Eldar80 Eldar80 komentáře u knih

Se zamotaným vřetenem Se zamotaným vřetenem Piers Anthony

Stejně jako u předchozího dílu, i zde je začátek knihy velmi slabý. Piers zkrátka ty začátky asi nějak neumí. Opět to bylo značně naivní, dětinské a nezáživné. Ale stejně jako i minulé knihy, stačilo přežít prvních 30 stran a příběh se začal opět rozjíždět.
Hlavním hrdinou je další nadpřirozené vtělení a tentokrát sledujeme osud Osudu :) Jakmile se člověk prokouše přes nedobrý začátek, začne se ukazovat to v čem autor exceluje - ve famózní promyšlenosti děje a dalších neuvěřitelných nápadů. Dalo by se říct, že se zažitek ze čtení úplně zlomí a kniha je mnohem lepší než předchozí. Celá první půlka je skvělá, ale pak se začne intenzita příběhu nějak ztrácet. Zřejmě už přehnaným překombinováním. Bohužel je to tak další zlom v kvalitě a kniha tak má svůj vrchol někde na konci první třetiny a velmi dobrý celkový dojem se tak začne postupně ztrácet.
Navíc není vhodné během čtení příliš přemýšlet, protože si člověk začne říkat proč třeba Chronos víc nepomůže? Objevuje se tak nešvar jako i u jiných fantasy knih, kdy magické schopnosti hlavních hrdinů dosahují takových schopností, že si člověk říká, proč se vlastně zbytečně trápí. To je v tomto případě velká škoda, protože kdyby si autor udržel kvalitu první třetiny, tak by kniha bez problémů překonala i první díl. I tak je obdivuhodné jak Piers zvládl zkombinovat předchozí děj s obsahem této knihy.
I přes pozvolný závěr jsem něco na tento způsob ještě nikdy nečetl a obávám se, že něco podobného ani nemůže existovat. Co se týče některých zvratů na začátku, byla to fakt pecka až jsem málem slintal blahem. Tahle si představuju fantasy a ne jen jako dobrodružné cestování odnikud nikam. 85%
(Vydání této knihy už je dost zoufalé, protože kniha obsahuje spoustu chyb a překlepů.)

25.12.2016 4 z 5

Ve skleněných hodinách Ve skleněných hodinách Piers Anthony

Dopředu musím upozornit, že kniha je na začátku velmi bídně napsaná. Prvních 30 stran se téměř nedalo číst. Podání bylo tak jednoduché a naivní, že tomu chyběla jakákoliv uvěřitelnost. Ostatně literární úroveň celé knihy odpovídá zcela průměrné fantasy literatuře. Díky příběhu, který se začne po úvodu značně komplikovat, se však už od začátku vkrádá nepříjemný pocit vykonstruovanosti. Tahle promyšlenost, která tak moc nevadila v předchozí knize je zde více zřejmá a nakonec se z ní stane jedna z předností knihy.
Piers Anthony zde totiž opět pustil svou fantazii ze řetězu a je až neuvěřitelné co všechno dokázal vytěžit ze svého černobílého světa dobra a zla, nebe a pekla. Světa kde funguje věda i magie. Ze začátku tak kniha není vůbec záživná, ale postupně se člověk neubrání originalitě nápadů co se v knize objevují. Tak jako minulá kniha se věnovala vtělení Smrti, tato sleduje vtělení Času. Díky schopnostem tohoto vtělení ovládat čas se příběh začne zamotávat. A tak s postupujícím dějem bude čtenář spíše uchvácen promyšleností příběhu a originálním nápadům než literární kvalitou.
Kniha na minulou navazuje velmi nepřímo, ale některé postavy z prvního dílu se v knize objevují a tak je nutné číst knihy postupně. Během čtení se začne zdát, že části knihy spolu nesouvisí, ale vše se nakonec prováže v jeden celek. Ikdyž sám musím říct, že díky cestování v čase jsem s jednou kapitolou moc souhlasil, protože podle mě neodpovídala logice. Ale možná jsem to špatně pochopil, protože čtení knihy vyžaduje větší pozornost než je běžné.
Škoda toho hrozného začátku, protože jinak je kniha zábavná a místy docela vtipná. Druhá polovina knihy je výrazně lepší a pak si už jen člověk užívá jak vše do sebe začne postupně zapadat. 85%

