Eicherik Eicherik komentáře u knih

Vzpomínky na Ludvíka Součka Vzpomínky na Ludvíka Součka Luboš Y. Koláček

Po knize jsem sáhl díky doporučení svých knižních přátel, protože jsem o její existenci neměl zdání. V poslední době se systematicky zajímám o beletristickou a záhadologickou tvorbu tohoto nevšedního a svérázného autora a také mě zajímalo, jaký byl Ludvík Souček člověk. Po dočtení mohu prohlásit, že měl spoustu chyb, ale neřád to rozhodně nebyl. Jako autor mě zaujal také proto, že byl pravděpodobně první, kdo u nás psal o německých diskovitých letounech. Zajímalo mě též, jestli měl o tomto fenoménu informace také z armády, kde působil a nebo pouze ze zahraničních knih a tisku. Myslím si, že se mi i tuto otázku tato biografie zodpověděla. V knize se mimo spoustu jiného čtenář dozví, alespoň částečně, jak to bylo s autorovou tajemnou knihovnou a také hodně verzí o tom, kde skončila ztracená bájná kniha Tušení světla. Kniha splnila moje očekávání. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí ze života Ludvíka Součka a částečně mě nasměrovala na tvorbu Pavla Toufara a Ondřeje Neffa, kteří byli jedněmi z přátel tohoto výjimečného autora.

24.10.2021 5 z 5

O letadélku Káněti O letadélku Káněti Bohumil Říha

Do téhle dětské knížky jsem se pustil, protože jsem si chtěl připomenout její děj. Pamatoval jsem si jen, že parta vesnických dětí zachrání pilota, ale ne už, jakým způsobem. Je to dílko velmi originální, protože kolik je knih pro děti, jejichž děj se odehrává převážně na malém letišti? Mimo tří dětských kamarádů je jedním z hlavních hrdinů i pes Kocijánek, který nemá rád kocoura Rozuma, občas někoho kousne a zakládá si velmi na svém nakrouceném ocasu. Tahle knížka je pravděpodobně jedním z důvodů, proč mám v dospělosti vztah k letadélkům.

08.08.2021 5 z 5

Velké dobrodružství Pepíka Střechy Velké dobrodružství Pepíka Střechy Pavel Čech

Kniha je věnována všem strážným andělům, těm s křídly i bez nich. Líbí se mi nádherné ilustrace i dobrý příběh. Opakující se motivy z jiných knih Pavla Čecha mi nevadí, naopak je vítám. Na Elzevíru nezapomenu.

17.07.2021 5 z 5

Černý řád Černý řád James Rollins (p)

Černý řád je zatím nejlepším dílem téhle série. Kladně, až na 90% hodnotím zejména základní konstrukci tohoto příběhu. Velmi pozitivně vnímám také drobné ilustrace, v podstatě jen znaky a symboly, které kniha obsahuje. Já bych se ovšem nebál jít ještě dál a klidně bych použil i fotografické ilustrace ala Ludvík Souček. K tomuto románu by vyloženě sedly. Teď pár kritických postřehů. Postavy tohoto dílka jsou opět velmi ploché, jsou to v podstatě jen jména bez charakteru. Co se týče milostných částí příběhu, tak to je hotová katastrofa. Jelikož už jsem radil ohledně ilustrací, tak mám ještě radikálnější nápad. Nejlepší by bylo, kdyby autor spojil síly s jiným autorem, autorkou, který/á ovládá psaní charakterových postav a psal své knihy ve dvojici. Poslední kritikou je příliš mnoho akčních scén, ale chápu série je o akční jednotce Sigma Force. Uvažoval jsem původně o čtyřech hvězdách, ale povedený epilog zvrátil výsledek na hvězd pět.

20.06.2021 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Malý pražský erotikon je kronikou života dvou rodin, dvou generací a dvou režimů od roku 1975 až po současnost. Je to čtení místy veselé, místy humorné, místy smutné, místy emotivní, místy vulgární, ale vždy uvěřitelné, pestré a zajímavé. A jelikož mám rád, když má kniha široký záběr, tak oceňuji, že se částečně zaobírá i světem zvířecích kamarádů. Z tohoto pohledu je zajímavá kapitola Z ptačí perspektivy. Styl psaní Patrika Hartla mi velmi sedl a román se mi hodně líbil.

