Eicherik Eicherik komentáře u knih

Na vodách Amazonky – Toulky tropickou Amerikou II Na vodách Amazonky – Toulky tropickou Amerikou II Josef Ladislav Erben

Mám v oblibě jihoamerické pralesy, proto si rád přečtu cestopis, nebo román z tohoto prostředí. Jádro této knihy přináší svědectví o povodí Amazonky z let 1930 až 1931. Světoběžník J. L. Erben se nepouštěl do hlubin pralesa, ale i tak je jeho vypravování velmi zajímavé a poučné. Kniha obsahuje spoustu informací o Indiánech, o historii tohoto rozlehlého regionu, o těžbě kaučuku, o osadách a městech kolem řeky, o dopravě na řece, o obchodu a mimo jiného hojně rozebírá i sociální témata. Autor mimo jiné přináší i osobní zkušenost z práce ve Fordlandii. Nedoceněný český cestovatel J. L. Erben procestoval povodí Amazonky od Peru, přes Brazílii až k jejímu ústí do Atlantského oceánu a o tomto dobrodružství pojednává tento cestopis.

21.08.2022 4 z 5

The year's best horror: Povídky 2 The year's best horror: Povídky 2 Karl Edward Wagner

Devadesátková sbírka hororových povídek, která mě moc nenadchla. Nejlépe hodnotím nehororovou, alespoň já ji tak pochopil, s názvem Sněžný muž a částečně lovecraftovskou, pojmenovanou Procitnutí.

18.08.2022 3 z 5

Znamení bestie Znamení bestie Tim Wallace Murphy

Znamení bestie má být pokračováním knihy Kopí osudu. Já bych ale tyto dvě knihy nikterak nespojoval a případným zájemcům, kteří se zajímají o kopí osudu bych tento spis ani nedoporučil. V této, z větší části esoterické knize mimo jiné naleznete některé informace z knihy Kopí osudu, spoustu citátů a myšlenek ze Zjevení sv. Jana neboli Apokalypsy, řadu informací ohledně zasvěcení a reinkarnace z křesťanského pohledu, zajímavé názory na použití atomových bomb z druhé světové války, hodně myšlenek o ekologii a globálním oteplování a v neposlední řadě o příchodu Antikrista a Velkého Diktátora. Nejvíce se mi líbila kapitola nazvaná Kopí a karma atomové bomby a nejvíce nesouhlasně se stavím k pojetí reinkarnace zde uvedeném.
Citace: Napoleon pokládal dobytí světa za svůj životní úkol a zamýšlel nahradit evropské korunované hlavy příslušníky vlastní rodiny a svými oblíbenci. Aby se tomuto cíli přiblížil, snažil se zmocnit kopí, které bylo tehdy vystaveno v norimberském chrámu svaté Kateřiny. Ale okultní lóže Germanenorden rozpoznala síly skryté v kopí a odstranila posvátnou zbraň z chrámu dříve, než na ni mohl Napoleon vztáhnout ruku. Chtěla ji využít pro vlastní účely. Jeden ze členů řádu se dokonce pokusil při přehlídce gardy v Schönbrunnu Napoleona zavraždit, Kopí pak bylo předáno habsburské dynastii, která je však na konci napoleonských válek odmítla Německu vrátit.

14.08.2022 3 z 5

Kopí osudu Kopí osudu Trevor Ravenscroft

Pokud někoho zajímá pouze samotné kopí osudu, tak bych mu spíše doporučil knihu Záhada Longinova kopí, kterou napsal Alec Maclellan, protože kniha Kopí osudu má širší záběr, zaobírá se spíše osobou Adolfa Hitlera a je psána v duchu esotericko okultistickém. Nejproblematičtější na tomto spisu je způsob, jakým byl stvořen. Autorem měl být původně Dr. Walter Johannes Stein, který údajně sledoval Hitlerovu životní dráhu od jeho vídeňských studentských let, až do okamžiku, kdy osobně usiloval o získání kopí. Opravdu znal Stein Hitlera tak dobře? Než se Stein do sepsání díla o kopí pustil, tak bohužel zemřel. Do práce na knize se tedy pustil Steinův přítel Trevor Ravenscroft, který čerpal z rozhovorů se Steinem a z poznámek, které si při tom pořizoval. V některých pasážích bohužel zaznívá, že lidé kolem Hitlera byli satanisté a jejich ideoví protivníci byli označováni za ochránce grálu, to považuji za značně přehnané. Knihu doporučuji jako jeden z pramenů a jeden z úhlů pohledu, pro ty, kteří se o kopí osudu a o nacistický okultismus zajímají. Na závěr ještě dodám, že tato kniha o záměně kopí na konci války nic nepíše a podle ní je tak to pravé kopí uloženo ve Vídni.

