Černé díry a budoucnost vesmíru

Kniha předního představitele moderní fyziky a astrofyziky s názvem Černé díry a budoucnost vesmíru byla napsána jako hodně volné pokračování Hawkingovy populární knihy Stručná historie času. Kniha obsahuje kromě úvah o teoretické fyzice i něco málo o životě autora. Stejně jako většina knih Stephena Hawkinga je i toto dílo zaměřeno na interpretaci složitých fyzických myšlenek populárně naučnou formou, a proto může být určeno široké čtenářské veřejnosti bez ohledu na znalosti v oboru....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15917/big_cerne-diry-a-budoucnost-vesmiru-ah9-15917.png 4.389
Literatura naučná, Věda, Vesmír

Vydáno: , Mladá fronta

Black Holes and Baby Universes and Other Essays, 1993

Kniha Černé díry a budoucnost vesmíru

martina.riz
27.10.2021

Jako naprostý laik hodnotím pana Hawkinga jako genia, jeho život byl obdivuhodný. Nemoc a optimismus ho táhl dopředu, to moc lidí nedokáže.

Morbidus
21.05.2021

Filozofii a naučnou literaturu hvězdami nehodnotím (filozofie je subjektivní, naopak vědecká fakta kašlou na cizí dojmy). Komu by snad hodnocení chybělo, nechť si přimyslí tři hvězdy. Jsem z knihy poměrně rozpolcený. I s vystudovanou (neteoretickou) fyzikou jsem se v některých okamžicích poněkud ztrácel. A pokud v laickém čtenáři budí slovo integrál děs, může předposlední kapitolu plnou hamiltoniánů s klidem vynechat.
Ačkoli se Stephenem Hawkingem zůstávám v zásadním sporu, co se optimistického pohledu na vesmír týče (což je na delší diskuzi), výrazně vylepšil můj pohled na singularitu a vznik/zánik vesmíru. V celkovém obrazu mi to zapadá na správná místa - a to mi dělá radost.
Tato kniha jako by se nemohla rozhodnout, zda je určena laikům či odborníkům. Potenciálnímu čtenáři nezbývá než se podívat za její horizont událostí... :)

Usire
25.01.2021

Knihu jsem si dávkoval postupně, tak abych se hned nepřehltit myšlenkami Stephena Hawkinga. Velmi se mi líbilo jak Hawking líčí své dětství a jeho studia, to mi přiblížilo jeho osobu a stal se mi více sympatičtější. Nicméně předložené informace ohledně budoucnosti vesmíru patří již k náročnějším dílům.

Marek.Sc
20.04.2020

Bola to moja druhá knižka od Stephena Hawkinga, ktorý napriek svojmu hendikepu a chorobe dokázal aj bežnému čitateľovi priblížiť tajomstvá vesmíru a času. A naozaj jednoduchým spôsobom. Možno sú už tituly, ktoré ho nejakým spôsobom korigujú a napredujú ďalej. Ale všetko treba nasávať postupne. Ako sa veda vyvíja a napreduje aj Mr. Hawking svojím dielom. Po knižke som aj ja pochopil niektoré súvislosti a urobil si obraz ako to okolo nás funguje. Čitateľovi otvorí vrátka do budúcnosti vesmíru. Knihu odporúčam, ale dnes by som takisto volil jej modernejšie a farebnejšie vydanie.

Šnek86
25.10.2019

Jednou jsem si zkusil přečíst něco chytrýho.Pravda je, že ze školních let mi pár věcí v hlavě utkvělo, abych něco málo pochopil.Ale tento člověk je nikde jinde a mnohem dál.Nebylo to jednoduché čtení. Ponechávám bez hodnocení.

prochyn
21.09.2017

Bohužel nepatřím k těm deseti lidem na světě, kteří chápou problematiku časoprostoru, teorie relativity, temné energie a hmoty, gravitace a antigravitace. Hawkingova kniha popisuje vlastnosti černých děr, jejich vznik, možný zánik a varianty zániku vesmíru. Teď už vím to, co autor. Nic. Nevíme, co se odehrává za horizontem událostí, víme, jak funguje gravitace ale nevíme proč funguje. Předpokládaný graviton, který ji má způsobit, se stále bezúspěšně hledá. Stejně tak temná hmota a temná energie, které by mohly ovlivnit budoucnost vesmíru. Vesmír je plný tajemství, a až je všechny pochopíme, budeme Bohy schopnými stvořit další vesmíry. Nevěřím, že se to kdy stane.

bookaholic_no.1
04.07.2017

Génius, víc netřeba dodávat.

Evus
29.05.2015

Výborné, pro lidi psané, pojednání o vesmíru a jeho zákonitostech, často pojaté vtipně a s nadsázkou. Taky bych chtěla mít mozek jako pan Hawking...