Eldar80 Eldar80 komentáře u knih

Strom života Strom života Z'ev ben Shimon Halevi (p)

Nejedná se o autentickou tradici židovské kabaly. Viz můj komentář u autora.

Z knihy úplně vystupuje struktura Božího Stvoření. Strom života popisuje strukturu našeho světa od hmoty až k Absolutnu. Celé schéma Stromu života má schopnost popsat funkci každého jsoucího uceleného dynamického objektu v našem světě. Stromem života tedy nemůžeme popsat dílčí části a jednotlivosti, ale třeba celého živého člověka, který je uceleným předmětem a ve skutečnosti ztělesněním Stromu života ve hmotě Stvoření. Kniha začíná strom života popisovat od prvních historických zmínek, posléze přes jeho základní dynamiku a postupně rozvíjí do podrobností jeho funkci a vztahy sefir. Pro jednodušší pochopení jsou v knize praktické příklady jak se funkce stromu života promítá do reálného světa. Kniha se hodí pouze pro uvedení do problematiky kabalistického Stromu života. Kabale jako takové se kniha moc nevěnuje. 85%

12.01.2015 5 z 5

Legenda dobyvatelů Legenda dobyvatelů Rudolf Krautschneider

Knížka se skládá ze dvou oddělených příběhů. První příběh Dobyvatelé Štěnického štítu je vzpomínáním hlavního hrdiny na práci mezi pomocnými stavebními dělníky a zároveň štamgasty místní kantýny. Vypráví o lidech, které spojuje těžká fyzická práce a relaxace pomocí pěnivého moku a pár lahví něčeho tvrdšího. Zmiňuje osobní příhody a osudy několika přátel a legenda vrcholí heroickým dobytím Štěnického štítu. Druhý příběh Legenda Konoč zachycuje úsek ze života jednoho mladého dřevorubce, jeho přátel a jejich lásek.

Celá knížka sice zachycuje obyčejné lidské osudy, ale je napsaná tak mile poeticky s velmi trefnými postřehy a ten humor! Něco tak legračního jsem už dlouho nečetl a málokdy se mi stalo, že bych u knihy vyprsknul smíchy. Nevím co víc napsat a ani přesně nedokážu popsat pocit, který ve mě přečtení vyvolalo. Jako "intelektuál" a abstinent jsem z toho mírně zmatený. Přátelství, práce, sounáležitost, chlastání, životní moudrost, humor, příroda a o trochu víc, to vše naleznete v této knize. 80%

31.12.2014 4 z 5

Čtyři dohody – Pracovní kniha Čtyři dohody – Pracovní kniha Don Miguel Ruiz (p)

Ruiz zde dále rozvádí své čtyři dohody a nabízí návod jak s nimi lépe pracovat pomocí pracovního sešitu a předkládá různé úlohy, které pomohou ujasnit si věci v našem životě. Kniha je tak jen pro ty, které Čtyři dohody zaujaly a chápou jejich užitečnost v životě. Komu se Čtyři dohody nelíbily, neosloví ho ani tohle. Je lepší si nejdříve přečíst Čtyři dohody, protože bez jejich hlubší znalosti bude tahle kniha vyznívat poněkud vágně. Přestože kniha nepřináší téměř nic nového, sděluje jak řešit různé životní situace s pomocí čtyř dohod a může tak být užitečná pro ty, kteří se ve čtyřech dohodách poněkud ztrácí. Při čtení též uvidíme jak skutečné přijetí nových dohod může změnit náš život. Uvedené úlohy jsem neprováděl, protože Čtyři dohody nevnímám jako pro mě významnou praxi, ale spíš jako další inspiraci v duchovní oblasti. Je zde ještě více než v základní knize vidět, že tato nauka je velmi jednoduchá, ale to je zároveň její síla i slabost. Teorie čtyřech dohod je velmi prostá, ale jejich uvedení do života značně náročné, protože je nezbytné mít čtyři dohody neustále na mysli. Kvůli absenci metod vědoucích k přítomnému a bdělému vědomí dávám pouze 65%.