25.12.2016 4 z 5

Z hubeňoura tlouštíkem a zase zpátky Z hubeňoura tlouštíkem a zase zpátky Drew Manning

Budu hodnotit POUZE příběhovou část, která tvoří o trošku víc než polovinu knihy. Druhá část se totiž skládá z receptů, tří druhů stravovacích plánů, vybraných cviků a několika tréninkových sestav.
Před čtením jsem byl mírně skeptický a očekával jsem úsměvný příběh, jak se kondiční trenér vykrmil na tlusťocha a posléze pomocí cvičení všechno shodil. Musím však říct, že mě Manningův příběh velmi upoutal, protože už od začátku je kniha neuvěřitelně dobře napsaná a čtivá. Opravdu jsem nečekal, že popis experimentu bude mít tak skvělou formu. Manning popisuje důvody, které ho k experimentu vedly a poté samotný průběh od tloustnutí až k návratu k původní formě.
Během čtení jsem měl neskutečnou chuť začít zase po dlouhé době chodit do posilovny a podání příběhu se mi zdálo nesmírně motivující. Kdo chce začít s cvičením a pořád se nemůže rozhoupat, tak mu můžu knihu doporučit. Samozřejmě nemůžu zaručit, že kniha bude stejně motivující i pro ostatní, ale na mě text silně působil. (Nejspíš proto, že jsem sám chodil do posilovny 13 let a nyní chodím pouze plavat.)
Recepty nedokážu posoudit, ale jsou zkrátka ověřeny samotným experimentem, který na sobě Manning provedl. K některým cvikům bych měl možná výhrady, ale jak recepty, tak i sestavy a stravovací plány beru spíš jako inspiraci.
Co velmi pozitivně hodnotím, tak neustálý apel na vyváženost jak cvičení, tak stravování a důraz na psychologický přístup ke cvičení, což byl jeden z důvodů, proč se Manning do experimentu pustil - aby se lépe vcítil do situace svých klientů. Jesli je však kniha vhodná právě pro vás, musíte vědět vy sami. 80%

12.12.2016 4 z 5

Pozorovatel, jeho stezka a zákonitost Pozorovatel, jeho stezka a zákonitost Jiří Krutina

