Eldar80 Eldar80 komentáře u knih

Královský bukanýr – Crydee Královský bukanýr – Crydee Raymond E. Feist

Nebylo to špatné, ale ani to nebylo nijak zvlášť dobré. Podle mě se dá tahle knížka doporučit jen fanouškům Midkemie a těm, kteří mají k hrdinům z Trhlinové ságy určitý sentimentální vztah. Pocitově bych ji přirovnal k Mág Učedník, protože opět se postupně dostáváme k hlavní zápletce a tentokrát to trvá jen 130 stran. Ach jo. S hodnocením je to však horší, protože kniha má úplně otevřený konec a dá se tedy chápat jen jako první půlka úvodní knihy k Hadí sáze. Literárně je to lepší než Trhlinová sága, ale chybějí tomu originální nápady, úroveň je o trochu horší než Královská krev, takže opět pouze 3 hvězdy. Jinak je knížka hezky napsaná, dobře se čte a neopakuje se bída knih Odkazu. 70%

15.09.2014 3 z 5

Královská krev Královská krev Raymond E. Feist

Kniha má podobnou literární úroveň jako Impérium, ale něco jí chybí. Vypráví docela hezký příběh, který prožili synové Aruthy, ale od Feista jsem tak nějak čekal skutečnou fantasy literaturu a ne pouze napínavé příběhy odehrávající se v Midkemii. Je sice mnohem lepší než předcházející sága Odkazu, ale to si můžu přečíst jakýkoliv dobrodružný román odehrávající se v nějaké exotické zemi. Než začne být kniha napínavá trochu si počkáme, ale díky tomu jak dobře to je napsané ani to nijak nevadí. K závěru se děj stává napínavějším, ale kvůli jednoduššímu ději to jaksi není ono. 75%

11.09.2014 3 z 5

Hrsti jadeitu Hrsti jadeitu Alex Irvine

Doporučuju. Velmi zvláštní příběh. Opravdu jsem myslím nic podobného ještě nečetl. Možná to bylo tou zvláštní atmosférou a možná vlivem zvláštní mytologie v jejímž duchu byla kniha napsána. Samotný text na mě nepůsobil dobře, ale atmosféra knihy mne zkrátka pohltila natolik, abych si knihu dostatečně užil, protože se vlastně jedná o indiánskou fantasy nebo jak to nazvat. Na způsob Oko kočky od R. Zelaznyho, ale mnohem čitelnější. (Zelaznyho počin byl již příliš experimentální.) Velká škoda, v lepším podání to mohlo být něco skvostného. 70%

08.09.2014 3 z 5

Pozitivní magie Pozitivní magie Marion Weinstein

Když jsem dostal svou první dávku rozumu a poznání po ukončení hormonálních výkyvů po pubertě, přečetl jsem tuhle knihu snad možná po třetí v životě a po uvědomění, řekněme pochopení, jsem musel tuto knihu okamžitě prodat do antikvariátu, abych ji již nevlastnil. Ano něco se dozvíme, ale rozhodně nedoporučuju číst bez značné dávky skepse. Dalo by se říct, že se jedná o klasické New age. 50%

07.09.2014 2 z 5

Nejskvělejší čarodějové Nejskvělejší čarodějové Alan Carter

Kniha díky obálce nevzbuzuje příliš dobrý dojem, ale ve skutečnosti je mimořádně zajímavá. Četl jsem ji sice dvakrát, ale už docela dávno a tak si nejsem jistý hodnocením. Věnuje se poměrně důležitým osobám naší magické historie a obsahuje tolik zajímavých informací, že by si ji měl přečíst každý koho zajímají záhady, magie a okultismus. 70%

07.09.2014 4 z 5

Nejstarší náboženství: Mezopotámie Nejstarší náboženství: Mezopotámie Jean Bottéro

Kniha je sice vyčerpávajícím pojednáním o náboženství kolébky naší civilizace, ale pouze popisuje a vůbec se nesnaží aspoň trochu zodpovědět ono "proč?". Striktně se drží historických faktů a občas vás na textu překvapí, ona pochybovačnost a povýšenost rozumu nad náboženstvím. Jakoby knihu napsal tupý materialista a nebo křesťan bez špetky esoterního poznání. Ale možná je to dobře, kniha tak je zcela prosta jakývkoli spekulativních teorií a drží se úzce čistě vědeckého poznání o oné neuvěřitelné dlouhé epoše lidských dějin. Občas skoro až pocítíte starobylou atmosféru oné prehistorické epochy. Text se věnuje nejspíše všemu důležitému co bychom hledali u takového náboženství. Sice těm esoterním věcem se věnuje značně stručně a popisně, ale asi to odpovídá úrovni poznání o této kultuře a tradici. Jinak se knize nedá vytknout nic. 70%