27.12.2014 3 z 5

Černé díry a budoucnost vesmíru Černé díry a budoucnost vesmíru Stephen William Hawking

Navazující kniha na Stručnou historii času je stejně rozporuplná. Skládá se z jednotlivých esejů a částí se věnuje Stephenově životě, částí předešlou knihou. Kniha už není tak zvláštně napsaná a čte se poněkud lépe až na pár kapitol. Předposlední esej o směru času je už pro lidi značně zorientované. Zkrátka pokud už teď nevíte co to je hamiltonův operátor, tak podrobnosti kapitoly nemáte šanci pochopit. Ale věřím, že pro vzdělané půjde určitě o krásný fyzikální zážitek. Imaginární čas mi nepřijde tak hrozný jako princip podmínky "žádná hranice". Takže pokud někoho zajímají černé díry, rozhodně bych ho odkázal na jiné knihy a esej ohledně budoucnosti vesmíru patřil též k náročnějším. Kniha je už docela odborná a je spíš zajímavá obecně pro zájemce o vyjímečnou osobnost pana Hawkinga. 70%

28.10.2014 3 z 5

Esence praxe tibetského buddhismu Esence praxe tibetského buddhismu Jiří Krutina

Kniha je svým vlastním názvem. Vysvětluje zcela základní od všeho prostou myšlenku bdělého vědomí ve smyslu Pozorovatele v budhistickém kontextu. A k tomu uvádí zcela základní praxe všech neduálních nauk o uvědomění si sebe sama. Uvedené praxe jsou obsaženy i v šesti jógách Náropy a tomu se věnují první dvě třetiny knihy. Bohužel zrovna tyto praxe jsou už spíše pro značně pokročilé praktikující a tak z pohledu praktického využití bude kniha přínosná pouze pro velmi málo lidí. S obsahem knihy budou mít možná problém náboženští a hínajánoví budhisté, ale po teoretické stránce by to snad měli chápat. Poslední třetina knihy se věnuje některým skutečnostem na dnešní budhistické scéně. Jedná se o zajímavé komentáře k dnešní západní formě budhismu. Na druhou stranu některé jsou nepřesné, protože autor dal spíš na osobní dojem, než aby si důkladně ověřil informace o kterých píše. Kterých se to týká budou oni sami vědět a budou vědět svoje (BDC, KM). U jednoho případu mne zarazilo, že autor nechápe hodnotu nauky přímé stezky a považuje ji za něco jakoby samozřejmého. Jako čistě teoreticky se to tak dá pojmout, ale raději bych se držel reálné pravděpodobnosti. Po technické stránce se knize nedá vůbec nic vytknout. Škoda tedy malé praktické využitelnosti a některých nepřesností, proto jen 75%

30.09.2014 4 z 5

Černá vlajka Černá vlajka Janusz Meissner

Celou trilogii jsem jako malý přečetl dvakrát. Tehdy se mi to moc líbilo. (Snad ve 12 a pak 20 letech.) 70%

26.09.2014 4 z 5

Poslední kabalista z Lisabonu Poslední kabalista z Lisabonu Richard Zimler

Detektivní příběh ze Židovského prostředí ve středověku. Je to spíš takové dobrodružné pátrání a vyšetřování. Jednodušší děj, ale moc hezky napsané a hlavně získáte skutečný pocit atmosféry středověkého Lisabonu. Svým pomalejším tempem není kniha příliš napínavá a ani sama zápletka příliš komplikovaná. Klady jsou v popisu tehdejší úžasné středověké židovské kultury. 70%

22.09.2014 3 z 5

Dokonalý život Dokonalý život Pavel Vosoba

Naprosto perfektní a současná kniha. Když jsem ji začal číst, byl jsem docela skeptický a asi po 15 stranách jsem přemýšlel zda mám knihu číst dál. S některými poměrně zásadními názory autora jsem totiž nesouhlasil, ale příběh byl napsaný tak čtivě, že jsem zkrátka nedokázal přestat. Autor v knize předává spoustu životní moudrosti, zvláště díky různým příběhům z celého světa a zároveň se jedná o příběh učitele a žáka. Upřímně, mám docela problém ten zážitek co mi kniha přinesla popsat, protože sám nevím co na mě mělo větší vliv, zda příběhy a nebo vztah hlavních hrdinů. Tuhle knihu by si měl přečíst asi úplně každý mladý člověk kolem 25 let. Kdyby se jednalo o čistě teoretickou knihu o životní moudrosti, asi by to spoustu čtenářů odradilo, ale předání pomocí příběhu plní svůj účel naprosto dokonale a nenásilně. Kniha předává zcela aktuální informace z naší současné doby a tak je jen škoda poněkud slabšího závěru. 90%