Ač docela nerad, musím dát takto nízké hodnocení. Snažím se knihy hodnotit přísně a tady nelze dát víc hvězdiček. Špatné hodnocení nedávám za obsah, ale za to jak je kniha špatně strukturovaná. Díky tomu se velmi špatně četla. Ke konci jsem se vyloženě těšil až ji dočtu. Jedna věc je něčemu rozumět a sám si to vydat. A druhá věc, napsat to tak, aby to bylo přístupné i pro ostatní čtenáře. Na této knize je zkrátka příliš vidět, že neprošla rukama redaktora - a pokud ano, tak odvedl mizernou práci. Předpokládám, že Krutinovu knihu před vydáním přečetl jeho učitel Vacek, ale ten se v tématu dokonale orientuje a nedá tak příliš kvalitní zpětnou vazbu.
Svým způsobem se jedná o technickou příručku k samotnému Pozorovateli. Technickou díky tomu, že je kniha napsaná značně intelektuálně a spoléhá se na kvalitativní a rozlišovací schopnost intelektu. Pokud už nyní nedokážete zcela přesně nadefinovat rozdíl mezi myslí a vědomím, není kniha pro vás. Z mého pohledu je kniha hlavně pro pokročilé praktikující nebo duchovní jedince s vyšší kapacitou mysli. Kniha je totálně nevhodná pro jakékoliv začátečníky v duchovní oblasti.
Krutina vysvětluje problematiku Pozorovatele ze všech možných úhlů. Ikdyž se v tomto tématu zhruba orientuji, tak jsem příliš nerozuměl rozčlenění knihy. Ta má sice něco přes 100 stran, ale obsahuje asi 70 krátkých kapitolek, které na sebe volně navazují. Na prvních 30 stránkách se vysvětluje jaký má Pozorovatel vztah k uvědomování vědomí. Ale proč vlastně tuto praxi provádět a jaký má vliv na život se čtenář dozví až zhruba kolem 50 strany. V knize jsou postřehy i z jiných směrů nebo od jiných autorů.
Obávám se, že kniha je přínosná pouze pro žáky kašmírského šivaismu a nebo jedince, kteří se třeba zabývají křesťanskou mystikou a rádi by se inspirovali pohledem z východu. Protože v knize je použitý koncept Boha v kontextu východní mystiky, bude tak nejspíš vhodná pouze pro praktikující, kteří svůj světonázor staví hlavně na józe. Kniha není vhodná pro budhisty. Ti budou čerpat spíše z dzogčhenu, který je na stejné úrovni jako tohle učení. Kniha je takový duchovní hardcore a je spíše pro jedince, kteří mají pozemský život v úplném pořádku a mají dostatečnou víru v Boha. 55%

03.12.2016 2 z 5

7 návyků skutečně efektivních lidí 7 návyků skutečně efektivních lidí Stephen R. Covey

Knize hrozně škodí neskutečně ukecaný začátek. Na prvních 150 stránkách byly napsané natolik samozřejmé věci, že se jejich podstata ztrácela v přehršli slov. Na můj vkus to bylo extrémně přehnané a zbytečné. Bohužel mi taková tak trochu přijde celá kniha. Myslím, že kdyby kapitoly byly stručnějí a mířily přímo k podstatě, působila by kniha mnohem líp. I tak ji však musím doporučit.
První dvě kapitoly jsou sice zbytečně rozepsány, ale už třetí návyk o time managementu je napsán přiměřeně stručně a přináší velmi praktické informace, které můžeme hned uplatnit v reálném životě. Kapitola tak pro mě byla mnohem přínosnější než podrobný popis předchozích dvou návyků.
Kniha tak bude nejspíš velmi individuální a bude hodnocena podle toho v čem se čtenář najde a kde uvidí své vlastní nedostatky. Covey zakládá svá tvrzení na odpozorovaných principech, které lze vysledovat v osobním životě a v občanské společnosti. Hlavně ze začátku se mi kniha jevila jako velmi slabý odvar budhismu. Takové racionální zdůvodňování některých životních principů. Budhismus má bohužel tuhle část mnohem více konzistentní a je schopen jít přímo k základnímu principu a to kauzalitě v lidském chování.
Mě osobně víc oslovují knihy od Ivo Tomana, protože ikdyž je literární kvalita jeho knih dost bídná, tak u životních návyků míří přímo k věci a bez zbytečného vysvětlování. Chápu však, že tahle kniha má poněkud jiné cíle. Covey se v knize snaží zacílit ani ne tak na klasický osobnostní rozvoj, ale spíše na osobní rozvoj v jeho úplné celistvosti. Proto Covey velmi často mluví o kultivaci charakteru a v tomto se jeho kniha značně liší od jiných knih o úspěchu. Popisovaný osobní růst je zde principiální povahy a je téměř zaručené, že při jeho použití v životě bude skutečně fungovat a bude omezen jen tím, nakolik je čtenář schopen knihu pochopit a zařídit se podle ní v životě. 80%

