Poražení králové

Poražení králové https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14506/bmid_merlinuv-kodex-porazeni-kralove-pka-14506.jpg 4 32 3

Merlinův kodex série

< 3. díl

3. kniha série Merlinův kodex. Všechna znamení nasvědčují tomu, že se pahorek pod Taurovindou, pevností velekrále Cornovidů Urthy, probouzí k životu. Od západu, z nezemské Země stínů hrdinů, se blíží nebezpečí. Mrtví vznášejí nárok na nové území. Tentokrát jsou však jejich činy vedeny mocí temnější a starší, než nejstarší z duchů. Kdo nebo co probouzí mrtvé? Aby na tuto otázku našel Merlin, dočasný obyvatel lesa, odpověď, musí se vydat na cestu, která jej zavede zpátky v čase, na vybledlý ostrov pověstí a legend. Vrátí se i Jásonova loď Argó, přivedena zpět svou vlastní poskvrněnou minulostí ponurým tajemstvím, které zná jen Merlin. Mezitím se krásné severské čarodějce Niiv daří proniknout ještě těsněji k Merlinovu srdci. Ale i za lásku je třeba zaplatit cenu. Ve třetí knize Merlinova kodexu splétá Robert Holdstock mýty a historii v nádherný příběh o cti, pomstě a magii. V jeho středu je Merlin, čaroděj na vrcholu svých sil, jenž kráčí po své stezce bez konce, zvídavý, mocný a přitom cizinec ve své vlastní minulosti – a člověk, snažící se najít čestné a správné použití pro svoje nadání. Přeložil Petr Kotrle.... celý text

Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

Broken Kings , 2006

Finn69
27.08.2020 5 z 5

Závěr Merlinova kodexu vás zavede opět na řadu míst v tomto a jiných světech i časech. V Albě bojuje velekrál Urtha a jeho děti s invazí mrtvých i nezrozených hrdinů. V podzemí se setkáte s Urthovým předkem Durandondem a prožijete s ním dávné stěhování národů na západ až přes moře do tajemné Alby. A v minojské Krétě se setkáte se zakladatelem steampunku Daidalem a jeho úžasnými výtvory ze dřeva, bronzu a mědi. Do toho pokračují příběhy Iásóna, Médey a jejich dětí, vztah Merlina a Niiv a tak dále. Musí se tu toho zkrátka spousta vyřešit a uzavřít, než se Argó zase vydá na cesty a totéž platí o věčném tulákovi Merlinovi.
O téhle trilogii se často říká, že je vhodná především pro fanoušky Holdstocka, čili lidi, kteří ho už mají nějak načteného. Může to být pravda, konečně já rozhodně Holdstockův fanda jsem. Ale myslím, že je to skvělá volba pro každého náročnějšího čtenáře fantasy s nějakým povědomím o historii a (hlavně) řeckých mýtech.

Tyet
22.04.2019 4 z 5

Pro mě mají Holdstockovy příběhy zvláštní nostalgické kouzlo a dokážu mu odpustit i poněkud zmatený a rozvláčný styl. Merlinův kodex ani zdaleka nedosahuje kvalit série Lesa mytág, ale i přesto jsem si všechny tři díly přečetla s chutí.

Eldar80
16.03.2014 3 z 5

Kniha se dá doporučit pouze fanouškům Holdstocka. Děj je docela dost rozvláčný a zmatený. Sice se vše ujasní v závěru, ale to už je dost pozdě na lepší hodnocení. Z Keltiky jsem měl strach, protože dát dohromady řecké pověsti a pověst o Merlinovi se mi zdálo příliš nesourodé, ale výsledek je velmi dobrý. Druhé pokračování se mi zdálo o něco lepší, ale závěrečná kniha už pouze uzavírá celý příběh. ??%

Robert Holdstock
anglická, 1948 - 2009
2015  82%Les mytág
1996  87%Les kostí (9 povídek)
2010  81%Avilion
1999  82%Merlinův les aneb Kouzelná vidina