Lidé a oceán

„Plavba skončila, jsme před další plavbou.“ Jeden z největších českých mořeplavců Rudolf Krautschneider popisuje své plavby do severních polárních krajů, západní Afriky a Jižní Ameriky. Jejich mementem se stala v roce 1982 válka na Falklandech, kde plul Ruda na lodi Polka mezi válečnými konvoji znepřátelených armád jako jediný neutrál. Lidé a oceán je kniha hlavně o lidech moře, plná příběhů provoněných mořskou solí. Seznámí nás například s kapverdskými rybáři, lisabonskými lovci červů nebo s nejmladší jachtařkou světa. „Moje samota je bezbřehá jako moře. Mým protivníkem je moje vlastní slabost a stesk. Za osm dní uplouvám vzdálenost dvou tisíc kilometrů.“ „Oceán žije svým vlastním rytmem. Není ani krutý, ani dobrý. Prostě je. Sebejistý člověk dneška jej osedlal bezpočtem lodí poháněných motory. Lodí, střežených navigačními systémy Loran, Decca, kybernety, radary, družicemi a celou řadou moderních technických prostředků. A přece jako před staletími vyplouvají lodě poháněné pouze větrem.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291533/lide-a-ocean-nn7-291533.jpg 4.524
Cestopisy a místopisy
Vydáno, 65. pole

Kniha Lidé a oceán

Dax
29.03.2019

Velký obdiv k tomuto pánovi, a velký dík za to, že mě svými slovy přenesl do míst a doby,
které jsem nezažil.

Akťavs
03.07.2018

velmi zajímavé zkušenosti suchozemce , který několikrát obeplul celý svět , žil na moři i několik roků, je z Moravy a ještě o tom umí poutavě psát, za mě pět hvězdiček

Hedwik
05.04.2018

Ještě se na cestu nechystám, ale chybí už jen trochu a tak si od pána ještě něco přečtu :) Obdiv nad jeho odvahou!

Veggi
15.03.2018

Prosté, čisté a dokonalé.

bookemma
17.12.2016

"Někdo potřebuje odvahu k tomu, aby odcestoval. Jiný stejnou, aby zůstal."

Ruda Krautschneider píše, jako žije, žije jako pluje. Či pluje, jako žije?
Anebo žije, protože pluje?

Inozuka
09.06.2016

Moře mám sice rád, ale nejsem žádný fanoušek yachtingu ani mořeplavby. Po několika rozhovorech, které jsem četl, mě ale začal zajímat Ruda Krautschneider jako člověk. Jeho jednoduchá filozofie, že když člověk opravdu chce, dokáže cokoliv, je mi blízká a svou přímočarostí a jednoduchostí strká do kapsy celé stohy dnes tak moderní motivační literatury. V knize Lidé a oceán to všechno je a k tomu notná dávka lásky k lidem, volnosti, svobody a obdivu k přírodě. Nejedná se o žádný souvislý text, spíš takové črty z Rudových cest a zápisky příběhů, které na cestách zaznamenal. Občas to není patřičně vypointované, občas předvídatelné, ale vždy upřímné a hezké čtení. Navíc mám druhé vydání od vydavatelství 65. pole, které mě fascinuje svým zpracováním a ilustracemi, což můj kladný dojem z téhle knihy jen prohlubuje.

bejan
08.06.2016

Rudovy knihy nejsou jen o cestách, moři a dobrodružstvích. Jsou to knihy plné příběhů lidí, které na svých cestách potkává. Jsou to knihy o hledání (a nalézání) toho, co je v životě důležité. Jsou to knihy o svobodném duchu, který nemůže spoutat žádná hranice. Je důležité číst jeho knihy.

PatrikDi
29.12.2014

Jako suchozemský tvor jsem vždy obdivoval fotografie a dokumenty s námořní tématikou. Až článek o Rudolfovi Krautschneiderovi v nejmenovaném deníku mne zaujal a rozhodl jsem se přečíst jeho knížku, která mne nezklamala ale velmi poučila a místy pobavila. Kapitoly knihy jsou jednotlivé cesty, kam se s partou kamarádu vydával. Ať už jeho cesty vedly na britské ostrovy, severnímu pólu nebo do Jižní Ameriky, vždy věděl co si může k moři dovolit.
Podle přečtených článků, zhlédnutého videa jsem nabyl dojmu, že je to výjimečný muž. Přes své stáří, které v jeho případě není na překážku, právě naopak, s přibývajícími léty je moudřejší a zkušenější se stále pouští do většího nebezpečí. Jeho přednes a vyprávění je úctyhodné.

Rok v Provenci
Rok v Provenci