12.08.2022 4 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Tuhle sérii prostě miluji. Třetí díl a opět je to naprostá paráda a navíc originální téma. Doporučuji a velmi se těším na čtvrtý díl s názvem Mizení.

11.08.2022 5 z 5

Prak Prak Michal Vrba

Parádní psychologická novela otevírající téma zbabělosti, zločinu, viny a trestu. To vše v kulisách protektorátu Čechy a Morava, s částečným vyústěním v roce 1960. Jedinou drobnou výtku mám k obalu, který mi nesedl.
Citace: Seděly tam dlouho beze slova.
Náhle se nečekaně pohnul vzduch a začal proudit kolem jejich tváří, předznamenávaje změnu počasí.
Na druhé straně chaty krátký závan čerstvého povětří pootočil několika stránkami jednoho z pohozených sešitů.

09.08.2022 5 z 5

Zákon chrličů Zákon chrličů Eva Žilková

Sbírka povídek různých žánrů, rozličné kvality a většinou krátkého rozsahu. Mimoto jsou to příběhy často velmi jednoduché, ale to nepovažuji za negativní jev. Nejvíce se mi líbí bradburyovská Konec prázdnin, Černý kocour, Pod postelí a titulní Zákon chrličů. Na závěr pochválím velmi povedenou obálku, která mi trochu připomíná obal alba německé kapely Agathodaimon, s názvem Chapter III. Ani to nepovažuji za nedostatek.

08.08.2022 4 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

V celku povedená kombinace krimi a urban fantasy. Bylo to takové moderní, nedepresivní, jen místy trochu zdlouhavé. Velmi se mi líbil úplný závěr, takové konce já rád.

08.08.2022 4 z 5

Dzwille Dzwille Jaroslav Velinský

Pozoruhodná fantasy, plná časových smyček a dějových přesunů, která pojednává především o neodbytné mužské touze po objevování. A i když nebyl Bert nikterak nesympatickým hrdinou, tak jsem byl spíše na straně těch Bettyn a Grét. Konec byl povedený.

05.08.2022 4 z 5

Velký plán : Himmlerovi vědci a holocaust Velký plán : Himmlerovi vědci a holocaust Heather Pringle

Velmi čtivá, odborná, sofistikovaná, hojně ozdrojovaná a nejspíše ojedinělá kniha, pojednávající o Ahnenerbe, jenž bylo výzkumným ústavem SS. Kanadská autorka ve dvaceti čtyřech kapitolách přináší informace o některých oblastech zájmu a výpravách, ale také o těch nejhrůznějších projektech, kterými se tato instituce zabývala. V části Poděkování jsem se rovněž dozvěděl o tzv. "kabinetech jedu", uzavřených sekcích v německých knihovnách, v nichž se nachází literatura kázající nenávist, přístupná pouze seriózním vědeckým pracovníkům. V knize je bohatý obrazový materiál, ale vzhledem k širokému záběru publikace by mohl být ještě rozsáhlejší.
Citace: Himmler nikdy nezapomněl na starou severskou legendu, kterou mu kdysi otec předčítal, na báji o Thorovi a jeho tajemné zbrani, smrtelnému kladivu, které mohlo udeřit jako blesk. Už dlouho věřil, že Edda je zápisem pravdivých událostí a že Thorovo kladivo bylo ve skutečnosti složitým elektrickým zařízením, které árijci zkonstruovali, aby porazili své nepřátele. Proto v roce 1944 nařídil svému štábu, aby posoudil bizarní plán vyvinout moderní verzi Thorova kladiva - obří elektrické zbraně schopné vyřadit všechny elektrické systémy spojeneckých vojsk od jejich rádiových komunikací a radarů až ke karburátorům jejich tanků.