09.10.2016 4 z 5

Pravda utrpení Pravda utrpení Chögyam Trungpa

Až během čtení jsem si uvědomil, že je to první kniha, kterou od Trungpy čtu. První setkání s tímto autorem však nedopadlo dobře. Celá kniha je zapsaným přednáškovým kurzem, který Trugpa kdysi měl a z knihy je znát, že se nejedná o text určený k zapsání. Způsob předání nauky je tak zvláštně plochý, jako by text nestačil, ale museli bychom přednášku vidět celou. Musím říct, že s tak odlišným předáním nauky než jsem zvyklý, jsem se ještě nesetkal. Kniha probírá pouze látku Čtyř vznešených pravd a pak je tam návod k meditaci na dvou stránkách a shrnutí probírané látky. Čtyři pravdy jsou však popsány velmi racionálním až přízemně logickým rozumem. Text je díky tomu hrozně zvláštní. Dá se říct, že spisy Lamy Oleho jsou prodchnuty určitou radostí a optimismem, u Dalajlamy cítíme značný vliv soucitu a lidskosti a u Namkhaie Norbu uvědomění a bdělý stav, tak u Trungpy logické uvažování a jednoduchost. Zkráceně se popisuje, že utrpení očividně existuje a logicky má tedy příčinu, která může být ukončena a tudíž se utrpení odstraní. Akorát rozepsané na 130 stránkách. Přitom je to velká škoda, protože celá první Buddhova pravda je popsána tak neuvěřitelně sugestivně až z toho má člověk málem depresi. Tyhle přednášky byly perfektní, ale ostatní tři Buddhovy pravdy byly příliš rozumové a technické. Trungpa občas pouze popisoval úrovně dosažení a pak knize ubíraly na čtivosti použité termíny. Některá použítá tibetská slova jsem viděl poprvé. Podle mě zbytečně. Podání mi občas přišlo až tak prosté, že mi v hlavě prakticky nic nezůstávalo. Tuhle knihu vůbec nedoporučuju jako start do budhistické literatury. Pro začátečníky velmi nevhodné. Podle mě to je hlavně pro fanoušky tohoto autora a pro rozumově přemýšlející lidi. Klasická vadžrajána to tedy podle mě není. Aspoň mě to přišlo velmi ovlivněné hínajánou, která je ostatně v knize zmiňovaná. Jedná se zkrátka o základní učení celého budhismu. Knihu mám v plánu číst ještě jednou, abych se přesvědčil, že jsem v hodnocení nebyl ovlivněný nezvykem. 55%

24.09.2016 2 z 5

HTML5 a CSS3 HTML5 a CSS3 Brian Hogan

Aspoň z mého pohledu má kniha tak trochu zavádějící název, protože se může zdát, že je nějakým souhrným dílem o HTML5 a CSS3. Z popisu knihy je však nejvíc důležitý třetí a čtvrtý podnadpis, kde se píše: Výuka na konkrétních projektech a Nouzová řešení pro starší prohlížeče. Myslel jsem totiž, že kniha bude víc obecnější, ale ve skutečnosti je velmi praktická. Uvádí totiž 26 konkrétních příkladů, na kterých vysvětluje novinky v HTML5 a CSS3. Mě ošálila docela hloupá věta na začátku, kde se pro méně znalé doporučuje Tvorba www stránek pro úplné začátečníky (http://www.databazeknih.cz/knihy/tvorba-www-stranek-pro-uplne-zacatecniky-249052). A potom samozřejmě nutnost povědomí o JavaScriptu a jQuery. Shodou okolností jsem tuto knihu nedávno četl a je to spíš obráceně. Aby vám kniha HTML5 a CSS3 byla užitečná, tak povědomí o JavaScriptu nestačí, ale zkrátka v něm musíte umět programovat. I přesto, že kniha obsahuje dodatek o jQuery, tak ho opět využijí hlavně vývojáři s praktickou znalostí JavaScriptu. Přišlo mi totiž, že kniha obsahuje víc než látku o HTML5 a CSS3 různé vychytávky v JavaScriptu, které umožňují patřičná vylepšení stránek, které obě tyto "nové" technologie přináší. Kniha už má totiž pár let za sebou a protože se v této oblasti moc nepohybuji, nevím jak moc je zastaralá. Taktéž mi přišlo na obtíž probírání kompatibility se staršími prohlížeči. Člověk tak přemýšlí co vlastně Microsoft svými starými verzemi IE myslel. Uděláme IE6, aby ladění stránek nebyla žádná prdel. :) Knihu doporučuju spíš zkušeným vývojářům, kteří využijí i nouzová řešení. Pokud jste začátečníci a nechcete se učit z něčeho zastaralého doporučuji spíš něco jiného. Mě pouhé povědomí o JavaScriptu a ani praktické zkušenosti s jQuery příliš nestačily. V knize mě hlavně nadchly změny v CSS. 75%