30.08.2020 5 z 5

Soukromá vichřice / Mladý muž & bílá velryba Soukromá vichřice / Mladý muž & bílá velryba Vladimír Páral

Dvě knihy v jedné a obě zdařilé.
Soukromá vichřice. Líbí se mi ten Páralův překotný, uspěchaný a kolovrátkový styl, ALE v některých momentech se stává chaotickým a nepřehledným. Citace z jiných knih jsou zajímavé, ALE je jich v knize přespříliš. Z těchto důvodů ubírám jednu hvězdu. Příběh jako takový je o vyvíjejících se vztazích mezi muži a ženami. Od naprostého okouzlení, přes zvyky, jistoty, až ke stereotypu a dál a dál. Samotný příběh se mi líbil moc, jen konec mi přijde takový urychlený.
Mladý muž & bílá velryba. Román o lásce, o lidech, o vztazích, o chemičce a o bílé velrybě. Nejvíce ale o vztahu mladého muže ke starší ženě. Malý chemický epos a moje nejoblíbenější kniha od Vladimíra Párala.

08.05.2019 4 z 5

Iluze Iluze Jeffery Deaver

Přiznám se, že se mi do tohoto dílu moc nechtělo. Zvolené téma mě nelákalo, dokonce spíše odrazovalo. Nicméně, jakmile jsem knihu otevřel, tak mě děj pohltil a dokonce se ke konci knihy bodování opět vyšplhalo na plný počet. Na další případ se už teď moc těším.

27.01.2019 5 z 5

Poprvé jsem četl tuhle knihu už jako hodně malej kluk. Bylo to moje první setkání s "hororem" a tenhle literární styl jsem si zamiloval.

03.04.2013 4 z 5

Přestřelka Přestřelka Jan Procházka

Na týhle knížce doslova ulítávám. Četl jsem jí mnohokrát. Je mi hodně blízký styl, kterým je psaná a miluju autorův humor. Tahle knížka je podle mě geniální v tom, že v ní autor píše stylem "padni komu padni", nikomu tady nestraní. Neznám jiného autora, který by to dokázal.

24.03.2013 5 z 5

Tahle útlá brožurka je bestiářem pro malé čarodějky a malé kouzelníky. Výhradu mám snad jen ke klasifikaci Ghúla. Označit ho jako XX (neškodný / lze ochočit)? To musel Mlok Scamander napsat pod vlivem nějakého potměšilého lektvaru.
Citace: K poslednímu případu takového podvodu došlo roku 1973, když zmizel kouzelník Janus Thickey a zanechal na nočním stolku pouze spěšně načmáraný vzkaz tohoto znění: "Ach ne - dostal mě smrtiplášť - dusím se!" Jsouc přesvědčena nedotčenou a prázdnou postelí, že tento netvor skutečně Januse zabil, zahájila jeho manželka i s dětmi období přísného smutku, které však nenadále přerušila, když byl Janus objeven, jak pět mil od domova žije s hostinskou od Zeleného draka.

26.11.2023 4 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Pád titánů je takovou zábavnou a poutavou učebnicí dějepisu. Po pravdě jsem první světovou válku znal pouze z fragmentů. Tenhle rozsáhlý román mi je umožnil poskládat dohromady a hlavně pochopit. Velmi se těším na druhý díl, který nás posune do války druhé a odhalí další osudy oblíbených i neoblíbených postav.
Citace: "Co se to událo zajímavýho?"
"Ale jen zprávy ze zahraničí," mávla rukou. "Nějaká vražda. Princeznu to strašně rozrušilo. Rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda zavraždili někde v Sarajevu."
"To musí vyděsit každou princeznu."
"To ano," přitakala Nina. "Ale stejně bych řekla, že takových, jako jste vy a já, se to nijak nedotkne."
"Jistě," souhlasil Lev, "taky si myslím."

