eiramka eiramka komentáře u knih

Chuť soužení Chuť soužení Jude Morgan

Obávám se, že kniha utrpěla nekvalitním překladem. (Když někdo přeloží benefit of the doubt jako dát výhodu pochybnosti, použil zřejmě google translator - a tedy doslovný překlad). Zlobí mě, když kniha, která by mohla být dobrá a poutavá, je špatným překladem takto zničena - čtenář klopýtá přes podivná spojení a může jen hádat, co vlastně měl autor na mysli.
Taková škoda!

12.02.2014 3 z 5

Větříček Větříček Sibylle von Olfers

Nádherné ilustrace, milý příběh, přesně na čtení před usnutím pro malé Jeníčky a Janičky.

14.03.2024 5 z 5

Kokoro Kokoro Sóseki Nacume

Zachtělo se mi exotiky, zatoužila jsem nahlédnout do jiných světů, jiné estetiky, jiné doby a volba padla na tento japonský klasický román. Příběh studenta a profesora. Doba odcházející a doba tehdejší přítomnosti. Poklidné, tklivé, nepochopitelné, neuchopitelné. Nahlédnutí letmé, spíš jen záblesk, jako když vážka přeletí okrajem mého zorného pole - byla tady vůbec?

13.02.2022 3 z 5

Zmizela beze stopy Zmizela beze stopy Deborah Crombie

Jsem spokojena. Zachtělo se mi dobré anglické detektivky a přesně to jsem dostala. Detektivové jsou sympatičtí a jejich soukromí je dávkováno, aniž by to rušilo hlavní děj. Postavy jsou zajímavé, zápletka uvěřitelná, netečou tam potoky krve a máte komu fandit - to přesně to, co od dobré anglické detektivky očekávám.

28.12.2019 4 z 5

Smrt mistra Smrt mistra Martin O'Brien

Tohle byla pro mne pravá francouzská lahůdka. Luxusní hotel , odříznutý od světa během bouře, zalidněný pitoreskními postavičkami, sympatický detektiv, dobré jídlo a pití - co lepšího si můžete přát? Detektivka, která se jen rozplyne na jazyku, děsivé sny z ní mít rozhodně nebudete.

04.08.2019 4 z 5

Vřesoviště Vřesoviště Belinda Bauer

Tohle je moje druhá kniha od Bauerové a tak jsem se těšila na typickou anglickou detektivku - a nedočkala se. Mně prostě dopisování dvanáctiletého se sériovým vrahem přijde naprosto nevěrohodně - byla jsem zvědavá, jak si s tím spisovatelka poradí , ale bohužel, zklamání. Je to prostě thriller , kdy karty jsou rozdány hned na začátku, a motivy a jednání postav mne buď odpuzovaly nebo mi připadaly značně nevěrohodné.

18.11.2018 1 z 5

Oběšení psi Oběšení psi Jens Henrik Jensen

Není to vůbec špatný thriler - zajímavá hlavní postava Nielse Oxena, bývalého vojáka elitní jednotky, který je pronásledován svými démony z války. Napínavý příběh , jak už jsme od severských autorů zvyklí. Zjistila jsem, že s ním v dánštině vyšly další dvě knihy - ale zatím asi čekají na překlad - tak milému Oxenovi přeju dobrého překladatale a redaktora.

08.05.2017 4 z 5

Dům v Rothschildově aleji Dům v Rothschildově aleji Stefanie Zweig

Sága rodu Sternbergů - německé rodiny židovského původu - příběh začíná před první světovou válkou a popisuje život bohaté rodiny - otec Johan Isidor je úspěšný obchodník a německý patriot - ve stejném duchu vychovává i své děti. Když začne první světová válka, je pro něj ctí, když jeho syn nadšeně rukuje - vždyť nyní jsou všichni bratři - nezáleží na vyznání - jsou Němci! Jak hluboce se mýlil a jak draze za svůj omyl zaplatil. Ale kdo to v té době mohl tušit?

28.11.2016 3 z 5

Past na vránu Past na vránu Ann Cleeves

Tahle detektivka nezklame milovníky typických britských detektivek - tři ženy odjíždějí do odlehlého domku v horách , kde mají spolupracovat na výzkumném projektu . Příběh začíná sebevraždou (ale je to sebevražda? :) a je postupně vypravován jednotlivými protagonisty - takže na děj postupně nahlížíte optikou hlavních hrdinů - a podezřelých :) A pak samozřejmě Vera - ta se spisovatelce moc povedla - je nekonvenční, trochu bláznivá, nevrlá a servítky si zrovna nebere - ale je inteligentní a její uvažování ji vede správným směrem až k vrahovi. Dobré čtení.

04.09.2016 4 z 5

Zlá panenka Zlá panenka Hana Prošková

I zachtělo se mi české detektivky a sáhla jsem po malíři Horácovi Hany Proškové - kniha obsahuje tři detektivní příběhy a hned na začátku řeknu, že ten první mě namlsal - byl bohužel ale nejlepší - ty druhé dva jsem dočetla jen z jakési nostalgie...ze sociologického hlediska je to ovšem zajímavé čtení - připomnělo mi to dobu mého mládí, slova, která dnes už téměř vymizela z našeho slovníku a situace důvěrné známé , které už ale milosrdný čas ukryl do záhybů paměti - jen z tohoto důvodu mě čtení pobavilo - obávám se, že pro mladší gereneraci to bude knihu typu Zapadlí vlastenci :)

01.08.2016 2 z 5

Bohové a bestie Bohové a bestie Denise Mina

Nemůžu se zbavit dojmu, že v téhle detektivce se něco "ztratilo v překladu". Netvrdím, že bych tu nacházela věty, které rvou uši - ale přesto tam něco skřípe a hlavně některé dialogy jsou velmi podvné ....Co se týká děje samotného - Alex Morrowová, matka dvojčat, vyšetřuje vraždu na poště a přitom narazí na korupci v policejních řadách, zamotá se vám do toho pár britských komunistů a proradný politik, který čelí skandálu. Je to tak trochu zmatené a splácané dohromady - no ale dočetla jsem to až do konce, takže - úplná hrůza to není, ale jsou lepší detektivky.

