Život v kleči aneb Za hory za doly

Příběhy z Krakonoš a Karvinska. Osudy hrdinů této knihy jsou důkazem, že žádný režim nedokáže zcela zničit kvalitu života. V prosté soudržnosti a přátelství je dostatek svobody, aby mohl člověk kráčet vzpřímeně v kleče i v kleči.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/100176/zivot-v-kleci-aneb-z-100176.jpg 4.84
Literatura česká
Vydáno, Magalhaes-Cano

Kniha Život v kleči aneb Za hory za doly

Matio

Je to zvláštní, že kniha o dolech a horách byla ta, která se mi od mořeplavce líbila nejvíc. Příběhy jsou to neobyčejné a poutavě vyprávěné. Vlastně ani nevím, co bych o ní víc napsal. Snad jen, že jí čtu tak 2x ročně.

Eldar80
18.01.2015

Kniha se opět skládá ze dvou samostatných částí. První vypráví o těžké práci havířů hluboko pod zemí. Druhá o lidech žijících v té části hor, kde zima trvá skoro půl roku. Je to čtení především o životě a jeho rozmanitých projevech. Ať už to byly myšky během vyprávění o různých pracech v uhelných dolech nebo život vysoko v horách na místech v zimě těžko dostupných. Knížka se podobá Legendě dobyvatelů, už neobsahuje tolik humoru, ale stále se velmi dobře čte. Cítím určité analogie mezi práci nádeníků v legendě o Štěnickém štítu a práci horníků, tak jako životu v lesích v legendě Konoč a životu v otevřené krajině hor. U druhé povídky promítl autor u hrdinů vliv Pražského jara na jejich chování a životy. Vlastně ani přesně nevím proč, ale moc se mi to líbilo. Asi svou autetičností. Pěkné. 75%