12.11.2023 5 z 5

Znamení lyry Znamení lyry Václav Erben

Exnerovka z vojenského prostředí. Nejdřív se ztratí náboje, no prostě normální bordel na vojně. Pak se ale objeví pár mrtvol a to už se musí zavolat kapitán Exner. Určitou sounáležitost jsem pociťoval s četařem Svobodou. Na vojně jsem byl taky písař, do civilu jsem šel taky jako četař a také jsem přespával v kanceláři na gauči. Samotný motiv téhle krimi nebyl kdovíjaký, ale to vojenské prostředí bylo zajímavé. Po čase si o tom snad každý muž občas rád pokecá, ale v době, kdy to prožíval se těšil na to, až už bude v civilu. Jako zajímavé hodnotím, že na samotném konci knihy je takový drobný úvod do dalšího případu, nazvaného Bláznova smrt.
Citace: Četař přeskočil příkop a kráčel přes trávu ke vchodu do štábu praporu, kde v kanceláři spal. To se nesmí, aby písař spal v kanceláři, ale Kylar si velmi dobře uvědomoval, že dobré podmínky jsou předpokladem kvalitní práce. I písaře.

25.08.2023 4 z 5

Ratajský les Ratajský les Aleš Palán

Vražda komunistické funkcionářky vyburcovala rudou mašinérii zla k ještě intenzivnějším výkonům a spustila zostřený hon na své politické nepřátele. Z oběti se stala rudá mučednice a z nestraníků štvaná zvěř. Nutno podotknout, že román není rekonstrukcí případu Anny Kvášové, ale je jím inspirován. A není to inspirace jediná. Děj se odehrává v letech 1952, 1958 a v nedávné minulosti, protože osudná událost z Ratajského lesa má dopad i na pozdější generace. Kniha se mi líbila. Je napínavá a věrně popisuje neblahá, padesátá léta komunistického teroru.
Citace: Hořící sirku hodil vyslýchanému k nohám, udělal to ale moc prudce, zhasla dřív, než dopadla. Musí se zklidnit, aspoň trochu.
Tak to vyklop, netejrej se. Vždyť tě ta svině leta ničila.
Svině? Takhle mluvíte o soudružce? odpověděl mu vyšetřovaný a olíz si krev ze rtů. Namáhavě ji polkl. Tělo ho bolelo a ještě horší byl strach z další bolesti, věděl, že přijde. Pořád si jen opakoval: Neví o mně, sebrali mě kvůli vlastní blbosti. Nemaj proti mně nic než podezření.
Jak bych měl o Felbabové mluvit? Myslíš, že nevíme, co byla zač? Dodávky máte v obci nejvyšší z celýho okresu. A to sejete na kameni, ne v rovinách. My dobře víme, jakej je rozdíl mezi polem v kopci nad Sázavou a lánem v Polabí. I ona to věděla, proto na tebe tak tlačila. Mlátička měl dojem, že si s vyšetřovaným docela pěkně povídá.

19.03.2023 5 z 5

Hlas krve Hlas krve Ivan Adamovič

Velice povedená sbírka britských a amerických hororových povídek. Velmi se mi líbí to rozdělení autorů na Praotce hrůzy, Otce strachu a Syny děsu. Nejlépe hodnotím tuhle temnou desítku: Byl to démon, Černý muž s rohem, Hlas ve tmě, Hlídač, Hřbitovní krysy, Kde jsi, rytíři?, Krysy ve zdech, Mrtvý muž, Žárlivý duch a Zapovězené. Vyznavačům makabrózního umění tuhle umrlcovu šperkovnici vřele doporučuji.