13.09.2016 4 z 5

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Trochu rozporuplná knížka, která se úplně skvěle čte. Tohle je jedna z největších výhod, protože příběh je napsán dost chytlavě. Ale na začátku některé kopance v ději jsou a kazí dojem z věrohodnosti. Není to nic tragického, ale je to škoda. Bohužel po stránce spirituální to nebylo zrovna podařené. Vlastně nevím jak mám knihu vnímat, zda jako velmi podařený příběh o učednictví a nebo jako spirituální knihu. Příběh je ze začátku poněkud nadsazený, ale později se s tím člověk nějak sžije. Ohledně spirituality kniha nepředává žádnou nauku, ale pouze inspiruje. Aspoň mě celistvé učení v knize chybělo a v tom kniha ztrácí na Castanedu. I přesto se mi kniha líbila a možná si ji přečtu někdy znovu, už jen z toho důvodu, že některé situace z Danova života se staly v životě i mě a možná každému. Je tak škoda, že kniha se vůbec nehodí pro lidi neznalé duchovna a esoteriky, protože by mohli dojít k mylným závěrům o čem je duchovní život. To je hlavní důvod, proč nemohu dát 4 hvězdy, protože kniha je dávána do souvislosti hlavně se spiritualitou, ale mě mnohem více oslovila jako příběh. Tenhle nedostatek bohužel sráží i samotný příběh trochu dolů, protože je z knihy cítit určitá vykonstruovanost. Ale pokud váháte zda knihu číst, tak doporučuji, protože to je umně napsané. Zanechá ve vás určitou stopu a inspiraci. 75%

03.06.2015 3 z 5

Věž černé magie Věž černé magie David Eddings

Opět Proroctví. Opět se úroveň ságy zlepšuje. Opět milý, příjemný humor. Opět "staří" známí, kteří jsou však s námi pouze rok a půl života - zvláštní rozpor. Proroctví spěje ke svému naplnění a tak cíl je jediný - Riva. Následuje mírná pauza oddechu, kdy se hrdinové dávají dohromady, aby opět vyrazili. Původní skupina se však tříští a závěr knihy již sleduje dvě dějové linie. Kniha začíná být akční, zřejmě i navzdory Eddingsovu rozvláčnému psaní. Až nyní jsem se do děje ponořil, asi se to dalo čekat po tolika přečtených stránkách. Eddings má opět konec hezky načasovaný a tak člověk cítí silnou zvědavost co bude dál. Bohužel jsem ze ságy zklamán a moc nerozumím, proč je sága v kánonu od Sapkowského. 75%