13.09.2014 5 z 5

Pokušení krále čarodějů Pokušení krále čarodějů Russell Blackford

Už je to dávno co jsem knihu četl asi podruhé. Ale i tak to pro mě bylo díky očekávání z anotace zklamáním. Ze začátku to vše vypadá značně nadějně, ale kniha je příliš neuměle napsaná. Vzhledem k datu vydání mne napadá, zda se nejedná a nějakou reakci na Feistova Mága... Ikdyž je to pokus o reálnou fantasy, tak zasazení do pohádkového světa z knihy činí jakýsi hybrid, též díky slabé psychologii postav. Ale pokud se nebudeme nimrat v literární kvalitě, kterou v tomto žánru ani moc nečekáme zjistíme, že příběh obstojně utíká a obsahuje docela povedené nápady. Těm, kteří se spokojí s temným dobrodružným příběhem mohu knihu doporučit. 55%

09.09.2014 3 z 5

Carlos Castaneda - pravda lži: Životopis Carlos Castaneda - pravda lži: Životopis Christophe Bourseiller

Kniha na první pohled vyznívá jako odhalení Carlose Castanedy, ale jak děj postupuje tak nezodpovězených otázek naopak přibývá. Ikdyž jsou známa základní historická fakta a i vcelku dobře Castanedův osobní život, některá místa zůstávají nevyjasněna. Kdo ví, co se kdysi odehrálo v poušti Sonory tehdy v Mexiku... (Doporučuji číst až po přečtení aspoň prvních pěti knih od Castanedy.) 70%

07.09.2014 4 z 5

Brána k opravdovému zasvěcení Brána k opravdovému zasvěcení František Bardon

Nedoporučuji číst. Z mého pohledu je teoretická část poměrně dost zavádějící. Velmi nevhodné pro začátečníky. Až se mi bude chtít napíšu delší komentář. 50/90%

07.09.2014 2 z 5

Buddhistické myšlení: Úplné uvedení do indické tradice Buddhistické myšlení: Úplné uvedení do indické tradice Paul Williams

Hrozně rozporuplná kniha. Zhruba do strany 100 se jedná o naprosto perfektní pojednání o budhismu, ale skoro celý zbytek knihy pak řeší, zda je mahajána hereze nebo ne. Jako kdyby to autor považoval za kacířství vůči klasickému budhismu jižního směru, ale zároveň měl tendenci to omlouvat a uvádět na pravou míru. Kniha končí značně nudnými popisy částí budhistických učení. Značné zklamání, ale díky prvním sto stranám 50%.

02.09.2014 2 z 5

Podstata mystiky a jiné eseje Podstata mystiky a jiné eseje Evelyn Underhill

Tato kniha by se měla jmenovat Podstata katolické křesťanské mystiky a jiné eseje, protože takovou prosycenost naivním křesťanstvím jsem vůbec nečekal. Předpokládal jsem, že se kniha bude dotýkat nebo bude křesťanskou mystikou ovlivněna vzhledem k době, kdy byla napsána, ale už od začátku se mi na knize něco silně nezdálo. Z knihy mám totiž pocit jako by ji psal silně věřící ne křesťan, ale katolík studující rozumově religionistiku na filozofické fakultě píšící referát o křesťanské mystice. V knize tak najdeme jak vynikající postřehy z náboženského života, tak středověce dogmatický pohled na lidskou společnost. Kniha vyznává jakýsi dualismus božského světa a světa pozemského. Aspoň tak na mě působila. Myslím, že pro křesťany je to povinná četba, ale pro ostatní netuším, protože jsem se těšil až knihu dočtu. Další problém je, že kniha začíná zajímavějšími kapitolami a následují nudnější a aspoň mě se špatně četla, protože kniha je psána poměrně dlouhými odstavci a není úplně lehké udržet myšlenku, protože kolikrát není jasné co chce autorka sdělit. Mnohokrát místo toho, aby myšlenku sdělila jednoduše a přímo, tak ji obaluje do filozofických zdůvodnění. No, vlastně ani nevím, zda je správně, že knihu hodnotím. Asi by bylo vhodné, aby kniha měla dvoje hodnocení, jinak ji budou vnímat věřící křesťané a jinak ostatní. Z mého pohledu má tedy kniha větší historickou hodnotu než užitnou. 60%