03.08.2022 5 z 5

Adolf Hitler a tajemství svatého kopí Adolf Hitler a tajemství svatého kopí William Bernhardt

Moje druhá kniha o kopí osudu v krátké době, proto mám možnost srovnání. Myslím si, že většinu informací, v tomto díle uvedených, lze považovat v rámci žánru jako hodnověrné. Za dosti problematické vidím části, které se věnují výpravě do Antarktidy v roce 1979. Tvrzení o záměně kopí na konci války je hodně odvážné, ale ne nereálné. Velmi mě zaujaly pasáže o ponorkách U-530 a U-977 a také o některých rituálech na hradě Wewelsburg. Chválím poměrně bohatý obsah ilustrací, jen bych ještě přidal nějaké, zobrazující již zmíněný hrad Wewelsburg a rovněž alespoň pár snímků z oné problematické výpravy z roku 1979. Jejich neexistence budí podezření. Původní vydání knihy je z roku 1989, z doby, kdy se hroutila železná opona. Opět jen náhoda?

01.08.2022 4 z 5

Sanatorium Sanatorium Sarah Pearse

Blbina, odehrávající se v atraktivním prostředí. Luxusní hotel na místě kdysi opuštěného sanatoria byla lákavá vějička, ale výsledek byl dosti tristní. Postavy se chovaly nelogicky a motiv a celkové vyústění mě nepřesvědčilo. Každý den holt není posvícení.

31.07.2022 3 z 5

Tajný vesmírný program v Antarktidě Tajný vesmírný program v Antarktidě David Hatcher Childress

Nejdřív se musím vyjádřit k tomu trochu matoucímu názvu knihy. Ten je takový, protože se částečně jedná o spis ufologický. Větším dílem se ale publikace věnuje nacistickým záhadám a okultismu. Vedle zajímavých témat, jako byla pověstná operace Highjump, základen ukrytých v Antarktidě a Tibetu, tajných měst v Jižní Americe, diskovitých a dálkových letounů, mě nejvíce oslovila pasáž, která se týkala Černé flotily německých ponorek a jejich skrytých základen a činností. Poslední kapitoly byly na můj vkus už přemíru ufologické. Záporně hodnotím, že autor pustil místy až moc prostor fantazii, často se odvolává na Wikipedii a slovo dává i vyloženým bláznům. Kladně hodnotím bohaté ilustrační materiály. A ještě jeden osobní postřeh: Přijde mi podivně náhodné, že v srpnu 1987 Rudolf Hess, jemuž je v této knize věnována celá kapitola, spáchá za podezřelých okolností sebevraždu. Zhruba ve stejné době, tedy na konci 80. let, obdrží badatel Ralf Ettl prazvláštní anonymní balík, plný obrazové dokumentace. Souvislost s nadcházejícím pádem železné opony je do očí bijící.
Citace: Schémat a snímků těchto strojů existuje celá řada. Stevens (Henry Stevens) uvádí, že údajné fotografie lodí Vril a Haunebu, o nichž se říká, že pocházejí z válečných let, jsou všechny z jednoho zdroje. Tímto zdrojem byl anonymní balík zanechaný v Anglii pro badatele Ralfa Ettla, který tam v té době pracoval na nesouvisejícím projektu. Tento balík snímků dorazil do Ettlova bydliště na konci 80. let, načež Ettl fotky rozeslal různým dalším badatelům v Evropě i ve světě. Ettl byl autorem a spoluautorem řady knih v němčině, včetně titulu Das Vril-Projekt. Tyto dokumenty jsou podle všeho pravé a pocházejí z tajných archivů SS uchovávaných v Rakousku.

24.07.2022 4 z 5

Záhada Longinova kopí Záhada Longinova kopí Alec Maclellan

Poutavé vyprávění o jedné fascinující relikvii, která se někdy nazývá kopím osudu. Kniha je plná historických dat a údajů, takže není nouze o nějakou tu chybičku, ale celkové schéma je pojato velmi dobře a srozumitelně. Dobrodruh a záhadolog Alec Maclellan mě opět přesvědčil, že čas s jeho tvorbou není ztracený, takže určitě sáhnu i po jeho Duté zemi.
Citace: Skutečně ukryla ponorka U-530 Longinovo kopí v Antarktidě? Američtí a britští vládní představitelé, kteří provedli průzkum plavidla, shledali ve výpovědi kapitána Wermutha množství nesrovnalostí, než aby uvěřili, že účelem mise bylo pouze potápět spojenecké lodě v Jižním Atlantiku.