08.06.2016 2 z 5

Řeč květů Řeč květů Vanessa Diffenbaugh

Příběh Victorie, dívky odložené matkou hned po narození. Příběh dítěte, které nemělo nikdy možnost navázat hluboký vztah ,je citově deprivované a znovu a znovu zklamané - až se naučí nic dobrého od nikoho - ani od sebe - nečekat. První třetina knihy byla velmi dobrá - ale pak se to pokazilo, příběh začal být čím dál tím míň uvěřitelný - postavy se začaly chovat nelogicky - všechno to bylo nachystáno na slavný happy end. Ale přiznávám, že se to přesto četlo dobře.

23.05.2016 2 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Nejprve jsem viděla film a ten mě velmi zaujal, takže když se mi dostala do ruky kniha, neváhala jsem. A musím (bohužel ?) říct, že filmové zpracování tentokrát předčilo originál. V knize je děj přehlednější, víc se můžete ponořit do psychologie postav - ale možná právě proto na mě film udělal hlubší dojem, bylo tam víc napětí . Příběh ale skvělý!

19.05.2016 4 z 5

Křižovatky smrti Křižovatky smrti Elly Griffiths

Pro mne velmi příjemné překvapení - Ruth je sympatická hlavní hrdinka - archeoložka s trochou nadváhy, milovnice koček a samoty, se smyslem pro humor - její protihráč policista je zase typ neomaleného sympaťáka - je to detektivka , která Vám nervy nepocuchá, ale bavit se budete příjemně.

10.04.2016 4 z 5

Sedmikrásky Sedmikrásky Kristina Ohlsson

Tohle je další z řady severských detektivek, kde kořeny zla je nutno hledat v minulosti a kde nic není tak jednoduché, jak se původně zdálo. Vraždy, složitá situace kolem uprchlíků, vztahy rodinné a přátelské a do toho těhotná vyšetřovatelka. Docela se mi líbilo prolínání soukromého života detektivů s vyšetřováním - nebylo to špatné.

10.04.2016 3 z 5

Konec vosí sezóny Konec vosí sezóny Denise Mina

V této detektivce víte hned od počátku, kdo je vrah, ale to nic neubere na čtivosti a napínavosti příběhu. Autorka popisuje vyšetřování skotské kriminálky, v čele s těhotnou vyšetřovatelkou - a nahlíží do života bohaté vrstvy , s dětmi v drahých internátních školách i těch méně majetných, bydlících v sociálních bytech. Autorka má dobře promyšlenu psychologii postav a motivy jejich jednání a uklízečka Kay mi byla vyloženě sympatická:) Dobrá kniha!

28.02.2016 4 z 5

Dvojitá smrt Dvojitá smrt Georgette Heyer

Tak tohle mi tak trochu připomínalo Downton Abbey s kriminální zápletkou :) Doba po druhé světové válce, sloužící a komorníci dosud existují, ale už pokukují po lepším životě , dámy a pánové z lepší společnosti tráví čas večírky a bridgem, mladé dámy mají touhu se dobře provdat a titul a bohatství nápadníka není na škodu . Timothy je mladý právník z dobré rodiny a zamiluje se do nevhodné dívky. A navíc se ta dívka zaplete do vraždy. No není to zápletka k pohledání ? :) A do toho naprosto skvělý suchý anglický humor, kterému překlad neublížil. Některé pasáže byly možná trochu nudnější, ale jinak jsem se skvěle pobavila.

11.01.2016 4 z 5

Plačící Zuzana Plačící Zuzana Alona Kimchi

Přiznávám, že mi Zuzana šla tak příšerně na nervy, že jsem musela některé pasáže přeskakovat. Mladá žena, 33 let - chovající se někdy jako dítě, totálně závislé na matce, někdy jako puberťačka, která matku těžce nesnáší - není schopna samostatného života a její matka i další příbuzní se dojemně snaží Zuzanu chránit před světem a životem. Až do dne , kdy se ve dveřích objeví vzdálený bratranec a na čas se u nich v bytě usadí. Nevím, možná se něco ztratilo v překladu, možná jsem něco nepochopila - ale pro mně tohle bylo celkem zklamání.

27.12.2015 2 z 5

Agatha Raisinová a otrávený koláč Agatha Raisinová a otrávený koláč M. C. Beaton (p)

Odpočinková detektivka - první díl Agathy Raisinové. Agatha se rozhodne odejít na odpočinek a po úspěšné kariéře v PR prodá firmu a odstěhuje se na venkov. Splní si tím svůj dětský sen, ale po počátečním nadšení se dostavují pochyby - jak si zvykne tato dosud tak aktivní žena na poklidné anglické vesnici? Naštěstí se objeví něco, co ji zcela zaujme - vražda.

30.11.2015 3 z 5

Kto sa bojí vlka Kto sa bojí vlka Karin Fossum

Je zavražděna stará žena. Vraždu ohlásí výrostek, který momentálně žije v domově pro problémovou mládež. A v blízkosti se rovněž pobybuje podivná postava uprchlého pacienta z nedalekého blázince - a pak dojde k přepadení banky a únosu. Slušná detektivka, zalidněná podivnými postavičkami s ještě podivnějšími motivy jednání.

25.09.2015 3 z 5