejsou zrovna logické, ale naštěstí to příliš nevadí, protože tohle se Feistovi po dlouhé době opravdu povedlo. Kdyby tahle kniha byla poslední, byl by to docela perfektní konec a tak doufám, že poslední dvě části nebudou o moc horší. Feistovi už tak nějak nevěřím, protože z celé jeho tvorby po Impériu jen tento a předchozí díl se dají srovnávat s Trhlinovou ságou. 80%

04.11.2014 4 z 5

Tarzan z rodu Opů Tarzan z rodu Opů Edgar Rice Burroughs

Jako malý jsem tuhle knihu přečetl několikrát. Byl jsem tím docela fascinován, ikdyž jsem si samozřejmě uvědomoval jak moc nereálný děj kniha má. Bylo to však napsáno tak dobře, že to vůbec nevadilo. Člověk se snadno vcítil do děje, ten se neuvěřitelně rychle odvíjel a byl jak akční tak stejnou měrou i napínavý. Přesné hodnocení bohužel neuvedu, protože ikdyž jsem četl knihu odhadem tak 6krát, tak naposledy to bylo někdy před 15 lety. ??%

28.10.2014 4 z 5

Černé díry a budoucnost vesmíru Černé díry a budoucnost vesmíru Stephen William Hawking

Navazující kniha na Stručnou historii času je stejně rozporuplná. Skládá se z jednotlivých esejů a částí se věnuje Stephenově životě, částí předešlou knihou. Kniha už není tak zvláštně napsaná a čte se poněkud lépe až na pár kapitol. Předposlední esej o směru času je už pro lidi značně zorientované. Zkrátka pokud už teď nevíte co to je hamiltonův operátor, tak podrobnosti kapitoly nemáte šanci pochopit. Ale věřím, že pro vzdělané půjde určitě o krásný fyzikální zážitek. Imaginární čas mi nepřijde tak hrozný jako princip podmínky "žádná hranice". Takže pokud někoho zajímají černé díry, rozhodně bych ho odkázal na jiné knihy a esej ohledně budoucnosti vesmíru patřil též k náročnějším. Kniha je už docela odborná a je spíš zajímavá obecně pro zájemce o vyjímečnou osobnost pana Hawkinga. 70%

28.10.2014 3 z 5

Hněv krále démonů – Ústup Hněv krále démonů – Ústup Raymond E. Feist

Pozor! Rozhodně nečtěte úryvek z knihy na úplně první straně. (Z mého pohledu je úryvek značný spoiler, protože vám dá informace z poslední třetiny knihy.)
Tak tahle kniha pro mě byla konečně velmi příjemným překvapením. Začátek byl jako obvykle značně zdlouhavý jak bývá u Feista nedobrým zvykem. Avšak krátce po sté straně se děj začíná měnit a konečně cítíme monumentálnost magického světa Midkemie podobně jako v poslední knize Trhlinové války. Vlastně se kniha svým způsobem dá považovat za pokračování knihy Zlo v Sethanonu. Všechno mezi tím je pouze jakási výplň - upřímně jsem z Feistova díla zklamán. Po Trhlinové sáze a Impériu se jedná o zcela průměrnou dobrodružnou literaturou. Tato kniha však ukazuje určitý autorův vhled, ve smyslu archetypů, do magického světa Midkemie a nechápu proč tohle umění nepoužil v předchozích knihách. Kniha možná nemá na 5 hvězd, ale v průběhu čtení se dosavadní vývoj děje Midkemianské historie mění natolik, že jsem se plně ponořil do děje. Kniha není nijak zvlášť napínavá, ale děj se pozvolna stupňuje a směřuje cele k jednomu cíli. Invazi třistatisícové armády. Přípravy vrcholí. Válka začíná neúspěšným obrovským magickým útokem. 85%