15.04.2015 4 z 5

Buddhovy věčné zákony Buddhovy věčné zákony Paul H. Köppler

Velmi dobře napsaná knížka, která je srozumitelná i pro úplně neznalé buddhismu. Je však napsaná tak originálně, že překvapí i sečtělejší čtenáře. V knize je vysvětleno 5 důležitých témat, ke kterým má budhismus velmi co říct. První kapitola tedy pojednává o kauzalitě, zákonu příčiny a následku, karmě. Další kapitola mluví o lásce, která je zde popsána jako neosobní spirituální síla. Třetí kapitola vysvětluje důležitost bdělosti a uvědomělého jednání. Čtvrtá kapitola ukazuje žádostivost a chtivost jako negativní emoce ženoucí nás do utrpení a poslední kapitola se věnuje mysli a vysvobození. Všechny kapitoly mají jakýsi úvod, výklad učení a pak na téma kapitoly odpovědi jiných učitelů budhismu. Každé téma končí hlubším pohledem a nakonec nejdůležitějšími myšlenkami, které bychom si měli zapamatovat. Kniha tedy trošku působí jako učebnice, ale není vůbec nudná, protože autor dává různé příklady ze svého života nebo zmiňuje příběhy z Buddhovy doby. Díky těmto příkladům lze vidět, že buddhismus není žádná filozofie odtržená od života, ale že právě naopak dokáže řešit naše každodenní životní problémy a trápení. 85%

08.04.2015 4 z 5

Adam a kabalistický strom Adam a kabalistický strom Z'ev ben Shimon Halevi (p)

Na začátku knihy je v Úvodu napsáno:
"Proto je nutno tuto knihu považovat za vyjádření toho, co pochopil jeden člověk z toho, co ho učili, neboť přestože jsem sefardský žid, nemohu si nárokovat jinou autoritu než své vlastní porozumění Kabale."

Autor znovu popisuje funkci stromu jako v předchozí knize, která je do této trochu začleněna. Ale i tak se vyplatí Strom života přečíst, protože je ve své stručnosti napsán velmi dobře. Adam a kabalistický strom rozvíjí myšlenky z konce předchozí knihy a popisuje pouze člověka a je napsán podrobněji. Knize chybí stručnost, hlavně začátek popisu lidského fyzického těla se věnuje snad celá první třetina knihy. Též díky opakování látky Stromu života. S popisem nejnižších složek psychického těla je první polovina knihy docela nudná. Když se přechází k popisu Já psychického těla, začne být kniha mnohem zajímavější. Doporučuju těm, které zajímá poměrně přesné popsání těla postupně od hmotné směrem k jemnějším úrovním. Kniha skutečně popisuje člověka na Jákobově žebříku a nic jiného. 70%

04.02.2015 3 z 5

Život v kleči aneb Za hory za doly Život v kleči aneb Za hory za doly Rudolf Krautschneider

Kniha se opět skládá ze dvou samostatných částí. První vypráví o těžké práci havířů hluboko pod zemí. Druhá o lidech žijících v té části hor, kde zima trvá skoro půl roku. Je to čtení především o životě a jeho rozmanitých projevech. Ať už to byly myšky během vyprávění o různých pracech v uhelných dolech nebo život vysoko v horách na místech v zimě těžko dostupných. Knížka se podobá Legendě dobyvatelů, už neobsahuje tolik humoru, ale stále se velmi dobře čte. Cítím určité analogie mezi práci nádeníků v legendě o Štěnickém štítu a práci horníků, tak jako životu v lesích v legendě Konoč a životu v otevřené krajině hor. U druhé povídky promítl autor u hrdinů vliv Pražského jara na jejich chování a životy. Vlastně ani přesně nevím proč, ale moc se mi to líbilo. Asi svou autetičností. Pěkné. 75%