23.08.2014 2 z 5

Správce Impéria – Vrah Správce Impéria – Vrah Raymond E. Feist

Ikdyž ze začátku se už neubráníte dojmu, že čtete knihu s nastavovaným dějem a hlavně s vypočítavými zvraty v ději, postupně se kniha vrací vysoko nad průměr. Ikdyž už nepřináší nic nového, dál rozvíjí životní osudy Mary z Acoma. Kniha je tak jakousi spletí lásky, cti, intrik, odvahy a hrdinství. Příběh opět (až se tomu nedá věřit!) postupně graduje k otevřenému závěru - logicky však zakončení celé ságy bude v poslední knize. Jsem velmi napjatý. 80%

27.07.2014 4 z 5

Ochránce Impéria – Otrok Ochránce Impéria – Otrok Raymond E. Feist

Příběh postupně nabírá na obrátkách a ke konci se stupňuje. Kniha velmi dobře využívá letmých odkazů k Midkemii a ikdyž skromně - těží z toho maximum. Žádný nastavovaný a protahovaný děj se nekoná. Kniha důstojně navazuje na první díl a postupně ho mírně překonává. Před čtenářem se otevírá obrovská starobylá říše Tsuranů popsána jako by skutečně existovala. Pokud se vám první díl líbil, nebudete zklamáni z dalšího děje, ale spíše mu zcela propadnete. Závěr je brilantní a musel jsem okamžitě sáhnout po pokračování. Trhlinové sáze lze vytknout dětské chyby, ale tomuto snad jen to, že mi je intrikaření nepříjemné. Přestože se děj Trhlinové války dotýká skutečně jen okrajově, je nutné být s jejím dějem obeznámen, aby bylo možné plně docenit tohle dílo a hlavně si je vychutnat. 90%

19.07.2014 4 z 5

Hyperprostor Hyperprostor Michio Kaku

Kniha je docela rozporuplná. Na jednu stranu vidíme značný přehled autora jak o filozofii, historii, ale třeba i umění. Ano, kniha kupodivu obsahuje i kapitolu pojednávající o vlivu čtvrtého rozměru na umění. Na druhou stranu se u žádného tématu nepouští dostatečně do hloubky, což je zvláštní, protože kniha není pro úplně neznalé. Některé věci Kaku zkrátka nevysvětluje - asi očekává, že knihu budou číst pouze zájemci o současný stav fyziky částic a kosmologie. Tudíž je otázka, komu je kniha vlastně určena... 70%

12.06.2014 3 z 5

Duhové tělo Duhové tělo Čhögjal Namkhai Norbu

Kniha je spíš pro studenty dzogčhenu nebo pro větší zájemce o budhismus. Ikdyž je popis knihy fascinující, tak životopis sám je pouhým životopisem s neuvěřitelným závěrem. Běžní lidé tedy budou nejspíš zklamaní, protože kniha neobsahuje žádnou "senzaci". 70%

08.02.2014 3 z 5

Usmíření - Jak uzdravit své vnitřní dítě Usmíření - Jak uzdravit své vnitřní dítě Thich Nhat Hanh