26.02.2023 5 z 5

Les Bor Les Bor Pavel Kohout

Mám rád detektivky, ale po téhle jsem sáhl proto, že se v ní odehrávají vraždy v pověstném Branišovském lese, který patří mezi nejděsivější místa v Česku. Sám jsem kdysi bydlel blízko jiného takového místa, dnes nejčastěji nazývaného Hřbitov bláznů a navíc má Branišovský les nepřímou souvislost s těmi nejbizarnějšími a nejfantastičtějšími teoriemi z druhé světové války a tak bylo jen otázkou času, kdy po této knize sáhnu. Samotná detektivka mě mile překvapila. Není sice napsána tím nejvybroušenějším jazykem jako ty největší klenoty tohoto žánru, ale vztahová linka je dostatečně rozvinutá, děj je propracovaný a konec velmi milý, takže si těch pět hvězd určitě zaslouží.
Citace 1: Petr předčítal nahlas: "Za dob totality měla československá armáda v lese posádku a muniční sklad. Ve dne i v noci byla nepřetržitě střežena cesta, po níž se munice převážela. Jedné noci, kdy vojáci střídali stráž, uviděli podivnou bytost, která jim nahnala takový strach, že začali střílet. Došlo k šílené palbě, při které tři vojáci přišli o život, čtvrtý byl převezen do vojenské nemocnice s těžkým poraněním a zanedlouho mu podlehl. Před smrtí vypovídal o svém šokujícím zážitku, ale nikdo mu nevěřil, přestože během té noci úplně zešedivěl."
Citace 2: "Bohnický hřbitov, velhartický hřbitov, zámek Velké Losiny, hrad Houska a další tajemná místa mají sice děsivou minulost, ale v novodobé éře zde nejsou zaznamenaná žádná úmrtí. Budějovický les Bor tak vystupuje do popředí zájmu nejen kriminalistů a záhadologů.

26.02.2023 5 z 5

Připravte operační sál Připravte operační sál Zdena Frýbová

Profesní román z kardiochirurgie s detektivní zápletkou a s konečným pojednáním o vině a trestu. Jelikož mi na závěr chybělo nějaké to lehce šokující překvapení, na které jsem si u Zdeny Frýbové už zvykl, tak jednu hvězdu ubírám.

08.01.2023 4 z 5

Hodina mrtvých očí Hodina mrtvých očí Harry Thürk

Čtivá kniha ze života německých parašutistů, odehrávající se ke konci války na východní frontě. Příběh mě bavil. Zima, mráz, sníh, hřmění dělostřelectva a smrt všude kolem. Jedinou výhradu mám k nekritickému popisu Rudé armády. Tomu ale nemohlo být jinak, protože Harry Thürk byl komunista a román psal v totalitní DDR.
Citace: Podíval se na strop a rozstřílenou střechou uviděl hvězdy. V kostele bylo stále ještě cítit kadidlo. Už několik týdnů se kostela nepoužívalo a díra ve střeše byla rovněž už týdny stará. Ale vůně kadidla ještě nevyprchala.

11.12.2022 4 z 5

Black Metal. III, Kult nikdy nezemře Black Metal. III, Kult nikdy nezemře Dayal Patterson

V tomto aktuálním díle nás čekají norské kapely, speciální kapitola věnovaná tvorbě Theodora Kittelsena, jež k tomuto žánru neodmyslitelně patří, polské kapely a na závěr squadry hrající depresivní black metal. Z oblíbenějších představitelů bych tentokrát jmenoval SATYRICON, KAMPFAR, polské ARKONA, EVILFEAST a MGLA. Kniha je pěkně ilustrovaná a jediným negativem, je díky chybě nedokončená kapitola o Forgotten Tomb.
Na závěr zbývá pouze dodat: black metal nikdy nezemře.

09.12.2022 5 z 5

Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky Zdena Frýbová

Mafie po česku je vcelku podrobný průvodce jistým druhem kriminality v období socialismu. Nutno napsat, že tento román je velmi reálný. Z počátku jsem uvažoval, jestli knihu vůbec dočtu, ale později mě příběh zaujal a závěr mě nadchnul. Určitě to nebyl ztracený čas. Barryho a Karryho lze skutečně považovat za mafiány, ale ti co přišli po nich, v devadesátých letech, to byl jiný level.

19.11.2022 5 z 5

Prak Prak Michal Vrba

Parádní psychologická novela otevírající téma zbabělosti, zločinu, viny a trestu. To vše v kulisách protektorátu Čechy a Morava, s částečným vyústěním v roce 1960. Jedinou drobnou výtku mám k obalu, který mi nesedl.
Citace: Seděly tam dlouho beze slova.
Náhle se nečekaně pohnul vzduch a začal proudit kolem jejich tváří, předznamenávaje změnu počasí.
Na druhé straně chaty krátký závan čerstvého povětří pootočil několika stránkami jednoho z pohozených sešitů.

09.08.2022 5 z 5