18.01.2015 4 z 5

Vnitřní úsměv Vnitřní úsměv Mantak Chia

Kniha nebo spíš příručka se věnuje pouze vnitřnímu úsměvu. Má zvláštní úvod, kde se vysvětluje kam tahle metoda patří, ale podle mě spíš odvádí pozornost od samotného cvičení. Pak je vysvětleno samotné praktikování vnitřního úsměvu a závěr je takový dost rozpačitý. Jsou tam různé rady z taoismu jak zdravě žít. Mám z toho dost rozporuplné pocity. Ani ne tak kvůli téměř chybějící teorii, ale spíš celkově z celé příručky. Spíš člověka mnohem více láká zjistit si o tomto směru víc, kvůli různým zmínkám o nesmrtelnosti z úvodu knížky. Taky se mi zdá, že přečíst si jen tohle nestačí, pořád mám pocit, že je to jaksi vytržené z mnohem širšího kontextu. Někdy je přílišná stručnost na škodu a některé částečně přeložené obrázky nepůsobí vhodně. Myslím, že tak důležitá praxe by zasloužila od autora více péče a nebo to nevydávat takto samostatně. A nebo to vydat v malinkém přenosném formátu bez zbytečných keců okolo. 70%

22.12.2014 3 z 5

Astronomie a fyzika - nové obzory Astronomie a fyzika - nové obzory kolektiv autorů

Jedná se o různé články shrnuté do pěti velkých kapitol podle témat, se kterými souvisejí. Kniha se tedy věnuje sluneční soustavě, vesmíru, přístrojům a sondám zkoumajících jak vesmír tak i moderní fyziku, pokroky v nových technologiích a pozoruhodných materiálech a poslední kapitola je o biofyzice. Všechny kapitoly jsou doplněny barevnými fotografiemi a nebo grafy a schématy. Přestože knížka obsahuje spoustu těchto obrázků, tak text je i přesto poměrně náročný. Skoro všechny kapitoly jsou vybaveny krátkými popisy a vysvětleními důležitých termínů a faktů. Ač se tedy autoři všemožně snažili přiblížit text laickému čtenáři, i tak skutečně spíš očekávají, že po knize šáhne pouze ten, koho fyzika skutečně zajímá. Kniha byla náročná i na mě, protože přece jen nemám za sebou gymnaziální fyziku a na vysoké škole se bralo už jen něco. Ale těch informací! Kniha je jich úplně plná od věcí, které znáte až po věci o kterých uslyšíte poprvé v životě (tedy pokud skutečně tuto oblast lidského poznání nesledujete velmi pečlivě). Určitě tedy budou potěšeni všichni, kterým v dnešních knihách chybí obrázky a ti kteří hltají každou novou vědeckou zajímavost o našem světě. Běžnému čtenáři se kniha nedá doporučit, protože jej skutečně zaujme jen pár zajímavostí a ani lidem, které hodně zajímá vesmír, protože kniha těchto informací obsahuje jen asi třetinu. Poslední dvě kapitoly mi přišly už docela dost odborné a proto je hodnocení tak nízké. 75%

25.11.2014 3 z 5

Hněv krále démonů – Ústup Hněv krále démonů – Ústup Raymond E. Feist

Pozor! Rozhodně nečtěte úryvek z knihy na úplně první straně. (Z mého pohledu je úryvek značný spoiler, protože vám dá informace z poslední třetiny knihy.)
Tak tahle kniha pro mě byla konečně velmi příjemným překvapením. Začátek byl jako obvykle značně zdlouhavý jak bývá u Feista nedobrým zvykem. Avšak krátce po sté straně se děj začíná měnit a konečně cítíme monumentálnost magického světa Midkemie podobně jako v poslední knize Trhlinové války. Vlastně se kniha svým způsobem dá považovat za pokračování knihy Zlo v Sethanonu. Všechno mezi tím je pouze jakási výplň - upřímně jsem z Feistova díla zklamán. Po Trhlinové sáze a Impériu se jedná o zcela průměrnou dobrodružnou literaturou. Tato kniha však ukazuje určitý autorův vhled, ve smyslu archetypů, do magického světa Midkemie a nechápu proč tohle umění nepoužil v předchozích knihách. Kniha možná nemá na 5 hvězd, ale v průběhu čtení se dosavadní vývoj děje Midkemianské historie mění natolik, že jsem se plně ponořil do děje. Kniha není nijak zvlášť napínavá, ale děj se pozvolna stupňuje a směřuje cele k jednomu cíli. Invazi třistatisícové armády. Přípravy vrcholí. Válka začíná neúspěšným obrovským magickým útokem. 85%