23.07.2022 4 z 5

Zatmění Zatmění Boris Starling

(SPOILER) Pro Herberta Smitha, detektiva Nového Scotland Yardu, byl konec roku 1952 nepochybně zlomovým obdobím v jeho životě. Do rukou se mu dostal nejdůležitější případ jeho kariéry, přežil tzv. Velký smog, který měl na svědomí tisíce Londýňanů a seznámil se s Hannou. Příběh ze zamlženého Londýna, v kterém hrály důležitou roli tajné služby a biochemičtí vědci, se mi líbil, ale jednu hvězdu strhávám za jistou překombinovanost a neuvěřitelnost. Kladně hodnotím zajímavý doslov.
Citace: Hanna na Fischera upírala pohled - tak upřeně, že se Herbertovi téměř nechtělo věřit tomu, že je nevidomá. Něco koktala. Tak rozrušenou ji Herbert ještě neviděl.
A pak - ve zlomku vteřiny, než ze sebe dokázala vysoukat ta čtyři slova - pochopil to, co pochopila i ona, i to, co chce říci.
"Dobrý den, strýčku Pepi," vyšlo z ní.

17.07.2022 4 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Jedna z knih, ke kterým by měl knihkupec rovnou přibalit balíček papírových kapesníčků. Povídky byly vcelku vyrovnané a Mikeš na obálce má nádhernej kukuč.

15.07.2022 5 z 5

Tajemství posledního nacisty Tajemství posledního nacisty Iain King

(SPOILER) Kniha ve stylu Dana Browna. Sejde se Brit, Američan, Francouz, Ruska a Němka a dobrodružství, na jehož počátku je smrt kapitána SS Wernera Stolze, a v kterém hraje důležitou roli astrologie, může začít. Nejedná se o nijak zásadní román, ale jako thriller na dny dovolené je to čtení vhodné.

13.07.2022 4 z 5

Žena v Orient expresu Žena v Orient expresu Lindsay Jayne Ashford

(SPOILER) Případné čtenáře musím upozornit, že se nejedná o detektivku, nýbrž o román pro ženy, inspirovaný životem Agathy Christie. Každá ženská postava tady má nějaké svoje trápení a tajemství, která se postupně odhalují. Příběh, jenž navíc obsahoval cestu v mém velmi oblíbeném Orient expresu, se mi hodně líbil, jen smrt Felixe Nelsona byla trochu kýčovitá. Na závěr ještě pochválím zdařilou obálku s lokomotivou a naprosto elegantní mladou dámou.
Citace: Důvěřujte tomuto vlaku. Má vlastní slova, která jsem napsala tehdy před lety, když jsem si myslela, že můj život skončil. Protože ten vlak, stejně jako život, musí jet dál, dokud nedorazí do cílové stanice. Nemusí se vám vždycky líbit, co vidíte za oknem, ale pokud stáhnete roletu, přijdete spolu s tím ošklivým i o to krásné.

10.07.2022 4 z 5

Útěk Útěk Tatjana Dönhoff

Tento román není jen o útěku uprchlíků před bolševickou Rudou armádou, ale také o posledních dnech jednoho, kdysi krásného, regionu Východního Pruska. Je poznat, že knihu psaly ženské ruce. Na začátku příběhu je cítit žár slunce, vůně sena a potom přijde z východu mráz a smrt...
P.S.: Před chvílí jsem se vrátil z nákupu. Cesta vede kolem azylového domu pro válečné uprchlíky. Před ním stály ukrajinské ženy. Některé kouřily cigarety.
Citace: Otočila se v sedle a naposledy se zadívala na zámek. Můj Mahlenbergu! Uvidím tě ještě někdy?

08.07.2022 5 z 5

Engerlingové Engerlingové Jaroslav Velinský

V době, kdy ve střední Evropě vzniklo Československo, byl založen v blízkém okolí i jeden mnohem menší státní útvar. Tento podivný dutosvět byl pojmenován Neuösterreich a pojednává o něm román Engerlingové. Příběh je to velmi propracovaný, ale také hodně složitý. Po dočtení jsem si musel zčásti zopakovat první kapitolu. Hojné zapojení německého jazyka dodává povídání autentičnosti. Jaroslav Velinský opět dokázal, jak mimořádným vypravěčem byl.
Citace: Železná vrata zapadla do země a jejich vrcholek vytvořil metr široký šikmý práh. Ještě chvíli zněl šelest drobných hrud a jehličí, stržených náhlým pohybem ocelové masy zvenku maskované kamenem. Tři lidé stanuli na hranici dvou světů.

05.07.2022 5 z 5