02.09.2014 3 z 5

Keltika Keltika Robert Holdstock

Setkávají se 2 světy, ranné starověké Řecko a pozdější pohanská část severní evropy. Zprvu jsem se velmi obával této kombinace, ale skloubení těchto dvou světů je zcela harmonické. To je asi největší klad této knihy. Jinak kniha není psána způsobem, kdy příběhu propadnete, ale naopak budete udržováni v určitém nadhledu. Knížka bohužel kvůli tomu není příliš záživná a dá se doporučit pouze fanouškům Holdstockových předchozích knih. Ostatní toho na příběhu příliš nezaujme, protože se nejedná o fantasy, ale určitou starověkou alternativní realitu a nebo právě náš svět? V tom dále spočívá dokonalost této knihy a to veskrze "reálnou" magií. Žádní elfové, žádní trpaslíci, žádní draci a mágové, ale náš svět z mýtického starověku. 70%

19.08.2014 4 z 5

Zlo v Sethanonu Zlo v Sethanonu Raymond E. Feist

Tímto zakončením začne celá Trhlinová sága dávat smysl. Děj předchozích knih, vlastně ne děj, ale smysl jasně vyplyne na povrch. Kniha je opět psána v pohádkovém podtónu, ale celkově vyznívá mnohem líp než Stříbrný trn. Ikdyž je text knihy poněkud amatérský, tak nečekaný děj a opětovné umné využití fantasy prvků staví knihu vysoko. Zde ještě více než u předchozích knih je zřejmé, že knihy nelze hodnotit nezávisle od ostatních, ale je nutné vnímat ságu jako jeden velký příběh. Kniha z mého pohledu nedosahuje kvalit druhého dílu, ale využití situací, které umožňuje tento literární žánr bylo perfektní. 90%

18.08.2014 5 z 5

Léčba kabalou - Cesta k probuzení duše Léčba kabalou - Cesta k probuzení duše Jason Shulman

Z knihy jsem velmi zklamaný hlavně proto, jak slibně se na začátku jevila. Myslel jsem si: "Konečně zcela současné dílo o kabale!". Žádné opakování teoretických a historických úvodů o kabale jak často bývá zvykem, ale autor se hned věnuje tomu jak se lidé dělí podle toho v jakém ze čtyř světů se myšlenkově pohybují a velmi trefně toto schéma popisuje. Věnuje se zdánlivé lidské osamělosti a zdůrazňuje, že vědomí máme spíše vypůjčené, než že je nám vlastní. Dobře popisuje problém vnímání ega jako něčeho na čem je náš zdravý psychický život založen. Ale velmi brzo se dostavilo zklamání, protože kniha je psána značně těžkopádně a velmi často jsem tápal, co tím chce vlastně autor říct. Je to dost intelektuální dílo a asi jsem již příliš navyklý na budhistickou literaturu, která nemá potřebu přecházet do filozofie. Kniha se ani nezdá vhodná pro úplné neznalce kabaly. S kabalou jsem obeznámený, kdysi jsem si i naučil trochu hebrejsky a tak jsem se na knihu těšil. Asi by bylo dobré dát knize ještě jednu šanci, ale aktuálně na to nemám chuť. Také je možné, že zkrátka již nepatřím mezi lidi pro které je kniha určena.
Přesto, že jsem dal nízké hodnocení, dá se kniha doporučit všem duchovně hledajícím, kteří jsou intelektuálně založení a patří mezi přemýšlivé typy. Taktéž by měli být věřící ve smyslu kladného vztahu k Bohu, kniha je psána v náboženském kontextu, ikdyž zmiňuje i jiné tradice a věnuje se některým shodám s budhismem. Autor knihy se dotýká spousty jiných oblastí, ať už fyzika nebo teorie informace, lingvistika. Rád bych si od něj přečetl i něco jiného, protože v knize jsou pěkné postřehy a závěr knihy je nádherně poetický jak jen lidský život může být. 55%

25.07.2014 2 z 5

Stříbrný trn Stříbrný trn Raymond E. Feist

Po druhém dílu docela zklamání. Dobrodružná road story zakončená velmi slibným závěrem, který nezvrátí neschopnost knihy vtáhnout do děje. 65%

29.05.2014 3 z 5

Spolu opustíme den Spolu opustíme den Johanes Anker Larsen

Jedná se o čtyři docela krátké povídky na téma jak se "běžný život stane spirituálním/celistvým", ale ta poslední mě trochu dostala, ikdyž to vlastně ani nebyla povídka... 70%