25.10.2014 5 z 5

Vzestup magnáta - Risk Vzestup magnáta - Risk Raymond E. Feist

Tak tohle jsem moc nepochopil. Vypadá to na tvůrčí krizi. Hlavní hrdinové se vrátili domů a začli dál žít své životy a kniha to popisuje. Proč? Vždyť to šlo popsat pár větami a vzhůru do další akce. Kniha není ani úvodem, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale spíš jakousi mezihrou k další výpravě na Novindus. Úvod totiž aspoň uvádí k něčemu, ale tohle jen popisuje standardní život Midkemianů. Minimálně pro mě je to značné zklamání, protože tohle už ani není dobrodružná literatura. Doufám, že je v tom nějaký smysl, který se objeví později, ale tak nějak mám pocit, že Feist popisuje svou vizi historie Midkemie a čtenářský zážitek z knihy ho prakticky nezajímá. Abych jen nekritizoval - není to špatně napsané, ale bohužel těsně nad hranicí nudy. 45%

08.10.2014 2 z 5

Stín temné královny - Vrazi Stín temné královny - Vrazi Raymond E. Feist

Feist se opět překonal. Ale v tom negativním slova smyslu. Celá kniha je vlastně jakýsi začínající monumentální úvod. Pokud vám vadilo čekání na začátek děje v Mágu Učedníku, tak zde se připravte na fakt, že celá kniha je jakýmsi začátkem. Začátkem, který až v úplném závěru ukáže naději na lepší příběh. Kniha tedy ke konci slibuje hodně. Bohužel se však nedá kniha ohodnotit za to co teprve slibuje. 70%

29.09.2014 3 z 5

Královský bukanýr – Novindus Královský bukanýr – Novindus Raymond E. Feist

A Nicholasův příběh se uzavírá... Kniha samozřejmě začíná přesně tam, kde Crydee skončilo. Děj je bohužel pořád příliš pozvolný a chybí tomu napětí a až ke konci se to zlepší. Úroveň knihy je podobná předchozí, ale aspoň se opět objevují nové nápady a knihu spíš vnímám jako závěr Synů Krondoru. Samostatně to samozřejmě nemá smysl číst, protože z mého pohledu dost záleží jak si hlavní hrdiny oblíbíme. Ale musím se přiznat, že jako celek se mě Synové Krondoru určitým způsobem dotkli a to je asi hlavní důvod proč dávám 4 hvězdy. 75%

24.09.2014 4 z 5

Sefer Jecira Sefer Jecira Aryeh Kaplan

Moderní komentář k sefer jeciře, který popisuje jednotlivé kapitoly a vysvětluje je. Kniha uvádí ohromnou spoustu různých informací, které se týkají Knihy stvoření. Ale bez skutečné znalosti hebrejštiny a chápání symboliky kabaly není možné textu sefer jeciry porozumět. Zjevně proto mohla být kniha bez obav vydána. Čtenář tedy neporozumí onomu Božskému způsobu tvoření, ale udělá si určitou představu o struktuře Knihy stvoření. 90%

22.09.2014 4 z 5

Meditace a kabala Meditace a kabala Aryeh Kaplan

Jedná se vlastně o určité shrnutí všech možných metod práce s myslí, které kabala nabízí. O každé metodě je toho vcelku málo, protože spíš popisuje teoretickou úroveň praxe a z jakého textu pochází. Kniha tedy slouží pouze k tomu, aby si každý byl schopen si dohledat potřebné praxe, které ho zajímají. Tedy spíš určitý seznam směrů, jejich popis a občas příklady praxí. Směrů je totiž docela dost, od pouhých manipulací písmen, recitování až po meditace podobné budhistickým. 85%

22.09.2014 4 z 5