25.10.2014 5 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Docela rozporuplná kniha. Rozhodně nedoporučuji číst jako první z této oblasti populárně vědeckého žánru. Aby byla kniha dostatečně srozumitelná je už potřeba mít určitou představu o dvou teoriích relativity a základech kvantové fyziky a souvislosti mezi světem elementárních částic a kosmologií. Taktéž se hodí chápat fyzikální princip černých děr. Před čtením této knihy bych tedy doporučil několik jiných snadnějších knih z tohoto žánru a po té co se člověk zorientuje přečíst si tuto knihu. Já osobně jsem při prvním čtení mnoho nepobral. Po několika letech jsem knihu četl podruhé už jsem toho pobral mnohem víc a nyní po třetím přečtení jsem porozuměl už skoro všemu, krom dvou drobností. Přečetl jsem totiž nedávno pár knih o fyzice (viz má historie) a tak jsem značné části knihy bez problémů porozuměl. V jiných knihách jsou totiž tyto teorie lépe a jednodušeji vysvětleny. Hawkingova kniha je skutečně příliš stručná. Ve velmi krátké knize shrnul objevy během snad 70. let částicové a relativistické fyziky a ty důležité popsal a vysvětlil. V knize tak třeba najdeme popis kvantového vypařování černých děr přímo od autora objevu. Jinak se věnuje všem důležitým objevům ve světě částicové fyziky a jejich dopadu na vznik a strukturu vesmíru. Postupně se dostane k jednotné teorii pole, ze které však popíše pouze úplné základy. Hawking se v průběhu výkladu dotýká určitých aspektů Boha jako Stvořitele vesmíru a tím z knihy částečně dělá zvláštně - fyzikálně zabarvený filozofický spis. Celá kniha se mi četla poněkud zvláštně, zřetelně jsem cítil, že tento pán skutečně přemýšlí jinak. Ne, že by kniha byla neohrabaně napsaná nebo nesrozumitelně, ale spíš myšlenkové obraty byly takového druhu, že mi znesnadňovaly čtení a kolikrát jsem musel odstavec přečíst dvakrát nebo třikrát, abych si text přeložil do mě srozumitelného jazyka, přestože nosná myšlenka nebyla nijak zvlášť komplikovaná. (Některé odstavce samozřejmě mnohem vícekrát.) Svým způsobem odhaluje myšlení autora ve své niternosti. Knihu bych tedy laikům nedoporučil a odkázal je na některý více populární text, avšak pro milovníky tohoto žánru je to naprostá povinnost - kniha je velmi krátká, stručná a nadčasová. Lze si tedy ověřit do jaké hloubky jste porozuměli relativistické a částicové fyzice v závislosti nakolik porozumíte této knize. 75%

20.10.2014 3 z 5

Vzestup magnáta – Zisk Vzestup magnáta – Zisk Raymond E. Feist

A v sáze přicházejí první dějinné zvraty. Příběh se pozvolna začne stávat akčnějším. Cesty Erika a Rupa se na čas rozcházejí a každý jde svou cestou. Rup postupuje k stále většímu bohatství a Erik bojuje o holý život na Novindu. Na můj vkus je to však psáno příliš popisným způsobem a postavy trpí poněkud plochou psychologií a tak jsem nebyl schopen se do knihy plně vžít. Naštěstí se však začíná něco dít a děj se začne stávat poněkud temným. Rozhodně lepší než předchozí díl, ale Feist nějak nedokáže využít potenciál předchozí knihy. Ikdyž to začíná být skutečně zajímavé, tak některé dějinné zvraty mě přišly značně laciné a odfláknuté. Velká škoda, protože Feistův styl se zde trochu začíná měnit. 70%

13.10.2014 3 z 5

Dále než Einstein: Hledání teorie vesmíru Dále než Einstein: Hledání teorie vesmíru Michio Kaku

Kniha jakoby začíná, tam kde předchozí kniha Einsteinův vesmír skončila. Sleduje další historii jednotné teorie pole po odchodu velkého génia. Kniha tedy popisuje vývoj těchto snah o spojení kvantové fyziky a relativity směřující nutně k teorii superstrun. Kniha se velmi podobná Elegantnímu vesmíru od Greena. Kniha svým způsobem postrádá čtivost, kvůli "absenci hlavního hrdiny" jako Einsteinův vesmír a tak je spíše strohým historickým popisem snah vyrovnat se s pochopením rozdílu mezi relativitou a kvantovou fyzikou. Kosmologie vesmíru se to týká částečně jako důsledek fyzikálních vlastností elementárních částic. Spoustě lidem tedy může kniha připadat úplně nudná. Je to též důsledek toho, že Michio zde vůbec nezabíhá do žádných spekulací jako v knize Hyperprostor. Kniha obsahuje asi tak 15% knihy Einsteinův vesmír a tak je možné ji přečíst bez obav jako první, pokud někoho Einstein nezajímá. 80%

13.10.2014 4 z 5

Vzestup magnáta - Risk Vzestup magnáta - Risk Raymond E. Feist

Tak tohle jsem moc nepochopil. Vypadá to na tvůrčí krizi. Hlavní hrdinové se vrátili domů a začli dál žít své životy a kniha to popisuje. Proč? Vždyť to šlo popsat pár větami a vzhůru do další akce. Kniha není ani úvodem, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale spíš jakousi mezihrou k další výpravě na Novindus. Úvod totiž aspoň uvádí k něčemu, ale tohle jen popisuje standardní život Midkemianů. Minimálně pro mě je to značné zklamání, protože tohle už ani není dobrodružná literatura. Doufám, že je v tom nějaký smysl, který se objeví později, ale tak nějak mám pocit, že Feist popisuje svou vizi historie Midkemie a čtenářský zážitek z knihy ho prakticky nezajímá. Abych jen nekritizoval - není to špatně napsané, ale bohužel těsně nad hranicí nudy. 45%