04.05.2014 3 z 5

Poražení králové Poražení králové Robert Holdstock

Kniha se dá doporučit pouze fanouškům Holdstocka. Děj je docela dost rozvláčný a zmatený. Sice se vše ujasní v závěru, ale to už je dost pozdě na lepší hodnocení. Z Keltiky jsem měl strach, protože dát dohromady řecké pověsti a pověst o Merlinovi se mi zdálo příliš nesourodé, ale výsledek je velmi dobrý. Druhé pokračování se mi zdálo o něco lepší, ale závěrečná kniha už pouze uzavírá celý příběh. ??%

16.03.2014 3 z 5

O smrti a znovuzrození O smrti a znovuzrození Ole Nydahl

Chtěl jsem dát maximální hodnocení, ale bohužel tak nemohu učinit, protože kniha se příliš věnuje učení diamantové cesty než smrti samotné. Myslel jsem, že kapitola o vědeckém poznání smrti bude poněkud delší. Potom se kniha prakticky nevěnuje OOBE a NDE zážitkům což je podle mě škoda. Takto jak je kniha vystavěna příliš hrozí, že ji běžný člověk odloží s tím, že "je tam moc budhismu". Až to vypadá jako záměr, že kniha není vyčerpávající a slouží jako pozvánka k návštěvě centra... Ale komu nevadí budhistický popis světa tomu mohu knihu vřele doporučit. ??%

22.02.2014 4 z 5

Náruč zelené matky Náruč zelené matky Piers Anthony

Myslel jsem si, že mne Piers už ničím nepřekvapí, ale opět se mu to podařilo. Už od začátku jsem počítal s nudným a nepovedeným začátkem. Bohužel realita byla ještě horší. Začátek sice nebyl tak naivní jako u předchozích knih, ale byl neúměrně dlouhý.
Prakticky do poloviny knihy se toho moc nedělo a krom toho se mi děj nijak zvlášť nelíbil. Říkal jsem si, hochu jesli se tohle nezlepší, nedostaneš ani ty 3 hvězdy. Naštěstí kolem 140 stránky příběh dostal větší hloubku. Ani ne tak v ději jako spíš mezi řádky. A ikdyž i dál byl děj docela předvídatelný, musím stále obdivovat jak Piers dokáže využít minulých knih a příběh celé série dále komplikovat. Výslednou známku tak spíš dávám za promyšlenost a hlavně zato, že něco takového snad ani nemá obdoby. Asi nejvíc mě fascinuje, že Piers ač ateista, tak nedostatkem fantazie rozhodně netrpí. Nápady sice skvělé, ale to provedení pokulhává a zde asi nejvíc. Kniha je o trochu lepší než předchozí a víc asi nemá cenu psát, protože to budou číst jen ti, kteří si zvykli na Piersovo neumělé psaní. Nejvíc zvláštní však je, že i přes nic moc začátek a zbytečně natažený konec na mě kniha docela zapůsobila a kvůli tomu dávám 80%

25.12.2016 4 z 5

Buddhova kniha o stresu Buddhova kniha o stresu Joseph Emet

Autor svou knihu staví hlavně na praktikování bdělé přítomnosti a následném odstranění automatických a vtíravých myšlenek. Nabádá naučit se být vědomím u prožívajícího. Soustředit se na to co člověk právě teď dělá. Být u sebe. Vážit si toho co člověk má a mít pokoru. Možná je v tom vidět část jeho učitele, ale narozdíl od něj je mnohem více racionální, ale i tak má v knize několik básní. Mě tahle poetika neoslovuje, ale chápu, že pro některé může být předávaná nauka mnohem lidštější a přijatelnější. Kniha rozhodně není univerzální, protože rady jsou poměrně jednostranné. Jedno přečtení samozřejmě nestačí a člověk by se měl přečtené snažit uvádět do praxe. I přes možná trochu sladký nádech se mi kniha líbila. 80%

12.08.2015 4 z 5

Vládce snů Vládce snů Roger Zelazny

Jedná se o sci-fi jehož hlavním námětem je využití pokročilých neurotechnologií v terapeutické psychologii. Kam až může vést ovládání snů? Pro fanoušky Zelaznyho stylu určitě další podařená kniha, která má tentokrát přesah do psychologie a dokonce dojde i na rozdělení bytosti podle budhistické filozofie. Bohužel kniha nijak nevyniká dějem a má dost slabý závěr. Pro někoho, kdo rád čte akční a napínavé sci-fi, je tohle dost nevhodné. Má to mnohem blíže např. k Solarisu od Lema. Můj názor. Mě se kniha samozřejmě líbila a některé postřehy z psychologie jsem si vychutnal, ale tak slabý závěr zklamal i mě. Kdysi jsem dal knize 2 hvězdy, ale nyní po opětovném přečtení musím uznat, že pouze dvě si rozhodně nezaslouží. Důsledkem je, že to ocení je malá skupina lidí, která tím naopak bude nadšená. 65%