Škoda, že to nebylo lepší, aby mě to donutilo dát 5*. Současné hodnocení (69%) je fakt špatné. Jenže knihy od tohoto autora jsou furt o tom samém. I tady je zásadní přístup odpovídající mindfulness.
Autor v otázce vnitřního dítěte nejde nijak do hloubky. Spíš popisuje možnosti přítomného uvědomování v této problematice. Všechny uvedené meditace vychází ze schopnosti bdělého vědomí.
Není tady žádná intelektuální teorie a celá praxe stojí na čtenáři. A jak je zvykem, už jen pouhé čtení navozuje meditativní náladu. Napsané i přeložené je to dobře. Několikrát mi málem vyhrkly slzy z očí.
Možná je hodnocení nízké kvůli tomu, že kdo má negativní prožívání, tak nevěří, jaké může mít meditace výsledky. Je to kontraintuitivní. Věda to však potvrzuje. Místy může vadit pocit přeslazenosti nebo infantility.
Může to být užitečné pro psychoterapeuty. Jung říká, že terapeut dokáže léčit jen do své zdravé duševní úrovně. Pokud vás víc zajímá psychologie nebo víte, že zmíněné praxe nebude dělat, není moc důvod to číst.
Na 100 stranách je kvalitně zpracován vědomý přístup k vnitřnímu dítěti. Na zbylých 60 jsou 4 zážitky a různé praxe. Důležité je, že naše zraněné vnitřní dítě může pocházet od rodičů nebo od předchozích generací. 85%

25.03.2024 4 z 5

Žít bez lítosti Žít bez lítosti Arnaud Maitland

Moc rád bych dal vyšší hodnocení, ale tohle bylo příliš nezáživné. A taky mě to docela dost míjí. Z knihy je znát, že se věnuje stáří a tak jsem čtením této knihy trochu přestřelil. Jako 40letý puberťák ji asi nedokážu náležitě ocenit. Nosným tématem je totiž hlavně stárnutí ovlivněné Alzheimerovou chorobou. K objektivnímu zhodnocení knihy mi asi chybí potřebná empatie.
Ikdyž Tarthang Tulku, učitel tohoto autora, patří mezi mé oblíbené, tak podání učení budhismu od jeho žáka mě neoslovuje. Klasického budhistického učení bylo v knize odhadem pouhá třetina. Zbytek je spíše volné rozjímání nad daným tématem a část osobní zkušenosti autora s nemocí u jeho matky. Místy se tak objevuje docela niterný až intimní popis prožitků v mezilidských vztazích. Asi bude hodně záležet jak se koho text dotkne.
Možná knize křivdím. Ten pocit zdlouhavosti může být můj osobní dojem. Jenže co mi vadilo dál bylo předání učení. Některé odstavce byly úplně průzračně jasné a některé naopak totálně těžkopádné. Znovu a znovu jsem četl některé odstavce než jsem jim plně porozuměl. Takže těžko říct. Knihu bych doporučil spíše ženám. A věk? Asi podle toho jak kdo palčivě tohle téma vnímá... 70%

28.08.2017 3 z 5

Vláda rudého meče Vláda rudého meče Piers Anthony

Zatímco předchozí kniha málem překonala první díl, tahle byla zatím nejslabší z celé pentalogie. V knize se totiž opakují všechny nedostatky z předešlých knih. Na jednu stranu je neuvěřitelné co vše dokázal Piers vytěžit z nápadu souboje nesmrtelných Vtělení proti Satanovi, ale v tomto pokračování se to již začlo trochu zajídat. Možná není dobré číst knihy této série hned za sebou. Přecejen na sebe navazují jen velmi volně, ikdyž se děj různě proplétá a ve všech knihách vystupují stejné hlavní postavy.
V knize se sice objevují další originální nápady, ale nyní ne a ne propadnout ději, jak se to vždy stalo u předchozích knih. Piers i přes chabé začátky vždy nějak dokázal zaujmout, ale jesli jsem zde už nedokázal překousnout příliš zjevnou vykonstruovanost? Nevím. Děj sice hezky ubíhá. Sem tam se objeví nějaká úsměvná situace, ale něco tomu chybí. Naštěstí je to pořád obstojně zábavné a obávám se, že něco podobného bude asi sotva existovat.
Ohledně zpracovnání je to však bída. Zhruba od poloviny knihy se objevuje spousta překlepů a v poslední třetině špatně přeložené věty, které dokonce někdy nedávají smysl. A v závěru knihy chybí zhruba půl strany. To zabolelo. :(
Naštěstí byla kniha přiměřeně krátká. Kdyby obsahovala více vaty bylo by hodnocení ještě horší. Ale i tak hezkých 75%

25.12.2016 3 z 5