08.10.2014 2 z 5

Einsteinův vesmír Einsteinův vesmír Michio Kaku

Všem zájemcům o život jednoho z největších fyziků mohu jedině doporučit. Kniha postupně sleduje celý život tohoto génia. Projdeme si skrze důležité milníky jeho života a celou dobu budeme jakoby s ním. Životopis je napsán nesmírně čtivě a poutavě, ikdyž vzhledem k velikosti knihy, poměrně stručně a proložen všemi důležitými Einsteinovými fyzikálními objevy. Pro vysvětlení těchto objevů použil autor původní dětské představy, které vedly Einsteina k objevu speciální a obecné relativity. Je až neuvěřitelné jak jednoduše jsou tyto teorie v knize vysvětleny. V tom asi spočívá největší autorův um, protože i přes popis fyzikálních teorií se kniha výborně čte a skrze Einsteinův život si projdeme částí lidské historie na této planetě. Díky této knize jsem pochopil jeho skutečnou velikost jako génia a jako člověka. Až poslední kapitola je možná náročnější, protože popisuje jeho odkaz k dnešním teoriím. 90%

07.10.2014 5 z 5

Stín temné královny - Žoldáci Stín temné královny - Žoldáci Raymond E. Feist

Po výcviku a plavbě se ocitáme na Novindu, kde probíhá obrovské tažení Smaragdové královny. Čtenář by mohl očekávat, že nyní půjde do tuhého, ale Calisova kompanie se dostane do prvních potíží až někdy v polovině knihy. Příběh velmi pozvolna přestává být pouze dobrodružnou výpravou a postupně začne být Calisova kompanie v docela zoufalé situaci. Ale i tak se nemohu ubránit zklamání, kniha přípomíná válečný román s fantasy prvky a Feist tak nějak nedokáže vykročit z vlastního stínu. Taky si všímám, že Feistovy knihy by patrně mnohem lépe vynikly jako filmy než čistě jako literatura. Možná, kdyby byly knihy citlivě ilustrovány vynikl by příběh ještě lépe. Sám nevím a tak jen lituji, že jsem se k tomu nedostal jako náctiletý, nyní už se na to cítím poněkud starý. 75%

03.10.2014 4 z 5

Esence praxe tibetského buddhismu Esence praxe tibetského buddhismu Jiří Krutina

Kniha je svým vlastním názvem. Vysvětluje zcela základní od všeho prostou myšlenku bdělého vědomí ve smyslu Pozorovatele v budhistickém kontextu. A k tomu uvádí zcela základní praxe všech neduálních nauk o uvědomění si sebe sama. Uvedené praxe jsou obsaženy i v šesti jógách Náropy a tomu se věnují první dvě třetiny knihy. Bohužel zrovna tyto praxe jsou už spíše pro značně pokročilé praktikující a tak z pohledu praktického využití bude kniha přínosná pouze pro velmi málo lidí. S obsahem knihy budou mít možná problém náboženští a hínajánoví budhisté, ale po teoretické stránce by to snad měli chápat. Poslední třetina knihy se věnuje některým skutečnostem na dnešní budhistické scéně. Jedná se o zajímavé komentáře k dnešní západní formě budhismu. Na druhou stranu některé jsou nepřesné, protože autor dal spíš na osobní dojem, než aby si důkladně ověřil informace o kterých píše. Kterých se to týká budou oni sami vědět a budou vědět svoje (BDC, KM). U jednoho případu mne zarazilo, že autor nechápe hodnotu nauky přímé stezky a považuje ji za něco jakoby samozřejmého. Jako čistě teoreticky se to tak dá pojmout, ale raději bych se držel reálné pravděpodobnosti. Po technické stránce se knize nedá vůbec nic vytknout. Škoda tedy malé praktické využitelnosti a některých nepřesností, proto jen 75%

30.09.2014 4 z 5

Stín temné královny - Vrazi Stín temné královny - Vrazi Raymond E. Feist

Feist se opět překonal. Ale v tom negativním slova smyslu. Celá kniha je vlastně jakýsi začínající monumentální úvod. Pokud vám vadilo čekání na začátek děje v Mágu Učedníku, tak zde se připravte na fakt, že celá kniha je jakýmsi začátkem. Začátkem, který až v úplném závěru ukáže naději na lepší příběh. Kniha tedy ke konci slibuje hodně. Bohužel se však nedá kniha ohodnotit za to co teprve slibuje. 70%

29.09.2014 3 z 5

Černá vlajka Černá vlajka Janusz Meissner

Celou trilogii jsem jako malý přečetl dvakrát. Tehdy se mi to moc líbilo. (Snad ve 12 a pak 20 letech.) 70%

26.09.2014 4 z 5

Buddhova kniha o spánku Buddhova kniha o spánku Joseph Emet

Velmi dobře napsané. Čtenář je informován o tom, že nespavost je způsobena především příčinou psychického původu. Velmi často neustálým automatickým přemýšlením (vnitřním hlasem) nebo rozrušeností mysli díky prožívání negativních emocí. Kniha se též dá doporučit všem, kdo se chtějí vnitřně uklidnit a najít rovnováhu v prožívání. Až by se dalo říct mír v duši, ale samozřejmě v závislosti na míře použití metod uvedených v knize - samotné přečtení jako obvykle nestačí. Kniha má první teoretickou část podrobně popisující problematiku špatného spánku, probírá příčiny a navrhuje určitá opatření. Poslední třetina knihy je věnována některým meditacím na uklidnění a zvnitřnění. 85%

26.09.2014 4 z 5