25.06.2015 3 z 5

Divotvůrcova koncovka Divotvůrcova koncovka David Eddings

Celá sága je vlastně takovou velkou výpravnou pohádkou. Mě osobně se to těžko hodnotí a vnímám celou ságu na pomezí mezi pohádkovým výpravným příběhem a fantasy literaturou. Bohužel místo toho, aby Eddingsův alternativní svět umocňoval dojem cizího reálného světa, jsme spíše vržení do mýtického příběhu. Ale možná je to tím, že jsem četl Zaklínače od Sapkowského, protože moje období čtení fantasy literatury se dá rozdělit do 2 hlavních částí, období do Sapkowského a období po Sapkowském. Co je nejhorší autor ani v závěru nedokáže příběh vygradovat a hrdinové jsou spíše vláčeni proroctvím než, aby mohli svobodně jednat. Ale stejně jako u předešlých knih, příběh je milý, vtipný a jeho čtení i přes nedostatky nenudí jako první 3 díly. Eddings bohužel nepřináší oproti předchozí knize nic nového a proto je hodnocení i přes závěrečný díl nízké. Nejsem si jistý, ale mám dojem, že pro děti, které odmítají číst školskou doporučenou literaturu by tohle mohlo být perfektní. 70%.

26.04.2015 3 z 5

Kouzelníkův gambit Kouzelníkův gambit David Eddings

Kniha postupuje ve stejném rytmu jako předchozí díl. Je to takové dobrodružné cestopisné vyprávění. Družina postupně prochází po svém světě a naráží na jeho ojedinělé zvláštnosti. Eddings se pokusil napsat originální fantasy, kde nejsou zprofanované rasy jako elfové a trpaslíci, ale spíš různé lidské národy. Já osobně z toho mám rozpačitý pocit. Přece jen některé fantasy rasy mají určitý archetypální význam, který pomáhá utvořit jakoby přirozený svět, ve kterém funguje magie. Nějak se do toho nemohu začíst a pořád se mi nezdá chování hrdinů. Kniha je napsána stejně jako předchozí, vždy na začátku je velmi stručné shrnutí dávného proroctví na pár stránkách a jak příběh dále pokračuje vidíme jak osudy hrdinů s proroctvím souvisejí. Kniha je opět mile humorná, ale na můj vkus děj ubíhá příliš pomalu. Závěr je opět podařený a ke konci jsem už cítil, že se mě příběh začíná zmocňovat. Eddings bude asi dost záležitostí vkusu, protože mě osobně vadí chybějící napětí. Příjemné je, že se úroveň ságy neustále postupně zlepšuje a zdá se mi, že každý díl je lepší než předchozí. 70%

07.04.2015 3 z 5

Královna magie Královna magie David Eddings

Pohádkový příběh dále pokračuje. Ale už od začátku kniha působí jakoby od někoho jiného. Přestože děj není nijak akční ani napínavý, čte se kniha mnohem lépe než první díl. Něco se konečně děje a velmi pozvolna začíná být děj zajímavý. Stejně jako předchozí kniha má docela povedený závěr a tak vás po dočtení ponechá v pozitivním stavu, protože zapomenete na nezáživnost na začátku. Bohužel jednání hrdinů se mi pořád nepozdává, ale myslím že pro děti je to velmi podařený příběh. Je mi docela líto, že jsem to nečetl jako malý, tehdy by to na mě asi hodně zapůsobilo. 65%

24.03.2015 3 z 5

Pěšec proroctví Pěšec proroctví David Eddings

Tak tohle byl Začátek s velkým Z. Nemám ponětí o celé sáze, ale celá tahle kniha byla vlastně úvod. Prolog, který má 3/4 obsahu knihy a navíc psaný značně neuměle. Text byl tak jednoduchý jako by šlo o pohádku a skutečně jsem si ze začátka kladl otázku, jaký je vlastně rozdíl mezi fantasy literaturou a pohádkami. Vždyť i v pohádkách bývají rytíři, čarodějové a kouzelníci a stateční kováři. Vzhledem k tomu, že je popisováno dětství dítěte jako pohádka, přišel mi text místy infantilní. Navíc jsem se do knihy nedokázal začíst, protože mi chování hrdinů nesedělo. Jakoby bych tomu neuvěřil... A takové jsou asi 2/3 knihy. Ke konci byla kniha docela úsměvná, naštěstí v pozitivním smyslu. Takový milý humor. Jsem vlastně ve stavu, kdy druhý díl může být úplně jakýkoliv, protože nosný děj vlastně začal až na konci knihy. Tím nechci říct, že by kniha byla špatná, ale ani v ničem nevynikala a docela podařený závěr nemá šanci zachránit takové obyčejné dětství budoucího hrdiny. Na tři hvězdičky kniha nemá proto, že se tohle opravdu nevyplatí číst samostatně. 55%

12.03.2015 2 z 5